معماری شبکه اتریوم چیست؟ آشنایی با معماری پرطرفدارترین شبکه بلاک‌چین

توسط کارن آهنگری
|
20 بهمن 1401
|
زمان مطالعه:  8 دقیقه
معماری شبکه اتریوم چیست؟ آشنایی با معماری پرطرفدارترین شبکه بلاک‌چین

اتریوم یک پلتفرم منبع‌باز، غیرمتمرکز و مبتنی بر بلاک چین است که توسط توکن بومی آن، ETH پشتیبانی می‌شود. برخلاف BTC، ETH موارد استفاده متعددی دارد که به دارندگان توکن اجازه می‌دهد تا تراکنش‌ها را انجام دهند، ETH خود را به اشتراک بگذارند و سود کسب کنند،NFT ‌ها را خریداری کنند و آن‌ها را ذخیره کنند یا بازی کنند و ارزهای دیجیتال معامله کنند و موارد دیگر. بسیاری اتریوم را گام بعدی اینترنت می‌دانند. بلاک‌چین به‌عنوان یک چهارچوب فناورانه برای توسعه‌دهندگان عمل می‌کند و به آنها اجازه می‌دهد برنامه‌ها را بسازند، آزمایش کنند، استقرار دهند و از ماهیت غیرمتمرکز آن استفاده کنند.

اتریوم از یک وایت پیپر در سال 2013 به یک بلاک‌چین میلیارددلاری تبدیل شده است که پروژه‌های متعددی بر اساس آن ساخته شده‌اند. با این‌حال معماری شبکه اتریوم به عنوان یکی از شبکه‌های محبوب بلاکچینی، دقیقا چیست؟ معماری شبکه اتریوم دریای عمیقی از اجزا و کیفیت است که اکوسیستمی از راه‌حل‌های اطراف مانند صرافی‌های غیرمتمرکز و سایر محصولات مالی غیرمتمرکز را ممکن می‌کند. هدف ما در این مقاله آکادمی بیت پین این است که به شما کاربران همیشه وفادارمان کمک کنیم اصول اولیه معماری شبکه اتریوم را بهتر درک کنید.

یک نمای کلی از بلاک‌چین اتریوم و اجزای آن

برای پرداختن به معماری شبکه اتریوم باید ابتدا بپرسیم که اتریوم چیست؟ آیا اتریوم بلاک‌چین مخصوص به خود را دارد؟ بله. اتریوم یک بلاک‌چین است که کاملاً جدا از سایر بلاک‌چین‌های بومی مانند زنجیره بیت‌کوین عمل می‌کند. اتریوم کوین مخصوص به خود را دارد که در صرافی‌های رمزنگاری تحت عنوان ETH معامله می‌شود که گاهی اوقات اتر نیز نامیده و به طرق مختلف در سراسر فضای کریپتو استفاده می‌شود؛ به بیان دیگر کاربران با خرید و فروش اتریوم در شبکه بلاکچین سعی می‌کنن در رشد این شبکه نقش داشته و کسب سود کنند.

یک نمای کلی از بلاک‌چین اتریوم و اجزای آن - معماری شبکه اتریوم

دانلود ماهنامه آذر ماه دامیننس

از قدرت روایات در فضای ارزهای دیجیتال تا کاربرد‌های ChatGPT در این بازار

  ارز دیجیتال اتر

  همان‌طور که در بالا ذکر شد ETH که اتر نیز نامیده می‌شود، سکه اصلی بلاک‌چین اتریوم است. اتر کاربردهای متعددی در اکوسیستم اتریوم مانند پرداخت هزینه فعالیت در بلاک‌چین اتریوم را دارد؛ به‌عنوان مثال، ارسال ETH از یک شخص به فرد دیگر، به فرستنده نیاز دارد که مقداری از ETH را برای ارسال تراکنش از طریق زنجیره ‌بلوکی خرج کند. ETH همچنین یک دارایی رمزنگاری شده معروف است که در صرافی‌های ارزهای دیجیتال معامله می‌شود و نوسانات قیمت قابل‌توجهی را حفظ می‌کند.

  گس (Gas) و ارتباط آن با معاملات اتریوم

  آیا بلاک‌چین اتریوم رایگان است؟ خیر. گس چیزی است که دنیای معماری شبکه اتریوم را به گردش درمی‌آورد. به طور خلاصه، گس اصطلاحی است برای توصیف هزینه‌ای که برای ارسال هر تراکنش روی بلاک‌چین اتریوم لازم است به کار رود. در معماری شبکه اتریوم، گس واحد اندازه‌گیری قدرت محاسباتی است که برای اجرای یک قرارداد هوشمند یا یک تراکنش استفاده می‌شود.

  اساسا این هزینه نشان‌دهنده کار ضروری است که توسط ماینرهای بلاک‌چین برای انعکاس و تأیید چنین تغییراتی در شبکه انجام می‌شود. علاوه بر این، یک مشتری ابتدا باید برای تکمیل هر تراکنش در معماری شبکه اتریوم یک پرداخت (یعنی ETH ارسال کند) انجام دهد و ارزش پولی موقت به‌عنوان گس شناخته می‌شود. معاملات انتقال ساده در مجموع به 21000 واحد گس نیاز دارد. تعامل با بلاک‌چین اتریوم به یک تراکنش نیاز دارد و زمانی اتفاق می‌افتد که شخصی یک حساب خارجی را کنترل می‌کند و با کلیدهای خصوصی خود آن تراکنش را امضا می‌کند. (کلیدهای خصوصی به دارندگان رمزارز اجازه می‌دهد تا دارایی‌های خود را کنترل کنند)

  شکل‌های مختلف اتریوم

  گره‌های بلاک‌چین به‌طورکلی به‌عنوان نقاط ذخیره‌سازی اطلاعات تعاملی در هر بلاک‌چین عمل می‌کنند. فناوری بلاک‌چین به شرکت‌کنندگان متعددی در سراسر جهان بستگی دارد و یکدیگر را در قبال تراکنش و توافق شبکه مسئول نگه می‌دارند. بسته به اهداف اجراکننده گره، قدرت محاسباتی و دردسترس‌بودن ذخیره‌سازی سخت‌افزار، سه نوع گره متمایز در معماری شبکه اتریوم وجود دارد که عبارت‌اند از گره‌های سبک، کامل و بایگانی.

  • گره‌های سبک فقط از مقدار محدود و کوتاه شده‌ای از داده‌های بلوک‌های زنجیره استفاده می‌کنند و برای اطمینان از دقت باید با سایر گره‌های کامل در شبکه همگام شوند.
  • گره‌های کامل داده‌ها و تاریخچه بلاک‌چین را به میزان قابل‌توجهی حمل می‌کنند و می‌توانند داده‌های تاریخی را بر اساس دستور کنار هم قرار دهند.
  • در نهایت، گره‌های بایگانی کل تاریخچه بلاک‌چین اتریوم را در خود نگه می‌دارند. اندازه بلاک‌چین اتریوم بسیار بزرگ است و فضای ذخیره‌سازی قابل‌توجهی را اشغال می‌کند.

  حساب‌ها

  حساب‌های موجود در معماری شبکه اتریوم اهداف زیادی را دنبال می‌کنند و به دو شکل هستند. اولین حساب متعلق به یک منبع خارجی است که EOA نامیده می‌شود. این نوع حساب نقطه‌ای در معماری شبکه اتریوم است که هرکسی می‌تواند به‌صورت رایگان برای ذخیره، دریافت و ارسال ETH یا توکن‌های ساخته شده روی بلاک‌چین اتریوم مانند توکن‌های ERC-20 ایجاد کند. ارسال یا دریافت دارایی‌ها از طریق EOAها نیاز به اقدام از یک منبع خارجی دارد. دومین نوع حساب در معماری شبکه اتریوم حساب قراردادی است. حساب‌های قراردادی، راه‌اندازی‌های کدگذاری شده در بلاک‌چین اتریوم هستند که در صورت رعایت شرایط خاص، اقدامات را تکمیل می‌کنند.

  استخراج اتریوم

  اتریوم یک بلاک‌چین است که بر اساس الگوریتم اجماع اثبات سهام (PoS) اجرا می‌شود. تعداد زیادی از سخت‌افزارهای رایانه‌ای که به استخراج اتریوم اختصاص داده شده‌اند، به طور مداوم در سراسر جهان اجرا می‌شوند و به ایمن کردن معماری شبکه اتریوم کمک می‌کنند. این ماینرها دائما سعی می‌کنند پاسخ معماهای پیچیده را بیابند. یافتن راه‌حل برای یک پازل را اعتبار بخشیدن به یک بلوک می‌گویند. هر بلوک شامل تعداد معینی تراکنش و یک پاداش استخراج است.

  اثبات سهام چطور کار می‌کند؟

  ماینر برنده آن پاداش و همچنین هزینه‌های مربوط به تراکنش‌های موجود در آن بلوک را دریافت می‌کند. معماری شبکه اتریوم از تعداد پیوسته‌ای از این بلوک‌ها ساخته شده است که هر کدام شامل داده‌هایی است که آن را به بلوک‌های قبلی و بعدی متصل می‌کند یکی از ماینرها در نهایت مشکل را حل می‌کند و آن را برای بقیه شبکه پخش می‌کند. ماینرهای دیگر پاسخ را بررسی می‌کنند و اگر درست باشد، قبل از پذیرش بلوک هر تراکنش را دوباره بررسی و آن را به نمونه دفتر خود اضافه کرده و پاداش‌ها را پرداخت می‌کنند.

  گفتار پایانی!

  اتریوم از وایت پیپر (سپیدنامه) خود در سال 2013 تا تأسیس آن در سال 2015 توسط ویتالیک بوترین، راه درازی را پیموده است و به یکی از بزرگ‌ترین و شناخته‌شده‌ترین پلتفرم‌های بلاک‌چین در فضای ارزهای دیجیتال تبدیل شده است. اتریوم به دلیل نیاز به عملکرد بیشتری که از آنچه بیت‌کوین (BTC) ارائه می‌کرد، به وجود آمد. بیت‌کوین را می‌توان بیشتر به‌عنوان ذخیره ارزش و پوششی در برابر تورم استفاده کرد. از سوی دیگر اتریوم در حال ساختن یک اکوسیستم کامل است.

  اما معماری شبکه اتریوم دقیقا چیست؟ آن را به‌عنوان یک ‌پلتفرم غیرمتمرکز که قراردادهای هوشمند را اجرا می‌کند توصیف می‌کنند. معماری شبکه اتریوم چیزی فراتر از یک بلاک‌چین است و اکوسیستمی را تشکیل می‌دهد که از امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز (dApps) و موارد دیگر تشکیل شده استاتریوم به لطف DeFi، NFTها و dApps افزایش قابل‌توجهی داشته است که باعث افزایش قابل‌توجهی در فعالیت کاربران در شبکه شده است. به‌عنوان یک فرد عادی یا به‌عنوان یک کاربر که به دنبال شروع کار با اتریوم است، درک اجزای اکوسیستم و نحوه عملکرد معماری شبکه اتریوم ضروری است. امیدواریم این مقاله به شما در درک بهتر اتریوم کمک کرده باشد.

  سوالات متداول!

  • اجزای یک معماری بلاک‌چین چیست؟

  اجزای بلاک‌چین، مانند بلوک‌ها، گره‌ها، Nonce، هش‌ها و دفترکل، نقش اساسی در تضمین امنیت و یکپارچگی داده‌ها دارند.

  • معماری بلاک‌چین اتریوم چیست؟

  معماری شبکه اتریوم شامل اطلاعات فرستنده و گیرنده تراکنش، گزینه‌ای برای گنجاندن مقدار اتر مورد انتقال، بایت کد قرارداد هوشمند، و هزینه تراکنشی است که فرستنده مایل است به اعتبارسنجی شبکه بپردازد تا تراکنش در زنجیره بلوک گنجانده شود. به‌عنوان‌مثال، می‌توان به هزینه گس و حد اشاره کرد.

  • معماری بلاک‌چین چیست؟

  بلاک‌چین فناوری است که در آن چندین طرف درگیر در ارتباط می‌توانند تراکنش‌های مختلف را بدون دخالت شخص ثالث انجام دهند. تأیید و اعتبار این تراکنش‌ها توسط انواع خاصی از گره‌ها انجام می‌شود.

  • تفاوت معماری بیت‌کوین و اتریوم چیست؟

  درحالی‌که بیت‌کوین به‌عنوان یک ارز و ذخیره ارزش طراحی شده است، شبکه اتریوم برای قراردادهای هوشمند پیچیده و برنامه‌های غیرمتمرکز در نظر گرفته شده است.

  • کدام الگوریتم در بلاک‌چین اتریوم استفاده می‌شود؟

  استخراج اتریوم از الگوریتمی به نام Ethash استفاده کرد. ایده اصلی الگوریتم این است که یک ماینر سعی می‌کند یک ورودی غیرمتمرکز را با استفاده از محاسبات brute force پیدا کند به‌طوری‌که هش حاصل کوچک‌تر از آستانه تعیین شده توسط سختی محاسبه شده باشد.

  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها 2 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. حامد زندی
   حامد زندی | 22 بهمن 1401

   آپ رو از کجا دانلود کنم؟

   • مهران بابایی
    مهران بابایی | 23 بهمن 1401

    سلام حامد عزیز
    به با رفتن به صفحه اصلی سایت و کلیک روی گزینه دانلود اپلیکیشن میتونید اپلیکیشن بیت‌پین رو روی پلتفرم های مختلف نصب کنید
    https://bitpin.ir/
    در صورتی که موفق نشدید پیداش کنید؛
    لینک دانلود نرم افزار از کافه بازار:
    https://cafebazaar.ir/app/io.bitpin.app
    لینک دانلود مستقیم اندروید:
    https://cdn.bitpin.ir/media/app/android/bitpin-v52.apk
    موفق باشید.