معرفی 5 پروژه برتر لایه 2 شبکه بیت کوین در سال 2024

تاریخ: 4 اردیبهشت 1403
زمان مطالعه:  5 دقیقه
5 پروژه برتر لایه 2 شبکه بیت کوین در سال 2024

پروژه‌های لایه 2 شبکه بیت کوین، مجموعه‌ای از پروتکل‌ها و فناوری‌هایی هستند که برای حل مشکلاتی مانند تأخیر تراکنش، هزینه‌ بالا و محدودیت‌ مقیاس‌پذیری بلاک چین بیت‌کوین، طراحی شده‌اند.

پروژه‌های لایه 2 شبکه بیت کوین فقط تلاشی برای مقیاس‌پذیری عملکرد بلاک چین بیت کوین نبوده، بلکه تلاشی برای مقیاس‌پذیری کاربردهای شبکه بیت کوین محسوب می‌شوند. اگر کمی منطقی نگاه کنیم، یکی از چالش‌های شبکه بیت کوین دستیابی به یکی از کاربردهای اولیه خود، یعنی راه حل پرداخت همتا به همتا، است. در این بین، انتظار می‌رود که پروژه‌های لایه 2 شبکه بیت کوین رویکردهای مختلفی را برای بهبود کارایی شبکه و استفاده بیشتر از امکانات امنیتی و غیرمتمرکز آن اتخاذ کنند.

شبکه لایه ۲ بیت کوین چیست؟

شبکه لایه 2 بیت کوین تلاش می‌کند تا یک محیط اجرایی را در بالای شبکه بیت کوین اجرا کند، درحالی‌که اجماع شبکه بیت کوین را برای محاسبه نهایی تراکنش‌ها منعقد می‌کند. با ایجاد محیط اجرایی مجزا، پروژه‌های لایه ۲ شبکه بیت کوین می‌توانند فناوری‌های مختلفی را برای بهبود عملکرد و تجربه کلی کاربر پیاده‌سازی کنند؛ حتی می‌توانند به کوین و شبکه بیت کوین اجازه دهند در فعالیت‌های پیشرفته‌ای مانند امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) استفاده شوند.

دانلود نهمین ماهنامه دامیننس

نات کوین؛ روایتی از انگشتان بی‌قرار

  مروری بر نحوه عملکرد پروژه‌های لایه ۲ شبکه بیت کوین

  بلاک چین، سیستم سفت‌وسختی است حتی بلاک چین‌های نسل جدید نیز این استحکام را به ارث می‌برند. این بدان معناست که ایجاد تغییرات قابل‌توجه در شبکه بلاک چین مستلزم انجام کارهای سخت است. تغییرات مستقیم و ساده به‌سختی امکان‌پذیر است. بلاک چین بیت کوین را در حالت عادی خود نمی‌توان به‌راحتی برای افزودن لایه قابل‌برنامه‌ریزی یا بهبود سرعت آن تغییر داد. برای این منظور، پروژه‌های لایه ۲ شبکه بیت کوین به روش‌های مختلف به مقیاس‌پذیری شبکه نزدیک می‌شوند.

  بااین‌حال، رویکرد اساسی ایجاد ارتباطی پایدار با شبکه بیت کوین است. اتصالی که حداقل اجازه می‌دهد دارایی‌ها بین شبکه‌ها جابه‌جا شوند. سایر شبکه‌های لایه 2 با استفاده از شبکه بیت کوین به عنوان لایه تسویه تراکنش‌ها، تلاش می‌کنند به ارتباطات گسترده‌تری دست یابند. پروژه‌های لایه 2 مانند این فقط محیط اجرا را راه‌اندازی می‌کنند و از لایه توافق بیت کوین برای تأیید این تراکنش‌ها و ثبت آنها در شبکه‌ای غیرقابل‌تغییر استفاده می‌کنند. به‌این‌ترتیب، آنها از امنیت و تمرکززدایی نزدیک به بلاک چین بیت کوین لذت می‌برند.

  معرفی ۵ پروژه لایه 2 شبکه بیت کوین در سال 2024

  نرووس (Nervos): لایه ایمن و مقیاس‌پذیر برای بلاک چین بیت کوین

  Nervos در حال ساخت شبکه قابل‌برنامه‌ریزی چندلایه برای بلاک چین بیت کوین است. لایه 2 شبکه بیت کوین Nervos، یعنی بلاک چین Common Knowledge Base (CKB)، امیدوار است که مدل UTXO بلاک چین بیت کوین را با مدل سلولی خود متصل کند تا مسیر ارتباطی پایداری برای هر دو شبکه ایجاد، و امکان انتقال نسخه‌هایی از تراکنش‌های هر شبکه را بین آنها فراهم کند. CKB با استفاده از الگوریتم Universal Isomeric Binding (UIB)، ارائه شده توسط Cipher Wang ، برای نگاشت دارایی‌های UTXO در بلاک چین بیت کوین به سلول‌های پایگاه دانش مشترک نرووس (CKB) ترکیب پایداری با شبکه بیت کوین و شبکه آن ایجاد می‌کند. سلول (Cell) خود توسعه‌ای از مدل UTXO بیت کوین است.

  نرووس (Nervos): لایه ایمن و مقیاس‌پذیر برای بلاک چین بیت کوین

  Nervos با لایه قابل‌برنامه‌ریزی خود پیوندی دوطرفه با بلاک چین بیت کوین ایجاد می‌کند که امکان ارتباط کارآمد را فراهم می‌کند. در این لایه، شبکه Nervos لایه‌های اضافی ایجاد می‌کند تا به بهبود ویژگی‌هایی مانند حریم خصوصی و مقیاس‌پذیری بپردازند – همه اینها بدون تماس با بلاک چین بیت‌کوین در هر نمونه. این به آن اجازه می‌دهد تا با از بین بردن موانع موجود در لایه اجماع بلاک چین بیت کوین، به کارایی بالاتری دست یابد. CKB برای توسعه هر پیشرفتی که در مقیاس بلاک چین بیت کوین تا به امروز انجام شده، ساخته شده است. آن را Web5 می‌نامند؛ زیرا هم‌افزایی بین Web3 و Web2 ایجاد می‌کند.

  شبکه استکس (Stacks Network) – سایدچین بیت کوین با الگوریتم اثبات انتقال قدرت

  شبکه Stacks زنجیره‌ای جانبی برای بلاک چین بیت کوین است که قادر به اجرای برنامه‌های کاربردی قرارداد هوشمند است. این پروژه، الگوریتم اجماع اثبات انتقال (POX) را اجرا می‌کند که به آن امکان می‌دهد ماینرهای بلاک چین بیت کوین را برای اعتبارسنجی تراکنش‌های انجام شده در شبکه خود لابی کند. به‌این‌ترتیب، شبکه Stacks از مجموعه کافی ماینرهای بیت کوین بهره می‌برد و شبکه آن را تقویت می‌کند. Stacks همچنین پروتکل peg-in و peg-out را اجرا می‌کند که دارندگان بیت کوین را قادر می‌سازد بیت کوین خود را به شبکه Stacks منتقل کنند.

  شبکه استکس (Stacks Network) - سایدچین بیت کوین با الگوریتم اثبات انتقال قدرت

  در شبکه Stacks، دارندگان می‌توانند از بیت کوین خود در برنامه‌های غیرمتمرکز استفاده کنند. پروتکل Peg-in و Peg-out از قراردادهای هوشمند مستقر در هر دو شبکه برای کنترل قفل و انتشار بیت کوین در شبکه بیت کوین و استخراج و سوزاندن توکن بیت کوین در شبکه Stacks استفاده می‌کند.

  شبکه لایتنینگ (Lightning) – کانال استیت برای تراکنش‌های P2P

  شبکه لایتنینگ یک کانال استیت (State) برای شبکه بیت کوین است و درگاهی آفلاین برای دو طرف ایجاد می‌کند تا با استفاده از بیت کوین تراکنش انجام دهند. برای هر مجموعه‌ای از کاربرانی که از شبکه لایتنینگ استفاده می‌کنند، پورتالی مجزا ایجاد می‌شود. هر طرف می‌تواند بیت کوین را به این کانال واریز کند و با استفاده از بیت کوین سپرده شده، تراکنش‌های هم‌زمان انجام دهد. برای هر تراکنش جدید که در کانال انجام می‌شود، یک استیت جدید ایجاد می‌شود که استیت قبلی را لغو می‌کند. در پایان تراکنش، این کانال بسته می‌شود و وضعیت نهایی برای اعتبارسنجی نهایی به بلاک چین بیت کوین ارسال می‌شود.

  شبکه لایتنینگ (Lightning) - کانال استیت برای تراکنش‌های P2P

  شبکه لایتنینگ با عملکرد در بالای بلاک چین بیت کوین می‌تواند به سرعت فوق‌العاده‌ای دست یابد. استیت نهایی به عنوان تراکنشی واحد به شبکه بیت کوین ارسال می‌شود؛ بنابراین، کاربران صرف‌نظر از اینکه چه تعداد تراکنش در یک کانال استیت انجام داده‌اند، تنها یک هزینه تراکنش را پرداخت می‌کنند.

  شبکه لیکوئید (Liquid Network) – زنجیره جانبی بیت کوین

  شبکه Liquid ادعا می‌کند که لایه سریع‌تری برای تراکنش در شبکه بیت کوین ارائه می‌دهد. زمان تسویه نهایی در شبکه تنها 2 دقیقه است.

  شبکه لیکوئید (Liquid Network) - زنجیره جانبی بیت کوین

  این پیشرفت قابل‌توجهی نسبت به زمان تسویه‌حساب شبکه بیت کوین است. شبکه لیکوئید یک پگ (Peg) دوطرفه را اجرا می‌کند که به دارندگان بیت کوین اجازه می‌دهد بیت کوین خود را به شبکه متصل کنند. بیت کوین در شبکه Liquid به صورت L-BTC نشان داده می‌شود. Liquid Network از طریق یک سیستم اجماع عمل نمی‌کند، بلکه یک کمیته (فدراسیون) تشکیل شده، تأیید تراکنش‌ها را در شبکه انجام می‌دهد.

  RGB – قراردادهای بیت کوین یکباره برای شبکه لایتنینگ

  RGB مخفف کلمه Really Good Bitcoin و پروتکل لایه 3 برای شبکه بیت کوین است. RGB به کاربران شبکه لایتنینگ بیت کوین اجازه می‌دهد تا عملیات قابل‌برنامه‌ریزی را اجرا کنند. به طور خلاصه، این لایه قابل‌برنامه‌ریزی برای شبکه لایتنینگ بیت کوین است. با استفاده از RGB، کاربران می‌توانند قراردادهای هوشمندی بنویسند تا پرداخت‌های خودکار و سایر فعالیت‌ها را انجام دهند.

  RGB - قراردادهای بیت کوین یکباره برای شبکه لایتنینگ

  پروتکل RGB می‌تواند بدون توکن عمل کند، بااین‌حال، می‌توان از آن برای پروژه‌های توکن سازی استفاده کرد. عملیات RGB خارج از شبکه بیت کوین است، درست مانند شبکه لایتنینگ و این امکان را به کاربران می‌دهد تا با سرعت بهبودیافته تراکنش خود را، با فی کم با حتی بدون فی، انجام دهند.

  گفتار پایانی

  بیت کوین و بلاک چین بیت کوین هر دو کاربردی هستند و مورداستفاده قرار می‌گیرند. یک ارز دیجیتال، در اینجا بیت کوین، در شکل خالص خود، محدود به تراکنش‌های دوطرفه بین کاربران در شبکه است. به عنوان امن‌ترین و غیرمتمرکزترین شبکه بلاک چین، سیستم اجماع بیت کوین به اعتبار این تراکنش‌های P2P اختصاص دارد. پروژه‌های لایه ۲ شبکه بیت کوین در حال تغییر این موضوع هستند. به لطف لایه ۲ شبکه بیت کوین، این شبکه می‌تواند در بخش‌های بیشتری مورداستفاده قرار گیرد.

  درحالی‌که پروژه‌هایی مانند شبکه لایتنینگ به کاربران امکان می‌دهد تا با بیت کوین سریع‌تر تراکنش کنند، حتی هیجان‌انگیزتر رویکرد شبکه Nervos برای مقیاس‌پذیری شبکه بیت‌کوین است. یک لایه قابل‌برنامه‌ریزی و یک مدل تراکنش واحد می‌تواند اجزایی باشد که بلاک چین بیت‌کوین برای تکامل بعدی خود به آن نیاز دارد. با تکامل این پروژه‌ها، می‌توانیم راه‌های کارآمدتری را برای مقیاس‌پذیری بلاک چین بیت کوین ببینیم.

  محسن صالح

  محسن صالح

  من محسن هستم که در شبکه‌های اجتماعی با نام «گریزلی» فعالیت می‌کنم. شیفته‌ی بیت‌کوین و آزادی مالی هستم که این شبکه به کاربران خودش میده.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  بهترین جایگزین نات کوین برای کسانی که آن را از دست دادند!

  موفقیت عظیم نات کوین (Notcoin) در هفته‌های اخیر، موج عظیمی د ...

  ارز دیجیتال بهتر است یا بورس؟ مقایسه بورس و ارز دیجیتال

  امروزه جو بازارهای مالی و کسب سود از طریق این بازارها، به‌ان ...

  هر آنچه باید دررابطه‌با تجارت با ارز دیجیتال بدانید!

  اگر قصد دارید به دنیای تجارت با ارز دیجیتال قدم بگذارید، قبل ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر