۸ راهکار برای دور زدن روند نزولی در بازار ارزهای دیجیتال

چگونه از سرمایه خود در برابر آسیب بازار محافظت کنیم؟
تاریخ انتشار: 17 مهر 1400 | آخرین به‌روزرسانی: 28 بهمن 1402
زمان مطالعه:  6 دقیقه
۸ راهکار برای دور زدن روند نزولی در بازار ارزهای دیجیتال

بازار سهام در دهه اخیر از عملکرد مطلوبی برخوردار بود؛ اما اتفاقات ماه مه سال 2020، نشان داد که گاهی مواقع، سقوط بازار نیز ممکن است رخ دهد و نمی‌توان از وقوع حوادث این‌چنینی در آینده جلوگیری کرد. بنابراین اگرچه امروزه خرید و فروش حرفه‌ای ارز دیجیتال، افراد بسیاری را به سوی خود جذب کرده است، اما باید این نکته را در نظر داشت که خرید و فروش بیت کوین (Bitcoin)، تتر (Tether)، اتریوم (Ethereum) و سایر ارز‌های دیجیتال، از ریسک بیشتری نسبت به بازارهای دیگر برخوردار است و همواره این نگرانی وجود دارد که چگونه از دارایی‌های خود در هنگام سقوط سهام محافظت کرده و از امنیت سرمایه‌گذاری خود مطمئن شویم.

شما نمی‌توانید از سقوط و ریزش بازار جلوگیری کنید، اما باید از ریسک‌های این بازار مطلع باشید و استراتژی‌هایی برای محافظت از دارایی خود در پیش بگیرید.

چرا سرمایه‌گذاری روی ارز دیجیتال؟

در گذشته، بازارهای مالی و سرمایه‌گذاری را طلا، زمین، مسکن، ارز و سهام تشکیل می‌داد اما امروزه یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری و شاید بهترین نوع سرمایه‌گذاری، رمزارزها (Cryptocurrency) و یا ارزهای دیجیتال هستند که به سبب امنیت بالا، کسب سود بیشتر و قدرت نقد شوندگی، طرفداران بسیاری در سراسر جهان پیدا کرده است. خرید ارز دیجیتال و سرمایه‌گذاری در آن، همچنین ارزش پول را حفظ می‌کند. فناوری مورد استفاده در آن، قابلیت تغییر الگوها و پروتکل‌های ایجاد شده توسط این ارزها را از اشخاص ثالث سلب می‌کند؛ بنابراین امنیت آن را افزایش می‌دهد. علاوه بر این موارد نباید از جایگاه ویژه این نوع ارز در سطح بین المللی نیز غافل شد که شاید مهمترین ویژگی آن باشد.

امروزه تعداد بسیار زیادی ارز دیجیتال در سراسر جهان وجود دارد و همچنان هم بر تعداد آن افزوده می‌شود. خرید و فروش حرفه‌ای ارز دیجیتال مانند بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال برخلاف ریال، دلار و ارزهای دیگر که ملموس و فیزیکی هستند، به صورت حضوری نیست و از طریق صرافی آنلاین و یا بازارهای معاملات (همانند آنچه در بازار معاملات بورس و یا بازار فارکس انجام می‌شود) صورت می‌گیرد.

صرافی آنلاین ارز دیجیتال، به کاربران این امکان را می‌دهد تا از طریق سایت یا اپلیکیشن، پول ملی و یا ارز دیجیتال دیگر، معامله کنند؛ به این صورت که می‌توان با پول ملی، ارز دیجیتال خرید و یا با فروش ارز دیجیتال، پول ملی و یا ارز دیجیتال دیگر را خریداری نمود.

جایگاه بیت‌کوین در بازار ارزهای دیجیتال

بیت‌کوین (Bitcoin) به عنوان کاربردی‌ترین و باارزش‌ترین ارز دیجیتال، گزینه نخست سرمایه‌گذاری از دید فعالان این حوزه است که معتقدند به دلیل محبوبیت از یک سو و محدودیت از سوی دیگر، قیمت آن به صورت مداوم در حال افزایش است و در نتیجه، آیندۀ درخشانی برای آن‌ها به همراه خواهد داشت.

خرید و فروش بیت‌کوین نیز به عنوان نخستین ارز دیجیتال، مانند سایر ارزها نیازمند ایجاد یک کیف پول دیجیتالی است تا معاملات خود را از این طریق انجام دهید. پس از آن، ثبت نام سایت ارز دیجیتال به شما کمک می‌کند تا بتوانید نسبت به خرید و یا فروش بیت‌کوین به صورت آنلاین اقدام کنید.

اما روش دیگر مراجعه به سایت‌های معتبر صرافی آنلاین و ارائه آدرس کیف پول دیجیتالی جهت ثبت درخواست خرید و فروش است که البته متخصصین، نگهداری این ارزها در حساب صرافی ارز دیجیتال را توصیه نمی‌کنند.

تخصیص سرمایه‎ بر روی ارز دیجیتال علاوه بر مزایا، خطرات و ریسک‌هایی نیز دارد که مهمترین آن نوسان مداوم آن‌ها به علت ناشناخته بودن و کارکردشان است. از سوی دیگر به دلیل آنکه ارزهای دیجیتال هنوز به طور رسمی در بیشتر کشورهای جهان پذیرفته نشده‌اند، ممکن است با عدم پذیرش و یا وضع قوانین محدود کننده از سوی دولت‌ها روبرو شوند.

خرید و فروش حرفه‌ای ارز دیجیتال

خرید و فروش حرفه‌ای ارز دیجیتال

دانلود هشتمین ماهنامه دامیننس

ارزیابی جامع تاثیر زیست‌محیطی بیت کوین

  چگونه در هنگام سقوط بازار از ارزهای دیجیتال خود نگهداری کنیم؟

  نگهداری از ارزهای دیجیتال بر خلاف ارزهای سنتی، به شیوه‌ای متفاوت و به صورت دیجیتال انجام می‌شود. ماهیت بازارهای سرمایه‌گذاری و از آن جمله ارز دیجیتال، بی ثباتی و نوسان زیاد آن است. چنانچه سرمایه‌گذاران رفتار مناسبی را در زمان مناسب از خود نشان ندهند، دچار ضررهای هنگفتی خواهند شد. استراتژی‌هایی به شما کمک می‌کند تا از خطرات احتمالی جلوگیری کرده و یا آن را کاهش دهید:

  1. تنوع در دارایی

  یکی از بنیان‌های اساسی نظریه پورتفولیوی مدرن، تنوع است. در یک رکود بازار، یک پورتفولیوی بسیار متنوع، بهتر از یک پورتفولیوی متمرکز عمل می‌کند. سرمایه گذارانی که مایل به کاهش ریسک سرمایه‌گذاری هستند باید بر روی سایر دارایی‌های نیز سرمایه‌گذاری کرده و در نتیجه ریسک غیرسیستماتیک کاهش می‌یابد.

  1. انجام تحقیقات گسترده

  ارز دیجیتال، دنیای پیچیده و مبهمی دارد و قوانین آن متفاوت از سرمایه‌گذاری‌هایی مانند سهام، طلا، مسکن و زمین است، بنابراین بهتر است قبل از ورود به این عرصه، تحقیقات عمیقی پیرامون کم و کیف آن انجام دهید و از آموزش‌هایی که توسط منابع مختلف داخلی و خارجی در دسترس قرار گرفته است، بهره‌مند شوید.

  پروسه تحقیق و مطالعه را به هیچ وجه محدود نکنید تا بتوانید با انتخابی مناسب و علم کافی، از سقوط دارایی خود جلوگیری نمایید.

  1. دچار ترس از دست دادن نشوید (FOMO)

  در زمان ریزش بازار، دچار هیجان و فومو (Fear of Missing Out) نشوید و دارایی خود را به سرعت نفروشید. معاملات در بازار رمز ارزها نیاز به صبر و شکیبایی دارد و کسانی در بازار ارز، به سود قابل قبولی می‌رسند که در زمان ریزش‌ها، احساسات خود را کنترل کنند.

  1. جهانی شوید

  سرمایه گذاران معمولاً گرایش ملی دارند، اما با گسترش دارایی‌های خود در کشورهای مختلف، کم‌تر در معرض خطر سقوط یک ارز یا کشور قرار می‌گیرید. همیشه به خاطر داشته باشید که ترکیب کلاس‌های دارایی در سبد دارایی‌تان و درصدهای اختصاص داده شده به آن، به نگرش شخصی شما نسبت به ریسک و بازده بستگی دارد.

  ورود به بازارهای مالی، تنها با سرمایه مازاد و دارایی راکد، مجاز است

  ورود به بازارهای مالی، تنها با سرمایه مازاد و دارایی راکد، مجاز است

  1. دارایی‌های خود را مورد ارزیابی قرار دهید

  به خاطر داشته باشید که برای بازبینی پورتفولیوی خود به سقوط بازار سهام نیاز نیست اما معمولا انگیزه‌ای است که باعث می‌شود سرمایه گذاران، سرمایه خود را واکاوی کنند. به طور خلاصه، از خودتان بپرسید آیا دلیل (های) شما برای خرید یک ارز هنوز هم توجیه دارد؟ در بسیاری از موارد، تز سرمایه‌گذاری شما برای یک سهم و یا ارز مشخص ممکن است تغییر اساسی کرده باشد؛ از این رو شاید زمان فروش فرا رسیده باشد.

  1. احتمال قانون‎گذاری در آینده را در نظر بگیرید

  اگرچه امروزه ارزهای دیجیتال از قانون مشخصی پیروی نمی‌کنند اما نباید احتمال قانون‌گذاری و تخصیص مالیات را در آینده نادیده گرفت و نهادهای مرتبط ممکن است قوانینی را چه در سطح ملی و چه در سطح بین‌المللی وضع کنند.

  1. اعتماد نکنید

  بازارهای مالی، بازارهایی مملو از حضور افراد حقه‌باز وکلاهبردار است که هر روز با ترفندی سعی می‌کنند چشم اندازی وسوسه‌انگیز در مقابل چشمان سرمایه‌گذاران ترسیم کنند. از آنجا که تراکنش‌های ارزهای دیجیتال به صورت ناشناس و نیمه‌شناخته شده انجام می‌شود، پیگیری این کلاهبرداری‌ها امکان‌پذیر نیست.

  1. طولانی مدت فکر کنید

  در نهایت، اگر می‌خواهید سرمایه خود را چندین برابر کنید، باید بلند مدت فکر کنید. شکی نیست که در کوتاه ‌مدت هر از گاهی افت و خیزها، سر و صدای زیادی ایجاد می‌کنند؛ اما در اغلب موارد، این سر و صداهای کوتاه‌مدت در طول زمان از بین می‌رود.

  آینده رمزارزها چگونه است؟

  با توجه به اینکه رمز ارزها هنوز در مراحل اولیه خود هستند، بسیاری از پرسش‌ها در مورد آینده آن بی‌پاسخ مانده است. ارزش هر دو رمز ارز اتریوم و بیت‌کوین در طول سالیان به شدت افزایش‌یافته، اما با سابقه اندک در مقایسه با بازار سهام، تعیین هر گونه پیش‌بینی قطعی برای آینده ارزهای دیجیتال، دشوار است.

  کلام آخر!

  هر یک از این استراتژی‌ها، می‌تواند سرمایه شما را از نوسانات اجتناب‌ناپذیر موجود در دنیای سرمایه‌گذاری محافظت کند. این موارد کل راهکارهای موجود نیستند اما توجه به آن‌ها ممکن است تا حدودی به حفظ سرمایه اصلی کمک کند. بازارهای مالی، بازارهای با ریسک و نوسانات قیمت هستند و لازمه ورود به چنین بازاری، سرمایه‌گذاری در آن و خرید و فروش ارز دیجیتال، پذیرش شرایط، آمادگی برای مواجهه با بحران و پرهیز از اقدامات احساسی در هنگام ریزش بازار رمز ارزها است.

  سؤالات متداول

  1. چگونه می‌توانید سرمایه ارز دیجیتال خود را از هک شدن محافظت کنم؟

  اگر می‌خواهید رمز ارز خود را در یک صرافی یا کیف پول داغ نرم افزاری نگهداری کنید، مطمئن شوید که پلتفرم انتخابی شما، از اقدامات امنیتی قوی برخوردار است. امن‌ترین حفاظت در برابر هکرها، ذخیره‌ سازی سرد است؛ زیرا آفلاین است اما معایب خاص خود را دارد.

  1. در بازار ارزهای دیجیتال چه میزان باید سرمایه‌گذاری کرد؟

  ارزهای دیجیتال بی‌ثبات‌تر از سهام سنتی هستند و از این رو، میزان سرمایه‌گذاری، به میزان تمایل شما به سود و یا ریسک از دست دادن آن بستگی دارد. با برنامه‌ریزی و دانش بیشتر از دانش بورسی، می‌توان نسبت به سرمایه‌گذاری در این بازار اقدام کرد. هیچ وقت تمام سرمایه خود را در این بازار وارد نکنید.

  1. کدام ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری مناسب‌تر است؟

  بیش از دو هزار رمز ارز شناخته شده وجود دارد که انتخاب نوع آن، بستگی به خودتان دارد. متخصصان توضیه می‌کنند که سرمایه‌گذران مبتدی از بیت‌کوین یا اتریوم استفاده کنند. بخش عظیمی از بازار ارز دیجیتال در اختیار بیت‌کوین است و رتبه اول کوین مارکت کپ (Coinmarketcap) را به خود اختصاص داده است. در رتبه بعدی ETH یا اتریوم قرار دارد.

  1. آیا ورود به این بازار، ارزش گرفتن وام و فروش خانه و ماشین دارد؟

  ورود به بازارهای مالی، تنها با سرمایه مازاد و دارایی راکد، مجاز است؛ هیچگاه با وام، پول ماشین، جهیزیه و غیره وارد این بازار نشوید. ریسک‌های این بازار متعدد و پرنوسان است و نباید بلای جان شما شود. هیچ وقت تحت تأثیر تبلیغات رؤیایی و پولدار شدن یک شبه قرار نگیرید.

  کارن آهنگری

  کارن آهنگری

  بازی با کلمات، یکی از بهترین سرگرمی‌هاست. در کنارش، کمک به دیده شدن این کلمات با کمک SEO هم مهمترین وظیفه‌ی من تو بیت‌پینه. سعی می‌کنم دانسته‌هام رو تو حوزه کریپتو با کاربرها به اشتراک بذارم و با سئو به دیده شدن این دانسته‌ها، کمک کنم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  ویدیو آموزشی انتقال، خرید و فروش نات کوین در بیت پین

  در دنیای پر از عجایب ارزهای دیجیتال و بازی‌های کریپتویی، باز ...

  لایتنینگ؛ کلید دروازه خرید و انتقال بیت کوین با کارمزد کم و مبالغ پایین

  کارمزدهای زیاد در شبکه بیت کوین معضلی جدی برای کاربران کریپت ...

  پولبک (Pullback)؛ فرصتی برای ورود یا هشداری برای خروج؟

  استراتژی معاملات پولبک یک تکنیک تریدینگ رایج است که به تریدر ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر