آشنایی با شبکه کومبو (COMBO)؛ راهکار مقیاس‌پذیر لایه 2 در صنعت بازی

تاریخ: 5 شهریور 1402
زمان مطالعه:  11 دقیقه
ارز COMBO چیست؟

ارز COMBO یا Cocos-BCX، ارز دیجیتال بومی پلتفرم بازی بلاک چینی تحت عنوان Combo است که با هدف فراهم کردن بستری مقیاس‌پذیر برای توسعه بازی ایجاد شده است. شما می‌توانید به سادگی برای خرید ارز کامبو در بیت‌پین اقدام کنید.

مقیاس‌پذیری چالش بزرگی برای اکثر بلاک چین‌هاست. بازی‌های وب 3 (WEB3) نیز با این چالش روبرو بوده و سعی در مقابله با آن دارند؛ چرا که مقیاس‌پذیر نبودن یک شبکه بازی محور به معنی سرعت پایین شبکه و کسب تجربه‌ای ناخوشایند از بازی است. به عبارت بهتر، در صورتی که شبکه‌ای مقیاس‌پذیر نباشد، ممکن است سرعت شبکه با افزایش حجم تراکنش‌های شبکه، کاهش پیدا کرده و گیمرها تجربه بازی خوبی نداشته باشند. یکی از راه‌های کارآمدی برای این مشکل، شبکه کومبو (COMBO) است که سعی در ارائه لایه مقیاس‌پذیری برای توسعه بازی Web3 دارد.

شبکه Combo، برای برنامه‌های Web3، به‌ویژه بازی‌های بلاک چینی، سیستم غیرمتمرکزی ارائه می‌دهد که حجم قابل توجهی از داده‌ها را در یک دوره کوتاه و با کم‌ترین تأخیر ارسال می‌کند. در این مقاله به بررسی شبکه Combo، ارز دیجیتال COMBO، تاریخچه و ماجرای ری‌برندینگ آن و عملکردش می‌پردازیم.

شبکه COMBO یا Cocos-BCX چیست؟

Combo شبکه‌ای است که راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری را برای تولید بازی‌های Web3 ارائه می‌دهد. این شرکت در حال توسعه بلاک چین لایه ۲ غیرمتمرکز و منبع بازی است که تمرکز آن بر روی بازی‌های بلاک چینی بوده و در دسترس عموم قرار دارد.

این شبکه تا چندی پیش با نام کوکوس (Cocos-BCX) فعال بود. کوکوس متاورسی غیرمتمرکز و فعال در حوزه گیم فای (GameFi) بود که در سال ۲۰۱۸ تأسیس شده و ساخت بازی را در عین بهبود تجربه کاربری امکان‌پذیر می‌کرد. این پلتفرم برای دستیابی به هدف خود از موتور بازی Cocos Creator استفاده می‌کرد تا سازندگان بیشتری توانایی وارد شدن به فضای بازی‌های بلاک چینی را داشته باشند؛ به‌ویژه کسانی که دانش برنامه‌نویسی بازی را ندارند.

تغییر نام تجاری ارز Cocos-BCX به COMBO

اما کوکوس در سال ۲۰۲۳، با انجام ری‌برندینگ و تغییر نام تجاری خود به شبکه Combo، اکنون بر ارائه راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری برای توسعه‌دهندگان بازی متمرکز شده است تا پتانسیل بازی‌های Web3 را به حداکثر برساند. با این حال، هنوز بسیاری از افراد این پلتفرم را با نام قبلی خود یعنی همان Cocos-BCX می‌شناسند. در طی این ری‌برندینگ برخی از مفاهیم جدید به آن اضافه شده است. در حال حاضر، COMBO خود را این‌گونه معرفی می‌کند:

COMBO راه‌حل مقیاس‌پذیر لایه 2 متمرکز بر صنعت بازی برای کمک به توسعه‌دهندگان بازی Web3 است.

شبکه و ارز Combo به دنبال به حداکثر رساندن پتانسیل بازی‌های Web3 با تسهیل ارتباطات کارآمد، اقتصادی و ایمن بین توسعه‌دهندگان بازی و کل اکوسیستم است. برای انجام این کار، آن‌ها در حال ایجاد همکاری با سایر شرکت‌های Web3، مانند ارائه‌دهندگان زیرساخت‌های بلاک چین (نظیر NodeReal) و ارائه‌دهندگان محاسبات ابری هستند تا مجموعه جامعی از ابزارهای توسعه و کمک‌های فنی را به توسعه‌دهندگان بازی ارائه دهند.

دانلود هشتمین ماهنامه دامیننس

ارزیابی جامع تاثیر زیست‌محیطی بیت کوین

  ارز COMBO چه ویژگی‌هایی دارد؟

  پلتفرم Cocos-BCX یا همان COMBO اولین پروژه‌ای است که با سرمایه خصوصی تأمین شده و در صرافی Binance فهرست شده است. این پروژه از یک موتور بازی چند زنجیره‌ای استفاده می‌کند که قابلیت پشتیبانی از برنامه‌های پیشرفته متعددی را داشته باشد. ارز دیجیتال کومبو علاوه بر ساده‌سازی فرایند توسعه بازی برای توسعه‌دهندگان، ویژگی‌های دیگری نیز دارد که در زیر آن‌ها را شرح می‌دهیم:

  عضویت

  در مرحله اولیه ارز Combo ، تنها 5000 موقعیت عضویت در دسترس خواهد بود. برای عضویت در این پلتفرم لازم است که ۱۰ ارز COMBO خریداری شود. البته این قیمت ثابت نمی‌ماند؛ با هر ۱۰۰ عضو جدید، تعداد توکن لازم برای عضویت افزایش خواهد یافت. به‌عنوان‌مثال، اگر نود و نهمین نفری باشید که درخواست عضویت را صادر می‌کنید، باید ۱۰ توکن COMBO پرداخت کنید؛ چنانچه صدمین عضو پلتفرم باشید، باید ۱۲ توکن بپردازید. فردی که ۵ هزارمین عضو پلتفرم باشد، ۱۱۰ توکن پرداخت خواهد کرد.

  Combo چهار سطح عضویت را ارائه می‌دهد که بر اساس سطح قدرت محاسباتی طبقه‌بندی می‌شوند. این موضوع به هنگام شرکت در پروژه‌های IGO کوکوس بسیار مهم است. هر چه قدرت محاسباتی شما بیشتر باشد، امکان برنده‌شدنتان افزایش پیدا می‌کند.

  دو راه برای افزایش قدرت محاسباتی و در نتیجه سطح عضویت شما وجود دارد:

  1. ارجاع اعضای جدید به پلتفرم 
  2. استیکینگ COMBO

  پروژه‌های IGO

  ارز COMBO از سیستم عرضه اولیه بازی غیرمتمرکز (IGO) استفاده می‌کند تا فرایند جمع‌آوری کمک‌های مالی را برای توسعه بازی تسهیل کند. لانچ پد بازی آن از نوعی سرمایه‌گذاری جمعی استفاده کرده و به سرمایه‌گذاران از طریق دسترسی زودهنگام به دارایی‌های درون بازی، سود می‌رساند.

  اولین پروژه IGO در پلتفرم کوکوس، Tap Fantasy بود که یک بازی بلاک چینی MMORPG به شمار می‌رود. اولین IGO این بازی از 5 تا ۱۰ ژانویه ۲۰۲۲ اجرا شد. سپس انتشار توکن‌های افزوده به مدت ۱۱ ماه و به صورت ماهانه برگزار شد. برای شرکت در این IGO، هر کاربر نیازمند عضویت در Cocos-BCX بود. سپس باید توکن‌های COCOS یا NFTهای خود را به اشتراک می‌گذاشت، اعضای جدید را دعوت می‌کرد و سهام قرعه‌کشی IGO را می‌خرید.

  جعبه کور (Blind Box)

  شبکه کومبو با ویژگی جعبه کور (Blind Box) خود راه سرگرم‌کننده‌ای را برای دریافت NFT فراهم کرده است. کسانی که به‌عنوان کاربران لیست سفید تأیید شده‌اند، می‌توانند جعبه‌های کور NFT را باز کنند که ممکن است حاوی «Five Fortunes NFT» باشد. پس از پایان «Five Fortunes NFT»، جعبه کور به ارائه «Bull Bull Series NFT» می‌پردازد. لازم به ذکر است که فقط ۵۰ هزار کاربر در لیست سفید پذیرفته خواهند شد.

  Cobee NFT در شبکه کومبو

  این پروژه همچنین Cobee NFT را معرفی می‌کند؛ رویدادی با زمان محدود که به پذیرندگان اولیه اجازه می‌دهد تا Cobee رایگان را دریافت و آن را ایمن نگهدارند.

  استیکینگ

  در شبکه COMBO امکان استیکینگ وجود دارد که شامل دو نوع است: استیکینگ NFT و استیکینگ COMBO.

  برای اجرای استیکینگ NFT، ابتدا باید COMBO را به NFT مینت کنید؛ پس از یک دوره قفل ۳۰ روزه، می‌توانید NFT را به COMBO برگردانید. در صورتی که ارز COMBO را به صورت مستقیم استیک کنید، می‌توانید توکن‌های استیک شده را در زمان دلخواه واریز یا برداشت کنید.

  استیکینگ NFT می‌تواند قدرت استیکینگ شما را افزایش دهد؛ به‌طوری که به ازای هر ۱٫۱ ارز COMBO استیک شده، ۱٫۸ قدرت محاسباتی دریافت خواهید کرد. درحالی‌که استیکینگ مستقیم COMBO، معادل یک قدرت محاسباتی است.

  چه چیزی شبکه COMBO را منحصربه‌فرد کرده است؟

  شبکه COMBO از چندین جنبه مختلف، خود را از سایر پروژه‌ها متمایز می‌کند. هدف این پروژه رسیدگی به مسائل عمده‌ای است که مدت‌ها در توسعه بازی‌های وب ۳ وجود داشته است؛ مانند محدودیت‌های مقیاس‌پذیری، هزینه‌های بالای تراکنش و کمبود ابزارهای توسعه بازی. شبکه COMBO تلاش می‌کند با این چالش‌ها مقابله کرده و اکوسیستم بازی Web3 فراگیرتر و گسترده‌تری را ایجاد کند.

  ارز COMBO با ارائه طیف گسترده‌ای از ابزارهای توسعه، موانع موجود را برای فعالیت توسعه‌دهندگان بازی از بین می‌برد. در واقع، هدف این ابزارها ارائه پشتیبانی و کمک در طول فرایند توسعه بازی است.

  در حالت کلی، می‌توان هدف پروژه COMBO را غلبه بر مقیاس‌پذیری  بازی Web3 با افزایش توان عملیاتی و کاهش هزینه‌های تراکنش است. این بدان معنی است که بازیکنان می‌توانند بدون مواجهه با محدودیت‌های معمول و هزینه‌های زیاد مرتبط با بازی‌های Web3، از انجام بازی لذت ببرند.

  ویژگی دیگری که COMBO را از سایر پروژه‌ها متمایز می‌کند، حمایت ویژه سرمایه‌گذاران و شرکای مشهور در صنعت بازی، نظیر آزمایشگاه‌های Binance و NEO Global Capital، از این پروژه است. این پشتیبانی و حمایت، باعث افزایش اعتبار پروژه COMBO و جذب بیش از یک میلیارد گیمر به اکوسیستم Web3 شده است.

  شبکه COMBO چه کاربردی دارد؟

  ارز COMBO هدف‌های مختلفی را دنبال می‌کند؛ مقیاس‌پذیری، کاهش هزینه‌های تراکنش و ایجاد محیطی مناسب برای سازندگان بازی از جمله مهم‌ترین هدف‌های آن است. هدف دیگر این پروژه، ایجاد اکوسیستم چند زنجیره‌ای است. ارز COMBO سعی دارد با حل مشکلات موجود در حوزه برقراری ارتباط میان بلاک چین‌ها، اکوسیستمی چند زنجیره‌ای تشکیل داده و ارتباطی یکپارچه بین شبکه‌های مختلف بلاک چین ایجاد کند.

  همان‌طور که صنعت بازی وب ۳ درحال‌رشد و توسعه است، پلتفرم‌هایی مانند COMBO نقش مهمی در تعیین آینده آن ایفا خواهند کرد. این پلتفرم بستری را برای توسعه‌دهندگان و سرمایه‌گذاران جهت درک کامل این صنعت ارائه داده و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا به راحتی در حوزه بازی‌های بلاک چینی فعالیت کنند.

  ارز دیجیتال COMBO چیست؟

  ارز دیجیتال کومبو (COMBO) به عنوان رمزارز بومی شبکه COMBO شناخته می‌شود. همچنین، ارز COMBO یک توکن ERC-20 است که بر روی بلاک چین اتریوم صادر شده است.

  ارز دیجیتال کومبو می‌تواند برای اهداف مختلفی مانند دسترسی به ویژگی‌های پلتفرم، مشارکت در حاکمیت، خرید دارایی‌های درون بازی و مشارکت در فعالیت‌های اقتصادی اکوسیستم مورد استفاده قرار گیرد. همچنین این توکن در قالب پاداش به کاربران تعلق می‌گیرد. کاربرانی که بازی کنند، محتوا تولید کنند، بازخورد ارزشمندی را ارائه دهند یا به توسعه اکوسیستم کمک کنند، توکن‌های COMBO را به عنوان پاداش دریافت خواهند کرد.

  توکنومیکس ارز COMBO

  ارز COMBO برای اطمینان از توزیع مناسب و عادلانه توکن‌ها بین اعضا و مشتریان خود، توکنومیکسی را پیاده‌سازی کرده است. در مجموع ۱۰۰ میلیون توکن کومبو موجود است که ۷۱ درصد آن به صورت رقیق نشده (undiluted) و 29 درصد آن به صورت رقیق شده (Diluted) توزیع شده است.

  مزایا و معایب شبکه COMBO چیست؟

  شبکه کومبو در تلاش برای ایجاد بستری مناسب و مقیاس‌پذیر برای توسعه‌دهندگان بازی است تا بدون مواجهه با چالش‌های بزرگ، به توسعه بازی‌های خود بپردازند. شبکه کومبو مشارکت خود را با NodeReal شروع کرده که تأمین‌کننده بزرگی در توسعه بلاک چین است. این همکاری مزیت‌های فوق‌العاده‌ای برای ارز COMBO به همراه داشته است که در زیر آن‌ها را شرح می‌دهیم. در عین حال نمی‌توان معایب این شبکه را نیز انکار کرد. از این رو، هم مزایا و هم معایب این پروژه را ذکر می‌کنیم:

  مزایا معایب
  تبادل دارایی پذیرش محدود
  افزایش دسترسی به بازار
  همکاری و رشد اکوسیستم پیچیده
  امنیت
  پروژه‌ای منبع‌باز رقابت

  مزایای شبکه COMBO

  مزایای ارز دیجیتال COMBO را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

  • تبادل دارایی: شبکه Combo انتقال و تبادل یکپارچه دارایی‌ها را در شبکه‌های مختلف بلاک چین امکان‌پذیر می‌کند. این بدان معناست که کاربران می‌توانند به راحتی دارایی‌ها یا توکن‌های درون بازی خود را از بلاک چینی به بلاک چین دیگر، بدون نیاز به تبدیل یا واسطه، انتقال دهند. این امر نقدینگی و میزان دسترسی به بازار را برای کاربران افزایش داده و فرصت‌های جدیدی را برای استفاده از دارایی‌ها یا تریدینگ آن‌ها فراهم می‌کند.
  • افزایش دسترسی به بازار: با استفاده از قابلیت همکاری شبکه COMBO، توسعه‌دهندگان می‌توانند پایگاه کاربری گسترده‌تری را در اکوسیستم‌های مختلف بلاک چین مورد هدف قرار دهند. آن‌ها می‌توانند بازی‌هایی را بسازند که با چندین بلاک چین تعامل داشته و از طرفی، به بازیکنان نیز اجازه می‌دهند تا از شبکه‌های مختلف در بازی‌ها مشارکت کنند. این ویژگی دسترسی گسترده به بازار، پتانسیل پذیرش کاربر و تولید درآمد را افزایش می‌دهد.
  • همکاری و رشد اکوسیستم: با شبکه COMBO، همکاری و هم‌افزایی بین پروژه‌ها و جوامع مختلف در فضای بازی وب ۳ تسهیل پیدا می‌کند. توسعه‌دهندگان از اکوسیستم‌های مختلف بلاک چین می‌توانند با هم کار کرده، منابع و تخصص‌های خود را برای ایجاد بازی‌ها به اشتراک گذارند. این محیط مشترک باعث رشد و نوآوری اکوسیستم می‌شود.
  • امنیت: با تمرکززدایی بلاک چین، امنیت این شبکه بیشتر شده و در برابر حملات و هکرها مقاوم‌تر است.
  • پروژه‌ای منبع‌باز: شبکه COMBO برای هر کسی که بخواهد در شکل‌دهی آن کمک کند، قابل‌دسترسی است. این ویژگی باعث قدرتمندتر شدن شبکه و توسعه بازی‌های باکیفیت می‌شود.

  معایب ارز دیجیتال COMBO

  هیچ شبکه و ارز دیجیتالی بدون عیب نیست. معایب ارز COMBO عبارت‌اند از:

  • پذیرش محدود: از آنجایی که Combo Network پلتفرم جدیدی است، ممکن است مدتی طول بکشد تا در میان توسعه‌دهندگان بازی و سایر کاربران مورد پذیرش گسترده قرار گیرد.
  • پیچیده: در حالی که شبکه Combo مجموعه کاملی از ابزارهای توسعه و پشتیبانی فنی را ارائه می‌دهد، پیچیدگی فنی توسعه بازی Web3 ممکن است همچنان برای برخی از توسعه‌دهندگان، مانع جدی برای استفاده از آن به شمار رود.
  • رقابت: ارز دیجیتال Combo در یک بازار بسیار رقابتی کار می‌کند و برخی از رقبا، خدمات مشابه کومبو را ارائه می‌دهند.

  آیا ارز COMBO سرمایه‌گذاری خوبی است؟

  شبکه Combo با توجه به ارزش پیشنهادی آن و سابقه تیم توسعه‌دهنده آن می‌تواند سرمایه‌گذاری خوبی به شمار رود. شبکه Combo گزینه‌های مقیاس‌پذیری را برای توسعه بازی Web3 ارائه کرده و در کنار تضمین امنیت، از تعداد زیادی کاربر و همچنین یک پلتفرم غیرمتمرکز پشتیبانی می‌کند.

  شبکه COMBO

  ماهیت منبع‌باز COMBO، آن را برای اعمال تغییرات نوآورانه‌ای که منجر به توسعه بازی‌های با‌کیفیت می‌شود، در دسترس عموم قرار می‌دهد. به همین ترتیب، ابزارهای توسعه و پشتیبانی فنی متنوع شبکه، به توسعه‌دهندگان این فرصت را می‌دهد تا بدون مهارت برنامه‌نویسی، به ساخت بازی‌های Web3 بپردازند.

  علاوه‌براین، کاربران می‌توانند از طریق شبکه تست نت (Testnet) کومبو، در روند آزمایش آن شرکت کنند. این موضوع، باعث می‌شود تا قبل از استفاده از شبکه اصلی COMBO، بتوانید آن را آزمایش کرده و متوجه شوید که آیا ارزش سرمایه‌گذاری دارد یا خیر. همچنین، توصیه می‌کنیم قبل از تصمیم‌گیری در مورد سرمایه‌گذاری روی این ارز دیجیتال، با کارشناسان و متخصصان مشورت کنید.

  گفتار پایانی

  شبکه COMBO نشان‌دهنده نیرویی دگرگون‌کننده در صنعت بازی وب ۳ است. تأکید آن بر مقیاس‌پذیری، بهبود تجربه‌های گیم‌پلی و حذف موانع برای بازیکنان و توسعه‌دهندگان، ارز COMBO را به عنوان پروژه‌ای پیش‌گام در صنعت بازی معرفی می‌کند.
  این شبکه با ادغام فناوری پیشرفته، ارائه راه‌حل‌های کاربرپسند و تمرکز بر پذیرش انبوه، دنیایی از امکانات را در اختیار توسعه‌دهندگان بازی، بازیکنان و سرمایه‌گذاران قرار داده است. در واقع، ارز دیجیتال COMBO، انقلابی در صنعت بازی وب ۳ به وجود آورده و سعی در ایجاد بستری کارآمد برای علاقه‌مندان به این حوزه است.

  نظر شما راجع به این پروژه و آینده آن چیست؟ آیا ارز COMBO می‌تواند عنوان «پیش‌گام در صنعت بازی» را برای همیشه از آن خود کند؟

  سوالات متداول

  • شبکه COMBO چیست؟

  شبکه COMBO یک ارائه دهنده پیشرو در راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری برای توسعه بازی Web3 است. کومبو با استفاده از برترین موتور بازی جهان، یک لایه 2 منبع باز، غیرمتمرکز و بازی محور می‌سازد که برای همه قابل دسترسی است.

  • آیا COMBO همان Cocos-BCX است؟

  بله، Cocos-BCX در سال 2023 ری‌برندینگ انجام داده و نام تجاری خود را به COMBO تغییر داد.

  • چرا ارز COCOS به COMBO تغییر نام داد؟

  به دلیل تغییراتی در راهبری پروژه و اکوسیستم، تصمیم به تغییر نام ارز COCOS به COMBO گرفته شد. این تغییر نام همراه با بهبودهایی در اکوسیستم و اهداف پروژه بوده است.

  • آیا ارز COMBO ارزش سرمایه‌گذاری دارد؟

  با توجه به شاخص‌های فنی، در حال حاضر قیمت COMBO نزولی است، اما انتظار می‌رود در آینده ارزش آن افزایش پیدا کند.

  عارفه رهبری

  عارفه رهبری

  تکنولوژی، نویسندگی و صدای کیبورد، من رو به وجد میارن. واسه همینم توی اکثر حوزه‌های تکنولوژی از جمله کریپتو غرق میشم، یاد می‌گیرم و می‌نویسم. حدود 2 سالی هست که در حوزه تولید محتوای صنعت کریپتو فعالیت می‌کنم و در تلاشم تا مفاهیم بلاک چین و کریپتو رو با زبانی ساده به مخاطب‌ها ارائه بدم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  همستر کامبت چیست؟‌ آموزش استخراج و دریافت ایردراپ Hamster Kombat

  بازار بازی‌های تلگرامی، داغ داغ است. نات کوین به عنوان پرچمد ...

  هاروست فایننس (Harvest Finance): ایجاد بازدهی سرمایه در حوزه دیفای

  امور غیرمتمرکز یا همان دیفای در دنیای ارزهای دیجیتال به‌شدت ...

  ارز دیجیتال TapSwap چیست؟ آموزش کامل نحوه استخراج ارز دیجیتال تپ سواپ

  ارز دیجیتال تپ سواپ چیست؟ نحوه استخراج ارز دیجیتال تپ سواپ ( ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر