NFT ها چطور کار می کنند؟ آن ها چطور ارزش خود را به دست می آورند؟

تاریخ انتشار: 29 دی 1400 | آخرین به‌روزرسانی: 11 تیر 1402
زمان مطالعه:  8 دقیقه
NFT ها چطور کار می کنند؟ آن ها چطور ارزش خود را به دست می آورند؟

در حال حاضر، اغلب ما می‌دانیم که NFT ها چطور کار می‌کنند؛ کافی است به پلت‌فرم مورد علاقه خود برویم، کمی تحقیق کنیم و NFT های خود را طی فرآیند نسبتا آسانی بخریم یا بفروشیم. کل فرآیند کاملا کاربر پسند طراحی شده است و سرمایه‌گذاری و ایجاد NFT را تقریباً برای هر کسی ممکن می‌کند. درست مانند یک ماشین، ما لزوما نیازی به درک نحوه عملکرد NFT ها برای استفاده از آن‌ها نداریم. و باز هم مانند یک ماشین، درک اولیه از ساز و کار دخیل در آن، می‌‌تواند به استفاده حداکثری از NFT ها، حل مشکلات و پیش‌‌بینی این که این پدیده به کجا می‌رود کمک کند. در ادامه، ما با نگاهی به بلاک چین اتریوم، معاملات هوشمند و منشأ NFT ها، به این سوال که NFT چگونه کار می‌کند؟ پاسخ خواهیم داد.

بیشتر بدانید: ان اف تی چیست؟

بلاک چین اتریوم (The Ethereum Blockchain)

برای شروع بهتر است کمی از اتریوم بدانید؛ اتریوم همچنان غالب‌ترین بلاک چین انتخابی برای NFT‌ها است. در حالی که بیت کوین در تلاش است تا تبدیل به Gold 2.0 شود و جایگزین قابل قبولی برای پول فیات باشد، اتریوم موقعیت خود در اینترنت را به سطح بالاتری ارتقا داده و نه تنها می‌تواند قالبی برای ذخیره دارایی‌ها باشد، بلکه امکان اجرای کدهای کامپیوتری را نیز فراهم می‌کند. با امکان اجرای این کدها، اتریوم می‌تواند برای انجام تراکنش‌های ایمن، کسب سود از طریق سرمایه گذاری، تجارت سایر رمزارزها، اجرای برنامه‌ها و بازی‌های نا متمرکز و البته استفاده و ذخیره NFT‌ها، مورد استفاده قرار گیرد.

اتریوم مانند بیت کوین نا متمرکز است؛ این به آن معناست که شبکه بلاک چین در یک مکان واحد وجود ندارد، بلکه در سراسر جهان گسترده شده است و در هزاران کامپیوتر وجود دارد. این کامپیوترها به ‌عنوان «گره» عمل می‌‌کنند و با اجرای نرم‌افزار اتریوم (ماشین مجازی اتریوم)، در ارتباط دائمی با یکدیگر هستند. نامتمرکز کردن یک شبکه به این روش، حذف آن را بسیار سخت‌‌تر می‌کند، چون سایر کامپیوترها در صورت توقف کارکرد یک گره، به سادگی این مشکل را بر طرف می‌‌کنند. اتریوم، بیت کوین و سایر بلاک چین‌های نامتمرکز بسیار ایمن هستند؛ زیرا همگی روی یک دفتر کل بدون مجوز کار می‌کنند.

هر گره در شبکه، دارای یک کپی از این دفتر است و به طور مداوم به‌روز می‌شود.

اعتبار سنجی و نوشتن «بلوک‌‌های» داده‌‌ها در دفتر کل، تحت عنوان Mining یا استخراج شناخته می‌‌شود. ماینر‌ها برای انجام این کار از نیروی کامپیوتر استفاده می‌کنند و در ازای آن پاداش می‌گیرند. بنابراین تراکنش‌‌های اتریوم کاملا شفاف هستند. در حالی که نا‌شناس بودن را می‌توان حفظ کرد، تراکنش‌های انجام شده در بلاک چین توسط دفتر کل حفظ می‌شوند و هر کسی می‌تواند آن را مشاهده کند. این خود می‌تواند باعث دلسردی سوء‌استفاده‌گران شود.

معاملات هوشمند و نحوه عملکرد NFT ها

دانلود دهمین ماهنامه دامیننس

بلاک چین و انتخابات: شفاف و بدون تقلب

  معاملات هوشمند و نحوه عملکرد NFT ها

  ویژگی غیر قابل رقابت اتریوم، توانایی آن در اجرای قرارداد یا معاملات هوشمند است. معاملات هوشمند قراردادهای خودکار بین دو طرف هستند. آن‌ها در قالب کدهای کامپیوتری نوشته شده و در بلاک چین اتریوم ذخیره می‌شوند. این کدها اختلاف را غیر ممکن می‌‌کنند و دغدغه اعتماد را از بین می‌‌برند. با قرارداد‌های هوشمند، زمانی که شرایط توافق برآورده می‌شود، کدها بدون نیاز به واسطه اجرا می‌شوند. معاملات هوشمند می‌توانند مالکیت را تایید و ردیابی، و تراکنش‌های ایمن و مطمئن را تضمین کنند.

  به عنوان مثال، دو طرف می‌توانند در مورد این ایده توافق کنند که مقدار مشخصی از اتر باید پس از مدت زمان تعیین شده(2 ETH پس از یک هفته) منتقل شود. این سیستم را می‌توان در قالب یک گزاره ساده «اگر-آن وقت» درک کرد؛ اگر 1 هفته گذشته است، آن وقت 2 ETH انتقال دهید. این یک مثال پایه‌ای است و برای همه قرارداد‌های هوشمند یکسان است؛ تحقق معیارهایی مشخص، امکان اجرای خودکار کد معاملات هوشمند را فراهم می کند.

  NFT ها قرارداد های هوشمند نشانه گذاری شده هستند

  زمانی که شخصی یک NFT ماین می‌کند، نه تنها یک توکن ERC-721 یا ERC-1155 ایجاد می‌شود، بلکه هم‌زمان در حال ایجاد یک قرارداد هوشمند روی بلاک‌چین اتریوم است. برای NFT ها، معاملات هوشمند راهی برای اثبات مالکیت و اصالت ارائه می‌کنند. NFTخود یک شماره شناسه است که در کد معامله هوشمند به همراه دیگر اطلاعات مانند آدرس کیف پول دیجیتالی که در حال حاضر مالک NFT است، تاریخ ایجاد، مالکان قبلی و غیره موجود است. سایر برنامه‌های نامتمرکز که با بلاک چین اتریوم ارتباط دارند، می‌توانند آزادانه به این اطلاعات دسترسی داشته باشند و از آن‌ها استفاده کنند. با حفظ معاملات هوشمند روی بلاک چین، مالکیت غیر قابل انکار است.

  ارزشNFT ها

  ارزشNFT ها

  در حالی که معاملات هوشمند سوابق محکم و غیر قابل انکاری از این که چه کسی مالک چه توکنی است را حفظ می‌کنند، اما توضیح نمی‌دهد که چگونه NFT ها تا این حد ارزشمند می‌شوند.

  NFTها در درجه اول ارزش خود را از کم‌یاب بودن کسب می‌کنند. همین طور غیر قابل تعویض و منحصربه‌فرد هستند.

  برای مثال، قراردادهای هوشمند تضمین می‌‌کنند که فقط یک کریپتو پانک 7523# وجود داشته باشد، حتی اگر شخصی برود و یک کپی از آن را جعل کند.

  در حالی که من ممکن است چیزی داشته باشم که دقیقاً مطابق با نسخه اصلی اش در بلاک چین به نظر برسد و رفتار کند، معاملات هوشمند تضمین می‌کنند که آن هیچ ارزشی ندارد و ارزش اصلی‌اش بیش از 11 میلیون دلار است! همان‌طور که گفتیم، اطلاعات NFT برای همه در دسترس است؛ می‌توانیم ببینیم که نسخه اصلی در ژوئن 2017 ثبث شده، یک ماه بعد فروخته شده، چندین‌بار در سال 2021 منتقل شده و اکنون متعلق به آدرس 0x405b96e2538ac85ee8 است.

  زمانی که صحبت از کلکسیون‌هایی مانند CryptoPunks، CryptoKitties و بازی NFT می‌شود، ویژگی‌های کمیاب به تعیین ارزش کمک می‌کند. به عنوان مثال، CryptoPunk #7523، یکی از تنها 9 کلاسی است که به عنوان بیگانه شناخته می‌شوند. با وجود 10000 کریپتوپانک، این ویژگی کمیاب، به تنهایی آن را به یک مجموعه مورد جست‌وجو تبدیل می‌کند. با این حال بالا بردن ارزش آن همچنان از جمله فاکتور‌های کمتر قابل اندازه‌گیری است. ارتباط همه ‌گیری COVID-19 با ارزش آن قابل توجه است، به عنوان مثال، 7523# ماسک روی صورتش دارد که یکی دیگر از ویژگی‌های نسبتا نادر است.

  وقتی صحبت از هنر رمز نگاری به میان می‌آید، کیفیت قطعه و شهرت هنرمند نقش زیادی دارد. هنرمندانی مانند Fewocious پس از به دست آوردن طرفداران و به دست گرفتن جریان اصلی بازار، ارزش کار خود را به شدت افزایش داده‌اند. از آن جایی که NFT هایی مانند Beeple’s Everydays به قیمت هنگفت 69 میلیون دلار ارزش گذاری می‌شوند، سرمایه ‌گذاران را متقاعد می‌کند که آینده از آن بلاک‌چین است. به دست آوردن این NFT های اولیه به منزله فرصتی برای ورود به چیزی است که می‌خواهد دنیای مالکیت و نظام اقتصادی جهان را متحول کند. برخی صحبت‌ها درباره ارزش NFT ها حدس و پیشگویی است، اما نمی‌توان هم منکر شد که آینده مالکیت و امور مالی به شدت شامل فناوری بلاک‌چین خواهد بود. مالکیت NFT می‌تواند در آینده بسیار سودآور باشد.

  NFT ها قبل از معاملات هوشمند

  NFT ها قبل از معاملات هوشمند

  • 2012-2013 سکه های رنگی

  شاید به نظر برسد ظهور NFT ها یک شبه اتفاق افتاده است، در حالی که همه‌چیز در سال های 2012-2013 با پروژه سکه‌های رنگی آغاز شد.

  کوین‌های رنگی که روی بیت کوین کار می‌کردند، سعی داشتند مالکیت دارایی‌های دنیای واقعی را در بلاک چین رمزنگاری کنند. اسکریپت‌ نویسی بیت‌کوین تنها اجازه می‌‌دهد مقدار بسیار کمی از ابر داده ذخیره شوند، محدودیتی که آن را تا حد زیادی برای این نوع کاربری نامناسب می‌کند. با این حال، الهام بخش بلاک چین‌های دیگر مانند اتریوم، برای کشف ایده مالکیت دارایی بود.

  • 2014 Counterparty

  به دنبال سکه‌های رنگی، Counterparty از شبکه بیت کوین برای ایجاد توکن‌های دیجیتالی استفاده کرد که می‌تواند هر چیزی را نشان دهد و امکان انتقال فوری مالکیت را فراهم می‌کند. Counterparty تا به امروز در ایجاد ایده مالکیت دارایی دیجیتال نقش به‌سزایی داشت.

  • 2015 طلسم پیدایش (Spell of Genesis)

  همچنان در بیت کوین و با استفاده از شبکه Counterparty، بازی Spells of Genesis اولین بازی‌ای بود که دارایی‌های درون بازی را به پشتیبانی فناوری بلاک چین منتشر کرد. این بازی همچنین ارز درون بازی خود را به نام BitCrystals معرفی کرد که از Counterparty استفاده می‌کرد.

  • 2016-2017 Rare Pepes and Pepereum

  Rare Pepes با بهره‌گیری از دنیای میم‌‌های اینترنتی، پروژه‌‌ای بود که شاهد مبادله آثار هنری با شخصیت پپه قورباغه بود. در ابتدا، این پروژه در شبکه Counterparty شروع شد و به آرامی به سمت بلاک چین در حال ظهور اتریوم به نام Pepereum حرکت کرد. بسیاری این برهه از زمان را شروع جریان cryptoart و آغاز NFT می‌دانند.

  • 2017 CryptoKitties و CryptoPunks

  با تثبیت نسبی اتریوم، پروژه‌ها شروع به آزمایش فناوری جدید کردند و در نتیجه آن، CryptoPunks و CryptoKitties راه‌اندازی شدند. هر دو از توابع معاملات هوشمند اتریوم برای ایجاد نایابی واقعی و دارایی‌های منحصر‌به‌فرد با توکن‌های ERC-721 استفاده کردند.

  آینده NFT ها و قرارداد های هوشمند

  قراردادهای هوشمند و NFT ها دست به دست هم می‌دهند. آن‌ها با هم در حال تغییر نحوه اثبات مالکیت، انجام معاملات و تراکنش‌ها هستند. دیفای (DeFi) در حال حاضر NFT ها را به عنوان وثیقه در وام‌دهی و تولید شاخص‌های ردیابی برخی از بزرگترین‌های بازار ادغام می‌کند. به عنوان مثال، دوج میم یک NFT گران قیمت است که از توان مالی بسیاری از ما خارج است و میلیون‌ها دلار هزینه دارد. اما با تقسیم NFT، سرمایه ‌گذاران می‌‌توانند با قیمتی که برایشان مناسب است در آن سهیم شوند. با تقسیم کردن یک NFT، میلیون‌ها توکن قابل تعویض ERC-20 به نام DOG ساخته می‌شود که در حال حاضر کمتر از یک دلار قیمت دارند. پیگیری مالکیت تمام این تقسیمات در قالب معاملات هوشمند صورت می‌گیرد.

  NFT Gaming

  معاملات هوشمند کاربرد گسترده‌ای در بازی‌های NFT نیز پیدا می‌کنند. بازی‌‌هایی مانند Axie Infinity، Gods Unchained و Splinterlands مالکین دارایی‌های درون بازی را ردیابی می‌کنند و مطمئن می‌‌شوند که در صورت رعایت شرایطی خاص، تراکنش‌‌ها تکمیل می‌‌شوند.

  Gods Unchained یک بازی کارتی شبیه Magic the Gathering است. با این تفاوت که بازیکنان Gods Unchained به جای داشتن کارت‌های فیزیکی، دارای یک عرشه مجازی هستند که مالکیت آن توسط معاملات هوشمند و NFT ها نظارت می‌‌شود.

  سپس این کارت‌‌ها را می‌توان به لطف قابلیت همکاری توکن‌‌های اتریوم، در بستری امن در بازارهای NFT فروخت، خرید و معامله کرد. NFT ها و معاملات هوشمند در حال حاضر فقط توسط بخش فرعی بازی‌ها استفاده می‌شوند. با این حال، انتظار می‌رود بازی‌های تجاری به زودی درگیر شوند. ادغام NFT و معاملات هوشمند در آینده احتمالاً برای ایجاد مالکیت دارایی‌های مجازی و قابلیت‌های درون بازی مانند اسلحه، مالکیت زمین‌های مجازی و ابزارهای پوشیدنی ایجاد می‌شود. با استفاده از بلاک چین‌هایی مانند اتریوم، همه بازی‌‌ها به طور بالقوه می‌‌توانند تبدیل به بازی‌هایی برای کسب درآمد شوند. در حالی که هیچ کس واقعا نمی‌داند آینده پلتفرم‌های NFT تا کجا پیش می‌رود، معاملات هوشمند در راستای از میان برداشتن هر گونه محدودیتی قدم برمیدارد و فرصت‌هایی را ایجاد می‌کند که تا پیش از این حتی تصور نمی‌شد.

  پرسش‌های متداول!

  • مزیت معادلات هوشمند چیست؟

  معادلات هوشمند توافق‌های دو طرفه‌ای هستند که در قالب کدهای رمزنگاری شده در بلاک چین اتریوم ذخیره می‌شوند. این کد‌ها اختلاف را غیر ممکن می‌کنند و دغدغه اعتماد را از میان بر می‌دارند.

  • شناسه های NFT شامل چه اطلاعاتی است؟

  آدرس کیف پول دیجیتالی که در حال حاضر مالک آن NFT است، تاریخ ایجاد و مالکان قبلی.

  کارن آهنگری

  کارن آهنگری

  بازی با کلمات، یکی از بهترین سرگرمی‌هاست. در کنارش، کمک به دیده شدن این کلمات با کمک SEO هم مهمترین وظیفه‌ی من تو بیت‌پینه. سعی می‌کنم دانسته‌هام رو تو حوزه کریپتو با کاربرها به اشتراک بذارم و با سئو به دیده شدن این دانسته‌ها، کمک کنم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  اردینالز (Ordinals) چیست؟ آموزش ساخت NFT در شبکه بلاک چین بیت کوین

  پروتکل اردینالز بیت کوین، به‌جرئت یکی از بحث‌برانگیزترین موض ...

  از کجا مطمئن باشیم که فقط 21 میلیون بیت کوین وجود خواهد داشت؟

  محدودیت عرضه بیت کوین، با تبدیل‌کردن آن به‌نوعی دارایی کمیاب ...

  آشنایی با شبکه‌های سازگار با EVM؛ ساختار آدرس آن‌ها چگونه است؟

  انتقال اشتباه ارز دیجیتال به آدرس شبکه‌های سازگار با EVM یکی ...

  دیدگاه‌ها 4 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. علی اصغر قاسملو
   علی اصغر قاسملو | 1 بهمن 1400

   سلام بااینکه سن و سالی آزمون گذشته و متاسفانه فرصت زیادی ندارم اماباهمه اشتیاق چیه مددخدا و راهنمایی تودوست خوبم ….شوق آن دارم وارد این عرصه بشم قوی و استوار ….به نظرت ممکنه تاحد خود موفق میشم ….انشاالله مخلص وارادتمندتو علی اصغر قاسملو ۵۰ ساله هستم شبخوش

   • بابک
    بابک | 2 بهمن 1400

    وارد نشو پدرجام

  2. ارزو
   ارزو | 1 بهمن 1400

   اقا من هيچي NFTنميفهمم 🤢امكان توضيح بيشتر هست؟؟؟