توسعه دهنده بلاک چین کیست؟ چگونه می‌توان به بلاک چین دولوپر تبدیل شد؟

تاریخ انتشار: 19 تیر 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 26 شهریور 1402
زمان مطالعه:  10 دقیقه
توسعه دهنده بلاک چین کیست؟ چگونه می‌توان به بلاک چین دولوپر تبدیل شد؟

توسعه دهنده بلاک چین، فردی است که مهارت‌های لازم برای نوشتن برنامه‌های کاربردی روی شبکه‌های بلاک چین را دارد و از یکی از مهم‌ترین و پردرآمدترین حرفه‌های دنیای فناوری، کسب درآمد می‌کند.

برای راحتی شما عزیزان، فایل صوتی این مقاله نیز آماده شده است.

توسعه‌ دهنده بلاک چین (Blockchain Developer)، توسعه‌دهنده‌ای نرم‌افزاری است که در طراحی، توسعه و پیاده‌سازی برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) و سیستم‌های مرتبط با فناوری بلاک چین تخصص دارد. او به زبان‌های برنامه‌نویسی مانند سالیدیتی (Solidity)، جاوا اسکریپت ( JavaScript) و Go مسلط بوده و مفاهیم اساسی سیستم‌های غیرمتمرکز، رمزنگاری و الگوریتم‌های اجماع را درک می‌کند. تمرکز اصلی یک توسعه دهنده بلاک چین، ساخت برنامه‌های ایمن، مقیاس‌پذیر و غیرمتمرکزی است که در شبکه بلاک چین قابل اجرا هستند.

بلاک چین دولوپر

پیش‌تر درباره مفاهیمی مانند بلاک چین، برنامه‌های غیرمتمرکز، قراردادهای هوشمند و امور دیفای و فناوری به کار رفته در این مفاهیم صحبت کردیم، حال در این مقاله از بیت پین قصد داریم با توسعه‌ دهنده بلاک چین و راه‌های ورود به این حرفه صحبت کنیم.

توسعه دهنده بلاک چین چه کسی است؟

بلاک چین دولوپر یا توسعه دهنده بلاک چین، فردی است که برنامه‌های کاربردی را روی شبکه‌های بلاک چین ایجاد می‌کند. بلاک چین، سیستم ذخیره‌سازی داده‌های توزیع‌شده است که ایمنی آن از طریق الگوریتم‌های رمزنگاری تامین می‌شود؛ توسعه دهندگان بلاک چین، برای طراحی، پیاده‌سازی، تست و نگهداری برنامه‌های کاربردی بلاک چین، از زبان‌های برنامه‌نویسی مختلفی مانند جاوا، پایتون و سالیدیتی استفاده می‌کنند و با مفاهیم اساسی این فناوری، مانند تراکنش‌ها، قراردادهای هوشمند، حساب‌ها و نود‌ها (گره‌ها) آشنا هستند.

دانلود هفتمین ماهنامه دامیننس

سواد اقتصادی و ذهنیت برنده در دنیای کریپتوکارنسی

  تبدیل شدن به یک توسعه دهنده بلاک چین، چه مزایایی دارد؟‌

  از آنجا که فناوری بلاک چین روزبه‌روز، بیشتر رشد می‌کند و بیشتر مورد پذیرش قرار می‌گیرد، انتخاب حرفه‌‌ و شغل در این زمینه و تبدیل شدن به یک توسعه دهنده بلاک چین می‌تواند تصمیمی عاقلانه‌ای و نوعی دوراندیشی به حساب آید. فناوری بلاک چین، این پتانسیل را دارد که بسیاری از صنایع، مانند امور مالی، مراقبت‌های بهداشتی و زنجیره تامین را متحول کند و به احتمال زیاد هم در آینده‌ای نه چندان دور، تقاضا برای استخدام بلاک چین دولوپر، افزایش خواهد یافت.

  علاوه‌بر‌این، انتخاب شغلِ توسعه‌ دهنده بلاک چین، از نظر مالی هم مفید بوده و با وجود تقاضای زیادی برای این افراد، حقوق پیشنهادی شرکت‌ها برای این حرفه‌ بالا و رقابتی است. با این حال، دقت داشته باشید که تبدیل شدن به یک توسعه دهنده بلاک چین، به سرمایه‌گذاری قابل‌توجهی از زمان و تلاش زیادی برای به دست آوردن مهارت‌ها و دانش لازم نیاز دارد؛ فناوری‌های موجود در این رشته مداوما در حال تحول هستند، بنابراین فردی که در این مسیر قدم برمی‌دارد، باید متعهد بوده و یادگیری مداوم و توسعه فردی را به صورت پیوسته در برنامه زندگی خود بگنجاند.

  به طور کلی، اگر به فناوری بلاک چین و توسعه نرم‌افزار علاقه‌مند هستید، حرفه‌ بلاک چین دولوپر، می‌تواند انتخابی ایده‌آل برای شما باشد.

  چند نوع توسعه دهنده بلاک چین وجود دارد؟

  توسعه دهنده بلاک چین، می‌تواند مسیر شغلی خود را در چندین زمینه‌ تخصصی دنبال کند. در ادامه چند نوع رایج از این زمینه‌ها را معرفی می‌کنیم:

  توسعه دهنده بلاک چین

  • توسعه‌دهنده قراردادهای هوشمند: یک توسعه دهنده قرارداد هوشمند در نوشتن و استقرار قراردادهای هوشمند در شبکه‌های بلاک چین تخصص دارد. این فرد درک عمیقی از زبان‌های برنامه‌نویسی مانند Solidity داشته و با اتریوم، محبوب‌ترین پلتفرم بلاک چین برای توسعه قراردادهای هوشمند، کاملا آشنا است.
  • توسعه‌دهنده پروتکل: یک توسعه‌دهنده پروتکل مسئول توسعه و حفظ پروتکل‌های اساسی است که شبکه‌های بلاک چین را تقویت می‌کنند. آنها با الگوریتم‌های اجماع، پروتکل‌های رمزنگاری و پروتکل‌های شبکه کار می‌کنند تا از امنیت و کارایی بلاک چین اطمینان حاصل کنند.
  • توسعه‌دهنده dApp: توسعه‌دهندگان dApp (برنامه غیرمتمرکز) در توسعه برنامه‌های غیرمتمرکزی که در شبکه‌های بلاک چین اجرا می‌شوند، تخصص دارند، این افراد در زبان‌های برنامه‌نویسی مانند Solidity مهارت داشته و در پیاده‌سازی برنامه‌های غیرمتمرکز برای موارد استفاده مختلف، تجربه دارند.
  • معمار بلاک چین: معمار بلاک چین مسئولیت طراحی و ساخت معماری زیربنایی شبکه‌های بلاک چین را بر عهده دارد. او در پروتکل‌های بلاک چین، سیستم‌های توزیع‌شده و معماری شبکه مهارت داشته و مقیاس‌پذیری و امنیت بلاک چین را تضمین می‌کند.
  • مشاور بلاک چین: مشاور بلاک چین به کسب‌و‌کارها و سازمان‌ها در مورد نحوه پیاده‌سازی فناوری بلاک چین، مشاوره و راهنمایی‌های استراتژیک ارائه داده و در مورد پلتفرم‌های مختلف بلاک چین، موارد استفاده، مزایا و چالش‌های بالقوه پیاده‌سازی آن‌ها، اطلاعات و دانش بالایی دارد.

  موارد اشاره شده‌ بالا، تنها چند نمونه از زمینه‌های کاری توسعه دهنده بلاک چین هستند و هم‌زمان با تکامل بیشتر این رشته، نقش‌ها و تخصص‌های جدیدی هم ممکن است ایجاد شوند.

  آنچه برای تبدیل شدن به توسعه دهنده بلاک چین باید یاد بگیریم

  برای تبدیل شدن به بلاک چین دولوپر یا توسعه دهنده بلاک چین، باید درک کاملی از فناوری بلاک چین و مفاهیم زیربنایی و کاربردی آن داشته باشید. برخی از مهارت‌ها و دانش کلیدی که باید به دست آورید عبارت‌اند از:

  • درک اصول بلاک چین: این موضوع، کسب دانش در مورد بلاک چین، نحوه عملکرد آن و اجزای مختلف تشکیل‌دهنده سیستم بلاک چین را شامل می‌شود.
  • رمزنگاری: دانش رمزنگاری برای درک چگونگی تامین امنیت بلاک چین و نحوه عملکرد امضای دیجیتال، ضروری است.
  • توسعه قراردادهای هوشمند: قراردادهای هوشمند، قراردادهایی هستند که به صورت خودکار روی شبکه بلاک چین اجرا می‌شوند. درک نحوه نوشتن، آزمایش و استقرار قراردادهای هوشمند برای ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز ضروری است.
  • زبان‌های برنامه‌نویسی: برای ساخت و پیاده‌سازی برنامه‌های کاربردی روی بلاک چین باید زبان‌های برنامه‌نویسی مانند Solidity، JavaScript و Go را یاد بگیرید.
  • چارچوب‌های توسعه بلاک چین: در مسیر تبدیل شدن به توسعه دهنده بلاک چین، آشنایی با چارچوب‌های توسعه بلاک چین‌های محبوب مانند اتریوم، Hyperledger Fabric و Corda ضروری است.
  • ساختارها و الگوریتم‌های داده: دانش ساختار داده‌ها و الگوریتم‌ها برای بهینه‌سازی عملکرد برنامه‌های بلاک چین، اهمیت بالایی دارد.
  • توسعه وب: کسب دانش در مورد توسعه وب برای ایجاد رابط‌های کاربری مبتنی بر بلاک چین، مهم است.
  • DevOps: آشنایی با ابزارها و شیوه‌های DevOps برای استقرار و مدیریت برنامه های بلاک چین مهم است؛ DevOps، زبان یا فناوری خاصی نیست بلکه ترکیبی از فرهنگ، شیوه‌ها و ابزارهایی است که با استفاده از متدهای اجایل (Agile)، نرم‌افزار را به صورت مداوم و پایدار به مشتریان تحویل می‌دهند و هدفش یکپارچه سازی توسعه و عملیات اجرایی است.

  به طور کلی، تبدیل شدن به یک توسعه دهنده بلاک چین مستلزم تعهد به یادگیری مداوم و توسعه حرفه‌ای فردی است، چرا که این فناوری دائما در حال پیشرفت است.

  معرفی نقشه راهی حرفه‌ای برای تبدیل شدن به توسعه دهنده بلاک چین

  در این قسمت نقشه‌راهی برای تبدیل شدن به بلاک چین دولوپری حرفه‌ای را برای علاقه‌مندان به این حوزه معرفی می‌کنیم:

  انتخاب حرفه توسعه دهنده بلاک چین

  • اول از همه در مسیر تبدیل شدن به یک توسعه دهنده بلاک چین، لازم است تا اصول اولیه بلاک چین را بیاموزید؛ با یادگیری اصول اولیه فناوری بلاک چین، مانند نحوه کارکرد بلاک چین، انواع مختلف آن و تفاوت هر کدام، شروع کنید.
  • در قدم بعدی رمزنگاری را بیاموزید؛ رمزنگاری، هسته اصلی فناوری بلاک چین است، بنابراین یادگیری اصول اولیه آن، مانند امضای دیجیتال، توابع هش و تکنیک‌های رمزگذاری بسیار مهم است.
  • یادگیری زبان‌های برنامه‌نویسی بلاک چین: برای توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز، باید زبان‌های برنامه‌نویسی مانند Solidity، JavaScript و Go را یاد بگیرید. این مرحله را می‌توانید با یادگیری Solidity که زبان برنامه‌نویسی اتریوم است، شروع کنید.
  • توسعه قراردادهای هوشمند را بیاموزید؛ قراردادهای هوشمند جزء ضروری برنامه‌های بلاک چین هستند، بنابراین در مسیر تبدیل شدن به یک توسعه دهنده بلاک چین، لازم است تا یاد بگیرید که چگونه آنها را بنویسید، آزمایش کنید و به کار بگیرید.
  • دانش خود را در مورد چارچوب‌های توسعه بلاک چین، ارتقا دهید؛ با چارچوب‌های توسعه بلاک چین‌های محبوبی مانند اتریوم، Hyperledger Fabric و Corda آشنا شوید.
  • با ابزارهای DevOps آشنا شوید؛ درک ابزارها و شیوه‌های DevOps برای استقرار و مدیریت برنامه‌های بلاک چین، اهمیت بسیاری دارد.
  • پروژه‌های بلاک چین خود را بسازید؛ تبدیل شدن به یک توسعه دهنده بلاک چین را با ساختن پروژه‌های بلاک چین خود، مانند برنامه‌های غیرمتمرکز، قراردادهای هوشمند و گره‌های بلاک چین، تمرین کنید.
  • در جوامع بلاک چین عضو شده و مشارکت داشته باشید؛ به جوامع بلاک چین بپیوندید، در رویدادهای بلاک چین شرکت کرده، با متخصصان این حوزه ارتباط برقرار کنید و از آخرین روندها و بهترین شیوه‌ها برای شروع مطلع شوید.
  • به یادگیری ادامه دهید؛ فناوری بلاک چین به طور مداوم در حال پیشرفت است، بنابراین مهم است که به یادگیری در این حوزه ادامه دهید و در جریان آخرین پیشرفت‌ها قرار بگیرید.

  شما با پیروی و دنبال کردن این نقشه راه، می‌توانید به توسعه دهنده حرفه‌ای بلاک چین تبدیل شوید و مسیر شغلی موفقی را در این زمینه، دنبال کنید.

  معرفی دوره‌ها و گواهینامه‌های کاربردی برای تبدیل شدن به توسعه دهنده بلاک چین

  تا اینجا با بلاک چین دولوپر، مزایای این حرفه و زمینه‌های مختلف فعالیت در این مسیر آشنا شدیم، حال در این قسمت، چندین دوره برای کسب گواهینامه حرفه‌ای در مسیر توسعه دهنده بلاک چین شدن را معرفی می‌کنیم.

  • توسعه دهنده خبره بلاک چین (CBD): این دوره توسط شورای بلاک چین، برای ارتقای مهارت شما در زبان‌های برنامه‌نویسی مانند Solidity، اصول اولیه فناوری بلاک چین و توسعه قراردادهای هوشمند طراحی شده است و در انتهای دوره، پس از آزمودن دانش شما، گواهینامه‌ای به شما اعطا خواهد شد.
  • برنامه‌نویس معتبر اتریوم (CED): این گواهی توسط بنیاد اتریوم اعطا می‌شود و دوره آن برای آزمایش مهارت شما در توسعه قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز در پلتفرم اتریوم طراحی شده است.
  • مدیر اجرایی هایپرلجر فابریک (HFA): این گواهینامه توسط بنیاد لینوکس و در ازای آزمایش مهارت شما در نصب، پیکربندی و مدیریت شبکه‌های بلاک چین Hyperledger Fabric اعطا می‌شود.
  • توسعه دهنده بلاک چین IBM: دوره‌ی ارائه شده توسط IBM، برای ارتقای مهارت شما در توسعه راهکارهای بلاک چین با استفاده از پلتفرم بلاک چین IBM طراحی شده و در انتهای دوره، پس از آزمودن دانش شما، گواهینامه‌ای به شما ارائه می‌شود.
  • توسعه دهنده Consensys: دوره‌ای که توسط Consensys، ارائه شده تا درک جامعی از اتریوم و فناوری بلاک چین، مانند زبان‌های برنامه‌نویسی، قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز را به شما ارائه دهد.

  گذراندن این دوره‌ها و دریافت گواهینامه‌های مرتبط با آن‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا دانش و مهارت خود را در توسعه بلاک چین ارتقا داده و شانس خود را برای استخدام در مشاغل مرتبط با بلاک چین افزایش دهید. البته دقت داشته باشید که برای تبدیل شدن به یک بلاک چین دولوپر موفق، داشتن تجربه عملی و ساخت پروژه‌ در دنیای واقعی هم به همان اندازه دریافت گواهینامه مهم است.

  منابع رایگان برای یادگیری و تبدیل شدن به توسعه دهنده بلاک چین

  علاوه بر دور‌ه‌هایی که برای اعطای گواهینامه، هزینه دریافت می‌کنند، منابع رایگان زیادی هم در مسیر بلاک چین دولوپر شدن، وجود دارند. در ادامه برخی از آن‌ها را معرفی می‌کنیم:

  • دوره‌های بلاک چین در Coursera و edX: هر دو پلتفرم Coursera و edX دوره‌های آنلاین رایگانی در زمینه فناوری و توسعه بلاک چین ارائه می‌دهند؛ این دوره‌ها توسط متخصصان این حوزه تدریس می‌شوند و موضوعاتی مانند مبانی بلاک چین، توسعه قراردادهای هوشمند و پلتفرم‌های بلاک چین مانند اتریوم و هایپرلجر را پوشش می‌دهند.
  • آموزش‌های بلاک چین در یوتیوب: آموزش‌های رایگان زیادی در یوتیوب وجود دارند که جنبه‌های مختلف فناوری بلاک چین مانند توسعه قراردادهای هوشمند، توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز (dApp) و زبان‌های برنامه نویسی بلاک چین مانند Solidity را پوشش می‌دهند.
  • اسناد و راهنماهای بلاک چین: بسیاری از پلتفرم‌های بلاک چین مانند اتریوم و هایپرلجر اسناد و راهنماهای گسترده‌ای به صورت آنلاین دارند که با خواندن آن‌ها می‌توانید به اصول اولیه پلتفرم و نحوه توسعه و استقرار قراردادهای هوشمند و برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز دسترسی داشته باشید.
  • پروژه‌های بلاک چین متن‌باز: در پلتفرم هایی مانند GitHub، پروژه‌های بلاک چین متن‌باز بسیاری وجود دارند که با مشارکت در آن‌ها، می‌توانید در توسعه بلاک چین، تجربه عملی کسب کنید.
  • جوامع آنلاین: انجمن‌ها و فروم‌های آنلاین بسیاری وجود دارند که به فناوری و توسعه بلاک چین اختصاص داده شده‌اند، برخی از این انجمن‌ها عبارت‌اند: مانند r/ethdev در ردیت، Ethereum Stack Exchange، و انجمن‌های Hyperledger. این انجمن‌ها می‌توانند منابع خوبی برای پرسیدن سوال، دریافت بازخورد و ایجاد ارتباط با دیگر توسعه‌دهندگان باشند.

  موارد اشاره شده بالا، تنها چند نمونه از بسیاری از منابع رایگان موجود برای یادگیری توسعه بلاک چین هستند و شما با استفاده از این منابع، می‌توانید دانش و مهارت‌های مورد نیاز برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده موفق بلاک چین را به دست آورید.

  گفتار پایانی

  توسعه دهنده بلاک چین یا بلاک چین دولوپر فردی است که برنامه‌های کاربردی را برای شبکه‌های بلاک چین مانند اتریوم توسعه می‌دهد. چنانچه شما هم می‌خواهید به بلاک چین دولوپری حرفه‌ای تبدیل شوید، باید مهارت‌های زیر را یاد بگیرید:

  • زبان‌های برنامه‌نویسی مورد نیاز برای توسعه قراردادهای هوشمند و dAppها
  • مفاهیم اساسی بلاک چین مانند هش، تراکنش، اجماع و امنیت
  • الگوریتم‌ها و پروتکل‌های مختلف بلاک چین مانند PoW، PoS و DeFi
  • روش‌های تست، اشکال‌زدایی و بهینه‌سازی کد برای کارآیی و امنیت بالا
  • روش‌های استقرار و نگهداری برنامه‌های بلاک چین در محیط‌های مختلف

  در این مقاله، به بررسی تعریف و نقش توسعه دهنده بلاک چین و مهارت‌های لازم برای تبدیل شدن به یک بلاک چین دولوپر پرداختیم. توسعه دهنده بلاک چین را معرفی کردیم و برخی از پلتفرم‌ها، زبان‌ها و ابزارهای مورد نیاز در مسیر تبدیل شدن به بلاک چین دولوپر را معرفی کردیم؛ در انتها نیز چندین منبع آموزشی و راهنمایی برای علاقه‌مندان به این حوزه را معرفی کردیم. امیدواریم این مقاله بتواند به درک بهتر و عمیق‌تر از جذابیت و چالش‌های حرفه‌ای توسعه دهنده بلاک چین شدن کمک کند.

  آیا شما هم جزء آن دسته از افراد خلاق و با استعدادی هستید که می‌خواهند آینده‌ی فناوری را با استفاده از بلاک چین، متحول کنند؟ در این مسیر چه دوره‌های دیگری برای ارتقای مهارت و دانش پیشنهاد می‌کنید؟

  سوالات متداول

  • توسعه دهنده بلاک چین کیست؟

  توسعه دهنده بلاک چین، وظایفی مانند طراحی، پیاده‌سازی و تست راهکارهای مبتنی بر بلاک چین را برای حل مسائل مختلف صنعتی و اجتماعی بر عهده دارد.

  • یادگیری چه زبان‌های برنامه‌نویسی در مسیر بلاک چین دولوپر شدن اهمیت دارد؟

  تسلط به زبان‌های برنامه‌نویسی Solidity، JavaScript، Python و ++C برای توسعه راهکارهای بلاک چینی ضرورت دارد.

  • چگونه می‌توان پروژه‌های عملی بلاک چین را انجام داد؟

  شرکت در مسابقات بلاک چینی برای روبه‌رو شدن با چالش‌های واقعی، ساخت پروژه‌های شخصی بر اساس علاقه‌ و نیاز خود و مشارکت در پروژه‌های موجود بلاک چینی که به صورت متن‌باز هستند، همه از راه‌های انجام پروژه‌های عملی بلاک محسوب می‌شوند.

  شبنم توایی

  شبنم توایی

  علاقه زیادی به حوزه فناوری و فین تک دارم، درباره ارزهای دیجیتال، بلاک چین، هوش مصنوعی، وب ۳ و سایر موضوعات مرتبط با فناوری می‌نویسمو تحقیق می‌کنم. عاشق سفر و عکاسی هستمو اوقات فراغتم را با کشف جاذبه‌ها و ثبت لحظات زیبا سپری می‌کنم. بزرگترین هدفم تو زندگی یاد گرفتنه و لذت می‌برم از اینکه یادگرفته‌هامو دانش و تجربه‌ام را با دیگران به اشتراک بگذارم و از اونها هم یاد بگیرم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  7 توکن برتر BRC20 برای به حداکثر رساندن سود کریپتویی شما

  توکن‌های BRC20 نوعی دارایی دیجیتالی هستند که روی بلاک چین هو ...

  نکاتی جالب و کمتر شنیده شده در مورد هاوینگ و بیت کوین

  هاوینگ یک لحظه مهم در سیاست پولی بیت کوین است که تقریبا هر چ ...

  آزمون تورینگ کریپتویی؛ اندازه‌گیری قابلیت استفاده روزمره از رمزارزها

  این مقاله به بررسی مفهوم آزمون تورینگ کریپتویی می‌پردازیم و ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر