قصد دارید از دیفای وام بگیرید؟ ۳ تهدیدی که باید بدانید

تاریخ انتشار: 6 تیر 1401 | آخرین به‌روزرسانی: 2 مهر 1401
زمان مطالعه:  7 دقیقه
قصد دارید از دیفای وام بگیرید؟ ۳ تهدیدی که باید بدانید

با گسترش روزافزون شبکه دیفای، امروزه شاهد آن هستیم که پروژه‌های دیفای نیز با رشد زیادی روبرو شده‌اند. در این بین ساختارهایی نیز برای دریافت وام ایجاد شده است که از هر نظر دارای اهمیت است. گرفتن وام دیفای می‌تواند نقدینگی لازم را برای شما فراهم کند تا از این طریق مشکلات خود را رفع کنید. در صورتی که به دنبال گرفتن وام از دیفای هستید باید عوامل مختلفی را بررسی کنید. در این مطلب به صورت ویژه به این موضوع خواهیم پرداخت.

درک اهمیت وام دهی دیفای

پروژه دیفای در واقع به پروژه‌‌ای گفته می‌شود که بر مبنای امور مالی غیرمتمرکز ایجاد شده است. به همین جهت امروزه شاهد آن هستیم که وام دهی دیفای بسیار مورد توجه قرار گرفته است. بانک‌ها و نهادهای مالی به صورت متمرکز کار می‌کنند که به آن‌ها سیفای گفته می‌شود. همان طور که می‌دانید وام دهی در بانک‌ها یک امر معمول است و به شیوه‌های مختلفی صورت می‌گیرد. در این بین پروژه‌های دیفای نیز وارد عمل شده‌اند و شرایط را برای وام گرفتن از دیفای آماده کرده‌اند. در این روش شما باید ارز دیجیتالی را که در اختیار دارید به عنوان وثیقه در پروژه قرار دهید.

در این حالت دارایی دیجیتال شما حفظ شده و نیاز مالیتان هم برطرف خواهد شد. طبق بررسی‌هایی که تا به حال صورت گرفته است،‌ بسیاری از افراد با کمک گرفتن از این وام‌ها توانسته‌اند که مشکلات خود را حل نمایند. با این حال ذکر این نکته ضروری است که گرفتن وام دیفای برخی از ریسک‌ها را نیز به دنبال دارد که باید نسبت به آن‌ها آگاهی داشته باشید. اگر شما بتوانید سیستم‌های دیفای امن را برای اخذ وام پیدا کنید، مسلما نتیجه بهتری برای شما به دست خواهد آمد.

ضرر ناپایدار؛ اولین ریسک وام دیفای

قصد دارید از دیفای وام بگیرید؟ ۳ تهدیدی که باید بدانیدهمان طور که به آن اشاره کردیم، وام گرفتن در حوزه دیفای خیلی هم بدون ریسک نیست؛ و باید موارد مختلفی را در این زمینه در نظر بگیرید. ضرر ناپایدار یکی از خطرات مهمی است که وام گیرندگان دیفای را تهدید می‌کند. بررسی‌ها نشان می‌دهد ضرر ناپایدار در بسیاری از موارد ضررهای بزرگی را به فرد وارد می‌کند که باید برای جبران آن از راهکارهای مختلفی استفاده کند. ضرر ناپایدار زمانی ایجاد می‌شود که بعد از واریز دارایی مورد نظر،‌ دچار تغییرات قیمتی می‌شود. در این حالت شخص سرمایه‌گذار دچار یک زیان می‌شود که به آن زیان تحقق نیافته گفته می‌شود.

این در حالتی اتفاق می‌افتد که سرمایه خود را به شکل ارز دیجیتال نگه نداشته باشد. با توجه به اینکه ضرر ناپایدار در استخرهای دیفای اتفاق می‌افتد، حتما باید دقت زیادی به آن کرد. یکی از دغدغه‌هایی که باید درباره آن صحبت کنیم این است که چگونه از دیفای وام بگیریم.

حتما بخوانید: وام‌ دهی ارز دیجیتال؛ دریچه ای به دنیای مدرن وام
بررسی‌ها این موضوع را اثبات کرده است که وام گرفتن از پلتفرم دیفای با پشت سر گذاشتن چند مرحله ساده امکان‌پذیر است. با این حال باید حتما مراقب خطراتی همچون ضرر ناپایدار باشید تا دچار مشکلات مالی متعدد در این مورد نشوید.

علل تغییر قیمت دارایی در ضرر ناپایدار

با توجه به اینکه تغییر قیمت دارایی در دیفای موجب ضرر ناپایدار می‌شود،‌ حتما باید دلیل بروز این اختلاف قیمتی را متوجه شوید. اولین دلیل تغییر قیمت در اسخر دیفای این است که ارزها با نسبت مشخصی در آن حضور دارند. در حال حاضر برای گرفتن وام دیفای باید مراحل مختلفی را طی کنید که هر کدام آن‌ها در نوع خود حائز اهمیت هستند. در پلتفرم وام دهی دیفای معمولا از شما خواسته می‌شود که دو ارز یا بیشتر را به عنوان وثیقه قرار دهید. به همین جهت شاهد آ‌ن هستیم که توکن‌ها با نسبت مشخصی در داخل استخر نقدینگی قرار می‌گیرند.

وجود چند ارز مختلف در این حالت می‌تواند باعث بروز تغییرات قیمتی در وام دیفای شود. دلیل دیگری که باعث بروز تغییرات قیمتی می‌شود به نسبت دارایی‌های دیجیتال نسبت به یکدیگر برمی‌گردد. با توجه به اینکه نسبت توکن‌ها در استخر نقدینگی به دلیل فعالیت تریدرها تغییر می‌‌کند، دوباره باید آن را به حالت عادی برگرداند. بر همین اساس برای اینکه این تعادل دوباره در داخل شبکه برقرار شود، نسبت توکن‌ها نسبت به یکدیگر تغییر می‌کند. در نتیجه این موضوع سبب می‌شود که اختلاف قیمتی ایجاد شود. با توجه به خطرهایی که در وام گرفتن از دیفای وجود دارد، حتما باید به این موارد نیز دقت کافی را داشته باشید.

راهکارهای کاهش ضرر ناپایدار

با توجه به خطرات وام گرفتن در حوزه دیفای،‌ شما باید حتما از راه‌هایی برای کاهش میزان ریسک استفاده کنید. با این حال بهتر است که شما راه‌هایی پیدا کنید تا احتمال ضرر ناپایدار نیز کمتر شود. برای اینکه این اتفاق منفی برای شما نیفتد،‌ بهتر است که به دنبال پلتفرم‌هایی بروید که در استخر خود دارایی‌های با نوسان پایین را قرار داده‌اند. استفاده از این ارزها باعث می‌شود که شما بتوانید به راحتی ارزش وثیقه خود را حفظ کنید. در این بین دارائی‌هایی نظیر استیبل کوین‌ها بسیار مناسب هستند.از آنجایی که قیمت استیبل کوین‌ها تقریبا ثابت است، برای استخرهای نقدینگی گزینه خوبی به نظر می‌رسند.

در حال حاضر معروف‌ترین استیبل کوین بازار ارزهای دیجیتال تتر است که با نماد USDT‌ در بازار معامله می‌شود.

استخرهایی که دارای ارز تتر هستند معمولا کمتر با مشکل ضرر ناپایدار روبرو می‌شوند.حال که می‌دانیم چگونه از دیفای وام بگیریم، حتما باید به شرایط استخر آن نیز نگاهی بیندازیم. گرفتن وام دیفای نیز ریسک‌های خاص خود را دارد که می‌توان با یک مدیریت درست و حرفه‌ای بر آن فائق آمد.

حتما بخوانید:  ارز دیجیتال تتر (tether) چیست؟ راهنمای کامل تتر 

حمله وام سریع؛ دومین ریسک وام دیفای

اکنون که در حال بررسی ریسک‌های دریافت وام دیفای هستیم،‌ بهتر است که گزینه حمله وام سریع را نیز به صورت ویژه بررسی کنیم. وام سریع یک قابلیت عالی در پلتفرم وام دهی دیفای است که در بسیاری از موارد مورد سو استفاده قرار می‌گیرد. در این نوع از وام شخص قادر خواهد بود که بدون نیاز به وثیقه‌گذاری این وام را دریافت نماید. درست است که در این روش وام سریعا پرداخت می‌شود ولی در ازای آن باید بازپرداخت در سریع‌ترین زمان ممکن انجام شود. برخی از هکرها از موقعیت وام سریع استفاده می‌کنند تا بتوانند سود خوبی برای خود ایجاد کنند.

قصد دارید از دیفای وام بگیرید؟ ۳ تهدیدی که باید بدانیدبر همین اساس این افراد مبلغ بسیار سنگینی وام می‌گیرند و با فروش آن باعث تغییر قیمت می‌شوند. همان طور که می‌بینید وام گرفتن از دیفای نیز سختی‌های خاص خود را دارد که باید به آن دقت کافی را داشته باشید. شاید برای شما جالب باشد که حمله وام سریع می‌تواند به نابودی یک پلتفرم دیفای بینجامد. به طور مثال در حمله‌ای که به همین شیوه صورت گرفت،‌ ارزش توکن بانی بیش از ۹۵ درصد کم شد که یک ریزش وحشتناک را رقم زد. در صورتی که همچنان به دنبال گرفتن وام دیفای هستید، حتما این موارد را نیز در نظر بگیرید.

چطور از بروز حمله وام سریع جلوگیری کنیم؟

با توجه به اینکه نگرانی‌ها درباره بروز حمله سریع در حال افزایش است، باید حتما از راه‌‌های مختلفی استفاده کرد تا این مساله کمتر خطرساز شود. بر همین اساس شاهد آن هستیم که راهکارهای متعددی برای حل این مشکل پیشنهاد می‌شود. برای وام گرفتن در حوزه دیفای، قبل از هر چیز باید یک پلتفرم دیفای مطمئن را پیدا کنید.

حقیقت این است که شما به عنوان گیرنده وام دیفای نمی‌توانید تاثیری در روند حمله وام سریع داشته باشید. تنها کاری که می‌توان در این شرایط انجام داد این است که در انتخاب پلتفرم دقت داشته باشید.

حمله وام سریع بیشتر در پلتفرم‌هایی رخ می‌دهد که از ارزهای دیجیتال ناشناخته استفاده می‌کنند. وقتی که حجم بازار یک ارز دیجیتال کم باشد، یک هکر می‌تواند با یک شیطنت ساده قیمت آن را دستکاری کند. به همین علت اگر قصد دارید که وام دیفای بگیرید، حتما به سراغ پلتفرم‌های معروف و شناخته شده بروید. اکنون که می‌دانیم چگونه از دیفای وام بگیریم، بهتر است که از بهترین راه‌ها برای این کار استفاده ببریم. خوشبختانه شاهد آن هستیم که بسیاری از پلتفرم‌های دیفای سازوکارهای امنیتی خود را فعال کرده‌اند تا کمتر با این مشکل دست و پنجه نرم کنند.

راگ پول دیفای؛ سومین خطر وام دیفای

اکنون که در حال بررسی ریسک‌های گرفتن وام دیفای هستیم،‌ بهتر است که راگ پول دیفای را نیز به صورت ویژه مورد بررسی قرار دهیم. راگ پول دیفای به حالتی گفته می‌‌شود که در آن توسعه دهندگان سرمایه‌ها را جمع‌آوری کرده و همه آن را به سرقت می‌برند. با توجه به اینکه وام دهی دیفای مورد توجه بسیاری از مردم قرار گرفته است، سودجویان نیز از موضوع سو استفاده می‌کنند. این اتفاق بیشتر زمانی رخ می‌دهد که پروژه دیفای مدنظر خیلی شناخته شده نباشد.

درست است که وام گرفتن از دیفای مزایای زیادی برای شما دارد ولی حتما باید برای گرفتن وام دیفای از پلتفرم‌های امن و شناخته شده استفاده کنید. معمولا بسیاری از این پلتفرم‌های کلاهبردار با تبلیغات وسوسه کننده وارد عمل می‌شوند تا از این طریق به جذب سرمایه‌های مردم بپردازند.

زمانی که این پروژهای اسکم جذب سرمایه را به اندازه کافی انجام دادند. سرقت دارایی‌ها را آغاز می‌کنند.

نحوه عملکرد کلاهبرداران در راگ پول

برای اینکه بتوانید خطر راگ پول را به خوبی بشناسید، باید با وام گرفتن در حوزه دیفای نیز آشنایی داشته باشید. کلاهبرداران در روش راگ پول سعی می‌کنند که دارایی وام‌گیرندگان را جمع کنند. با توجه به اینکه این افراد خود توسعه دهنده پروژه هستند، راه‌های فراری را از قبل در قرارداد هوشمند جایگذاری کرده‌اند تا در زمان لازم از آن استفاده کنند. بعد از اینکه فهمیدیم چگونه از دیفای وام بگیریم، حتما باید میزان امنیت و سابقه پلتفرم را نیز به خوبی بسنجیم.

در یک پروژه دیفای اسکم کدنویسی‌های خاصی در قرارداد هوشمند انجام می‌شود تا در زمان لازم از آن‌ها استفاده شود. با توجه به اینکه در این نوع از کلاهبرداری سرمایه‌گذاران کاری نمی‌توانند انجام دهند، عملا سرمایه آن‌ها به صورت کامل از بین می‌رود. با توجه به ریسک‌هایی که در وام دیفای وجود دارد،‌ حتما با آگاهی بالا برای آن اقدام نمایید.

گفتار پایانی!

گرفتن وام دیفای یکی از فرصت‌های جذاب دنیای بلاکچین است که بسیاری از افراد به آن علاقه نشان می‌دهند. بر همین اساس شاهد آن هستیم که وام دهی دیفای به طور ویژه‌ای در حال انجام است. بررسی‌ها این موضوع را اثبات می‌کند که گرفتن وام دیفای نیز ریسک‌های خاص خودش را دارد که باید آن‌ها را بشناسید. در این مطلب به صورت ویژه این خطرات برای شما بیان شد. در صورتی که شما به این موارد دقت کنید، مسلما ریسک‌های وام دیفای نیز برای شما کاهش پیدا می‌کند.

سوالات متداول

  • وام دیفای چیست؟

به وامی که توسط پلتفرم‌های غیر متمرکز یا همان دیفای به صورت ارزهای دیجیتال داده می‌شود، وام دیفای می‌گویند.

  • آیا دریافت وام دیفای ریسک دارد؟

در حال حاضر ریسک‌هایی همچون راگ پول، حمله وام سریع و ضرر ناپایدار وجود دارد که باید در هنگام گرفتن وام به هر سه مورد گفته شده دقت کافی را داشته باشید.

  • چرا وام گرفتن از دیفای را پیشنهاد می‌کنید؟

شما در این حالت می‌توانید بدون نیاز به فروختن دارایی دیجیتال خود، نقدینگی که به آن نیاز دارید را به بهترین شکل ممکن تامین کنید و از آن بهره ‌مند شوید.

تیم محتوا بیت‌پین

تیم محتوا بیت‌پین

تدوین و بررسی مطالب حوزه کریپتو و خلق مقالات کاربردی در حوزه ارزهای دیجیتال.

مطالب نویسنده
اشتراک گذاری:

مطالب مشابه

آزمون تورینگ کریپتویی؛ اندازه‌گیری قابلیت استفاده روزمره از رمزارزها

این مقاله به بررسی مفهوم آزمون تورینگ کریپتویی می‌پردازیم و ...

5 کوین برتر وب 3 که باید در سال 2024 به دقت رصد شوند

در حالی که سه ماه از سال 2024 گذشته است، دنیای ارزهای دیجیتا ...

تورم و رکود؛ دو روی یک سکه

آیا تورم و رکود اقتصادی دو مفهومی متفاوت یا مکمل یکدیگرند؟ د ...

دیدگاه‌ها 1 دیدگاه
در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. حسن صالحی
    حسن صالحی | 12 تیر 1401

    سلاپ سه روز برداشت کردم هنوزخبری نیست