تست نت و مین نت چیست؟ بررسی تفاوت‌های TestNet و MainNet

توسط عارفه رهبری
|
15 تیر 1402
|
زمان مطالعه:  11 دقیقه
تست نت و مین نت چیست؟ بررسی تفاوت‌های testnet و mainnet

پس از توسعه اتریوم، به‌عنوان یک مقصد ایده‌آل برای استقرار قرارداد‌های هوشمند، بسیاری از علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال شروع به کاوش در برنامه‌های بلاک چین کردند. به‌طوری که در سال ۲۰۱۷ شاهد افزایش تعداد برنامه‌های غیرمتمرکز بودیم که اهمیت مین نت (Mainnet) و تست نت (Testnet) را برجسته می‌کردند.

مین نت و تست نت دو مفهوم نسبتاً مهم در دنیای فناوری بلاک چین هستند؛ بنابراین، درک این دو مفهوم و تمایزی که بین آن‌ها وجود دارد، برای علاقه‌مندان به کریپتو ضروری است. در این مقاله قصد داریم به چیستی تست نت، مین نت و تفاوت‌های میان آن‌ها بپردازیم. با ما همراه باشید.

تست نت چیست؟

تست نت یا به عبارتی شبکه آزمایشی، محیط شبیه‌ساز بلاک چین است که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا برنامه‌ها و قراردادهای هوشمند خود را بدون استفاده از دارایی‌های واقعی آزمایش کنند. این کار یک مزیت بسیار بزرگ دارد و آن این است که قبل از راه‌اندازی مین نت یا همان شبکه اصلی، هرگونه باگ یا خطا شناسایی و برطرف می‌شود.

تست نت چیست

شبکه آزمایشی همچنین به امکان آزمایش ویژگی‌ها، به‌روزرسانی‌های جدید، امنیت و مقیاس‌پذیری پروژه را قبل از پیاده‌سازی در مین نت فراهم می‌کند.

Newslatter Vector

دریافت مطالب اختصاصی در خبرنامه بیت پین

  Newslatter avatar شما هم به جمع ۲۴۰۰۰ نفری خبرنامه ما بپیوندید.

  مین نت چیست؟

  مین نت یا شبکه اصلی، آخرین، پایدارترین و کاربردی‌ترین نسخه بلاک چین است. این بدان معناست که مین نت تراکنش‌هایی را که در دفترکل توزیع‌شده انجام می‌شود، تأیید، پخش و ثبت می‌کند. علاوه‌براین، مین نت راه‌اندازی Dapp برای استفاده عموم را میسر می‌سازد.

  پروژه‌هایی که در مین نت حضور دارند، بالغ و مهم در نظر گرفته می‌شوند؛ چرا که پیش‌ازاین، در تست نت کاملاً آزمایش شده و امتحان خود را پس داده‌اند. در واقع پروژه‌های مین نت به کاربران این اطمینان را می‌دهند که تمام سعی خود را برای حضور مؤثر و بدون خطا در بلاک چین انجام داده‌اند.

  مین نت چیست

  ازآنجایی‌که مین نت همانند یک نسخه زنده از شبکه بلاک چین است و برای تراکنش‌های واقعی استفاده می‌شود، کاربران می‌توانند تراکنش‌های خود را انجام و دارایی‌هایشان را انتقال دهند. همچنین قراردادهای هوشمند را اجرا کنند. ارسال و دریافت هر گونه تراکنش به شکل ارزهای دیجیتال یا توکن‌های غیرقابل‌تعویض (NFT) نیز به کمک شبکه مین نت امکان‌پذیر است.

  مین نت برای عملکرد اکوسیستم بلاک چین بسیار مهم است؛ زیرا نشان‌دهنده ذات شبکه بلاک چین و نام تجاری آن است.

  در نهایت می‌توان نتیجه گرفت که:

  دوره آزمایشی + شبکه تست نت = مین نت

  تست توکن چیست؟

  تست توکن، دارایی‌های دیجیتالی خیالی هستند که منحصراً در تست نت استفاده می‌شوند. آن‌ها همانند سوختی برای آزمایش عمل کرده و امکان شبیه‌سازی تراکنش‌های دنیای واقعی، تعاملات قراردادهای هوشمند و انتقال توکن را فراهم می‌کنند.

  توکن‌های آزمایشی بینش‌های ارزشمندی را درباره رفتار و عملکرد سیستم ارزهای دیجیتال بدون هیچ عواقب مالی ارائه می‌دهند. با کمک تست توکن، توسعه‌دهندگان می‌توانند سناریو‌های مختلف را آزمایش کنند، به شبیه‌سازی تعاملات کاربر بپردازند و آسیب‌پذیری‌ها یا ناکارآمدی‌های احتمالی را در پروژه‌های خود شناسایی کنند. همچنین می‌توانند از امنیت و کاربرپسند بودن سیستم‌های ارز دیجیتال خود اطمینان حاصل کنند.

  شبکه‌های تست نت Testnet چگونه کار می‌کنند؟

  شبکه‌های تست نت برای تقلید دنیای واقعی ایجاد و راه‌اندازی می‌شوند. این شبکه‌ها توسعه‌دهندگان و کاربران را قادر می‌سازند تا بدون به خطر انداختن سرمایه‌های واقعی با سیستم‌های ارزهای دیجیتال تعامل کنند.

  شبکه‌های Testnet از مکانیسم‌ها و الگوریتم‌های اجماع مختلفی برای اطمینان از یکپارچگی و امنیت شبکه استفاده می‌کنند. از طرفی، ولیدیتورها با اعتبارسنجی تراکنش‌ها نقش کلیدی را در حفظ عملکرد شبکه آزمایشی دارند.

  تراکنش‌هایی که در تست نت انجام می‌شوند، تأثیری در مین نت ندارند. حالت معکوس این امر نیز صادق است. به‌عبارت‌دیگر، تراکنش‌های انجام شده در مین نت نیز بر تست نت تأثیری نمی‌گذارند. این موضوع به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا آزادانه و بدون نگرانی از تأثیر بر شبکه مین نت، پروژه‌های خود را آزمایش کنند.

  روش دسترسی به تست توکن‌ها

  برای دسترسی به تست توکن‌ها، اغلب باید آن‌ها را از فاست (faucet) شبکه تست مربوطه درخواست کنید. فاست تست نت سرویسی است که توکن‌های تست را به‌صورت رایگان بین کاربران توزیع می‌کند. فاست‌ها معمولاً از شما می‌خواهند که آدرس کیف پول تست نت خود را ارائه دهید. سپس مقدار مشخصی از توکن‌های آزمایشی را به آدرس شما منتقل می‌کنند.

  فاست‌ها اطمینان حاصل می‌کنند که توسعه‌دهندگان برای شبکه آزمایشی خود تعداد کافی از توکن‌های تست را در اختیار داشته باشند. روش کار با فاست‌ها بسیار ساده است:

  • به وب‌سایت فاست موردنظر بروید.
  • شبکه آزمایشی خود را انتخاب کنید.
  • آدرس کیف پول خود را وارد کنید.
  • درخواست دریافت تست توکن را ارسال کنید.

  پس از تأیید درخواست، توکن‌های تست به کیف پولتان منتقل می‌شوند و شرایط لازم برای آزمایش پروژه‌هایتان را فراهم می‌کنند.

  دلایل استفاده از شبکه تست نت چیست؟

  مرحله آزمایش پروژه نقش مهمی را در صنعت ارزهای دیجیتال ایفا می‌کند، زیرا به شناسایی و اصلاح عیوب، آسیب‌پذیری‌ها و مشکلات بالقوه کمک می‌کند. شبکه آزمایشی نیز به همین منظور ساخته شده است. این شبکه یک محیط آزمایشی را در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد تا محصولات خود را امتحان کرده و از عملکرد درست و امنیت آن اطمینان حاصل کنند.

  با شبیه‌سازی سناریوها و تعاملات دنیای واقعی، توسعه‌دهندگان می‌توانند عملکرد سیستم‌های ارز دیجیتال خود را در شرایط مختلف ارزیابی کنند. همچنین به کمک تست نت، توسعه‌دهندگان می‌توانند مشکلات احتمالی را قبل از تأثیرگذاری بر مین نت شناسایی و برطرف کنند و خطر اختلال یا نقض‌های امنیتی را به حداقل برسانند. این دلایل برای استفاده از شبکه آزمایشی کافی به نظر می‌رسند.

  تفاوت میان تست نت و مین نت

  حالا که با تعاریف تست نت و مین نت آشنا شدیم، نوبت آن است که تفاوت‌های اساسی میان آن‌ها را توضیح دهیم. هر دوی این شبکه‌ها از الزامات شبکه بلاک چین هستند و وجودشان ضروری است، اما تفاوت میان تست نت و مین نت چیست؟

  ویژگی تست نت مین نت
  هدف محیط آزمایشی محیط واقعی بلاک چین
  هزینه عملیات کم زیاد
  شناسه شبکه منحصربه‌فرد منحصربه‌فرد
  جنسیس بلاک منحصربه‌فرد منحصربه‌فرد
  تعداد نود کم زیاد
  فرکانس تراکنش کم زیاد
  کوین جعلی واقعی

   

  • هدف: همان‌طور که گفتیم، هدف شبکه تست نت صرفاً آزمایش و تست پروژه است. درحالی‌که در مین نت پروژه به‌صورت کاملاً صحیح و کاربردی حضور دارد.
  • هزینه عملیات: در شبکه آزمایشی، توکن‌ها هیچ ارزشی ندارند؛ بنابراین، هزینه عملیات در آن بسیار کم است. در مقابل، هزینه عملیات مین نت بسیار زیاد است؛ چرا که هر عملیاتی که روی بلاک چین انجام می‌شود، مستلزم پرداخت هزینه‌هایی به شکل توکن است.
  • شناسه شبکه: شناسه شبکه به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند تا شبکه را شناسایی کنند. شبکه‌های تست نت و مین نت شناسه‌های شبکه متفاوتی دارند. به‌عنوان‌مثال، شناسه شبکه اصلی اتریوم ۱ است، درحالی‌که سایر شبکه‌های آزمایشی پرکاربرد به ترتیب دارای شناسه‌های شبکه ۳، ۴ و ۴۲ برای Ropsten، Rinkeby و Kovan هستند.
  • جنسیس بلاک: جنسیس بلاک اولین بلاک هر بلاک چین هستند. هم شبکه تست نت و هم مین نت جنسیس بلاک‌های مستقل و منحصربه‌فرد خود را دارند.
  • تعداد گره: تست نت تعداد گره کمتری نسبت به مین نت دارد.
  • فرکانس تراکنش: فرکانس تراکنش تست نت کمتر از مین نت است.
  • کوین: ارز دیجیتال تنها در مین نت دارای ارزش واقعی در بلاک چین است و می‌توان از آن برای پرداخت تراکنش‌ها استفاده کرد. برعکس، کوین‌های موجود در شبکه آزمایشی جعلی هستند.

  کاربردهای تست نت (شبکه آزمایشی)

  شبکه آزمایشی کاربردهای متنوع و مفیدی دارد:

  • توسعه پروژه در محیطی امن
  • آزمایش ایده‌های مختلف توسعه
  • تمرکززدایی و رفع مشکل مقیاس‌پذیری
  • اجرای نمونه‌های اولیه پروژه بدون ایجاد اختلال در شبکه مین نت
  • امکان راه‌اندازی سریع و ایمن مین نت

  کاربردهای مین نت (شبکه اصلی)

  مین نت، درواقع دنیای واقعی بلاک چین است. ازاین‌رو کاربردهای زیادی دارد که به شرح زیر است:

  • مدرکی برای عملکرد بلاک چین
  • تشویق مردم به شرکت در شبکه بلاک چین
  • دسترسی به اپلیکیشن‌ها
  • معتبرسازی پروژه‌های بلاک چین

  مزایای استفاده از تست نت

  شبکه‌های آزمایشی مزایای متعددی را برای توسعه‌دهندگان و کاربران در اکوسیستم ارزهای دیجیتال ارائه می‌دهند. این شبکه‌های آزمایشی آن‌ها را قادر می‌سازد تا نوآوری کرده و ایده‌های خود را آزمایش کنند.

  مزایا و معایب تست نت

  محیطی امن

  انجام آزمایش بر روی مین نت غیرممکن است؛ زیرا تعاملات پیچیده بین اجزای پروتکل می‌تواند به شبکه آسیب رسانده یا زنجیره اصلی را بشکند. این امر می‌تواند باعث اختلال در بلاک چین شده و پروتکل را ضعیف کند. به همین دلیل شبکه‌های تست نت وارد میدان شده‌اند.

  شبکه‌های آزمایشی فضای امنی را برای آزمایش و شناسایی مشکلات احتمالی فراهم کرده و خطرات مرتبط با استقرار کد تست نشده در شبکه اصلی را به حداقل می‌رسانند. به این صورت که شبکه آزمایشی به توسعه‌دهندگان امکان می‌دهد تا به‌صورت مجازی حملات مختلف را بر روی بلاک چین شبیه‌سازی کنند و به امنیت سیستم خود پردازند.

  تست رایگان

  برای این‌که بلاک چینی عملکرد قرارداد هوشمند خود را فعال کند، باید از ارزهای دیجیتال بومی برای این منظور استفاده کند. برای مثال، اتر (ETH) برای پرداخت در شبکه بلاک چین اتریوم به کار می‌رود؛ بنابراین، اجرای پروژه‌های آزمایشی در مین نت بسیار پرهزینه است.

  این در حالی است که تست نت پلتفرمی است که به توسعه‌دهندگان امکان آزمایش رایگان و بدون هزینه برنامه‌های خود را می‌دهد.

  معایب استفاده از تست نت

  تا اینجا از مزایا و کاربردهای ویژه شبکه آزمایشی گفتیم، اما این شبکه نیز همانند هر محصول دیگری، دارای عیب و نقصی است. در زیر معایب تست نت را شرح می‌دهیم:

  محدودیت در توکن بلاک چین

  شبکه تست نت بلاک چین برخی از توکن‌ها و مکانیزم‌های بلاک چین را نمی‌تواند به‌صورت کامل شبیه‌سازی کند. این موضوع می‌تواند در تست برخی از قابلیت‌ها و امکانات بلاک چین محدودیت‌هایی را ایجاد کند.

  مشکلات مقیاس‌پذیری

  شبکه آزمایشی به توسعه‌دهندگان امکان می‌دهد تا مقیاس بلاک چین را بررسی کنند، اما به دلیل محدودیت منابع، می‌تواند با مشکلاتی در مقیاس‌پذیری مواجه شود.

  تأثیر تست نت بر روی قیمت ارزهای دیجیتال

  تست نت باعث بهبود عملکرد و قابلیت‌های بلاک چین می‌شود، اما آیا این بهبودها تأثیری بر قیمت ارزهای دیجیتال دارد؟ در واقع، تست نت بلاک چین می‌تواند تأثیر مستقیم و غیرمستقیمی بر قیمت ارزهای دیجیتال داشته باشد.

  از یک جنبه، با بهبود کیفیت و عملکرد بلاک چین، اعتماد سرمایه‌گذاران به بازار ارزهای دیجیتال افزایش می‌یابد و این موضوع می‌تواند به رشد و استقرار پایدارتر کریپتوها منجر شود. افزایش اعتماد سرمایه‌گذاران و رشد پایدار بازار ارزهای دیجیتال نیز می‌تواند باعث افزایش قیمت ارزها در بازار شود.

  از سوی دیگر، شبکه آزمایشی می‌تواند باعث شناسایی نقاط ضعف و مشکلات بلاک چین شود که ممکن است تأثیر منفی بر اعتماد سرمایه‌گذاران و قیمت ارزهای دیجیتال داشته باشد. اگر شبکه آزمایشی نشان دهد که بلاک چین مورد بررسی نمی‌تواند به طور کامل نیازها و انتظارات کاربران را برآورده کند، این موضوع ممکن است منجر به کاهش اعتماد سرمایه‌گذاران و کاهش قیمت ارزها در بازار شود.

  استفاده از تست نت به چه کسانی توصیه می‌شود؟

  تست نت بلاک چین یک ابزار قدرتمند برای بررسی و تست عملکرد شبکه‌ها و پروژه‌های مرتبط با بلاک چین است. استفاده از این ابزار به توسعه‌دهندگان بلاک چین و علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال توصیه می‌شود. در زیر می‌توانید چندین گروه از افراد را مشاهده کنید که استفاده از شبکه آزمایشی برای آن‌ها توصیه می‌شود:

  تست نت برای توسعه دهندگان بلاک چین

  • توسعه‌دهندگان بلاک چین

  تست نت برای توسعه‌دهندگان بلاک چین بسیار مفید است. با استفاده از این ابزار، می‌توانند عملکرد شبکه و پروژه‌های خود را بررسی کرده و نقاط ضعف را شناسایی کنند. این امر به آن‌ها کمک می‌کند تا محصولات و خدمات خود را بهبود داده و با اطمینان بیشتری به بازار عرضه کنند.

  • سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال

  سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال نیز می‌توانند از تست نت بلاک چین بهره ببرند. با استفاده از این ابزار، می‌توانند به‌عنوان یک ابزار تحلیلی، ارزها و پروژه‌های بلاک چینی موردعلاقه خود را بررسی کنند. این امر باعث می‌شود تا آن‌ها تصمیم‌گیری‌های بهتری در مورد سرمایه‌گذاری خود در ارزهای دیجیتال انجام دهند.

  • تحلیلگران بازار ارزهای دیجیتال

  تحلیلگران بازار ارزهای دیجیتال می‌توانند از شبکه آزمایشی برای تحلیل و بررسی وضعیت شبکه‌ها و پروژه‌های بلاک چینی استفاده کنند. این ابزار به آن‌ها کمک می‌کند تا اطلاعات دقیق‌تری در مورد عملکرد و کیفیت بلاک چین‌ها دریافت کنند و تحلیل‌های بهتری برای بازار ارزهای دیجیتال ارائه دهند.

  7 نمونه از مین نت و تست نت

  در اینجا فهرستی از شبکه‌های اصلی بلاک چین، که هر کدام فعال‌ترین شبکه‌های آزمایشی خود را دارند، با منابعی برای هرکدام از جمله بلاک اکسپلورر، فاست، و قراردادهای هوشمندی که می‌توانید پیاده‌سازی کنید، آمده است:

  • اتریوم

  مین نت: Ethereum Mainnet

  تست نت: Goerli Testnet, Sepolia Testnet

  • پالیگان (MATIC)

  مین نت: Polygon Mainnet

  تست نت: Mumbai Testnet

  • Optimism

  مین نت: Optimism Mainnet

  تست نت: Optimism Goerli Testnet

  • Base (Coinbase L2)

  مین نت: Base Mainnet

  تست نت: Base Goerli Testnet

  • آوالانچی (Avalanche)

  مین نت: Avalanche C-Chain

  تست نت: Avalanche Fuji Testnet

  • آربیتروم (Arbitrum)

  مین نت: Arbitrum One Mainnet

  تست نت: Arbitrum Goerli Testnet

  • Polygon zkEVM

  مین نت: Polygon zkEVM Mainnet

  تست نت: Polygon zkEVM Testnet

  گفتار پایانی

  همان‌طور که در این مقاله به آن اشاره کردیم، مین نت شبکه اصلی بلاک چین و تست نت، شبکه‌ای آزمایشی است. در واقع، مین نت لایه بالاتری از تست نت است و همه پروژه‌های بلاک چین باید بر اساس عملکرد شبکه مین نت، در تست نت ارزیابی شوند. آزمایش پروژه‌ها در شبکه آزمایشی باعث عملکرد صحیح و بدون خطای آن‌ها در شبکه اصلی می‌شود.

  در واقع، توسعه‌دهندگان می‌توانند پیش از اجرای پروژه در شبکه اصلی، آن را در تست نت آزمایش کرده و کلیه باگ‌های آن را برطرف کنند. سپس نسخه اصلاح‌شده و تکمیلی را در بلاک چین عرضه کنند.

  آیا تابه‌حال از تست نت و مین نت استفاده کرده‌اید؟ تجربه خود از به‌کارگیری این دو شبکه را با ما به اشتراک گذارید.

  سؤالات متداول

  • تفاوت تست نت و مین نت در چیست؟

  مین نت همانند شبکه زنده بلاک چین است که در آن همه تراکنش‌ها و اتفاقات واقعی است، درحالی‌که تست نت یک نسخه آزمایشی از مین نت است و تأثیر مستقیمی بر بلاک چین ندارد.

  • آیا می‌توان توکن‌های تست نت را به شبکه اصلی انتقال داد؟

  خیر، توکن‌های شبکه تست هیچ ارزش واقعی ندارند و نمی‌توانند به شبکه اصلی منتقل شوند. آن‌ها فقط برای اهداف توسعه و آزمایش در محیط تست نت استفاده می‌شوند.

  • آیا برای شبکه آزمایشی و شبکه اصلی به کیف پول‌های جداگانه نیاز هست؟

  شما می‌توانید از یک کیف پول برای هر دو شبکه تست نت و مین نت استفاده کنید، اما توصیه می‌شود یک کیف پول آزمایشی جداگانه برای توسعه و آزمایش قرارداد هوشمند ایجاد کنید.

  • آیا در صورت عمل اشتباه در شبکه آزمایشی، دارایی‌های شبکه اصلی از بین می‌رود؟

  خیر، تراکنش‌ها و فعالیت‌های شبکه آزمایشی کاملاً جدا از شبکه اصلی هستند و هیچ تأثیری بر دارایی‌های دنیای واقعی شما ندارند. البته توصیه می‌کنیم از یک کیف پول آزمایشی جداگانه برای توسعه و آزمایش قرارداد هوشمند استفاده کنید.

  5/5 - (8 امتیاز)
  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر