ماینرها بدون توجه به کاهش درآمد، به فعالیت خود در شبکه بیت کوین ادامه می‌دهند

تاریخ: 4 اردیبهشت 1403
زمان مطالعه:  2 دقیقه
ماینرها بدون توجه به کاهش درآمد، به فعالیت خود در شبکه بیت کوین ادامه می‌دهند

هاوینگ یک رویداد دوره‌ای برای بیت کوین است که در آن پاداش بلاک شبکه – یعنی پاداش‌هایی که استخراج‌کنندگان برای حل بلاک‌های شبکه دریافت می‌کنند – به طور دائم به نصف کاهش می‌یابد. این رویداد تقریباً هر چهار سال یکبار برگزار می‌شود و آخرین مورد اخیراً تکمیل شده است. این چهارمین هاوینگ بیت کوین بود و پاداش بلاک اکنون از 6٫25 بیت کوین به 3٫125 بیت کوین کاهش یافته است.

ماینرهای بیت کوین از دو منبع درآمد کسب می‌کنند: پاداش بلاک و کارمزد تراکنش. با این حال، از نظر تاریخی، اولی جریان درآمدی بسیار غالب‌تری بوده، زیرا کارمزد تراکنش‌ها اغلب نسبتاً پایین بوده است. ازآنجایی‌که هاوینگ‌ها به‌شدت بر پاداش‌های بلاک تأثیر می‌گذارد، این رویدادها به طور طبیعی بر ماینرها اثر می‌گذارد. یکی از راه‌های ردیابی واکنش ماینرها به این رویدادها از طریق هش ریت آنهاست.

هش ریت (Hashrate) به قدرت محاسباتی اشاره دارد که ماینرهای بیت کوین به شبکه متصل کرده‌اند. تغییرات در این مقدار می‌تواند منعکس‌کننده احساسات ماینرها باشد. وقتی این اندیکاتور بالا می‌رود، به این معنی است که ماینرها در حال حاضر بلاک چین را برای ماینینگ جذاب می‌یابند. از سوی دیگر، کاهش می‌تواند به این معنا باشد که برخی از ماینرها استخراج بیت کوین را غیرمنطقی می‌دانند و تصمیم به ترک شبکه می‌گیرند. همان‌طور که جیمز ون استراتن، در پستی در ایکس اشاره کرد، هش ریت استخراج بیت کوین همیشه به دنبال رویدادهای هاوینگ کاهش یافته است.

هش ریت استخراج بیت کوین همیشه به دنبال رویدادهای هاوینگ کاهش یافته است.

اما این بار چطور؟ آیا ماینرها تسلیم می‌شوند؟ در ادامه نموداری را می‌بینید که روند میانگین هش ریت استخراج بیت کوین با میانگین 7 روزه را در سال گذشته نشان می‌دهد.

روند میانگین هش ریت استخراج بیت کوین با میانگین 7 روزه را در سال گذشته

همان‌طور که نمودار نشان می‌دهد، هش ریت بیت کوین در واقع یک سقف جدید 650 EH/s در روز هاوینگ ایجاد کرده است. این می‌تواند به این معنی باشد که ماینرها نگران هاوینگ نبودند، یا ممکن است آخرین فشار را برای دریافت پاداش بلاک بالاتر، انجام داده باشند. این معیار پس از این رویداد کاهش یافته است، به این معنی که برخی از ماینرها شبکه را ترک کردند. بااین‌حال، این اندیکاتور هنوز در حدود 629 EH/s است، که نشان می‌دهد این کاهش قابل‌توجه نیست و هش ریت همچنان در حدود سطوح تاریخی است. بنابراین، تنها چند ماینر تاکنون دستگاه‌های خود را خاموش کردند. بااین‌حال، این هنوز لزوماً به این معنی نیست که ماینرها این بار پایدارتر هستند. همان‌طور که این تحلیلگر در یکی دیگر از پست‌های خود عنوان کرده است، درآمد ماینر از کارمزدها از زمان هاوینگ بسیار خارق‌العاده بوده است.

رآمد ماینر از کارمزدها از زمان هاوینگ بسیار خارق‌العاده بوده است.

این جهش در کارمزد تراکنش‌ها به دلیل هایپ پروتکل Runes در شبکه بیت کوین است، پروتکل جدیدی که به کاربران اجازه می‌دهد توکن‌های قابل تعویض در شبکه بیت کوین ایجاد کنند. درحالی‌که هیجانات کمی کاهش یافته است، زیرا کارمزدها اکنون به جای بیش از 75 درصد مانند قبل، 30 درصد از کل درآمد ماینرها را تشکیل می‌دهند، درصد درآمدی که آنها در آن مشارکت دارند در مقایسه با گذشته هنوز بسیار بالا است. این می‌تواند دلیلی باشد که چرا ماینرها پس از هاوینگ همچنان پرقدرت به کار خود ادامه می‌دهند.

شبنم توایی

شبنم توایی

علاقه زیادی به حوزه فناوری و فین تک دارم، درباره ارزهای دیجیتال، بلاک چین، هوش مصنوعی، وب ۳ و سایر موضوعات مرتبط با فناوری می‌نویسمو تحقیق می‌کنم. عاشق سفر و عکاسی هستمو اوقات فراغتم را با کشف جاذبه‌ها و ثبت لحظات زیبا سپری می‌کنم. بزرگترین هدفم تو زندگی یاد گرفتنه و لذت می‌برم از اینکه یادگرفته‌هامو دانش و تجربه‌ام را با دیگران به اشتراک بگذارم و از اونها هم یاد بگیرم.

مطالب نویسنده
اشتراک گذاری:

مطالب مشابه

نرخ تورم ایالات متحده اعلام شد؛ بیت کوین در گرداب تورم

طبق داده‌های سایت Forexfoctory، در 12 ژوئن (23خرداد) نرخ قیم ...

دونالد ترامپ: می‌خواهم بیت کوین‌های باقی مانده در ایالات متحده استخراج شود

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، علناً حمایت خود را از ...

دیدگاه‌ها
در پاسخ به دیدگاه کاربر