تله خرسی (Bear Trap) چیست و چگونه می‌توانیم شناسایی کنیم؟

تاریخ انتشار: 19 بهمن 1401 | آخرین به‌روزرسانی: 21 تیر 1402
زمان مطالعه:  8 دقیقه
تله خرسی (Bear Trap) چیست و چگونه می‌توانیم شناسایی کنیم؟

در بازارهای مالی مثل بازار ارزهای دیجیتال، فارکس و سهام، روندهایی هست که می‌توان به عنوان تله از آن‌ها نام برد. این تله‌ها به منظور شکار تریدرهایی طراحی شده‌اند که احساسی تصمیم می‌گیرند و معامله می‌کنند. تله خرسی و تله گاوی از رایج‌ترین آن‌ها هستند. در این نوشتار آکادمی بیت‌پین تلاش کرده‌ایم تا با توضیح اینکه تله خرسی چیست به نحوه‌ی شناسایی آن هم کمک کنیم تا کمتر در دام این تله بیفتید. برای آشنایی با تله خرسی پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را تا انتها بخوانید.

تله خرسی چیست؟

تله خرسی (Bear trap) یک الگوی تکنیکال است که زمانی رخ می‌دهد که عملکرد قیمت یک دارایی (مانند سهام، شاخص و یا کریپتو) به اشتباه سیگنال تغییر روند و برگشت از یک روند صعودی به یک روند نزولی را نشان دهد. به عبارت دیگر، معامله‌گران به اشتباه فکر می‌کنند که روند صعودی تمام شده است و برای شروع یک روند نزولی آماده می‌شوند. این امر خرس‌ها را وادار می‌کند تا موقعیت‌های فروش (Short) خود را باز کنند، به این امید که از کاهش قیمت‌ها سود ببرند.

خرس به یک سرمایه‌گذار یا معامله‌گر در بازارهای مالی گفته می‌شود که معتقد است قیمت دارایی در شرف کاهش است. خرس‌ها همچنین ممکن است بر این باور باشند که جهت کلی بازار مالی ممکن است نزولی باشد. یک استراتژی منطبق بر بازار نزولی تلاش می‌کند از کاهش قیمت یک دارایی منتفع شود و اغلب برای اجرای این استراتژی یک پوزیشن شورت باز می‌کند.

پوزیشن شورت یا فروش یک تکنیک معاملاتی است که دارایی را از طریق یک حساب مارجین از یک صرافی/بروکر قرض می‌گیرد. سرمایه‌گذار آن دارایی قرض گرفته شده را می‌فروشد تا در صورت کاهش قیمت، آن‌ها را دوباره بخرد، به این امید که از این کاهش، سود کسب کند. هنگامی که یک سرمایه‌گذار با دیدگاه نزولی به اشتباه کاهش قیمت را پیش‌بینی می‌کند، خطر گرفتار شدن در تله خرسی افزایش می‌یابد.

دانلود هفتمین ماهنامه دامیننس

سواد اقتصادی و ذهنیت برنده در دنیای کریپتوکارنسی

  تله خرسی در مقابل تله گاوی

  دو نوع تله وجود دارد که باید مراقب آنها باشید، تله خرسی و تله گاوی (Bull Trap). اینکه کدام یک در حال وقوع است بستگی به شرایط و روند کلی بازار دارد.

  تله خرسی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟

  تله خرسی زمانی اتفاق می‌افتد که در میان یک روند صعودی کلی، اصلاح یا برگشت نزولی وجود داشته باشد. یک اصلاح نزولی نشان می‌دهد که پوزیشن‌های فروش موقتاً بر فشار خرید غلبه کرده و منجر به سقوط کوتاه‌مدت قیمت می‌شود.

  اصلاح نزولی ممکن است چندین روز طول بکشد و این تصور نادرست را ایجاد کند که روند بازار واقعاً معکوس شده است. معامله‌گران ممکن است از پوزیشن‌های شورت برای کسب سود از کاهش قیمت دارایی استفاده کنند، اما زمانی که خریداران – که منتظر قیمت‌های پایین‌تر در یک روند صعودی هستند – شاهد کاهش قیمت‌ها هستند و فعالیت خرید خود را افزایش می‌دهند، بازار از کاهش بیشتر قیمت‌ها حمایت نمی‌کند. در این صورت دارایی به سرعت روند صعودی خود را از سر می‌گیرد.

  معامله‌گرانی که پوزیشن‌های فروش دارند با ضرر مواجه می‌شوند، زیرا دارایی را با قیمتی خاص فروختند تا بعداً آن را با قیمت پایین‌تری بازخرید کنند، اما بر خلاف انتظار قیمت دارایی افزایش یافته است و به صعود خود ادامه می‌دهد. سپس خرس‌ها در یک موقعیت زیان‌ده به دام می‌افتند – آنها باید دارایی را با قیمت بالاتری بازخرید کنند و هر چه مدت بیشتری برای خرید مجدد آن منتظر بمانند سرمایه بیشتری را از دست می‌دهند.

  تله خرسی چیست

  تله گاوی چه زمانی رخ می‌دهد؟

  تله گاوی زمانی است که یک روند نزولی کلی همراه با یک روند صعودی کوتاه‌مدت در قیمت رخ می‌دهد. مانند تله خرسی، این روند صعودی کوتاه‌مدت می‌تواند معامله‌گران را به سمت باز کردن پوزیشن‌هایی سوق دهد که باعث ضرر شود. در تله گاوی، معامله‌گران ممکن است در پوزیشن‌های خرید (لانگ) قرار بگیرند؛ زیرا بازار به اشتباه این‌طور نشان می‌دهد که یک روند معکوس در جریان است. هنگامی که بازار روند نزولی خود را از سر می‌گیرد، معامله‌گران دارایی را در اختیار دارند که لحظه به لحظه ارزش خود را از دست می‌دهد.

  تله خرسی چیست

  چه چیزی باعث ایجاد یک تله خرسی می‌شود؟

  تله‌های خرسی معمولاً زمانی اتفاق می‌افتند که سرمایه‌گذاران و معامله‌گران در یک بازار صعودی این‌طور فکر کنند که روند قیمت معکوس شده است و پیش‌بینی آن‌ها از ادامه روند، حرکت به سمت پایین است. دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است قیمت دارایی کاهش یابد – انتشار گزارش‌های دولتی، رویدادهای ژئوپلیتیکی، بیانیه‌های مطبوعاتی شرکت، شایعات مربوط به رکود اقتصادی، یا هر چیز دیگری که ممکن است باعث ایجاد شک و ترس از ضرر شود. در نتیجه، سرمایه‌گذاران شروع به فروش می‌کنند که باعث کاهش قیمت‌ها می‌شود.

  این روند کاذب می‌تواند برای چندین دوره زمانی ادامه یابد. اگر معامله‌گران مشکوک به برگشت روند صعودی هستند، آن‌ها پوزیشن‌های شورت را اتخاذ می‌کنند. همان طور که معامله‌گران بیشتری شروع به فروش و شورت کردن می‌کنند، قیمت به افت خود ادامه می‌دهد تا زمانی که به سطح حمایتی برسد که باعث بازگشت آن می‌شود. سطح حمایت توسط بازار تعیین می‌شود و معمولاً با قیمتی که خریداران با هجوم به سمت دارایی، تقاضا را افزایش می‌دهند، نشان داده می‌شود – که باعث افزایش سریع قیمت دارایی و ایجاد تله برای خرس‌ها می‌شود.

  تله خرسی چگونه اتفاق می‌افتد؟

  یک تله خرسی مانند تله گاوی از سه بخش تشکیل شده است.

  • روند صعودی– افزایش پیوسته قیمت
  • بازگشت کاذب– بازگشت ضعیف قیمت رو به پایین در کوتاه مدت
  • خرید زنجیروار– ادامه روند صعودی که سقف جدیدی را ثبت می‌کند.

  نمودار تله خرسی

  شناسایی تله خرسی

  خرس‌ها یا به عبارتی کسانی که پوزیشن شورت دارند، مجبورند با افزایش قیمت‌ها پوزیشن‌های خود را پوشش دهند تا زیان را به حداقل برسانند. پس از اینکه آن‌ها ابزارهای مورد نیاز برای پوشش پوزیشن‌های شورت خود را خریداری کردند و خریداران نیز همراه با آن‌ها شروع به خرید کردند، حرکت نزولی دارایی کاهش می‌یابد. فشار خرید بیشتر می‌تواند باعث افزایش بیشتر قیمت دارایی شود که می‌تواند به حرکت صعودی قیمت دامن بزند.

  اصول فاندامنتال در شناسایی تله خرسی، حتی برای معامله‌گران تکنیکال، حیاتی است. از آنجایی که تله خرسی یک سیگنال نادرست است، تنها چیزی که تغییر می‌کند قیمت دارایی است. به عنوان مثال، اگر هیچ یک از اصول فاندامنتال یک دارایی (به عنوان مثال، داده‌های اقتصادی و مالی شرکت) تغییر نکرده است، نباید از اصلاحی که در حال رخ دادن است توقعی بیشتر از یک تله خرسی داشت. از سوی دیگر اگر اصول فاندامنتال تغییر کرده‌اند، دلیلی ندارد روند نزولی که باعث شده است شما پوزیشن شورت بگیرید، ادامه پیدا نکند.

  چگونه از تله خرسی جلوگیری کنیم؟

  چند روش برای تشخیص اینکه آیا نزول قیمت‌ها یک تله خرسی است یا خیر وجود دارد که در ادامه به مهمترین آنها می‌پردازیم:

  • حجم معاملات را مشاهده کنید: حجم معاملات فاکتوری بسیار مهم برای تشخیص یک تله خرسی است. اگر پایین باشد، ممکن است سرنخ‌هایی ارائه دهد که تغییر قیمت موقتی است.
  • از ابزارهای معاملاتی خود استفاده کنید: اگر روند نزولی کوتاه‌مدت موقتی باشد، آپشن‌های پوت (Put Options) و حد ضرر (Stop Loss) به شما کمک می‌کنند تا ضرر را به حداقل برسانید.
  • تحلیل تکنیکال: فیبوناچی اصلاحی، شاخص قدرت نسبی (RSI) و شاخص‌های حجم می‌توانند به شما کمک کنند تا درک و پیش‌بینی کنید که آیا روند فعلی قیمت یک دارایی پایدار است یا خیر.
  • اندیکاتورهای کندل‌استیک: الگوهای کندلی مانند ستاره عصر، اینگالف خرسی و سه کلاغ سیاه می‌توانند به شما در شناسایی تله خرسی کمک کنند.

  گفتار پایانی!

  وقتی صحبت از معامله می‌شود، احتمالاً هیچ‌ چیز آزاردهنده‌تر از تله خرسی نیست. شما با روند نزولی روبرو شده‌اید و همه چیز برای ضعیف شدن روند نزولی امیدوارکننده به نظر می‌رسد. سپس در حالی که منتظر کسب سود از بازار نزولی هستید متوجه می‌شوید که این فقط یک اصلاح کوتاه‌مدت و در واقع یک تله خرسی بوده است و ممکن است دچار ضرر و زیان شوید و اگر به استراتژی و قوانین معامله‌گری پایبند نباشید و از دستوراتی مانند حد ضرر پیروی نکنید ضررها حتی بدتر می‌شود.

  تشخیص تله خرسی تا زمانی که شکل بگیرد، دشوار است. امیدواریم به این توصیه توجه کرده باشید که همیشه قبل از وارد شدن به هر موقعیتی یک دستور حد ضرر داشته باشید. اگر چنین است، از هراسی که در صورت تغییر روند بر خلاف انتظار به سراغ شما می‌آید، جلوگیری می‌کند.

  سوالات متداول!

  • تله خرسی چیست؟

  تله خرسی یک الگوی تکنیکال است که زمانی رخ می‌دهد که عملکرد قیمت یک دارایی (مانند سهام، شاخص و یا کریپتو) به اشتباه سیگنال تغییر روند و برگشت از یک روند صعودی به یک روند نزولی را نشان دهد.

  • چگونه یک تله خرسی را معامله کنیم؟

  یک روش این است که از پوزیشن شورت استفاده کنید و اطمینان حاصل کنید که در صورت اشتباه در مورد برگشت روند، یک اردر حد ضرر دارید. اگر عوامل بنیادی همچنان خوب به نظر می‌رسند، می‌توانید در طول روند نزولی وارد یک پوزیشن لانگ شوید تا در جهت صعودی سود کنید.

  • آیا تله خرسی یک سیگنال صعودی است؟

  تله خرسی در کوتاه‌مدت یک سیگنال نزولی است؛ اما در بلندمدت نشانه‌ای صعودی است؛ زیرا معمولاً در روند صعودی بازار رخ می‌دهد.

  • تله گاوی در مقابل تله خرسی چیست؟

  تله گاوی برعکس تله خرسی است، جایی که معامله‌گران ممکن است فرض کنند روند نزولی در حال معکوس شدن است و شروع به گرفتن پوزیشن‌های لانگ می‌کنند. اما در نهایت در تله گاوی گرفتار می‌شوند و بازار مجدد به روند نزولی خود ادامه می‌دهد.

  کارن آهنگری

  کارن آهنگری

  بازی با کلمات، یکی از بهترین سرگرمی‌هاست. در کنارش، کمک به دیده شدن این کلمات با کمک SEO هم مهمترین وظیفه‌ی من تو بیت‌پینه. سعی می‌کنم دانسته‌هام رو تو حوزه کریپتو با کاربرها به اشتراک بذارم و با سئو به دیده شدن این دانسته‌ها، کمک کنم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  لایتنینگ؛ کلید دروازه خرید و انتقال بیت کوین با کارمزد کم و مبالغ پایین

  کارمزدهای زیاد در شبکه بیت کوین معضلی جدی برای کاربران کریپت ...

  پولبک (Pullback)؛ فرصتی برای ورود یا هشداری برای خروج؟

  استراتژی معاملات پولبک یک تکنیک تریدینگ رایج است که به تریدر ...

  دپوزیت در ارزهای دیجیتال به چه معناست؟

  دپوزیت ارز دیجیتال یکی از مفاهیم ابتدایی و مهم در کریپتو است ...

  دیدگاه‌ها 3 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. مهراب
   مهراب | 2 اسفند 1401

   سلام بسیار عالی وزیبا تشریح می‌کنید

  2. میترا
   میترا | 20 بهمن 1401

   خیلی عاااالی بود، ممنونم از تیم بیت پین.

   • مهران بابایی
    مهران بابایی | 23 بهمن 1401

    سلام میترا عزیز
    ممنونیم از نظرتون
    موفق باشید.