قانون‌گذاری السالوادور؛ آزمونی معنادار برای بیت کوین

تاریخ انتشار: 28 مهر 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 8 آذر 1402
زمان مطالعه:  15 دقیقه
قانون‌گذاری السالوادور؛ آزمونی معنادار برای بیت کوین

سپتامبر ۲۰۲۳، دو سال از پذیرش بیت کوین به‌عنوان پول رایج در دولت السالوادور می‌گذرد؛ به همین بهانه نگاهی خواهیم داشت به چالش‌هایی که این دولت در دو سال گذشته پشت سر گذاشته است.

پذیرش ارزهای دیجیتال به‌عنوان پول رایج مملکت‌، موضوعی داغ در دنیای مالی امروز است، چرا که دولت‌ها و کسب‌وکارها در سراسر جهان هنوز در حال بررسی پتانسیل‌ها و مشکلات ناشی از به کارگیری این دارایی‌های دیجیتالی هستند. در این میان السالوادور، کشوری کوچک در آمریکای مرکزی است که گامی جسورانه در این مسیر برداشت و در سپتامبر ۲۰۲۳، با تبدیل شدن به اولین کشورِ جهان که بیت کوین را به‌عنوان ارز قانونی پذیرفته، تاریخ‌ساز شد.

برای راحتی شما عزیزان، فایل پادکست این مقاله برای شما آماده شده است. همچنین می‌توانید این پادکست را از اسپاتیفای، کست‌باکس یا گوگل پادکست گوش کنید.

پذیرش بیت کوین به‌عنوان پول رایج در السالوادور با حمایت کامل، نایب بوکله، رئیس‌جمهور کاریزماتیک این کشور انجام شد و بحث‌ها و حواشی زیادی را هم به همراه داشت. در آن زمان افراد بسیاری در جامعه کریپتوکارنسی از این تصمیم استقبال کردند، اما آیا چنین اقدامی زمین بازی را به نفع بیت کوین و امور مالی جهانی عوض کرد؟ یا کشوری که با چالش‌های اقتصادی مواجه بود را دچار مخاطره کرد؟

قانون‌گذاری السالوادور برای پذیرش بیت کوین به‌عنوان پول رایج

دو سال از تاریخ پذیرش بیت کوین به‌عنوان پول رایج در کشور السالوادور می‌گذرد و در این مدت کوتاه، این کشور دستخوش تغییرات و پیشرفت‌های قابل‌توجهی شده است. البته برخی ممکن است این تغییرات مثبت را آن صرفاً تصادفی بدانند، اما واقعیت این است که قابل‌قبول‌ترین توضیح برای تحولات عمیقی السالوادور، وجود بیت کوین در مرکز توجهات و نگرش مثبت شهروندان این کشور به این ارز دیجیتال است. در این مقاله از بیت پین، همراه ما باشید تا پذیرش بیت کوین به‌عنوان پول رایج دولت السالوادور را زیر ذره‌بین گذاشته و مزایا و معایب تصمیم تاریخی السالوادور را برای این تصمیم تحلیل کنیم.

قانون‌گذاری السالوادور برای پذیرش بیت کوین به‌عنوان پول رایج

دولت السالوادور در ۹ ژوئن ۲۰۲۱، با انتشار قانونی در روزنامه رسمی این کشور، ارز دیجیتال بیت کوین را ارز دیجیتال قانونی السالوادور اعلام کرد؛ این قانون در ۷ سپتامبرِ همان سال اجرایی شد. السالوادور اولین کشوری در جهان است که بیت کوین را به صورت رسمی به ارزی قانونی تبدیل و راه را برای پذیرش گسترده‌تر جهانی این رمزارز هموار کرد. این قانون‌گذاری، بلافاصله تغییرات زیر در السالوادور ایجاد کرد:

 • بیت کوین ممکن است برای پرداخت بدهی‌ها، بدون محدودیت، در هر معامله‌ای استفاده شود.
 • بیت کوین ممکن است به‌عنوان ابزاری برای خرید کالا یا خدمات پذیرفته شود.
 • هرگونه مالیاتی ممکن است با بیت کوین پرداخت شود.
 • هر تعهد قبلی که به دلار آمریکا بیان شده، ممکن است با بیت کوین پرداخت شود.
 • استانداردهای حسابداری به استفاده از دلار آمریکا به‌عنوان ارز مرجع ادامه خواهند داد و دولت هم سیستمی را فراهم خواهد کرد تا مردم بتوانند بیت کوین را خیلی سریع به دلار آمریکا تبدیل کنند.
دانلود نهمین ماهنامه دامیننس

نات کوین؛ روایتی از انگشتان بی‌قرار

  چرا دولت السالوادور به بیت کوین علاقه‌مند است؟

  دولت السالوادور به دلایل متعددی به بیت کوین علاقه‌مند است. سه دلیل اصلی برای پذیرش بیت کوین به‌عنوان پول رایج در السالوادور وجود دارد:

  • کاهش هزینه‌های مالی: بیت کوین ارز دیجیتالی غیرمتمرکز است که توسط هیچ نهاد یا بانک مرکزی کنترل نمی‌شود. پس دولت السالوادور می‌تواند از آن برای کاهش هزینه‌های مالی خود، مانند هزینه‌های انتقال پول و صرافی ارز استفاده کند.
  • تقویت اقتصاد: بیت کوین می‌تواند با جذب سرمایه‌گذاران خارجی و افزایش گردشگری به تقویت اقتصاد السالوادور کمک کند.
  • تسهیل دسترسی به خدمات مالی: بیت کوین می‌تواند به تسهیل دسترسی به خدمات مالی برای مردم السالوادور کمک کند، چرا که تقریباً ۷۰ درصد از جمعیت السالوادور حساب بانکی ندارند و فناوری بیت کوین می‌تواند برای بخش بزرگی از مردم این کشور، دسترسی آسان‌تر به خدمات مالی را امکان‌پذیر کند.

  علاوه بر این، رئیس‌جمهور السالوادور، نایب بوکله، از بیت کوین به‌عنوان ابزاری سیاسی برای کاهش نفوذ دلار آمریکا در اقتصاد السالوادور و تقویت استقلال اقتصادی این کشور استفاده کرده است.

  هشدار صندوق بین‌المللی پول

  در جریان پذیرش بیت کوین به‌عنوان پول رایج دولت السالوادور، صندوق بین‌المللی پول (IMF) در گزارشی که در سال ۲۰۲۲ منتشر کرد، به السالوادور نسبت به برنامه‌هایش برای استفاده از ارز دیجیتال بیت کوین هشدار داد. این صندوق ادعا کرده بود که پذیرش بیت کوین به‌عنوان پول رایج، چالش‌های کلان اقتصادی، مالی و حقوقی را ایجاد می‌کند که نیاز به تحلیل بسیار دقیقی دارند. طبق گفته صندوق بین‌المللی پول، قانون السالوادور به سرمایه‌گذاری قابل‌توجه و همچنین انتخاب‌های سیاسی دشواری، مانند روشن کردن نقش بخش‌های دولتی و خصوصی در تهیه و تنظیم اشکال دیجیتالی پول نیاز دارد.

  صندوق بین‌المللی پول با تمرکز بر تأثیر قیمت‌گذاری‌های داخلی بر بی‌ثباتی اقتصاد السالوادور، معتقد بود که حتی اگر همه قیمت‌ها به بیت کوین تعیین شوند، باز هم قیمت کالاها و خدمات وارداتی به دنبال ارزش‌گذاری‌های سلیقه‌ای بازار، نوسانات زیادی خواهد داشت. این صندوق خطرات زیر را برای پذیرش بیت کوین به‌عنوان پول رایج دولت عنوان کرده بود:

  • نوسانات قیمتی: قیمت بیت کوین نوسان بسیاری دارد؛ این نوسانات می‌تواند منجر به ضررهای مالی برای مردم السالوادور شود.
  • استفاده از بیت کوین برای فعالیت‌های غیرقانونی: بیت کوین ممکن است برای فعالیت‌های غیرقانونی مانند پول‌شویی و قاچاق مواد مخدر استفاده شود.
  • ریسک‌های امنیتی: بیت کوین، ارزی غیرمتمرکز است که توسط هیچ نهاد مرکزی کنترل نمی‌شود و دولت السالوادور نمی‌تواند از ابزارهای نظارتی سنتی برای جلوگیری از فعالیت‌های غیرقانونی استفاده کند.

  صندوق بین‌المللی پول همچنین نگران بود که پذیرش بیت کوین، کاهش اعتماد به دلار آمریکا را به دنبال داشته باشد؛ دلار آمریکا، ارز رسمی السالوادور بوده و این کشور به شدت به این ارز وابسته است. این صندوق، به دولت السالوادور توصیه کرد تا از پذیرش بیت کوین به‌عنوان پول رایج خود صرف‌نظر کند، اما، دولت السالوادور تاکنون به این توصیه‌ها توجهی نکرده است.

  حمایت نکردن بانک جهانی

  بانک جهانی از همان ابتدا درخواست السالوادور برای کمک به اجرای بیت کوین به‌عنوان ارز قانونی را رد کرد. این نهاد، اعلام کرد که با‌توجه‌به آسیب‌های زیست‌محیطی و موانع شفافیت عملکرد، به خواسته السالوادور برای پذیرفتن بیت کوین به‌عنوان ارزی رایج کمکی نخواهد کرد. با تصمیم بانک جهانی برای حمایت‌ نکردن از خواسته دولت السالوادور، خاطرنشان کرد که با وجود تلاش دولت السالوادور برای کمک به بیت‌کوین، نمی‌تواند از این تصمیم حمایت کند.

  استفاده از شبکه لایتنینگ برای پردازش تراکنش‌های بیت کوین

  یکی از مشکلات اصلی بیت کوین در این واقعیت نهفته که پردازش تراکنش‌ها در شبکه آن، بسیار گران هستند و ممکن است نهایی شدنشان هم زمان‌بر باشد. در ابتدا، هم پرداخت‌های بیت کوین در السالوادور از طریق شبکه اصلی بیت کوین انجام می‌شد. یکی از راهکارهایی که برای برطرف کردن این معضل در السالوادور اجرا شد، استفاده از شبکه لایتنینگ بود. با استفاده از شبکه لایتنینگ، که راهکاری لایه دو روی بلاک چین بیت کوین است، پرداخت‌های بیت کوین را می‌توان تنها در عرض چند ثانیه پردازش و کارمزدهای ناچیزی هم پرداخت کرد.

  استفاده از چنین راهکاری می‌تواند به پذیرش بیت کوین به‌عنوان پول رایج و وسیله پرداخت نیز کمک کند. علاوه‌ بر‌ این، پشتیبانی شبکه لایتنینگ تنها به تراکنش‌های خرد (مانند پرداخت برای قهوه، خرید کتاب یا ناهار) محدود نمی‌شود، بلکه لایه‌ پایه‌ آن برای پشتیبانی از موارد استفاده‌ای مانند حواله‌ها و کاهش هزینه‌ها بالا و زمان انتظار طولانی در شبکه هم کاربرد دارد.

  مردم سالوادور چگونه از سیستم بیت کوین استفاده می‌کنند؟

  یکی از پیچیده‌ترین چالش‌هایی که بر سر راه دولت السالوادور برای پذیرش بیت کوین به‌عنوان پول رایج این کشور قرار داشت، فراهم کردن دسترسی خرید بیت کوین در جای‌جای کشور بود. السالوادور نیاز داشت تا با فرایندهای ساده و کارآمد، پیچیدگی‌های استفاده از بیت کوین را برطرف، هزینه‌های مربوط به کارمزدهای خرید و حق بیمه را کاهش و قیمت‌گذاری‌های منصفانه‌ای اعمال کند. مردم السالوادور برای استفاده از سیستم بیت کوین به پنج سازوکار اصلی نیاز داشتند:

  • کیف پول بیت کوین: مردم السالوادور برای ذخیره و ارسال بیت کوین به کیف پولی مناسب نیاز داشتند و در همین راستا هم دولت، کیف پول بیت کوین دولتی به نام Chivo را راه‌اندازی کرد و آن را به صورت رایگان در دسترس شهروندان این کشور قرار داد.
  • مکان‌هایی برای پذیرش بیت کوین: مردم السالوادور برای پرداخت با بیت کوین به مکان‌هایی برای پذیرش این ارز دیجیتال نیاز داشتند؛ دولت السالوادور با کسب‌وکارها و سایر نهادها همکاری‌هایی برای پذیرش بیت کوین به‌عنوان پول رایج به عمل آورد.
  • آموزش و آگاهی‌بخشی: دولت السالوادور، کمپین آموزشی گسترده‌ای را برای آگاهی‌بخشی مردم در مورد بیت کوین و نحوه استفاده از آن، اجرا کرد.
  • تسهیلگری دولت: دولت السالوادور اقداماتی را برای تسهیل استفاده از بیت کوین، مانند ارائه معافیت‌های مالیاتی برای تراکنش‌های انجام شده با این ارز دیجیتال را در این کشور انجام داد.
  • اتصال به اینترنت: برای استفاده از بیت‌کوین، لازم است که مردم به شبکه همتا به همتای بیت‌کوین متصل شوند و دولت سالوادور هم تلاش کرده تا پوشش اینترنت را در سطح کشور گسترش دهد و حتی ۲ هزار خودپرداز مخصوص برای استفاده از کیف پول Chivo هم نصب کرده که با استفاده از شبکه استارلینک، قابلیت اتصال به شبکه بیت‌ کوین را دارند.

  وزارت آموزش و پرورش السالوادور

  علاوه بر تمام موارد بالا، به‌تازگی و در سالگرد پذیرش بیت کوین به‌عنوان پول رایج کشور، وزارت آموزش‌وپرورش السالوادور از طریق شبکه‌های اجتماعی خود اعلام کرد که از سال ۲۰۲۴ آموزش بیت کوین را وارد برنامه درسی مدارس این کشور خواهد کرد و به دانش‌آموزانی که این دوره را با موفقیت پشت سر بگذارند، گواهینامه‌ای اهدا خواهد شد. در مجموع، دولت السالوادور تلاش کرد تا زیرساخت‌های لازم را برای استفاده از سیستم بیت کوین در این کشور ایجاد کند؛ بااین‌حال، همچنان چالش‌هایی برای پذیرش بیت کوین به‌عنوان پول رایج  در السالوادور وجود دارند که باید برطرف شوند.

  کیف پول‌های حضانتی و غیرحضانتی

  شهروندان سالوادور این امکان را دارند تا بیت کوین‌های خود را از طریق کیف پول حضانتی یا غیرحضانتی مدیریت کنند. کیف پول ارز دیجیتالی که در وهله اول توسط مردم سالوادور به کار گرفته شد، کیف پول دولتی به نام چیوو (Chivo) بود؛ نصب این کیف پول، اولین قدم برای مردم سالوادور در پذیرش بیت کوین به‌عنوان پول رایج السالوادور بود که به کمک آن، می‌توانستند بیت کوین‌های خود را در فضایی امن ذخیره کنند.

  کیف پول Chivo نقش دوگانه صرافی و کیف پول را انجام می‌دهد و از شبکه لایتنینگ هم پشتیبانی می‌کند. استفاده از این کیف پول، هیچ هزینه‌ای برای مردم السالوادور نخواهد داشت و لازم نیست که کمیسیونی برای ارسال یا دریافت حواله، خرید و فروش یا تبدیل بیت کوین به دلار یا بالعکس پرداخت کنند. علاوه بر این، کیف پول Chivo با سایر کیف پول‌های بیت کوین هم سازگار است. پس ویژگی‌های کیف پول Chivo، عبارت‌اند از:

  • قابلیت استفاده در گوشی‌های هوشمند؛ کیف پول Chivo به صورت اپلیکیشن برای گوشی‌های هوشمند در دسترس است و کاربران می‌توانند آن را گوگل‌پلی (برای اندروید) یا اپل‌استور (برای iOS) دانلود کنند.
  • پشتیبانی از شبکه لایتنینگ: کیف پول Chivo از شبکه لایتنینگ پشتیبانی می‌کند؛ این قابلیت برای استفاده از بیت کوین در پرداخت‌های روزمره در السالوادور ضروری است.
  • پاداش‌دهی: دولت السالوادور، برای تشویق مردم به استفاده از بیت کوین، به شهروندانی که برای اولین بار از کیف پول Chivo استفاده می‌کنند، ۳۰ دلار بیت کوین پاداش می‌دهد.

  تاکنون، بیش از ۲٫۱ میلیون نفر از شهروندان السالوادور، کیف پول Chivo را در گوشی‌های خود نصب کرده‌اند؛ این میزان، تقریباً یک‌سوم جمعیت بالغ این کشور است. البته این کیف پول Chivo، با وجود اینکه ابزار مهم برای پذیرش بیت کوین به‌عنوان پول رایج در السالوادور بوده، با برخی انتقادات هم روبه‌رو است؛ برخی معتقدند که این کیف پول به اندازه کافی امن نیست و ممکن است در معرض حملات سایبری قرار گیرد، برخی دیگر هم اعتقاد دارند که دولت السالوادور نباید در توسعه و مدیریت کیف پول بیت کوین دولتی دخالت کند.

  البته هیچ اجباری برای استفاده از این کیف پول در کشور السالوادور وجود ندارد و مردم این کشور می‌توانند در صورت تمایل از کیف پول‌های دیگری هم استفاده کنند.

  با توجه به توضیحات موجود، Chivo، کیف پولی حضانتی است، به این معنی که دولت السالوادور، کلید خصوصی بیت‌کوین‌های مردم را در اختیار داشته و از آن‌ها را به‌عنوان امانت نگه می‌دارد. این موضوع کمک می‌کند تا بیت کوین‌های کاربران در برابر دسترسی‌های غیرمجاز، محافظت شوند، در مقابل، مردم دیگر کنترل کاملی روی بیت کوین‌های خود نداشته و ممکن است در صورت سرقت یا هک شدن توسط طرف سومی یا تغییر قوانین و مقررات دولت، دارایی‌های خود را از دست بدهند.

  به همین دلیل هم بعضی از کاربران ترجیح می‌دهند که از کیف پول‌های غیرحضانتی استفاده کنند؛ این نوع کیف پول‌ها به شما اجازه می‌دهد تا خودتان کلید خصوصی خود را نگهداری و مدیریت کنید و کنترل کاملی روی دارایی‌های خود داشته باشید؛ اما خب طبیعتا مسئولیت از دست دادن یا فراموش کردن کلید خصوصی هم بر عهده خودتان است. یکی از شناخته‌شده‌ترین کیف پول‌های غیرحضانتی که از اوایل سال ۲۰۲۱ در السالوادور به صورت گسترده‌ استفاده می‌شود، کیف پول استرایک (Strike) است؛ پلتفرم پرداختی که از کیف شبکه لایتنینگ استفاده می‌کند.

  کیف پول استرایک، عمدتاً بر موارد استفاده‌ای مانند ارسال و دریافت حواله‌ تمرکز دارد، به‌گونه‌ای که به اهالی سالوادور اجازه می‌دهد تا با استفاده از فناوری بیت کوین با کارمزدهای ناچیز، پول را به صورت بین‌المللی مبادله کنند.

  درواقع، این کیف پول، ارز فیات را با خرید و فروش بیت کوین در لحظه و از طریق شبکه لایتنینگ جابه‌جا می‌کند؛ این فرایند به‌گونه‌ای انجام می‌شود که کیف پول استرایک، ابتدا فیات (فرستنده) را به صورت خودکار به بیت کوین تبدیل کرده، سپس آن بیت کوین برای قرار گرفتن در اختیار گیرنده، به نودی در شبکه لایتنینگ ارسال می‌شود. تراکنش با تبدیل خودکار بین بیت کوین به فیات، پایان یافته و دارایی در اپلیکیشن کیف پول استیک می‌شود.

  تبدیل بیت کوین به دلار در السالوادور

  در دولت السالوادور، برای تبدیل بیت کوین به دلار، هیچ کمیسیونی از بازرگانان دریافت نخواهد شد و بانک توسعه السالوادور با تسهیل تبدیل خودکار، امکان دریافت دلار آمریکا را برای مشاغلی که بیت کوین را به‌عنوان ابزاری برای پرداخت می‌پذیرند، فراهم می‌کند. پولی که (به دلار یا بیت کوین) در کیف پول Chivo نگهداری یا دریافت می‌شود، در هر زمان می‌تواند به صورت نقد و در قالب دلار آمریکا برداشت شود. این تبدیل و برداشت را می‌توان از طریق بیش از ۲۰۰ دستگاه خودپرداز اختصاصی که در نقاط مختلف این کشور وجود دارند، انجام داد.

  لازم به ذکر است، تنها پولی در کیف پول Chivo که نمی‌توان آن را به پول واقعی تبدیل کرد، اعتبار رایگان ۳۰ دلاری است که دولت السالوادور به‌عنوان سوبسید در اختیار کاربران این کیف پول قرار می‌دهد.

  مفاهیم حقوقی در دولت السالوادور

  دولت السالوادور در ۹ ژوئن ۲۰۲۱، قانونی را برای پذیرش بیت کوین به‌عنوان پول رایج کشور وضع کرد؛ این قانون، توسط کنگره السالوادور با ۶۲ رای از ۸۴ رای موجود، تصویب در روزنامه رسمی کشور منتشر شد. طبق چارچوب نظارتی و سیستمی که دولت السالوادور برای تبدیل بیت کوین به دلار آمریکا، تعیین کرده، قانون بیت کوین السالوادور شامل ۱۶ ماده است که مقررات و شرایط استفاده از بیت‌کوین را تعیین می‌کند. برخی از موارد مهم این قانون عبارت‌اند از:

  • بیت کوین به‌عنوان پول قانونی و غیرحضانتی، بدون محدودیت برای استفاده در هر نوع تراکنش و به هر عنوانی که اشخاص حقیقی و حقوقی دولتی یا خصوصی به آن نیاز دارند، تعریف می‌شود. (ماده ۱)
  • نرخ تبادل بین بیت کوین و دلار آمریکا (پول رسمی دولت السالوادور) به صورت آزادانه توسط بازار تعیین می‌شود. (ماده ۸)
  • کسب‌و‌کارها و خدمات دولتی و خصوصی ملزم به پذیرش بیت کوین به‌عنوان پول رایج و روشی برای پرداخت هستند، مگر آنکه به دلیل محدودیت‌های فنی نتوانند تراکنش را انجام دهند. (ماده ۷)
  • هزینه‌‌ای برای تبادل، نگهداری و بازگشایی حساب کاربری برای بیت‌کوین توسط دولت، صاحبان حساب‌های کیف پول Chivo (کیف پول رسمی دولت السالوادور) و صاحبان حساب‌های بانکی دریافت نمی‌شود. (ماده ۱۰)
  • مالیات بر سود سرمایه شامل تراکنش‌های بیت کوین نمی‌شود. (ماده ۱۳)
  • دولت موظف است آموزش‌ها و سازوکارهای لازم را برای دسترسی مردم به معاملات بیت کوینی ارائه دهد. (ماده ۱۶)

  چالش‌ها و درک جامعه

  تا اینجا با تغییر و تحول‌هایی که در قانون‌گذاری و سیستم پرداخت دولت السالوادور رخ داده آشنا شدیم؛ تاریخ السالوادور قرن‌ها با ناملایمات و مبارزات مختلف خدشه‌دار شده، اما حال به نظر می‌رسد که نسل کنونی شهروندان آن مصمم هستند تا از‌ آن‌ گذشته تاریک رهایی یابند. رهبران جدید با تعهدی قاطع برای بهبود کشورشان روی کار آمدند و در همین راستا هم تصمیم به پذیرش بیت کوین به‌عنوان پول رایج و ارز قانونی کشور گرفتند.

  دانلود کتابچه نحوه دریافت وام با ارزهای دیجیتال

  در این کتابچه با نحوه دریافت وام با ارزهای دیجیتال آشنا می‌شوید. از نحوه ثبت‌نام تا آشنایی با مزایا و معایب این گونه وام‌ها مطلع می‌شوید.

   علی‌رغم پیشرفت‌هایی که بیت‌کوین در این کشور به ارمغان آورد، نظرسنجی که به‌تازگی انجام شد، نشان داد که مردم سالوادور، قانون بیت‌کوین را در واقع، کمترین دستاورد دولت بوکله می‌دانند. البته این نتیجه لزوماً نشان‌دهنده ناراضی بودن آن‌ها از اعمال این قانون نیست، بلکه بر این واقعیت تأکید دارد که سایر مسائل، تأثیر مستقیم‌تری بر زندگی روزمره آن‌ها داشته است. چنین تحققی با درسی اساسی از بیت کوین همسو است؛ اینکه دستیابی به تغییری معنادار به کار سخت، فداکاری و تمرکز بر بلندمدت به جای استفاده از میان‌برها نیاز دارد.

   بسیاری گمان می‌کنند که اگر بوکله نتواند به دوره دوم ریاست جمهوری راه یابد یا از ریاست جمهوری کناره‌گیری کند، پروژه بیت کوین شکست خواهد خورد. منتقدان هم بر این باورند که اگر رهبری او، دستور کار اقتصادی فعلی را هدایت نمی‌کرد، بیت کوین شکست می‌خورد. بااین‌حال، آنچه بسیاری از افراد در نظر نمی‌گیرند این است که کشور تنها به‌خاطر بوکله تغییر نکرد، بلکه حمایت مردمی هم تاثیر بسیار زیادی در تغییرات و تحولات مثبت کشور السالوادور داشت. بوکله با پشتیبانی مردم این کشور، تیمی از رهبران شایسته را تشکیل داد که با تمام قوا حاضر بودند به توسعه جامعه کمک کنند.

   بهبودهای ملموس

   انتخاب بیت کوین برای السالوادور آسان نبود، به ویژه در شرایطی که صندوق بین‌المللی پول، دولت ایالات متحده و نهادهای مختلف مالی این کشور را به توقف کمک‌ها و وام‌های خارجی تهدید می‌کردند. بلافاصله پس از پذیرش این ارز دیجیتال به‌عنوان پول رایج و ارز قانونی، دیگر تقاضایی برای اوراق‌قرضه کشور وجود نداشت، بااین‌حال، السالوادور به عمل کردن تعهدات اوراق‌قرضه خود ادامه داد و این دارایی‌ها را به یکی از آینده‌دار‌ترین سرمایه‌گذاری‌ها تبدیل کرد. این مانورهای مالی ممکن است مستقیماً بر سرنوشت بسیاری از مردم السالوادور تأثیری نگذارند، اما تحولات ناشی از آن‌ها، قطعا زندگی مردم را از این رو به آن رو می‌کند.

   انرژی آتشفشانی السالوادور برای استخراج بیت کوین

   السالوادور، رونق گردشگری، رشد صنعت املاک و مستغلات و ارتقای زیرساخت‌های قابل‌توجهی مانند جاده‌های جدید، بهبود فرودگاه و ایجاد مسیر جدید کشتی‌رانی به کاستاریکا را تجربه کرده است؛ این پیشرفت‌های ملموس نه تنها جذابیت کشور را افزایش داده، بلکه فرصت‌ها و رضایت‌مندی‌هایی را هم برای شهروندان این کشور به ارمغان آورده است.

   معرفی قانون دارایی‌های دیجیتال در السالوادور، مشوق‌های مالیاتی مطلوب برای شرکت‌های فناوری و توافقی مهم با گوگل، این شرکت را بر آن داشت تا برخی از خدمات ابری خود را در این کشور مستقر و شراکتی ۷ ساله را با السالوادور آغاز کند؛ این حرکت، حاکی از افزایش اعتماد به محیط تجاری السالوادور و پتانسیل آن به‌عنوان مرکز فناوری در آمریکای لاتین است.

   یکی دیگر از پیشرفت‌های هیجان‌انگیز در جبهه بیت کوین، ورود Volcano Energy، پارک انرژی‌های تجدیدپذیر ۲۴۱ مگاواتی، به عرصه استخراج است. درواقع، بنیاد تتر (USDT) قصد دارد با همکاری دولت السالوادور، نوآوری برنامه‌ریزی‌شده ۱ میلیارد دلاری انرژی تجدیدپذیری را در این کشور راه‌اندازی کند؛ انرژی تولید‌شده توسط این طرح، نیرویی با بیش از ۱٫۳ EH/s قدرت محاسباتی را در اختیار مزرعه ماینینگ بیت کوین در السالوادور قرار خواهد داد.

   فعالیت صرافی بایننس در السالوادور

   در این همکاری علاوه بر انرژی بادی و خورشیدی، قرار است از پتانسیل زمین گرمایی، یعنی انرژی آتشفشانی السالوادور برای استخراج بیت کوین استفاده شود و همین ابتکار نه تنها تعهد السالوادور به استخراج پایدار بیت کوین را نشان می‌دهد، بلکه سرمایه خارجی قابل‌توجهی را نیز به این کشور وارد خواهد کرد.

   در اقدامی دیگر هم که بر اهمیت روزافزون السالوادور در اکوسیستم مالی جهانی تاکید می‌کند، تصمیم دو صرافی بایننس و بیت‌ فینکس به دنبال ثبات نظارتی، برای راه‌اندازی مبادلات خود و فعالیت در داخل این کشور است. به نظر می‌رسد که بالاخره قرار است از تعهد السالوادور برای ایجاد محیط تجاری حمایتی، قدردانی شود.

   تحول امنیت

   شاید اساسی‌ترین دستاورد پذیرش بیت کوین به‌عنوان پول رایج و ارز قانونی در دولت السالوادور، رسیدگی به مسائل امنیتی کشور بوده است. السالوادور که زمانی بدترین کشور از نظر سرانه قتل محسوب می‌شد، اکنون به امن‌ترین کشور در قاره آمریکا تبدیل شده است. این دگرگونی، اگرچه با انتقادات و اتهامات دیکتاتوری مواجه شد، اما به طور قابل‌توجهی زندگی روزمره و حقوق بشر مردم سالوادور را بهبود بخشیده است.

   تمام این دستاوردها، تأیید عمومی و گسترده رئیس‌جمهور بوکله و دولت او را به همراه داشته و باعث شده‌اند تا این دولت به‌نوعی بالاترین میزان محبوبیت در جهان را داشته و حتی ممکن است کمک کنند تا نایب بوکله به دور دوم ریاست جمهوری هم راه پیدا کند.

   ایالات متحده نیز موضع خود را تغییر و با انتصاب سفیری جدید، بررسی مطلوبی از دولت السالوادور ارائه داده است؛ پس از سال‌ها انتقاد، حال به نظر می‌رسد که آمریکا تمایل دارد تا روابطی حسنه با السالوادور برقرار کند. اگرچه این حرکت ممکن است به این راحتی‌ها قانون پذیرش بیت کوین به‌عنوان پول رایج السالوادور، را تایید نکند، اما به هر حال گامی مثبت تلقی می‌شود. پذیرفتن دوباره السالوادور به‌عنوان شریکی قابل‌اعتماد برای ایالات متحده، تحولات امنیتی و توسعه اقتصادی را برای این کشور به همراه داشته و مهاجرت‌های غیرقانونی از این کشور را هم کاهش داده است.

   گفتار پایانی

   در حال حاضر، هر فردی در السالوادور برای انجام تراکنش‌های روزانه خود، مانند پرداخت‌های قبوض یا سفارش غذا، به استفاده از بیت کوین نیاز دارد و مکانیسم ذاتی بیت کوین، یا همان الگوریتم اثبات کار، مسیر این کشور را تغییر داده است. السالوادور تنها کشوری است که بیت کوین در آن به‌عنوان پول رایج پذیرفته شده و همین موضوع این کشور را به مقصدی جذاب برای شرکت‌هایی تبدیل کرده است که به دنبال توسعه تجارت مبتنی بر بیت کوین هستند.

   سالگرد پذیرش بیت کوین به‌عنوان پول رایج در دولت السالوادور

   اقدام السالوادور در پذیرش بیت کوین به‌عنوان پول رایج در این کشور، می‌تواند منجر به اثری دومینویی شده و کشورهای دیگری را نیز به سمت استفاده از بیت کوین به‌عنوان ارزی قانونی سوق دهد. بسیاری از کشورهایی که امروزه از مسائل اجتماعی و اقتصادی مشابهی رنج می‌برند، می‌توانند آزمایش السالوادور را از نزدیک مشاهده و ارزیابی کنند که آیا می‌توان از همین اقدام در داخل مرزهایشان بهره‌برداری کنند یا خیر.

   السالوادور به‌عنوان اقتصادی در حال توسعه به مسیر خود ادامه می‌دهد و تصمیمات سختی که در دو سال گذشته در این کشور گرفته شده، پایه‌ای محکم برای آینده‌ای روشن‌تر ایجاد کرده و جهان هم با علاقه فراوان به تماشای پیشرفت‌های این کشور نشسته است.

   شبنم توایی

   شبنم توایی

   علاقه زیادی به حوزه فناوری و فین تک دارم، درباره ارزهای دیجیتال، بلاک چین، هوش مصنوعی، وب ۳ و سایر موضوعات مرتبط با فناوری می‌نویسمو تحقیق می‌کنم. عاشق سفر و عکاسی هستمو اوقات فراغتم را با کشف جاذبه‌ها و ثبت لحظات زیبا سپری می‌کنم. بزرگترین هدفم تو زندگی یاد گرفتنه و لذت می‌برم از اینکه یادگرفته‌هامو دانش و تجربه‌ام را با دیگران به اشتراک بگذارم و از اونها هم یاد بگیرم.

   مطالب نویسنده
   کلیدواژه‌ها
   اشتراک گذاری:

   مطالب مشابه

   راهنمای کامل آموزش بازی همستر کامبت + کارت کمبو روزانه

   مدتی بعد از لیست شدن و موفقیت نات کوین، نوبت به بازی کریپتوی ...

   آموزش کامل بازی TapSwap‌ + ترفندهای سکه رایگان در بازی تپ سواپ

   ارز دیجیتال تپ سواپ چیست؟ نحوه استخراج ارز دیجیتال تپ سواپ ( ...

   همه‌چیز درباره بازی Wcoin و آموزش نحوه استخراج W-Coin

   همه‌چیز از نات کوین شروع شد! بازی تلگرامی که سبک Tap to Earn ...

   دیدگاه‌ها
   در پاسخ به دیدگاه کاربر