آیا دیفای می‌تواند کاتالیزور بعدی اکوسیستم بیت کوین برای رشد باشد؟

تاریخ: 31 اردیبهشت 1403
زمان مطالعه:  2 دقیقه
آیا دیفای می‌تواند کاتالیزور بعدی اکوسیستم بیت کوین برای رشد باشد؟

اخیراً توسعه‌دهندگان بیت کوین در حال بررسی عوامل موثر برای رشد بیت کوین هستند و بحث‌های زیادی در کامیونتی شکل گرفته است. یکی از این موارد مربوط به دیفای، یعنی قابلیت برنامه‌ریزی از طریق تامین مالی غیرمتمرکز است. تحولات اخیر نشان می‌دهد که سازگاری بیت کوین با دیفای می‌تواند با اتریوم رقابت کند و به طور بالقوه باعث توسعه قابل توجهی در این اکوسیستم شود.

پس از راه‌اندازی اولین صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) بیت‌کوین در ایالات متحده و آخرین رویداد هاوینگ، جامعه تمرکز خود را به سمت آینده اکوسیستم بیت کوین معطوف کرده است.

توجهات اخیر به پتانسیل دیفای، در جهت تبدیل بیت کوین از طلای دیجیتال به یک پلتفرم پویاتر و قابل برنامه‌ریزی است. توبی لوئیس، یکی از بنیانگذاران پروژه OrdinalsBot، معتقد است که اکوسیستم بیت کوین دیفای می‌تواند به بزرگ‌ترین اکوسیستم در کل حوزه کریپتو تبدیل شود. در حال حاضر، TVL یا ارزش کل بیت کوین قفل شده 1.137 میلیارد دلار است.

این امکان وجود دارد که اکوسیستم دیفای بیت کوین بتواند در چند سال آینده به تریلیون‌ها دلار ارزش بازار برسد و به نظر می‌رسد یکی از محرک‌های اصلی رشد ارزهای دیجیتال در این چرخه باشد.

به طور سنتی، بیت کوین به عنوان یک ذخیره ارزش، با عملکرد محدود فراتر از سرمایه‌گذاری در نظر گرفته می‌شود. برخلاف اتریوم که از اکوسیستم غنی از اپلیکیشن‌ها و قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کند، بیت کوین فاقد این قابلیت‌ها است. با این حال، اکنون توسعه‌دهندگان تلاش می‌کنند تا این شکاف را از طریق راه‌حل‌های نوآورانه پر کنند.

یکی از پیشرفت‌هایی که در مورد آن صحبت می‌شود، معرفی شبکه‌های لایه ۲ بیت‌کوین مانند لایتنینگ است که هدف آن افزایش مقیاس‌پذیری و کاربرد بیت کوین برای برنامه‌هایی مانند پرداخت‌های خرد است. با وجود شکست‌ها و آسیب‌پذیری‌های قبلی، پیگیری بی‌وقفه کامیونتی برای راه‌حل‌های قوی و ایمن منجر به توسعه پروتکل‌های پیشگامانه شده است.

در سال 2023، پروتکل بیت کوین اوردینالز با امکان ایجاد توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) به طور مستقیم بر روی بلاک چین بیت کوین، نقطه عطف مهمی را رقم زد. این موضوع با پیشنهاد توکن‌های BRC-20 توسط یک توسعه‌دهنده ناشناس به نام Domo گسترش یافت. این توکن‌ها از مکانیسم مشابهی استفاده می‌کنند که قابلیت برنامه‌ریزی بیت کوین را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد.

توسعه‌دهندگان همچنین در حال بررسی راه‌های دیگری هستند، مانند OP_CAT، یک ارتقای نرم‌افزاری بالقوه که می‌تواند اجرای برنامه‌پذیری در شبکه بیت کوین را ساده‌تر کند. این پیشنهاد با حمایت قابل توجهی از طرف جامعه توسعه‌دهندگان در دست بررسی است.

با این حال، ادغام قابلیت برنامه‌ریزی در شبکه بیت کوین چالش‌های خاص خود را دارد. راه‌اندازی اخیر پروتکل Runes، که ایجاد آلتکوین‌ها را در بلاک چین بیت کوین تسهیل می‌کند، در ابتدا فعالیت شبکه را افزایش داد، اما بعدها، هیجانات کاهش یافت.

در اوج خود، تراکنش‌های Runes در 23 آوریل از 1 میلیون عبور کرد. با این حال، تا 19 می، تعداد تراکنش‌ها به 56,372 کاهش یافته است.

بیت کوین را در بیت پین به سبکی نو معامله کنید!

خرید بیت کوین
مبین حسینی

مبین حسینی

زندگی من توی کامپیوتر و دنیای دیجیتال می‌گذره؛ عاشق فناوری بلاک‌چین و تکنولوژی‌های دیجیتالی‌ام و فعالیت توی اکوسیستم و کامیونتی کریپتو رو خیلی دوست دارم. اوقات فراغتم رو یا بازی می‌کنم، یا به پروژه‌های شخصیم می‌رسم. هیچی بلد نیستم ولی تا دلت بخواد کنجکاو و فضولم :))

مطالب نویسنده
کلیدواژه‌ها
اشتراک گذاری:

مطالب مشابه

نرخ تورم ایالات متحده اعلام شد؛ بیت کوین در گرداب تورم

طبق داده‌های سایت Forexfoctory، در 12 ژوئن (23خرداد) نرخ قیم ...

دونالد ترامپ: می‌خواهم بیت کوین‌های باقی مانده در ایالات متحده استخراج شود

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، علناً حمایت خود را از ...

دیدگاه‌ها
در پاسخ به دیدگاه کاربر