آیا هوش مصنوعی می‌تواند رفتار ارزهای دیجیتال را تحلیل کند؟

تاریخ انتشار: 3 اسفند 1401 | آخرین به‌روزرسانی: 29 آذر 1402
زمان مطالعه:  6 دقیقه
تحلیل ارز دیجیتال به هوش مصنوعی

این روزها بازار فناوری‌های AI و تعریف هوش مصنوعی، به‌خصوص ربات چت جی پی تی، داغ‌تر از همیشه است؛ اما آیا این ابزار پرهیاهو و تا حدی ترسناک می‌تواند در تحلیل رفتار ارزهای دیجیتال و روند‌ آن‌ها به تریدر‌ها و سرمایه‌گذاران مشتاق در این حوزه کمک کند؟

در این مقاله از بیت‌ پین قصد داریم درباره‌ی امکان تحلیل بازار ارزهای دیجیتال به کمک هوش مصنوعی صحبت کنیم و ببینیم که این دستاورد چشمگیر چگونه می‌تواند در تحلیل دنیای رمزارزها و انجام معاملات موثر باشد. قبل از پرداختن به این موضوع، کمی با مفهوم هوش مصنوعی آشنا شویم.

هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی (AI مخفف Artificial Intelligence) از قدیمی‌ترین دستاوردهای دنیای فناوری است که اخیرا با معرفی ربات ‌‌ChatGPT توسط شرکت Open AI، نقش آن و کاربردش در حوزه‌های مختلف بیشتر از همیشه مورد توجه قرار گرفته است.

در علوم کامپیوتر، هوش مصنوعی به نوعی هوشمندی ماشینی یا کامپیوتری (و نه انسانی) گفته می‌شود که توانایی درک محیط و فعالیت‌های شناختی وابسته به ذهن انسان را با حداکثر شانس موفقیت در یادگیری و حل مسئله داشته باشد.

openAI and chatgpt

در این میان با پیشرفت سیستم‌‌های مبتنی بر هوش مصنوعی، برخی نگرانی‌هایی در مورد فعالیت‌های این ابزار مطرح کرده و برخی هم آن را تهدیدی برای تمدن بشری می‌دانند.

واقعیت این است که هوش مصنوعی هنوز تا رسیدن به مرحله‌ی تهدید بشریت فاصله‌ی زیادی دارد و حتی اگر نحوه‌ی استفاده درست از آن را یاد بگیریم می‌تواند در زمینه‌های زیادی به عنوان دستیاری حرفه‌ای در زمینه‌های مختلف به ما کمک کند.

دانلود نهمین ماهنامه دامیننس

نات کوین؛ روایتی از انگشتان بی‌قرار

  هوش مصنوعی و ارزهای دیجیتال

  فکر می‌کنم با این جمله موافق باشید که بهبود درک ما از بازارهای ارزهای دیجیتال و سرمایه‌گذاری موفقیت در این بازار به زمان و مهارت قابل‌توجهی نیاز دارد؛ طبیعی است که سرمایه‌گذاران و تریدرها نیز به‌دنبال راهکار و ابزاری برای تسریع این موضوع و توسعه‌ی مکانیسم های کارآمد سرمایه‌گذاری باشند.

  هوش مصنوعی و ارزهای دیجیتال

  هوش مصنوعی یکی از این ابزار‌ها است که می‌تواند با تجزیه و تحلیل رفتار و داده‌ها برای مقابله با بسیاری از چالش‌های موجود در بازار ارزهای دیجیتال استفاده شود و پیش‌بینی‌ها نسبتا دقیق‌تری ارائه دهد. در ادامه با برخی از کاربرد‌های هوش مصنوعی بیشتر آشنا می‌شویم.

  کاربرد هوش مصنوعی در بازار ارزهای دیجیتال

  همان‌طور که در بخش قبلی اشاره کردم بهبود دقت پیش‌بینی‌های معاملاتی یکی از کاربرد‌های استفاده از هوش مصنوعی در بازار ارزهای دیجیتال است؛ علاوه‌بر‌این تجزیه و تحلیل احساسات مبادلات، انجام خودکار معاملات و درنهایت کسب درآمد بیشتر از سرمایه‌گذاری از مزایای به‌کارگیری هوش مصنوعی در بازار ارزهای دیجیتال محسوب می‌شوند.

  پیش‌بینی‌های دقیق‌تر

  نوسانات بازار یکی از بزرگ‌ترین مشکلات سرمایه‌گذاران در معاملات ارزهای دیجیتال است و به‌صورت دستی نیر نمی‌توان مجموعه‌های بزرگی از داده‌های بدون ساختار را به‌راحتی جمع‌آوری، پردازش و تجزیه و تحلیل کرد.

  امروزه سرمایه‌گذاران می‌توانند به لطف هوش مصنوعی و پیشرفت‌های اخیر فناوری، رویدادهای مهمی را در بازار ارزهای دیجیتال پیش‌بینی کرده و تصمیمات آگاهانه‌تری اتخاذ کنند؛ این نوع تحلیل را تحلیل تکنیکال یا فنی نیز می‌نامند.


  درواقع از آنجایی که ارزهای دیجیتال مبتنی بر فناوری بلاک‌ چین هستند و بلاک‌ چین نیز علاوه بر ثبت سابقه‌ی دیجیتالی تمامی تراکنش‌ها و معاملات، امکان نگه‌داری و اشتراک‌گذاری امن این داده‌ها را فراهم می‌کند، بسیاری از تراکنش‌های بلاک‌ چین می‌توانند الگوهای رفتاری را برای کمک به تعیین محرک‌ها در بازار ارزهای دیجیتال نشان دهند.

  هوش مصنوعی نیز به کمک داده‌های ذخیره شده در بلاک‌ چین و این الگوها می‌تواند به عنوان ابزاری کارآمد برای تجزیه و تحلیل و ارائه‌ی چشم‌اندازی از آینده‌ی این بازار استفاده شود.

  تحلیل احساسات بازار

  تجزیه و تحلیل احساسات به استفاده از هوش مصنوعی و پردازش زبان طبیعی (NLP مخفف Natural Language Processing) برای تجزیه و تحلیل احساسات یا نظرات افراد در مورد موضوعی خاص اشاره دارد.

  پردازش زبان طبیعی را به‌طور خلاصه می‌توان تعامل بین کامپیوتر و زبان‌ انسانی معرفی کرد که بر درک و پردازش زبان گفتاری و نوشتاری و ماشینی کردن این فرایند متمرکز است. در سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال، احساسات مثبت جامعه روی هر رمزارز می‌تواند باعث بالا رفتن قیمتِ آن شود، در مقابل هم برآیند منفی احساسات ممکن است منجر به افت قیمت شود.

  برای تعیین احساسات کلی بازار در مورد ارزهای دیجیتال مختلف، اخبار، وبلاگ‌ها، مقالات، انجمن‌ها، پست‌های شبکه‌های اجتماعی و حتی نظرات افراد شناخته شده، مانند ایلان ماسک، باید جمع‌آوری، پردازش و تجزیه و تحلیل شوند تا بتوان نظر کلی جامعه (منفی، مثبت با خنثی) را در مورد رمزارزی خاص تشخیص داد.

  تحلیل احساسات بازار ارزهای دیجیتال

  به این نوع تحلیل اصطلاحا تحلیل فاندامنتال گفته می‌شود و به کمک آن حتی می‌توان دستکاری در بازار را از روی رفتارهای غیرمعمول مشاهده شده در شاخص‌های احساسات، تشخیص داد.
  انواع رایج روش‌های تجزیه و تحلیل احساسات در بازار ارزهای دیجیتال عبارتند از:

  • قطبیت: تجزیه و تحلیل قطبیت (‌Polarity) عبارات عنوان شده مانند توییت‌های افراد تاثیر‌گذار را تجزیه و تحلیل کرده و بر اساس مثبت، منفی یا خنثی بودن آن‌ها را برچسب‌گذاری می‌کند. پس از آن تحلیل‌گران و سرمایه‌گذاران می‌توانند روندها و تغییرات امتیاز هر رمزارز را بررسی کنند.
  • لحن/احساس: از هوش مصنوعی و پردازش زبان طبیعی می‌توان برای تجزیه و تحلیل احساسات یا لحن متن‌های نوشته شده در مورد ارزهای دیجیتال استفاده کرد. این تجزیه و تحلیل‌ها، به رسم چشم‌انداز برای تصمیم‌گیری در مورد سرمایه‌گذاری در این بازار کمک می‌کند.
  • تجزیه و تحلیل احساسات مبتنی بر دیدگاه: در این روش داده‌های مرتبط با شرکت‌ها یا خدمات خاص دسته‌بندی شده و احساسات منتسب به هرکدام شناسایی می‌شوند. این فرایند ممکن است تجزیه و تحلیل بازخورد مشتری در مورد محصول یا خدماتِ آن شرکت را شامل شود؛ برای مثال تجربه‌ی افرادی که با خرید ارز دیجیتال مانا در دیسنترالند سرمایه‌گذاری انجام داده‌اند، می‌تواند برای تصمیم درباره‌ی خرید این رمزارز مفید باشد.

  ارائه‌ی استراتژی‌های خودکار برای انجام معاملات

  از آنجایی که هوش مصنوعی می‌تواند هوش انسانی را شبیه‌سازی کند، سرمایه‌گذاران و تحلیل‌گران اغلب از این ابزار برای تعریف استراتژی‌های معاملاتی با فرکانس بالا استفاده می‌کنند.

  استراتژی‌های خودکار برای انجام معاملات

  در کل تریدرهایی که معاملات سریع با حجم پایین و در بازه‌های زمانی کوتاه‌مدت انجام می‌دهند، معمولا سود بیشتری کسب می‌کنند؛ معاملات با فرکانس بالا هم به شکلی از معاملات گفته می‌شود که توسط سرمایه‌گذاران و سازمان‌ها انجام شده و در آن کامپیوتر تعداد زیادی سفارش را در کسری از ثانیه اجرا می‌کند.

  الگوریتم‌های توسعه‌ داده شده با هوش مصنوعی می‌توانند با تجزیه و تحلیل بازار و پیروی از استراتژی‌های خودکار، در عرض چند ثانیه ارزهای دیجیتال را خریداری کرده یا بفروشند.

  مدل‌سازی برای سیگنال‌ها

  تریدرهای بازار ارزهای دیجیتال اغلب به سیگنال‌های مختلف و مشهور متکی هستند، اما در بسیاری مواقع تولید سیگنال‌های دقیق به صورت دستی تقریبا غیرممکن است.

  در این راستا، هوش مصنوعی به دانشمندان و توسعه‌دهندگان داده کمک می‌کند تا مدل‌هایی بسازند که تریدر‌ها بتوانند از آن‌ها برای دست‌یابی به داده‌های مرتبط و شسته‌رُفته استفاده کنند. با ابزار هوش مصنوعی می‌توان داده‌ها را به‌درستی طبقه‌بندی کرد و مشخصات هرکدام را مانند نام ارز دیجیتال، نوعِ و توسعه‌دهنده‌ی آن و برخی موارد دیگر استخراج کرد.

  پس از آن دانشمندان داده می‌توانند چشم‌انداز‌های دقیقی را در قالب رابط‌های بصری قابل درک برای تریدرها یا سرمایه‌گذاران مبتدی و غیرحرفه‌ای ارائه دهند.

  گفتار پایانی

  گفتم که هوش مصنوعی قادر است به طور مداوم نوسانات قیمت در بازار ارزهای دیجیتال را زیر نظر داشته باشد و به محض اطمینان از سیگنال منجر به سودی، آن سیگنال را برای تریدرها ارسال کرده یا از طریق ربات معاملاتی، به صورت خودکار، خرید یا فروش انجام دهد.

  به طور کلی، هوش مصنوعی می‌تواند چشم‌انداز و تحلیل‌های ارزشمندی را برای مشتاقان سرمایه‌گذاری یا تجارت در دنیای ارزهای دیجیتال، ارائه دهد. با این حال، همیشه دقت داشته باشید که هیچ روش تحلیلی بی‌خطا نیست و سرمایه‌گذاری در هر دارایی مالی، چه پول فیات باشد، چه ارز دیجیتال، همیشه ریسک‌هایی به همراه دارد.

  علاوه‌بر‌این بازار ارزهای دیجیتال در مقایسه با بازار سهام عادی نسبتاً جدید است و درک هوش مصنوعی از آن گاهی به دلیل کمیت اطلاعات بشر محدود می‌شود.

  در حوزه‌ی ارزهای دیجیتال، آینده‌ی هوش مصنوعی روشن است، اما هنوز به طور کامل قابل اطمینان نیست.

  درواقع می‌توان گفت که نقطه‌ی تلاقی فناوری بلاک چین با هوش مصنوعی، قلمرویی ناشناخته است و به همین دلیل هم بسیاری از سرمایه‌گذاران و سازمان‌ها، نسبت به ترکیب فناوری بلاک چین و هوش مصنوعی محتاطانه عمل می‌کنند.

  شما درباره‌ی به‌کارگیری ابزار هوش مصنوعی در تحلیل بازار ارزهای دیجیتال چه دیدگاهی دارید؟ آیا حاضر هستید برای انجام معاملات و خرید و فروش در این بازار به هوش مصنوعی تکیه کنید؟

  سوالات متداول

  • آیا می‌توان رفتار ارزهای دیجیتال را به کمک هوش مصنوعی تحلیل کرد؟

  بله، با استفاده از هوش مصنوعی و الگوریتم‌های پیشرفته‌ی آن مانند یادگیری عمیق و پردازش زبان طبیعی می‌توان رفتار ارزهای دیجیتال را تحلیل و تا حدی پیش‌بینی کرد.

  با این حال، در نظر داشته باشید که بازار ارزهای دیجیتال بسیار پویا و پیچیده است و تحلیل آن به تنهایی با استفاده از هوش مصنوعی لزوما نتایج دقیقی نخواهد داشت؛ عوامل دیگری مانند شرایط اقتصادی و سیاسی نیز دخیل هستند.

  • معامله به کمک سیگنال‌های هوش مصنوعی چه مزایایی دارد؟

  انحام معاملات در بازار ارزهای دیجیتال به کمک هوش مصنوعی، به شما کمک می‌کند تا بازار را بهتر (و نه به‌ طور کامل) تحلیل کرده، در وقت و انرژی خود صرفه‌جویی کنید و خطای انسانی را به حداقل برسانید.

   

  شبنم توایی

  شبنم توایی

  علاقه زیادی به حوزه فناوری و فین تک دارم، درباره ارزهای دیجیتال، بلاک چین، هوش مصنوعی، وب ۳ و سایر موضوعات مرتبط با فناوری می‌نویسمو تحقیق می‌کنم. عاشق سفر و عکاسی هستمو اوقات فراغتم را با کشف جاذبه‌ها و ثبت لحظات زیبا سپری می‌کنم. بزرگترین هدفم تو زندگی یاد گرفتنه و لذت می‌برم از اینکه یادگرفته‌هامو دانش و تجربه‌ام را با دیگران به اشتراک بگذارم و از اونها هم یاد بگیرم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  راهنمای کامل آموزش بازی همستر کامبت و ایردراپ Hamster Kombat

  مدتی بعد از لیست شدن و موفقیت نات کوین، نوبت به بازی کریپتوی ...

  آموزش کامل بازی TapSwap‌ + ترفندهای سکه رایگان در بازی تپ سواپ

  ارز دیجیتال تپ سواپ چیست؟ نحوه استخراج ارز دیجیتال تپ سواپ ( ...

  همه‌چیز درباره بازی Wcoin و آموزش نحوه استخراج W-Coin

  همه‌چیز از نات کوین شروع شد! بازی تلگرامی که سبک Tap to Earn ...

  دیدگاه‌ها 10 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. Zeynab
   Zeynab | 9 اردیبهشت 1402

   از کجا بدونیم چه رباتی بهتر هست

  2. جمال
   جمال | 8 اسفند 1401

   سلام
   من نزدیک 3 سال توسط هوش مصنوعی و معاملات رباتیک در بازار های دیجیتال کار میکنم کامل با نظرات این مقاله موافق هستم اگر بخوام از تجربیات ام بگم نیازمند دو دانش برنامه نویسی بخصوص مدل سازی در هوش مصنوعی هستید و همچنین تسلط به مباحث مالی هستید رسیدن به مدل های بهینه با توجه به پارامترهای زیاد واقعا سخت هست ولی در کل قدرت تحلیل و سرعت عمل و خطا ها رو کاهش میده ولی می‌تونه یک خطا تمام منابع شما رو کمتر از یکساعت به خطر بندازه پس برای دوستانی تازه میخوان شروع کنن حتما پیشنهاد میکنم آروم آروم منابع مالی خودشون افزایش بدن و نتیجه گیری از روش های رو توی بازه های چند ماه بررسی کنن و اول باید رباط معامله گر بدون خطایی داشته باشد و بعد مدلهای و روش های معامله تجربه پذیر

   • جواد
    جواد | 4 اردیبهشت 1402

    سلام وقتتون بخیر میشه لطف کنی و بگید چطور باید از هوش مصنوعی برای ترید استفاده کنم بخصوص فیوچرز

    • شبنم توایی
     شبنم توایی | 5 اردیبهشت 1402

     سلام جواد عزیز، تازگی ربات‌هایی با عنوان ربات‌های هوش مصنوعی برای ترید به بازار عرضه شدن که صرفا با کنار هم قرار دادن اطلاعات و دیتاهای بازار، وضعیت هر ارز و نوساناتش رو به تریدرها اطلاع میدن، اما این ربات‌ها مزایا و معایب خودشون رو دارن. این ربات‌ها نیاز دارن که یه نفر همیشه رصدشون کنن، ممکنه وسیله‌ای برای کلاه‌برداری بشن یا حتی باگ داشته باشن.

  3. سجاد سپهری
   سجاد سپهری | 6 اسفند 1401

   عالی من تازه شروع کردم

  4. سجاد سپهری
   سجاد سپهری | 6 اسفند 1401

   عالی

   • متینه ممتاز
    متینه ممتاز | 6 اسفند 1401

    سلام سجاد عزیز
    ممنون از نظر دلگرم‌کننده شما.

  5. مریم
   مریم | 6 اسفند 1401

   ممنونم. مفید و آموزنده بود🙏

   • متینه ممتاز
    متینه ممتاز | 6 اسفند 1401

    سلام مریم عزیز
    ممنون از همراهی شما

  6. اسم امیر ملک
   اسم امیر ملک | 5 اسفند 1401

   بلی ربات هوش مصنوعی کمک کننده وخوب است