چرا باید ارز دیجیتال داشته باشیم؟ مزایای داشتن کریپتو

تاریخ انتشار: 3 خرداد 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 14 خرداد 1402
زمان مطالعه:  4 دقیقه
مزایای داشتن کریپتو چیست؟ چرا باید ارز دیجیتال داشته باشیم؟

مهمترین مزایای داشتن کریپتو چیست؟ جذابیت بازار کریپتوکارنسی توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کرده است. زمانی‌که در موضوعات شگفت‌انگیز بیت کوین، اتریوم و به‌طور کلی رمزارزها عمیق می‌شویم، بیشتر به این نتیجه می‌رسیم که در آینده‌ای نه‌چندان دور، کریپتوکارنسی زندگی مردم را برای همیشه تغییر خواهد داد؛ ولی این موضوع زمان‌بر است؛ چرا که اغلب انسان‌ها همواره در مقابل تغییرات جدید گارد دارند و نمی‌خواهند از منطقه امن خود خارج شوند. بنابراین شاید حتی توضیح درباره مزایای داشتن کریپتو هم برای این افراد بی‌فایده باشد و تلاش برای متقاعد کردن آن‌ها برای پیوستن به دنیای کریپتوکارنسی به جایی نرسد.

متاسفانه رسانه‌های دولتی تمام انرژی خود را برای کنترل وجه مردم و دور کردن آن‌ها از این دنیای هیجان‌انگیز به کار گرفته‌اند. از زمانی‌که بیت کوین در جاده ابریشم (Silk Road) استفاده شد، دولت‌ها سعی کردند این باور را در مردم ایجاد کنند که بازار کریپتوکارنسی توسط مجرمان و کلاه‌برداران استفاده می‌شود.

با گذشت زمان، بسیاری از مردم شروع به درک و شناخت بیشتر این بازار کردند؛ در واقع، از گذشته تاریک این بازار عبور کرده و متوجه شدند که لزوماً این استدلال درباره بازار کریپتوکارنسی، درست نیست، با این حال هنوز هم هستند کسانی که دید منفی راجع به این بازار دارند. توصیه ما به این افراد کنار زدن افکار منفی و پیوستن به این بازار برای درک بهتر آن و در کل بررسی مزایای داشتن کریپتو است.

مزایای داشتن کریپتو چیست؟

با توجه به دنیای بی‌کران کریپتوکارنسی، مزایای بسیاری را می‌توان برای داشتن کریپتو عنوان کرد. ما در زیر ۴ مزیت بسیار مهم آن را مطرح می‌کنیم:

مزایای داشتن کریپتو

کسب درآمد

نمی‌توان منکر این مسئله شد که اکثر سرمایه‌گذاران در کریپتو با امید به کسب درآمد بیشتر به این بازار می‌پیوندند. بسیاری از این افراد راجع به ثروتمند شدن یک‌شبه مردم، داستان‌هایی را از دوستان و آشنایان خود شنیده و پا در این دنیای مرموز گذاشته‌اند. هرچند برخی از این داستان‌ها اغراق‌آمیز بوده و عوامل زیادی برای ثروتمند شدن یک شبه فرد، باید دست به دست هم دهند، بااین‌حال ثروتمند شدن در این بازار امکان‌پذیر است. در حقیقت، افرادی که از طریق این بازار ثروتمند شده‌اند و به مزایای داشتن کریپتو پی‌ برده‌اند، مدت زمان قابل‌توجهی را صرف شناخت و استفاده از آن کرده‌اند.

ویژگی‌های جذاب کریپتوکارنسی

گروهی دیگری از افراد نیز وجود دارند که به خاطر علاقه‌مندی و درک آینده این صنعت، وارد بازار کریپتوکارنسی می‌شوند و به مزایای داشتن کریپتو اهمیتی نمی‌دهند، همانند کسانی که سروکله زدن با تلفن‌های هوشمند یا کامپیوتر را دوست دارند، این افراد نیز عاشق صنعت ارزهای دیجیتال هستند. دیفای (DeFi)، قرارداد هوشمند، NFT، کسب درآمد از طریق بازی و ایردراپ رایگان، همگی جزو مواردی هستند که توجه این افراد را به بازار کریپتوکارنسی جلب کرد‌ه‌اند. آن‌ها باور دارند که این بازار به زودی فراگیر شده و دنیا را با تحول بزرگی روبرو خواهد کرد؛ مشابه کاری که اینترنت در اوایل دهه 2000 انجام داد.

در بالا، برخی از مزایای داشتن کریپتو را بیان کردیم، ولی این مزایا صرفاٌ در این دو مورد خلاصه نمی‌شود. در ادامه، سایر مزایای در اختیار داشتن کریپتو را ذکر می‌کنیم.

بی‌نیازی از دولت‌ها و بانک‌ها

زمانی‌که بیت‌ کوین ایجاد شد، متخصصان امیدوار بودند که این فناوری جهان را تغییر دهد، البته این دستاورد مستلزم پذیرش بیت کوین توسط مردم بود. در واقع، با پذیرش بیشتر آن، امکان دستیابی به دستاوردهای بزرگ‌تر نیز میسر می‌شد.

با این حال، در آن زمان بیت کوین بیشتر با هدف اولیه غیرمتمرکز کردن پول ایجاد شد؛ چرا که مردم دیگر نمی‌توانستند به دولت جهت کنترل و مدیریت پول‌های خود اعتماد کنند. بانک‌ها فاسد بودند و معلوم نبود مدیریت پول به چه شکل انجام می‌شود. مهم‌تر از همه، شما مجبور بودید برای استفاده یا انتقال پول خود به دیگران اعتماد کنید. این موضوع باعث می‌شد تا دولت‌ها، بانک‌ها و شرکت‌ها در موضع قدرت قرار بگیرند، اما بیت کوین با ظهور خود تمامی این چالش‌ها را برطرف کرد؛ پس بی‌نیازی از دولت‌ها و بانک‌ها را می‌توان یکی از مزایای داشتن کریپتو معرفی کرد.

مزایای داشتن کریپتو : بی نیازی از بانک‌ها و دولت‌ها

هیچ نمونه‌ای بهتر از دوران فروپاشی بانکی برای اثبات این موضوع نیست. در این دوران که کلیه وجوه در بانک‌های سراسر جهان مسدود شد و دیگر قدرت کنترل پول وجود نداشت، بیت کوین‌ها برای ارائه خدمات در صحنه حاضر بودند. با بیت کوین می‌توانستید به‌طور کامل وجوه خود را مدیریت کرده و بخش یا کل آن را در زمان دلخواه به فرد مدنظرتان ارسال کنید.

در سال گذشته (2022) نیز جهان غرب شاهد این اتفاق بود، زمانی‌که کانادا شروع به مسدودسازی حساب‌های بانکی مردم به دلیل شرکت در تظاهرات کرد، افراد یا باید به دفاع از اعتقادات خود می‌پرداختند یا پولشان توقیف می‌شد.

جابجایی راحت و سریع دارایی

علاوه‌بر بی‌نیازی از دولت‌ها و موسسات بانکی، جابجایی راحت و سریع دارایی‌ هم یکی از مهمترین مزایای داشتن کریپتو است.

هنگامی‌که جنگ بین روسیه و اوکراین در سال گذشته آغاز شد، میلیون‌ها اوکراینی مجبور به ترک خانه‌ها و کشور خود در عرض چند ساعت شدند، به‌طوری که فرصت مراجعه به بانک و دریافت پول و سرمایه‌های خود را نداشتند. اگر این فرصت را هم داشتند، حمل چنین ثروتی افراد را در معرض خطر قرار می‌داد. در حالی‌که افراد دارای بیت کوین و کریپتو، بدون این‌که به چنین مواردی فکر کنند، ثروت‌های خود را با خود جابجا کردند.

گفتار پایانی

همه این ماجراها دلایلی هستند که برای سوال «چرا باید کریپتو داشته باشیم؟» می‌توان ارائه داد (آنچه در این مقاله گفتیم، گواهی است بر مزایای داشتن کریپتو). در حقیقت، بیت کوین شما را از وابستگی به دولت و سازمان‌ها رها کرده و اختیار تام را برای مدیریت پول‌تان به سریع‌ترین شکل ممکن، به ارمغان می‌آورد.

نظر شما چیست؟ شما چه مزیت دیگری برای داشتن کریپتو معرفی می‌کنید؟ آیا بی‌نیازی از دولت‌ها و جابجایی راحت و سریع دارایی، می‌توانند انگیزه کافی برای خرید کریپتو را در شما ایجاد کنند؟

عارفه رهبری

عارفه رهبری

تکنولوژی، نویسندگی و صدای کیبورد، من رو به وجد میارن. واسه همینم توی اکثر حوزه‌های تکنولوژی از جمله کریپتو غرق میشم، یاد می‌گیرم و می‌نویسم. حدود 2 سالی هست که در حوزه تولید محتوای صنعت کریپتو فعالیت می‌کنم و در تلاشم تا مفاهیم بلاک چین و کریپتو رو با زبانی ساده به مخاطب‌ها ارائه بدم.

مطالب نویسنده
اشتراک گذاری:

مطالب مشابه

اردینالز (Ordinals) چیست؟ آموزش ساخت NFT در شبکه بلاک چین بیت کوین

پروتکل اردینالز بیت کوین، به‌جرئت یکی از بحث‌برانگیزترین موض ...

از کجا مطمئن باشیم که فقط 21 میلیون بیت کوین وجود خواهد داشت؟

محدودیت عرضه بیت کوین، با تبدیل‌کردن آن به‌نوعی دارایی کمیاب ...

ارز دیجیتال بیت کوین چیست و چگونه کار می‌کند؟ همه‌چیز درباره Bitcoin

بیت کوین، ارزی دیجیتالی است که برای انتقال آن به بانک یا نها ...

دیدگاه‌ها 1 دیدگاه
در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. مهدی طهرانی
    مهدی طهرانی | 13 خرداد 1402

    درود بر شما
    قطعن مزایای کریپتو در کشورهایی به شدت تأثیرپذیر از سیاست های غرب و کشورهای صاحب فناوری بسیار بیشتر می باشد ، با توجه به تورم افسارگسیخته دوره ای و بی ارزش شدن واحد پول ملی اهمیت سرمایه گذاری در کریپتو دو چندان میشود