صنعت کریپتو بدون حضور توییتر؟ آیا چنین چیزی ممکن است؟

تاریخ: 9 بهمن 1402
زمان مطالعه:  4 دقیقه
صنعت کریپتو بدون حضور توییتر؟ آیا چنین چیزی ممکن است؟

برای شرکت‌ها و پروژه‌هایی که برندهای خود را در تنگنای بازار نزولی ارزهای دیجیتال می‌سازند، تلاش برای موفقیت، یک نبرد سخت بی‌امان است. اما در این غرب وحشی دیجیتال، یک اکوسیستم رسانه‌های اجتماعی به عنوان پایه‌ای که همه آن‌ها را نگه می‌دارد، پدیدار شده است.

آن پلتفرم X (توییتر سابق) است – اما اینکه بگوییم ایکس صرفاً یک پلتفرم اجتماعی است، آن را بسیار دست کم گرفتیم. این شبکه، رگ حیاتی پروژه‌های کریپتویی است و ابزاری ضروری برای ادامه بقای آنهاست.

ایکس نقش مهمی در شکل دادن به سرنوشت پروژه‌های کریپتویی دارد. صرف نظر از هر تغییری که از روزهایی با نام توییتر متحمل شده است، ایکس همچنان به عنوان پایه و ستون نوآوری، روند، ایجاد کامیونتی و همکاری در اکوسیستم کریپتو عمل می‌کند.

پیوند نوآوری رمزارزها

در یک بازار شلوغ، برای لحظه‌ای چشمان خود را ببندید. تصور کنید که به جای کالا، مردم در حال تبادل افکار هستند و نفوذ به عنوان یک ارز اجتماعی عمل می‌کند. این یک تصویر استعاری دقیق از ایکس است.

این مکانی است که پروژه‌ها، زمین حاصلخیز برای رشد و شکوفایی پیدا می‌کنند. چیزی که ایکس را منحصربه‌فرد می‌کند، توانایی آن در تسریع توسعه راه‌حل‌های جدید و موجود در صنعت ارزهای دیجیتال است. ایکس مانند دیگ مذابی است که در آن ایده‌ها تصور می‌شوند، پالایش می‌شوند و سپس در جهان رها می‌شوند. بدون ایکس، بیشتر پروژه‌های کریپتویی در حاشیه باقی می‌مانند، و فاقد قرار گرفتن در معرض و بازخورد حیاتی برای تکامل خود هستند.

پروژه‌های کریپتویی فقط مربوط به توسعه‌دهندگان و سرمایه‌گذاران نیستند. آنها در مورد مردم هستند. و مردم به مکانی برای اتصال، به اشتراک گذاشتن ایده‌ها و ساختن چیزی بزرگ‌تر از خودشان نیاز دارند. ایکس آن مکان را فراهم می‌کند. این پلتفرم، مرکز شهر مجازی است که در آن جوامع رمزارز گرد هم می‌آیند تا موفقیت‌ها را جشن بگیرند، بر چالش‌ها غلبه کنند، طوفان فکری کنند و پروژه‌ها را به پیش ببرند.

بدون شک، کامیونتی ستون فقرات هر پروژه موفق کریپتویی است. منطقی است که ایجاد یک کامیونتی قوی و متعهد یک گزینه نیست. این یک پیش‌نیاز برای موفقیت در فضای وب 3 است. و وقتی صحبت از ساختن کامیونتی می‌شود، ایکس سنگ بنای آن است.

در دنیای کریپتو، روندها می‌توانند سریع‌تر از تایید بلاک چین ظاهر و محو شوند. ایکس نه تنها با این سرعت پیش می‌رود، بلکه به‌عنوان یک فید زنده نیز عمل می‌کند و نبض بی‌درنگ دنیای ارزهای دیجیتال را ارائه می‌کند. این جایی است که تأثیرگذارترین روندهای وب 3 متولد می‌شود که توسط آگاهی جمعی علاقه‌مندان به فناوری بلاک چین و پذیرندگان اولیه، پرورش می‌یابد.

فعالین بازار به دقت تمام این موارد را زیر نظر دارد زیرا می‌داند کسانی که فضای ایکس را به طور موثر هدایت می‌کنند، اغلب اولین کسانی هستند که رویداد بزرگ بعدی را شناسایی می‌کنند و به آنها مزیت قابل‌توجهی در عرصه کریپتو می‌دهند.

احساسات بازار به طور قابل توجهی تحت تأثیر پویایی اجتماعی جوامع فرعی کریپتو در ایکس قرار دارد. یک مثال کلاسیک، افزایش سریع محبوبیت کریپتو در حدود سال 2021، به اصطلاح «پروژه‌های PFP» است که از آن با عنوان تصاویر پروفایل یاد می‌شود. موفقیت عظیم اولین تحرکات این نوع پروژه کریپتویی باعث رونق یک‌ساله بازار NFT شد و برندهای شخصی و شرکتی بی‌شماری را در فضای کریپتو به وجود آورد.

دانلود نهمین ماهنامه دامیننس

نات کوین؛ روایتی از انگشتان بی‌قرار

  دوگانگی رسانه‌های اجتماعی مدرن

  همه می‌دانند که اگر چیزی ارزش اشتراک‌گذاری در وب 3 را داشته باشد، احتمالاً ابتدا آن را در ایکس پیدا خواهید کرد.

  این البته با خطراتی نیز همراه است. در چند ماه گذشته، عوامل مخرب از طریق حملات سایبری به حساب‌های با نفوذ ایکس، کلاهبرداری‌های پرمخاطبی را انجام داده‌اند. ویتالیک بوترین، فرد سرشناس بلاک چین اتریوم نیز در امان نبود.

  این پدیده‌ای است که انتقاد کامیونتی امنیت سایبری را برانگیخته است. کارشناسان معتقدند که ایکس به عنوان یک هنجار باید اقدامات امنیتی سخت‌گیرانه‌تری را اجرا کند. محققان امنیتی مستقل مانند zachXBT ، با سرکوب کلاهبرداری‌های کریپتویی نامی برای خود دست و پا کرده‌اند.

  اما باید توجه داشت که این اتفاقات خوب و بد دو روی یک سکه هستند و برچسب‌زدن به پلتفرم به‌عنوان «ذاتاً بد» به دلیل این نقص‌ها، شبیه به سرزنش پیام‌رسان‌ها برای اخبار بد است.

  اگرچه ایکس پلتفرم رسانه‌ای کاملی نیست، اما واقعاً آینه‌ای از تضاد در صنعت کریپتو است. این شبکه، عرصه‌ای است که به راحتی در دسترس است و در آن مبارزه بی‌پایان بین نیروهای مثبت و منفی در چشمان عموم به شدت در می‌آید.

  در مورد رسانه‌های اجتماعی غیرمتمرکز چطور؟

  در حالی که ایکس همچنان بر این صحنه تسلط دارد، موجی از پلتفرم‌های اجتماعی وب 3 مانند Mastodon، Phaver و Link3 وجود دارد. هدف آنها تمرکززدایی از تجربه رسانه‌های اجتماعی و نزدیک‌تر کردن آن به آرمان‌های وب 3 است. با این حال، قابل توجه است که این پلتفرم‌ها جذب کاربران خارج از جوامع تخصصی وب 3 را چالش‌برانگیز دانسته‌اند. از سوی دیگر، ایکس به دلیل ارتباط فرهنگی و دسترسی گسترده، به رشد همیشگی خود ادامه می‌دهد.

  پلتفرم‌های SocialFi نژاد دیگری هستند که ماهیت به هم پیوسته رسانه‌های اجتماعی را با انگیزه‌های مالی در یک مدل غیرمتمرکز ترکیب می‌کنند. پروژه‌هایی مانند friend.tech که بر پایه اتریوم ساخته شده‌اند، با موفقیت سازندگانی را از خارج از حوزه وب 3 جذب کرده‌اند. Stars Arena این موفقیت را در بلاک چین آوالانچ تکرار کرد.

  توجه به این نکته ضروری است که این پلتفرم‌ها نیز بدون آسیب‌پذیری نیستند. نقض‌های امنیتی و سوءاستفاده‌های میلیون دلاری به‌عنوان یک چالش بزرگ به شمار می‌روند، و تعدادی از چنین حوادثی پلتفرم Stars Arena را برای همیشه فلج کردند.

  رگ حیات پروژه‌های کریپتویی

  بنابراین، چرا پروژه‌های کریپتویی به ایکس نیاز دارند؟ زیرا بدون آن، دنیای کریپتو فضایی پراکنده و ازهم‌گسیخته خواهد بود. برای شرکت‌های وب 3 که در بازار نزولی ساخته می‌شوند، بقا یک موضوع حیاتی برای ایجاد روند، کامیونتی و همکاری است. اگرچه با رقابتی در قالب پلتفرم‌های SocialFi و رسانه‌های اجتماعی وب 3 مواجه است، اما این بازیکنان فعلاً از جریان اصلی دور هستند.

  با ارتباط فرهنگی غیرقابل‌انکاری که در چرخه‌های مختلف بازار ثابت شده، ایکس ثابت کرده است که یک نیروی مغناطیسی قوی در پشت اکوسیستم کریپتو است و هر پروژه‌ای که آرزوی موفقیت در این صنعت را دارد، نمی‌تواند آن را نادیده بگیرد.

  مبین حسینی

  مبین حسینی

  زندگی من توی کامپیوتر و دنیای دیجیتال می‌گذره؛ عاشق فناوری بلاک‌چین و تکنولوژی‌های دیجیتالی‌ام و فعالیت توی اکوسیستم و کامیونتی کریپتو رو خیلی دوست دارم. اوقات فراغتم رو یا بازی می‌کنم، یا به پروژه‌های شخصیم می‌رسم. هیچی بلد نیستم ولی تا دلت بخواد کنجکاو و فضولم :))

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  بررسی کوتاه وایت پیپر آربیتروم؛ راه‌حل لایه دوم مبتنی بر رول‌آپ خوش‌بینانه

  پروژه  اتریوم، پیش‌گام دنیای بلاک چین، با وجود تمام نوآوری‌ه ...

  آشنایی با تلگرام استارز؛ ارز درون برنامه‌ای تلگرام

  تلگرام از ارائه ویژگی‌های جدید و منحصربه‌فرد خسته نمی‌شود. ا ...

  چگونه بیت کوین و آزادی مالی را برای نسل زد (Gen-Z) تعریف کنیم؟

  بدون شک نسل زد دوستدار و عاشق تکنولوژی است. آنها که از روز ا ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر