بررسی سولانا کوین (SOL)؛ آیا سولانا ارزش سرمایه‌گذاری دارد؟

تاریخ: 22 خرداد 1403
زمان مطالعه:  5 دقیقه
بررسی سولانا کوین

امروزه زمزمه سولانا کوین در بین سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال به گوش می‌خورد. بسیاری از تحلیلگران باتجربه سولانا کوین را بیت کوین دوم می‌نامند و با پتانسیل بالایی که پروژه سولانا در بلاک چین دارد توانسته نظر خیلی از سرمایه‌گذاران را به خود جلب کند.

تحلیل فاندامنتال سولانا (Solana)

در ادامه با استفاده از تحلیل فاندامنتال به بررسی سولانا کوین می‌پردازیم و اطلاعاتی را به شما ارائه می‌دهیم تا بتوانید با به صورت آگاهانه روی رمزارز سولانا سرمایه‌گذاری کنید.

کمپانی سولانا

شرکت سولانا، خالق پلتفرم بلاک چین غیرمتمرکزی بوده و هدف آن فعال‌کردن شبکه بلاک چینی است. پلتفرم این شرکت با استفاده از الگوریتم اثبات تاریخ (Proof of History) و موازی‌سازی، هم‌زمان از قدرت GPU استفاده می‌کند و به کاربران این امکان را می‌دهد تا تراکنش‌های پیچیده را با سرعت بالا، تأخیر کم و هزینه اندک انجام دهند. این شرکت در سال 2017 توسط آناتولی یاکوونکو تأسیس شد. در حال حاضر در صنعت نرم‌افزار مالی فعالیت می‌کند.

کدام شرکت‌های بلاک چینی روی پروژه سولانا سرمایه‌گذاری کرده‌اند؟

بلاک چین سولانا آن‌قدری نظر سرمایه‌گذاران را به خود جلب کرده است که 124 شرکت سرمایه‌گذار روی آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند. پنچ سرمایه‌گذار برتر پروژه سولانا عبارت‌اند از بیت ولیو کپیتال (Bitvalue capital)، ایجز ونچرز (Aegis Ventures)، برینگ واترز (Bering Waters)، سراس ونچرز (Ceras Ventures) و چین لایر (Chainlayer). پروژه سولانا با سرمایه‌گذاران خود می‌تواند به هدف‌های بزرگ‌تری برسد و سولانا کوین را به یک رقیب جدی برای اتریوم تبدیل کند.

بررسی شریک‌های مهم پروژه سولانا

یک شریک خوب در حوزه بلاک چین می‌تواند به عنوان سکوی پرتاب برای آن پروژه عمل کند. در این بخش به شریک‌های مهم سولانا می‌پردازیم:

 1. سرم (surm) صرافی غیرمتمرکزی با پشتیبانی مایکروسافت و FTX (DEX) است که روی پلتفرم Solana ساخته شده و جزو اکوسیستم سولاناست.
 2.  Raydium به‌عنوان پایه‌ای برای ایجاد دارایی دیجیتال و پلتفرم تریدینگ عمل می‌کند که روی شبکه سولانا ساخته شده است.
 3. منگو مارکت صرافی غیرمتمرکزی (DEX) است که در شبکه Solana فعالیت می‌کند.
 4. سولند (solend) یک زنجیره‌بلوکی برای وام‌دادن و استقراض که روی بلاک چین سولانا بنا شده است.

بررسی جامعهٔ سولانا در شبکه‌های اجتماعی توییتر و تلگرام

هر رمزارزی با جامعه مشهور خود می‌تواند به هدف‌هایش برسد. چون حوزه بلاک چین غیرمتمرکز است و این حوزه به حضور مردم نیاز دارد، یک رمزارز برای شکوفایی و معروف شدن خود باید یک جامعه گسترده‌ای داشته باشد تا بتواند به بسیاری از هدف‌های خود اعم از جذب سرمایه‌گذار، تأمین عرضه و تقاضا برای توکن خود و موارد دیگر برسد.

توییتر

شبکه اجتماعی توییتر سولانا با 2 میلیون و 600 هزار دنبال کننده و 9138 پست جامعه فعال و معتبری دارد که می‌تواند ارزش آن را برای سرمایه‌گذاری افزایش دهد.

توییتر سولانا کوین

توییتر سولانا کوین

تلگرام

پروژه سولانا با 65000 دنبال‌کننده در تلگرام جامعه نسبتا مناسبی در شبکه اجتماعی تلگرام دارد که می‌تواند در کنار توییتر ارزش پروژه را افزایش دهد.

بررسی سیاست‌های تورمی یا غیر تورمی سولانا

یکی از قسمت‌های مهم برای بررسی یک کوین بخش سیاست‌های تورمی یا غیرتورمی آن است که می‌تواند ارزش پروژه آن را افزایش یا کاهش دهد. سولانا کوین با حداکثر عرضه (max supply) نامحدود، سیاست تورمی دارد که می‌تواند در آینده منجر به کاهش ارزش پروژه شود. همچنین عرضه نامحدود می‌تواند یکی از معایب این کوین با پتانسیل بالا باشد.

سولانا چگونه درآمدزایی می‌کند؟

 • کارمزد تراکنش: هر بار که کاربری در شبکه سولانا تراکنشی انجام می‌دهد، کارمزدی می‌پردازد. بخشی از این کارمزد به بنیاد سولانا برای توسعه پروژه و تحقیقات و ابتکارات جدید تعلق می‌گیرد و سهم دیگر به‌عنوان پاداش به اعتبارسنجی‌ها (Validators) پرداخت می‌شود که وظیفهٔ تأیید تراکنش‌ها و حفظ امنیت شبکه را بر عهده دارند.
 • فروش توکن SOL: بنیاد سولانا توکن SOL را به‌صورت عمومی عرضه کرد و از طریق فروش آن به سرمایه‌گذاران، سرمایه اولیه خود را به دست آورد. SOL همچنین در صرافی‌ها قابل‌معامله است و افزایش تقاضا برای آن، قیمت و سود بنیاد و دارندگان را بالا می‌برد.
 • ارائه خدمات: سولانا طیف وسیعی از خدمات را به توسعه‌دهندگان و کسب‌وکارها ارائه می‌دهد تا آنها را در ساخت و استقرار برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) بر روی پلتفرم سولانا یاری کند. این خدمات شامل راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری، ابزارهای توسعه و پشتیبانی فنی می‌شود. سولانا از طریق ارائه این خدمات، به کسب درآمد و رشد و توسعه اکوسیستم خود کمک می‌کند.
 • مشارکت در پروژه‌های دیگر: سولانا ممکن است در سایر پروژه‌های بلاک چین سرمایه‌گذاری کرده یا با آنها مشارکت کند. این امر به سولانا در گسترش نفوذ خود در فضای بلاک چین، دسترسی به فرصت‌های جدید و کسب درآمد از طریق مشارکت در پروژه‌های موفق کمک می‌کند.

بررسی توکن آلوکیشن سولانا کوین

توکن آلوکیشن (Token Allocation) به توزیع کوین یا توکن‌های یک پروژه بلاک چین به گروه‌های مختلف توسط تیم پروژه انجام می‌شود. تیم پروژه سولانا توزیع توکن خود را به‌صورت زیر شرح داده است:

 • توزیع برای تیم 8.4 درصد، توررم 31.7 درصد، کمک‌های مالی 2.73 درصد، جامعه کوین 23.15 درصد، رشد و توسعه بنیاد 8.54 درصد و سرمایه گذاران 8.67 درصد، استراتژیک 1.37 درصد، ماینرهای اعتبار سنج 3.48 درصد، سرمایه گذاران اولیه 10.72 درصد و حراج زدن کوین 1.09 درصد است.
 • تیم سولانا بیش از 23 درصد توکن خود را برای جامعه خرج کرده است که این نشانگر تعهد سولانا به مشارکت و حاکمیت جامعه خواهد بود. همچنین بیش از 30 درصد کوین به مرور زمان به کل توکن‌ها اضافه می‌شود و بیانگر این است که بیش از 50 درصد سولانا کوین به دست مردم معامله خواهد شد و SOL کوین دچار دستکاری قیمت نمی‌شود. نکته مهم‌تر که سولانا بیش از 8 درصد کوین‌های خود را برای رشد و توسعه بنیاد خود خرج می‌کند.

سولانا کوین روی چه شبکه‌ای می‌توان تبادل نمود؟

Sol کوین را می‌توان در شبکه سولانا  تبادل کرد.

بررسی همبستگی و بتا سولانا

 • بتا (BETA): بتا ضریبی است که نشان می‌دهد یک ارز نسبت به شاخص کل (بیت‌کوین) چه میزان پرریسک و کم‌ریسک است. ضریب بتای همسان با 1 به منظور ریسک هم سو با شاخص کل، ضریب بتای بزرگ‌تر از 1 به منظور پرریسک‌تر از شاخص کل و ضریب بتای کمتر از 1 به منظور کم ریسک‌تر از شاخص کل است. علاوه‌براین، ضریب بتای منفی، بازده معکوس نسبت به شاخص کل را نشان می‌دهد.
 • همبستگی: همبستگی رابطه متقابل یا ارتباط بین دو یا چند متغیر را نشان می‌دهد. ماهیت همبستگی یک شاخص تاریخی است که سرمایه‌گذاران را از رابطه بین دارایی‌های مالی و ارزش بازار ارز دیجیتال آگاه می‌کند. اگر قیمت دو دارایی در یک مرحله افزایش یابد، گفته می‌شود که دارای همبستگی مثبت هستند که با همبستگی 1 گزارش می‌شود. برعکس همبستگی مثبت، همبستگی 1- است، که یک رابطه معکوس را نشان می‌دهد.
بتا                     همبستگی نام شاخص
1.24 0.77 بیت کوین (BTC)

حالا برویم به بررسی همبستگی و بتا این کوین بپردازیم:

 • همبستگی: همبستگی سولانا کوین نسبت به بیت کوین بالا است. به عبارتی این کوین در زمان‌های نوسانات قیمت شاخص به حرکات قیمت بیت کوین واکنش بیشتری نشان می‌دهد و قیمت سولانا طبق قیمت بیت کوین حرکت می‌کند. از طرفی موجب افزایش ریسک پرتفوی می‌شود؛ ولی برای افراد پرریسک مناسب است.
 • بتا: این توکن با بتای بالای 1، توکنی با بازدهی بالاست و در شرایط خوب بازار بازده بیشتری از شاخص بازار ارزهای دیجیتال (یعنی بیت کوین) محقق می‌کند.

خرید سولانا

آیا سولانا ارزش سرمایه گذاری دارد؟

سولانا یکی از 5 کوین برتر بازار رمرزارزهاست که به تازگی خیلی از سرمایه‌گذاران آن را برای سرمایه‌گذاری پیشنهاد می‌دهند و طبق بررسی که ما در این مقاله انجام دادیم، سولانا کوین با سرمایه‌گذارهای باسابقه و معتبر، شریک‌های موفقی که در حوزه بلاک چین حرف برای گفتن دارند و توزیع عادلانه و مهم شمردن جامعه توسط تیم پروژه پتانسیل رشد بالایی دارد. این پروژه بیش از 50 درصد کوین را به طور مستقیم یا غیرمستقیم به جامعه عرضه کرده و همبستگی و بتا پرریسک آن نشان‌دهنده بازدهی مناسب در شرایط صعودی بازار برای سرمایه‌گذاران است. البته سیاست تورمی آن یکی از معایب این کوین است که با چشم پوشی از آن و در نظر گرفتن دیگر مزایای آن، می‌تواند یکی از کوین‌های مناسب در جهت سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران وفادار در آینده باشد.

محمدجواد جعفری

محمدجواد جعفری

مطالب نویسنده
کلیدواژه‌ها
اشتراک گذاری:

مطالب مشابه

تحلیل بیت کوین (BTC)؛ هدف اصلاح قیمت کجاست؟ – ۲۳ خرداد (۱۲ ژوئن)

بیت کوین در هفته‌های گذشته درگیر روند ریزشی و اصلاح قیمت بود ...

تحلیل پپه (PEPE)؛ رسیدن قیمت به نواحی حمایتی – 23 خرداد (۱۲ ژوئن)

پپه که یکی از محبوب ترین میم کوین‌های بازار رمزارزها است، تو ...

دیدگاه‌ها
در پاسخ به دیدگاه کاربر