چرا بیت کوین، یک گزینه مناسب برای ذخیره ارزش است؟

تاریخ انتشار: 2 آذر 1400 | آخرین به‌روزرسانی: 8 آذر 1402
زمان مطالعه:  7 دقیقه
چرا بیت کوین، یک گزینه مناسب برای ذخیره ارزش است؟

امروزه باید نسبت به صنعت ارزهای دیجیتال بسیار خوش‌بین بود. ارز دیجیتال بیت کوین اولین و بزرگ‌ترین دارایی دیجیتال است که نگه‌داری آن به عنوان یک ذخیره ارزش بسیار ارزشمند خواهد بود. در این مقاله برآنیم تا به مفهوم ذخیره ارزش با استفاده از ارز دیجیتال بیت کوین بپردازیم. بهتر است بدانید که بیت کوین، یک گزینه مناسب برای ذخیره ارزش است. اگر برای متقاعد شدن به دلایل کافی نیاز دارید پس با ما همراه باشید تا به شما بگوییم که ذخیره ارزش چیست؟ و دلایل خود را برای این ادعا بازگو کنیم.

خرید بیت کوین

ذخیره ارزش چیست؟

ذخیره ارزش دارایی، کالا یا ارزی است که ارزش خود را حفظ می‌کند و بنابراین می‌تواند در آینده بدون کاهش ارزش مبادله شود. ما با تعریف «ذخیره ارزش» شروع می‌کنیم زیرا قصد داریم پارامترهایی که در آن یک دارایی ذخیره ارزش مورد ارزیابی قرار می‌گیرد را عنوان کنیم. از این منظر کاملاً واضح است که همه ارزهای فیات دارای ذخیره ارزش نیستند. زیرا پول نقد در زمان حال برای معاملات و همچنین نقدینگی کوتاه مدت با ارزش است. پس به عنوان یک ذخیره ارزش در مدت زمان طولانی اصلا مناسب نخواهد بود.

مدیریت یک اقتصاد، کار فوق‌العاده پیچیده و دشواری است و کسانی که این کار را انجام می‌دهند، انگیزه رشد اقتصاد را در کوتاه‌مدت دارند، نه این که از ارزش پول در بلندمدت محافظت کنند. همان‌طور که می‌دانید انگیزه‌های سیاسی قدرتمندی برای کاهش ارزش پول در طول زمان وجود دارد. به هر حال این یک واقعیت است که با گذشت زمان، ارزهای فیات هرگز گزینه خوبی برای ذخیره ثروت فرد نخواهند بود. به همین دلیل است که هر چه فرد ثروتمندتر باشد، درصد کمتری از دارایی خالص خود را به صورت نقد نگهداری می‌کند! کسانی که توانایی مالی دارند، ثروت خود را در دارایی‌هایی مانند سهام، اوراق قرضه، املاک، شرکت‌های خصوصی، کلکسیون‌ها و سایر دارایی‌های دیگر مانند ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری می‌کنند. آن‌ها این ثروت را در دارایی‌هایی قرار می‌دهند که احتمالاً ارزش آن‌ها در طول زمان افزایش می‌یابد یا حداقل ارزش خود را حفظ می‌کنند.

در پاسخ به ذخیره ارزش چیست؟ باید گفت سرمایه‌گذاری در سهام، اوراق قرضه، املاک و مستغلات رایج‌ترین نوع سرمایه‌گذاری و ذخیره ارزش هستند. اما همان‌طور که در دوران مختلف شاهد بوده‌ایم بازارهای املاک و مستغلات و همچنین بازارهای مالی دارای چرخه‌های رونق و رکود بوده‌اند. با بدتر شدن اوضاع مشخص می‌شود که این دسته از دارایی‌ها در طول زمان با یکدیگر ارتباط پیدا می‌کنند. بنابراین، بخشی از یک پرتفوی با تنوع مناسب باید دارای دارایی «ذخیره ارزش» باشد که شامل سهام، اوراق قرضه یا املاک و مستغلات مرتبط به هم نبوده تا به جبران ماهیت چرخه‌ای آن‌ها کمک کند. در ادامه بیشتر به بررسی پاسخ سوال ذخیره ارزش چیست؟ خواهیم پرداخت.

دانلود هشتمین ماهنامه دامیننس

ارزیابی جامع تاثیر زیست‌محیطی بیت کوین

  طلا به عنوان یک ذخیره ارزش

  طلا هزاران سال است که ذخیره ارزش و ثروت بوده و نسبت به ارزهای مختلف انواع امپراتوری‌ها و دولت‌هایی که آمده و رفته‌اند، بادوام‌تر بوده است. بسیاری از ارزها از جمله دلار، مستقیماً با طلا ارتباط دارند. اما با راه‌اندازی استراتژی چاپ پول دولت در سال ۱۹۷۱، استاندارد طلا توسط ایالات متحده کنار گذاشته شد. از آن زمان به بعد ارزش دلار به طور پیوسته کاهش یافته است در حالی که طلا از ۳۵ دلار در هر اونس روند رو به رشد بسیار چشمگیری تا به اکنون داشته است.

  شایان ذکر است که طلا یک استاندارد پولی جهانی نیست که توسط یک شخص یا نهادی انتخاب شده باشد. دولت‌ها تنها زمانی طلا را به عنوان یک ارزش پولی به رسمیت شناختند که بازار آن را پذیرفت. در پایان قرن نوزدهم طلا به دلایل مختلف به عنوان یک وسیله پولی شفاف و جهانی در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفت و تا به امروز نیز همین طور است.

  حال به نظر شما با پیدایش ارزهای دیجیتال و بیت کوین آیا بیت کوین یک گزینه مناسب برای ذخیره ارزش است؟ آیا بیت کوین گزینه مناسب‌تری نسبت به طلا در زمینه ذخیره ارزش است؟

  چرا بیت کوین، یک گزینه مناسب برای ذخیره ارزش است؟

  بیت کوین به عنوان یک ذخیره ارزش

  در ادامه با ذکر چند دلیل برای پاسخ به سوال ذخیره ارزش چیست؟ به این نتیجه خواهیم رسید که بیت کوین یک گزینه مناسب برای ذخیره ارزش است.

  اندازه فراوانی بیت کوین محدود است

  برای این که کالایی ذخیره ارزش باشد باید تعداد محدودی از آن وجود داشته باشد. زیرا یک ذخیره ارزش نمی‌تواند راحت به دست آید و همچنین راحت تولید شود. کالایی که به تعداد بسیار موجود گردد و به نقطه افزایش در عرضه برسد، کم اهمیت می‌شود. همان‌طور که اقتصاد پایه به ما آموخته است، وقتی عرضه بیش از تقاضا افزایش می‌یابد، قیمت کاهش پیدا کرده و آن را به ذخیره‌ای ضعیف از ارزش تبدیل می‌کند. با این حال زمانی که عرضه محدود است هر گونه افزایش در تقاضا، قیمت کالا را افزایش داده و به حفظ ارزش آن کمک می‌کند.

  طلا یکی از نادرترین فلزات طبیعی روی زمین است. کندن زمین دشوار، پرهزینه و کار سختی است. در نتیجه عرضه طلا به راحتی افزایش نمی‌یابد. همچنین طلا نسبت به سایر فلزات، فراوان نیست. این یک ویژگی کلیدی است که طلا را به عنوان ذخیره ارزش، موفق کرده است؛ زیرا زمانی که تقاضا افزایش می‌یابد و قیمت‌ها نیز به دنبال آن افزایش می‌یابند، تولید طلای بیشتر یک تلاش غیرضروری است که به این معنی است که سیل کردن بازار با عرضه جدید دشوار است. به همین دلیل است که بین ارزش یک فلز و کمیاب بودن آن رابطه معکوس وجود دارد. در مقایسه با مس یا نقره، که تولید آن‌ها بسیار آسان‌تر است، طلا دارای مزیت مشخصی بود که کمیاب است و بنابراین به شکل غالب به ذخیره ارزش و پول تبدیل شد.

  جالب‌تر اینکه طلا کمیابی نسبی دارد اما بیت کوین کمیاب مطلق است. تنها ۲۱ میلیون بیت کوین وجود خواهد داشت که پس از سال ۲۱۴۰، دیگر هرگز ساخته نخواهد شد. طلا هزاران سال است که استخراج شده است و طلای جدید نیز احتمالا برای آینده نامعلومی استخراج خواهد شد. اما زمانی که آخرین بیت کوین استخراج شود دیگر هیچ بیت کوینی پس از آن استخراج نخواهد شد. بیت کوین تنها دارایی نقدی در جهان است که عرضه ثابت دارد. این امر بیت کوین را به کمیاب‌ترین دارایی در جهان تبدیل می‌کند. با عرضه ثابت هر گونه افزایش در تقاضا به این معنی است که ارزش در طول زمان افزایش می‌یابد و آن را به ذخیره ایده آل دارایی ارزش تبدیل می‌کند.

  بیت کوین به عنوان یک ذخیره ارزش بادوام تلقی می‌شود

  بیت کوین به عنوان یک ذخیره ارزش بادوام تلقی می‌شود

  دومین مورد برای دلیل انتخاب بیت کوین به عنوان ذخیره ارزش چیست؟ دارایی برای حفظ ارزش خود در آینده نباید فاسد شده یا به راحتی از بین برود. غذا اگرچه برای سلامتی ما بسیار ارزشمند است اما ذخیره ارزش ضعیفی دارد زیرا پس از مدتی خراب می‌شود. از سوی دیگر طلا بسیار بادوام است. این فلز ضد خوردگی و مقاوم در برابر اکسیداسیون است و بنابراین کدر نشده و یا زنگ نمی‌زند. بنابراین یک سکه یا شمش طلا را می‌توان برای هزاران سال در یک خزانه بدون این که نگران خراب شدن آن بود، نگه‌داری کرد. با وجود این، طلا یک فلز بسیار نرم است که با استفاده مکرر می‌تواند به مرور زمان از بین برود. حال اگر استانداردهای محاسباتی بیت کوین تغییر نکند، یعنی در طول مدت زمان، استفاده از آن سخت نشود یا از سودمندی آن کاسته نشود، از بین نخواهد رفت. در طول زمان فرسوده نمی‌شود و تا آینده‌ای نامعلوم مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

  بیت کوین به عنوان یک ذخیره ارزش قابل تعویض است

  ذخیره ارزش، باید قابل تعویض باشد. توانایی جایگزینی یک کالا با کالای مشابه دیگر، فرآیند مبادله را ساده می‌کند زیرا قابلیت تعویض به معنای ارزش برابر بین دارایی‌ها است. بنابراین قابلیت تعویض امکان مبادله کالا در مکان‌ها و بازارهای متعدد را فراهم می‌کند. مثلا اتومبیل‌ها و خانه‌ها نمونه‌هایی از دارایی‌های غیرقابل تعویض هستند؛ زیرا هر واحد کالا دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی است که بر ارزش آن تأثیر می‌گذارد. اما طلا کالایی قابل تعویض است زیرا یک اونس طلا معادل با اونس طلای دیگر است. یک بیت کوین نیز همیشه دقیقاً همان بیت کوین دیگر است. از آن جایی که بیت کوین یک ارز دیجیتالی است، با هیچ ناخالصی استخراج نمی‌شود. یک بیت کوین برای همیشه با هر بیت کوین دیگری که تا کنون ساخته شده است، یکسان خواهد ماند. در نتیجه بیت کوین حتی از طلا نیز قابلیت تعویض بیشتری دارد.

  بیت کوین به عنوان یک ذخیره ارزش قابل تایید است

  شناسایی دارایی‌های دارای ارزش به طور ایده‌آل آسان و تأیید آن‌ها نیز ساده است. راستی آزمایی آسان، فرآیند مبادله را ساده‌تر می‌کند و در نتیجه اعتماد دارنده را افزایش می‌دهد که مشکلی در دریافت ارزش در آینده نخواهد داشت. کالایی که قابل جعل نباشد، تضمین می‌کند که بازار با کالاهای تقلبی پر نمی‌شود و همچنین سطح اطمینان در معاملات آتی را افزایش می‌دهد. بررسی طلا از این منظر می‌تواند مشکل باشد اما تأیید بیت کوین ساده است. تایید بیت کوین نه تنها آسان است بلکه بلاک چین بیت کوین دائماً هر بلوک تراکنش‌های دریافتی خود را تأیید می‌کند تا اطمینان حاصل شود که همه چیز در آن بلوک کاملاً معتبر است. علاوه بر این دفتر کل تراکنش‌های آن شفاف و غیرقابل تغییر است به طوری که هر کسی می‌تواند اعتبار هر کوین یا هر معامله‌ای را در هر زمان بررسی کند. بیت کوین و شبکه آن هرگز قابل دستکاری و جعل نخواهد بود. در ادامه سایر معیارهای مورد نظر برای سوال دلیل انتخاب بیت کوین به عنوان ذخیره ارزش چیست؟ را مورد بررسی قرار خواهیم داد.
  بیت کوین یک ذخیره ارزش قابل نگهداری است

  بیت کوین یک ذخیره ارزش قابل نگهداری است

  از آن جایی که قرار است ذخیره دارایی ارزش در آینده نگه‌داری شود، باید روشی مطمئن برای ذخیره این دارایی وجود داشته باشد تا بتوان آن را در زمان‌های بعدی بازیابی کرد. ذخیره‌سازی طلا نسبتاً دشوار و گران است. مثلا چند شمش طلا را می‌توان در گاوصندوق خانگی نگه‌داری کرد اما مقادیر بسیار بیشتر طلا نیاز به فضای بسیار بزرگ و ایمنی خواهد داشت. اما ذخیره بیت کوین بسیار ساده‌تر است و حتی می‌توان آن را به صورت رایگان انجام داد. بیت کوین ارزی دیجیتالی است و بنابراین برای نگه‌داری، نیازی به یک گاوصندوق بزرگ ندارد. هر کسی می‌تواند با استفاده از کیف پول دیجیتالی که مبتنی بر وب یا سخت‌افزار است، هر مبلغی را ذخیره کند. این کیف پول می‌تواند بر روی گوشی هوشمند، روی دسکتاپ کامپیوتر و یا هارد دیسک نصب گردد. همچنین روی کاغذهایی که دارای رمز هستند چاپ شده و به عنوان یک سند نگهداری شوند.

  از دلایل دیگری که بیت کوین را به یک ذخیره ارزش تبدیل کرده قابلیت حمل آسان (نقل و انتقالات راحت و سریع)، قابلیت تقسیم‌پذیری، قابلیت اثبات، غیر حاکمیتی بودن و مقاوم بودن آن در برابر تصرف است.

  خرید بیت کوین

  گفتار پایانی!

  در این مقاله به سوال این که ذخیره ارزش چیست؟ پاسخ داده شد و در پایان متوجه شدیم که هم طلا و هم ارز دیجیتال بیت کوین در برابر ارزهای فیاتی که به سرعت در حال چاپ پول هستند، گزینه مناسب‌تری برای ذخیره ارزش هستند. به نظر من طلا، نسخه آنالوگ پول سالم است در حالی که بیت کوین، نسخه دیجیتال آن است. با گذشت زمان همه چیز از جمله ذخیره ارزش نیز دیجیتالی خواهد شد. به همین دلیل است که در طولانی مدت بیشتر ثروتی که در طلا ذخیره می‌شود به بیت کوین راه پیدا می‌کند. بیت کوین به دلیل ویژگی‌های قابل نگه‌داری آسان، قابل تعویض، دوام بالا، محدودیت در عرضه و ویژگی‌های برجسته دیگر، بهترین دارایی امن و بهترین ذخیره ارزشی است که در حال حاضر وجود دارد.

  سوالات متداول

  دلیل انتخاب بیت کوین به عنوان ذخیره ارزش چیست؟

  حقیقت این است که هیچ پاسخ واحدی برای این که آیا ارزهای دیجیتال برای پس‌انداز بهتر هستند یا برای خرج کردن، وجود ندارد. اما اگر به دنبال راهی برای پس‌انداز بلندمدت پول بدون اتکا به بانک‌ها و نرخ‌های سود بسیار پایین آن‌ها هستید، ارز دیجیتال بیت کوین می‌تواند راهی موثر برای سرمایه‌گذاری و پس‌انداز بلندمدت شما باشد.

  چرا بیت کوین دارای ارزش است؟

  عرضه محدود بیت کوین (حداکثر عرضه ۲۱ میلیونی) و ویژگی‌هایی مانند غیر قابل جعل و دستکاری، نگهداری و نقل و انتقال آسان، دوام بالا، قابلیت تعویض و غیرحاکمیتی بودن آن سبب شده تا به عنوان یک ذخیره ارزش شناخته شود.

  کارن آهنگری

  کارن آهنگری

  بازی با کلمات، یکی از بهترین سرگرمی‌هاست. در کنارش، کمک به دیده شدن این کلمات با کمک SEO هم مهمترین وظیفه‌ی من تو بیت‌پینه. سعی می‌کنم دانسته‌هام رو تو حوزه کریپتو با کاربرها به اشتراک بذارم و با سئو به دیده شدن این دانسته‌ها، کمک کنم.

  مطالب نویسنده
  کلیدواژه‌ها
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  اردینالز (Ordinals) چیست؟ آموزش ساخت NFT در شبکه بلاک چین بیت کوین

  پروتکل اردینالز بیت کوین، به‌جرئت یکی از بحث‌برانگیزترین موض ...

  از کجا مطمئن باشیم که فقط 21 میلیون بیت کوین وجود خواهد داشت؟

  محدودیت عرضه بیت کوین، با تبدیل‌کردن آن به‌نوعی دارایی کمیاب ...

  آشنایی با شبکه‌های سازگار با EVM؛ ساختار آدرس آن‌ها چگونه است؟

  انتقال اشتباه ارز دیجیتال به آدرس شبکه‌های سازگار با EVM یکی ...

  دیدگاه‌ها 1 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. امیرمحمد
   امیرمحمد | 3 آذر 1400

   خیلی عالی بود. البته بقیه ارزهای دیجیتال هم این ویژگی ها رو دارن دیگه درسته؟ منحصر به بیت کوین که نیست فقط؟