آیا بیت کوین و ارزهای دیجیتال جایگزین طلا می‌شوند؟

تاریخ انتشار: 24 خرداد 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 8 آذر 1402
زمان مطالعه:  5 دقیقه
آیا بیت کوین و ارزهای دیجیتال جایگزین طلا می‌شوند؟

بیش از یک دهه از ظهور بیت کوین می‌گذرد و بسیاری از مردم آن را با طلا مقایسه می‌کنند. عده‌ای حتی فراتر رفته‌اند و این دارایی را «طلای دیجیتال» نامیده‌اند و آن را گزینه‌ای مناسب برای ذخیره ارزش و محافظت از تورم می‌دانند. اما بیت کوین و طلا چقدر به هم مرتبط یا شبیه هستند و آیا بیت کوین می‌تواند جایگزین طلا شود؟

طلا چیست؟

کشف طلا به هزاران سال پیش بر می‌گردد و به دلیل اینکه در روزهای اولیه در مناطق مختلف جهان مورد استفاده قرار می‌گرفت، می‌توان کشف آن را به هر فردی نسبت داد. با این حال، این فلز گرانبها به طور گسترده‌ای به عنوان ذخیره ارزش مورد استفاده قرار می‌گیرد، عملکردی که برای هزاران سال به دلیل توانایی آن در حفظ ارزش در طول زمان و مصونیت آن در برابر شرایط اقتصادی نامطلوب انجام داده است. طلا در بازارهای نزولی و شرایط نابسامان اقتصادی، دارایی بوده است که سرمایه‌گذاران به آن پناه برده‌اند.

در زمان‌های گذشته طلا حتی به صورت شکلی از پول بوده است. در حال حاضر به عنوان دارایی برای سرمایه‌گذاری، ذخیره ارزش و برای مقاصد دیگر از جمله ساخت جواهرات و زیورآلات، مدال‌ها و جوایز و بسیاری از پروژه‌های دیگر در صنایع ساختمانی و تولیدی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دانلود هشتمین ماهنامه دامیننس

ارزیابی جامع تاثیر زیست‌محیطی بیت کوین

  بیت کوین چیست؟

  بیت کوین ارز دیجیتالی است که مستقل از هر واسطه‌ای از جمله بانک‌ها و دولت‌ها عمل می‌کند. این فناوری مبتنی بر بلاک چین است و امکان تراکنش‌های همتا به همتا را بین کاربرانش فراهم می‌کند. بیت کوین در سال 2009 به عنوان اولین ارز دیجیتال توسط توسعه‌دهنده‌ای/توسعه‌دهندگانی ناشناس به نام ساتوشی ناکاموتو ایجاد شد.

  بیت کوین به طور گسترده‌ای به عنوان یک روش پرداخت استفاده می‌شود و درست مانند طلا، دارایی است که سرمایه‌گذاران و سفته‌بازان را به خود جذب می‌کند.

  4 شباهت بین طلا و بیت کوین

  بیایید به برخی از شباهت‌های بین طلا و بیت کوین نگاه کنیم:

  4 شباهت بین طلا و بیت کوین

  قابلیت تعویض

  تعویض‌پذیری (Fungibility) به توانایی یک دارایی برای مبادله با دارایی دیگری از همان نوع اشاره دارد. به عنوان مثال، هم بیت کوین و هم طلا قابل تعویض هستند، زیرا می‌توانید آنها را با دارایی مشابه دیگری مبادله کنید.

  کمیابی یا نادر بودن

  طلا و بیت کوین کمیاب هستند و عرضه محدودی دارند. حداکثر تعداد بیت کوین‌هایی که وجود خواهد داشت 21 میلیون توکن است و پیش‌بینی می‌شود تا سال 2140 به این تعداد برسد.

  طلا نیز عرضه محدودی دارد و انتظار می‌رود که تولید طلا کاهش یابد و استخراج طلا سخت‌تر شود؛ زیرا معدن‌کاران بیشتر طلای نزدیک به سطح زمین را استخراج کرده‌اند. کمبود این فلز گرانبها آن را تا حد زیادی از تورم مصون ساخته است.

  کاهش ریسک

  از آنجایی که بیت کوین و طلا همبستگی کمی با بازار سهام دارند، دارایی برای محافظت در برابر تورم در نظر گرفته می‌شوند.

  سفته‌بازی

  بیت کوین و طلا فرصت‌هایی برای سرمایه‌گذاران سفته‌باز ارائه می‌دهند – به این معنا که می‌توانید با پیش‌بینی جهت قیمت در بسیاری از نوسانات قیمت، سود کسب کنید. بیت کوین یک دارایی بسیار سوداگرانه نامیده می‌شود، در حالی که طلا آن‌قدر نوسانی نیست. با این حال، سرمایه‌گذاران نیز طلا می‌خرند تا سود قابل توجهی کسب کنند.

  5 تفاوت طلا و بیت کوین

  در ادامه برخی از تفاوت‌های طلا و بیت کوین را بررسی خواهیم کرد.

  5 تفاوت طلا و بیت کوین

  قانونگذاری و مقررات

  طلا تا حد زیادی یک وثیقه جهانی است. در بسیاری از کشورها، شما می‌توانید به وام‌هایی با طلا به عنوان وثیقه دسترسی پیدا کنید. این غیرعادی است که ببینیم دولت‌ها در برابر طلا جبهه می‌گیرد، بلکه در مورد استخراج غیرقانونی طلا و برخی اقدامات غیر قابل قبول پیرامون آن اقدامات قانونی انجام می‌دهد.

  از سوی دیگر، بیت کوین هنوز نمی‌تواند یک وثیقه جهانی در نظر گرفته شود. علاوه بر این، بیت کوین در بسیاری از مناطق وضعیت نظارتی نامشخصی دارد.

  ملموس بودن

  طلا شکل فیزیکی دارد، در حالی که بیت کوین این گونه نیست. با این اوصاف می‌توان گفت بیت کوین از طلا قابل حمل‌تر است. شما می‌توانید با بیت کوین 50,000 دلاری بدون مشکل جابجا شوید؛ زیرا همه چیز در گوشی هوشمند شما به عنوان یک ارز مجازی وجود دارد. حرکت با همان مقدار طلا ممکن است چالش‌برانگیز باشد.

  ثبات قیمت

  بیت کوین همراه با نوسانات مکرر قیمت، یک دارایی بسیار بی‌ثبات است. ممکن است برای معاملات کوتاه‌مدت و میان‌مدت مناسب‌تر از موقعیت‌های بلندمدت باشد. تنها در سال 2022، قیمت بیت کوین بیش از 65 درصد کاهش یافت.

  با این حال، طلا بسیار پایدار است و آن را به یک ذخیره خوب از ارزش تبدیل می‌کند. طلا در طول تاریخ بشریت ذخیره ارزش بوده و برای معاملات بلندمدت بسیار مفید است. به عنوان مثال، طلا در سال 2022 تنها 4 درصد کاهش یافت.

  ارزش ذاتی

  طلا در بسیاری از موارد مانند صنایع مورد استفاده قرار گرفته است. از آن برای ساخت جواهرات و بسیاری از اشیای قیمتی دیگر استفاده می‌شود. در آینده قابل پیش‌بینی، تقاضا برای طلا و محصولات ساخته شده از آن ادامه خواهد داشت.

  بیت کوین در درجه اول به عنوان نوعی ارز استفاده می‌شود؛ اما در بسیاری از نقاط جهان محدودیت‌هایی برای استفاده از آن وضع شده است. عده زیادی عقیده دارند که بیت کوین ارزش ذاتی ندارد و هیچ تضمینی وجود ندارد که قیمت در نقطه‌ای به صفر نرسد – هرچند این ادعا کمی دور از واقعیت است.

  تاریخچه

  طلا دارای سابقه قوی از اعتماد به عنوان ذخیره ارزش در طول نسل‌ها دارد. از سوی دیگر، بیت کوین عمری ۱۴ساله دارد (در زمان نگارش مقاله). علاوه بر این، قیمت بیت کوین بی‌ثبات است و به اندازه طلا پایدار نیست.

  آیا بیت کوین می‌تواند جایگزین طلا شود؟

  آیا بیت کوین می‌تواند جایگزین طلا شود؟

  پاسخ به این سوال بسیار سخت است. هر کدام از بیت کوین و طلا دارای ویژگی‌های خاص و منحصربه‌فرد خود هستند که می‌تواند آن را از دیگری متمایز کند.

  اگر شما سرمایه‌گذاری هستید که به دنبال تنوع بخشیدن به سبد دارایی خود است، شاید به جای بحث در مورد اینکه کدام بهتر است، بایستی هر دو را داشته باشید. در این صورت در مواقع بحرانی و شرایط عدم قطعیت اقتصادی در دنیا، یک سرمایه‌گذاری می‌تواند ریسک را کاهش دهد.

  طرفداران ارزهای دیجیتال بر این باورند که بیت کوین و بلاک چین آن ممکن است کل شبکه مالی جهانی را دوباره از نو بسازد. با این اوصاف، می‌توان گفت که به تنهایی به عنوان دارایی، بیت کوین چیزی جدا از طلا است و نمی‌توان آن را جایگزین طلا دانست.

  اما اگر کسی به مقایسه این دارایی دیجیتال با طلا اصرار دارد، می‌توان گفت که بیت کوین گزینه‌ای راحت‌تر است، زیرا در هر زمان از طریق اینترنت قابل دسترسی است. با این حال، به عنوان یک دارایی فیزیکی، طلا را می‌توان بدون اینترنت یا تهدید هک به صورت ایمن در دست نگه داشت.

  طلا همیشه ذخیره‌ای برای ثروت بوده است، و بیت کوین ممکن است در آینده چنین باشد، اما در حال حاضر برای جایگزین طلا بودن بیش از حد نوسان است. در عوض به بیت کوین به عنوان فناوری فردا نگاه کنید و بدانید که فردا نزدیک‌تر از چیزی است که فکر می‌کنید.

  آیا بیت کوین طلای دیجیتال است؟

  از آنجایی که بیت کوین همبستگی ضعیفی با بازار سهام دارد، به عنوان گزینه‌ای برای محافظت در برابر تورم مناسب است. علاوه بر این، ماهیت نوسانی آن سود بالقوه بالاتری نسبت به طلا ارائه می‌دهد؛ زیرا دارایی شما می‌تواند در عرض چند هفته سود زیادی را به دست آورد. از سوی دیگر، اگر قیمت ریزش زیادی را تجربه کند ممکن است مجبور شوید تا زمان زیادی را منتظر بمانید تا قیمت به قبل از ریزش برگردد.

  اگر بیت کوین بتواند ارزش خود را در طول زمان ثابت کند، ممکن است بتواند در شرایط نامطلوب اقتصادی با طلا به عنوان پناهگاه امن (Safe haven) رقابت کند و حتی به عنوان یک جایگزین طلا معرفی شود.

  آیا باید در بیت کوین سرمایه‌گذاری کرد یا طلا؟

  انتخاب بین بیت کوین و طلا به شما و اهداف سرمایه‌گذاری شما بستگی دارد.

  بیت کوین و طلا هر دو زمینه خوبی را برای معاملات سوداگرانه کوتاه‌مدت فراهم می‌کنند. اگر شما یک معامله‌گر روزانه یا نوسانگیر هستید که مایل به کسب سود روزانه از حرکت کوتاه‌مدت است، پس گزینه‌ای که باید انتخاب کنید به علاقه شما بستگی دارد، زیرا هر دو فرصت‌های زیادی را برای سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت فراهم می‌کنند.

  طلا گزینه خوبی برای سرمایه‌گذاری بلندمدت و کم‌ریسک است. با این حال، اگر اشتهای زیادی برای ریسک دارید و همچنین به بازده بالا علاقه دارید، ممکن است بخواهید بیت کوین را جایگزین طلا کنید.

  در انتها، همیشه به یاد داشته باشید که هیچ سرمایه‌گذاری نتیجه‌ای مطمئن ندارد و هر سرمایه‌گذاری مستلزم قبول ریسک است.

  مبین حسینی

  مبین حسینی

  زندگی من توی کامپیوتر و دنیای دیجیتال می‌گذره؛ عاشق فناوری بلاک‌چین و تکنولوژی‌های دیجیتالی‌ام و فعالیت توی اکوسیستم و کامیونتی کریپتو رو خیلی دوست دارم. اوقات فراغتم رو یا بازی می‌کنم، یا به پروژه‌های شخصیم می‌رسم. هیچی بلد نیستم ولی تا دلت بخواد کنجکاو و فضولم :))

  مطالب نویسنده
  کلیدواژه‌ها
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  اردینالز (Ordinals) چیست؟ آموزش ساخت NFT در شبکه بلاک چین بیت کوین

  پروتکل اردینالز بیت کوین، به‌جرئت یکی از بحث‌برانگیزترین موض ...

  از کجا مطمئن باشیم که فقط 21 میلیون بیت کوین وجود خواهد داشت؟

  محدودیت عرضه بیت کوین، با تبدیل‌کردن آن به‌نوعی دارایی کمیاب ...

  آشنایی با شبکه‌های سازگار با EVM؛ ساختار آدرس آن‌ها چگونه است؟

  انتقال اشتباه ارز دیجیتال به آدرس شبکه‌های سازگار با EVM یکی ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر