چگونه می‌توان ارزش NFT را ارزیابی کرد؟

تردیدی وجود ندارد که ان‌اف‌تی (NFT) در دنیای دیجیتال انفجاری بزرگ پدید آورده است. برای درک این موضوع بیایید نگاهی به معاملات انجام شده اخیر بیاندازیم:

یک هنرمند آمریکایی به‌نام «بیپل» با به فروش رساندن اثر هنری خود تحت عنوان «۵هزار روز» به ارزش ۶۹ میلیون دلار در حراج کریستیز، توانست رکوردی افسانه‌ای در بازار NFTها ثبت کند.

مجموعه آلین کریپتوپانک (Alien CryptoPunk) با موفقیت به ارزش ۷٫۲ میلیون دلار فروخته شد و Fewocious رکورد فروش SuperRare را شکست. ممکن است بپرسید: چگونه این NFTها ارزش بالایی کسب کرده‌اند؟

در واقع تلاش برای ارزش‌گذاری NFTها، فرایندی پیچیده و نیازمند تامل است؛ یکی از دلایل این پیچیدگی، سابقه‌ی کم این مفهوم و شناخت کم معامله‌گران بازار ارزهای دیجیتال از آن است. با این وجود می‌توان از برخی روش‌ها به عنوان مرجع استفاده کرد، که در این مقاله به‌طور کامل در خصوص فاکتورهایی که به NFT ارزش می‌دهند، صحبت می‌کنیم.

ارزش گذاری توکن NFT با فاکتور امنیت بلاک چین

نکته اصلی NFT این است که تا زمانی که زیرساخت بلاک چین اصلی آن‌ها یکسان است، به عنوان دارایی‌های دیجیتالی تغییر ناپذیر و تضمینی به شمار می‌روند. بنابراین، اتریوم تا حد زیادی مهمترین شبکه برای ساخت NFT است، زیرا امن‌ترین پلتفرم قرارداد هوشمندی است که تاکنون وجود داشته و در آینده نزدیک نیز موقعیت قالب خود را حفظ خواهد کرد. به عبارت دیگر، بلاکچینی که NFT را ایجاد می‌کند به طور موازی با ارزش NFT مرتبط است، به همین دلیل NFT ساخته شده در شبکه اتریوم، امنیت بیشتری نسبت به NFTهای ساخته شده در سایر شبکه‌ها است.

ارزش گذاری توکن NFT با فاکتور امنیت بلاک چین
ارزش گذاری توکن NFT با فاکتور امنیت بلاک چین

ارزش‌ گذاری براساس قرارگیری یا عدم قرارگیری توکن NFT روی زنجیره (Chain)

شبکه‎‌های اجرای NFT مانند Avastars ،Aavegotchis و Art Blocks روی زنجیره قرار می‌گیرند. آن‌ها تنها با اتکا به قراردادهای هوشمند اتریوم می‌توانند وجود داشته باشند. این بدان معناست که آنها می‌توانند تا زمانی که اتریوم وجود دارد، به فعالیت خود ادامه دهند؛ به این معنی که NFTها می توانند برای مدت طولانی بر بستر اتریوم وجود داشته باشند.

از سوی دیگر، برخی از پروژه‌های NFT برای ارائه سادگی و انعطاف‌پذیری، به ارائه‌دهندگان خارج از زنجیره‌ای مانند AWS متکی هستند، که این امر ابعاد اعتماد را معرفی می‌کند. بنابراین، باید باور داشته باشید که پروژه می‌تواند ادامه یابد و سرورهای خود را در حال اجرا نگه دارد. در غیر این صورت، NFT شما ممکن است فقط برای چند سال معتبر باشد. بنابراین، بدیهی است که آیا ارزش NFT در زنجیره آشکار است یا خیر؟

ارزش‌ گذاری براساس سن توکن NFT

NFTها همچنین می‌توانند بر اساس زمان شکل‌گیری خود ارزش کسب کنند. به عنوان مثال، NFTها در سال ۲۰۲۰/۲۰۲۱ شروع به مطرح شدن کردند، بنابراین NFTها قبل از این دوره زمانی مقام اثر فرهنگی دیجیتال را به خود گرفتند. آن‌ها در این امر به عنوان اولین پیشرو به همگام معرفی شدند.

با این حال، مدت زمان شکل‌گیری NFTها خیلی نیست و به نظر می‌رسد عامل «سن» هنوز نقشی روی ارزش آن نداشته است. در پایان، ممکن است هر توکن NFT یا هر چیزی که قبل از ۲۰۳۰ تأسیس شده باشد دارای معنی خاصی باشد، برای اطمینان از نتیجه امر باید منتظر باشیم و ببینیم بازار ان اف تی ها به کجا رهسپار خواهد شد. در عین حال، اولین پروژه‌های NFT ارزش‌های چشمگیری دریافت کرده‌اند (مانند CryptoPunks). این NFTها متولد ۲۰۱۷ هستند و این واقعیت توجه بسیاری از مجموعه داران را به خود جلب کرده است.

ارزش‌ گذاری براساس سن توکن NFT
ارزش‌ گذاری براساس سن توکن NFT

تاثیر خالق و جامعه روی ارزش ان اف تی ها

فردی را تصور کنید که هیچ طرفدار یا سابقه‌ای در ایجاد NFT ندارد، و قصد بارگذاری یک NFT در OpenSea را دارد و هیچ گونه تبلیغاتی برای آن انجام نداده باشد. آیا این اثر فروخته می شود؟

بدیهی ست که در صورت عدم تلاش بالقوه، نمی‌توان آن را فروخت. به همین دلیل است که NFT ساخته شده توسط یک هنرمند یا خالق زمانی ارزش می‌یابد که آن فرد یک سلبریتی یا یک شخصیت محبوب باشد. نکته مهم این است که مشارکت جامعه می‌تواند تقاضا ایجاد کند. به طور طبیعی، هر چه سازندگان محبوب‌تر و جامعه گسترده‌تر باشد، NFTها با ارزش‌تر هستند. این پویایی اساساً برای هر بازاری قابل اجرا است.

سوالات کلیدی درباره سازندگان و جامعه:

  • آیا سازنده دنبال‌کنندگان زیادی در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر و اینستاگرام دارد؟
  • آیا آن‌ها اغلب با طرفداران ارتباط برقرار می‌کنند؟
  • آیا فکر می‌کنید سازندگان می‌توانند برندهای خود را در آینده توسعه دهند؟

برای خرید ارز دیجیتال اینجا کلیک کنید.

تاثیر کمیابی روی ارزش ان اف تی

بدیهی است که NFTهای منحصربفرد بسیار کمیاب هستند، بنابراین نسبت به سایر آثار ارزشمندتر هستند. با این حال، این بدان معنا نیست NFTهایی که تعداد بالایی دارند بی‌ارزش هستند. برخی از پلتفرمهای NFT مانند SuperRare تنها از آثار هنری دیجیتال تک نسخه‌ای پشتیبانی می کنند.

NBA’s Top Shot، ان اف تی های خود را در چند دسته معمولی، نادر، افسانه‌ای و نهایی قرار می‌دهد. آنهایی که در ردیف بالاتر ذکر شده‌اند دارای ارزش بیشتر از همتایان خود در ردیف مشترک هستند. در واقع در این روند، اصالت با کمیابی همراه است. برای مثال، اگر موزه لوور تنها یک NFT برای مونالیزا، در نظر بگیرد در این صورت NFT لوور ارزش بیشتری خواهد داشت تا آنچه که توسط دیگران و به تعداد زیاد ایجاد شده است.

تاثیر نرخ انتشار رو ارزش توکن NFT

آیا پی بردن به سرعت تولید یک NFT خاص، کلید درک ارزش آن است؟

یک پروژه با مقدار نامحدود NFT و قیمت واحد ۰٫۰۱ معمولاً به اندازه اثر هنرمندی که فقط ۲۵ NFT در سال تولید می‌کند، ارزشمند نیست. آن دسته از هنرمندان برجسته‌ای که هر سال فقط چند اثر منتخب منتشر می‌کنند، اغلب آثار خود را گران‌تر از هنرمندان هم سطح خود که چندین بار در هفته آثار خود را منتشر می‌کنند، می‌فروشند.

البته، نمونه‌های خاصی مانند اثر  «۵۰۰۰روز»  فروخته شده توسط Beeple نیز جزئ استثناها وجود دارد که دلیل آن خاص است. چراکه به مدت ۱۳ سال، او هر روز مشغول خلق اثر بوده است. این آثار حدود ۷۰ میلیون دلار آمریکا فروخته شده است. بیش از ۱۰ سال تلاش بی وقفه برای تعیین این ارزش زمان صرف شده است.

تاثیر متمایز بودن (به عنوان مثال داشتن صدا)

تاثیر متمایز بودن (به عنوان مثال داشتن صدا)
تاثیر متمایز بودن (به عنوان مثال داشتن صدا)

ما در حال مشاهده بیشتر و بیشتر آثار NFT بصری همراه با صدا هستیم. این جلوه پویا تجربه هنری غنی‌تری را نسبت به NFT معمولی در اختیار کاربران قرار می‌دهد. مسلما، کسی را نمی‌توان پیدا کرد که دوست نداشته باشد هنگام پخش NFT خود موسیقی بشنود. با در نظر گرفتن این نکته، صدا می‌تواند ارزش افزوده حسی NFT را افزایش دهد، به ویژه هنگامی که این صدا با همکاری هنرمندان اصلی انجام می‌شود. مثلا، همایون شجریان می‌تواند با صدای خود در NFT مختص به خود به ارزش آن اضافه کند. انتظار می‌رود که ادغام صوتی و تصویری از طریق NFT به یک هنجار هنری تبدیل شود.

نادر بودن موارد خاص

برخی از پروژه‌های NFT مانند CryptoPunks و Axie Infinity دارای ویژگی‌های منحصربفردی هستند. برای مثال در ان اف تی CryptoPunks، این بیگانگان و میمون پانک هستند که ارزش بیشتری نسبت به سایر فاکتورها دارند. و به طور مشابه، Mystic Axies کمیاب‌ترین (و معمولاً ارزشمندترین) مورد در بازار Axie Infinity هستند.

به طور کلی، هرچه ویژگی‌های NFT نادرتر باشد، احتمال دستیابی به سود قابل توجهی در بازار NFT بیشتر است.

بنابراین، اگر می‌بینید NFT با قیمتی بسیار بالا فروخته می‌شود و در مورد آن گیج شده‌اید، ویژگی‌های بالقوه آن را عمیق‌تر بررسی کنید. نادر بودن آن‌ها ممکن است درک بهتری از دلایل قیمت بالای آن داشته باشد.

تاثیر قیمت بیت کوین روی ارزش ان اف تی ها

مسلما، بیت کوین به عنوان سلطان ارزهای دیجیتال می‌تواند تاثیر مستقیمی روی ارزش بازار و سایر ارزهای دیجیتالی بگذارد. ان اف تی ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند و در مواقعی از بیت کون تاثیر می‌پذیرند.

4.6/5 - (108 امتیاز)


اشتراک در
اطلاع از
guest

16 دیدگاه‌ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
جلالی

مطالب خیلی ساده و قابل فهم توضیح داده شده

Hesam

یعنی ایده باید منحصر به فرد باشه یا تکراری هم میشه ؟

نیما خداکرمی

سلام من یه اثر خوشگل درست کردم 🥲 کجا بفرسم نظر بدید

Hesam

یک طرح یا ایده ای مثل تخت جمشید که قبلا ساخته شده میشه دوباره nft کرد یا طرح تکراری نمیشه ؟

Abolfa

سلام
چیجوری میتونیم بفهمیم فروش رفتع nft

کارشناس محتوا

دوست خوبم
اگر NFT شما فروش رفته باشه وقتی وارد پلتفرم (OpenSea) میشید،توی قسمت کالکشنها میرید و اون محصولی که ساختید رو انتخاب میکنید در جزئیات تراکنش ها Transaction ها،
نوشته که این محصول فروش رفته، و همچنین دارایی کیف پولتون هم زیاد شده.
در درجزئیات رویدادهای اون NFT تاریخ و قیمت قابل مشاهده است.

موفق باشید دوست خوبم.

رستمی

سلام ایا nft فیک وجود داره?
من از یکی nft خریدم ولی هیچ جا اسمش پیدا نمیشه ممکنه قلابی باشه؟

کارشناس محتوا

سلام دوست خوبم
بله NFT فیک وجود داره و بهترین راه تشخیصش بررسی سورس آن هست.

Majid Seyedi

باسلام من مقداری توکن سولانا رو در solflar استک کردم و در ازای آن سه عدد توکن nft claim gift.com رو برای من فرستاده میخواستم بدانم آیا ارزشی دارند و چقدر است.

hosein

سلام اگر من یک nft درست کنم باید از کجا ارزش آن nft را بفهمم

حسین

سلام یه سوال داشتم وقتی من یک nft رو با قیمت تعیین شده بخرم بعدش خودم باید با تعیین قیمت بیشتر بفروشمش یا اینکه خودش بصورت خودکار قیمتش بیشتر میشه؟ و اینکه این افزایش قیمت به چه صورته؟

علی

منظور این هستش که قیمتش به صورت خودکار افزایش میآید یا نه؟ یا باید خودت قیمت بالاتر تعیین کنی؟
من هم این را نمیدونم.
میشه لطفا پاسخ بدید.

16
0
دوست داریم نظرتون رو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسید!x