کدام یک را انتخاب می‌کنید: 1 بیت کوین یا 16 اتریوم؟

تاریخ: 26 شهریور 1402
زمان مطالعه:  7 دقیقه
کدام یک را انتخاب می‌کنید: 1 بیت کوین یا 16 اتریوم؟

یکی از داغ‌ترین سؤالاتی که همیشه در فضای ارزهای دیجیتال وجود داشته، و ممکن است همیشه هم باقی بماند این است که کدام رمزارز بزرگ بازار، گزینه بهتری برای خرید است؟ خرید بیت کوین یا اتریوم؟ اصلاً بهتر است 1 بیت کوین کامل داشته باشیم یا 16 اتریوم؟

در شرایطی ایده‌آل، همه ما دوست داریم که هر دو را داشته باشیم و مجبور نباشیم بین این دو یکی را انتخاب کنیم. همین چند سال، و با توجه به قیمت پایین این دو دارایی، داشتن هر دو امری دور از ذهن نبود و احتمالاً افراد زیادی می‌توانستند هم بیت کوین و هم اتریوم را بخرند. اما در خلال آخرین روند صعودی، قیمت اتریوم و بیت کوین به حدی افزایش یافت که احتمالاً بیشتر مردم حتی نمی‌توانند یکی از آنها را داشته باشند – اما این بدان معنا نیست که شما از تلاش برای به دست آوردن ناامید شوید.

واقعیت این است که اگر در حال خواندن این مقاله هستید، شما هنوز جز افرادی دسته‌بندی می‌شوید که خیلی زود به این بازار جذاب پا گذاشته‌اید.

در چند سال گذشته، هدف سرمایه‌گذاران انباشت 1 بیت کوین کامل یا تعدادی (مثلاً 16) اتریوم بوده است. اما با افزایش پذیرش بیشتر رمزارزها، رؤیای انباشتِ بیشتر نیز دست‌نیافتنی‌تر می‌شود، زیرا ارزش ارزهای دیجیتال به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد. اما در این مقاله، ما به هدف اصلی و آرمان‌های خود پایبند هستیم.

به نظر می‌رسد هنوز هم یک فرد می‌تواند به اهداف و رؤیاهایی که در بالا صحبت شد، دست یابد، اما این کار به تلاش زیاد، پشتکار، DCA کردن و صبر نیاز دارد. در سال 2020 پس از سقوط قیمت‌ها در ماه مارس، بسیاری از افراد استراتژی خود را، با توجه به رویدادهای چرخه قبلی بازار، در مورد نحوه انباشت ارزهای دیجیتال تغییر دادند. قبل از آن زمان، آن‌ها به هر میزانی (حتی کم) از هر چیزی خرید می‌کردند و این باعث شد که کمی دارایی دیجیتال از هر نوعی داشته باشند؛ اما قابل توجه نبود. در این بین، آنها متوجه شدند که این باعث می‌شود که سودی که انتظار می‌رود کسب شود، به سختی به دست آید.

از سوی دیگر مدیریت چنین سبدی نیز سخت می‌شود و کار را برای فعالیت پویا در بازار دشوار می‌کرد. در این زمان بهترین تصمیم این بود که رمزارزهایی را که فکر می‌کردند، آشغال هستند یا به آن‌ها اعتقاد نداشتند را بفروشند و تمرکز خود را بر روی چندین دارایی بگذارند.

اینجا بود که عده زیادی تمام فکر و ذهن خود را تقریباً فقط بر روی بیت کوین و اتریوم معطوف کردند و این عاملی شد که سبد سرمایه‌گذاری‌شان خیلی سریع‌تر از قبل شروع به رشد کند. در حالی که عده‌ای از کارشناسان عقیده دارند که تمرکز روی چند کوین می‌تواند ریسک بیشتری داشته باشد، این می‌تواند پاداش بسیار بیشتری را نیز به همراه داشته باشد.

بدون شک بیت کوین و اتریوم پادشاه و ملکه بازار ارزهای دیجیتال هستند و به نظر می‌رسد فعلاً رقیبی ندارند. هر دوی این بلاک چین‌ها، موارد کاربردی عالی، هیجان‌انگیز و منحصربه‌فرد ارائه می‌دهند. البته این دو، معایب خود را نیز دارند. اما اگر فقط حق انتخاب بین 1 بیت کوین یا 16 اتریوم داشته باشید، کدام یک را انتخاب می‌کنید؟ آیا می‌توان تصمیم درستی در این زمینه گرفت؟ در ادامه به صورت مختصر این دو را بررسی خواهیم کرد تا ببینیم آیا پاسخی برای این سوال وجود دارد یا خیر.

اتریوم: نوآوری و کاربرد

اتریوم پتانسیل بسیار زیادی برای تبدیل شدن به کامپیوتر جهانی دارد. ارزش بازار این ارز دیجیتال، در حال حاضر، 40 درصد ارزش بازار بیت کوین است و این بدان معناست که فضای زیادی برای رشد وجود دارد. این حتی باعث می‌شود که قیمت اتر نسبت به بیت کوین نوسانات بیشتری را تجربه کند.

اتریوم بزرگ‌ترین اکوسیستم را در بین بلاک چین‌های موجود در جهان دارد و هیچ شبکه‌ای حتی نزدیک به آن نیست؛ از جمله بیت کوین. همچنین تراکنش‌های بیشتری در روز نسبت به بیت کوین پردازش می‌کند. اکثر توسعه‌دهندگان از اتریوم برای توسعه توکن‌ها، NFT، صرافی‌های غیرمتمرکز، قراردادهای هوشمند و مهم‌تر از همه، دیفای استفاده می‌کنند. امکاناتی که اتریوم ارائه می‌دهد، واقعاً بی‌پایان است.

اگرچه این شبکه، در حال حاضر، با چالش کارمزدهای بالا و تراکنش‌های مواجه است؛ اما این فقط یک مشکل موقتی خواهد بود. سال‌ها پس از انتشار ارتقای کامل اتریوم 2.0، پس از آن، اتریوم 3.0 نیز برای راه‌اندازی برنامه‌ریزی شده است. این ارتقا به این بلاک چین، برای رفع تمام مشکلات فعلی اتریوم کمک می‌کند و اگر راه‌اندازی‌ها بدون مشکل پیش برود، ممکن است ارزش بازار اتریوم روزی از بیت کوین پیشی بگیرد.

این به‌روزرسانی‌ها با تأخیرهای بسیار طولانی مواجه شده‌اند. برای مثال، راه‌اندازی ادغام اتریوم (The Merge) در ابتدا برای سال‌ها پیش برنامه‌ریزی شده بود تا سرانجام سال گذشته اتفاق افتاد.

بسیاری از مردم تردید دارند که ارتقاهای آینده، در زمان برنامه‌ریزی‌شده راه‌اندازی شوند یا اینکه ممکن است تاخیرات زیادی داشته باشند. و اینجاست که ریسک سرمایه‌گذاری در اتریوم به وجود می‌آید، برخلاف بیت کوین که عملاً یک پروژه تمام شده است. وقتی روی اتریوم سرمایه‌گذاری می‌کنید، روی پتانسیل آن برای آینده سرمایه‌گذاری می‌کنید. اگر همه چیز به خوبی پیش رود، مشکلی نیست.

اما هرچه این برنامه‌ها بیشتر طول بکشد، رقبایی مانند سولانا، کاردانو، پولکادات، کازماس و…، فرصت بیشتری برای به عقب راندن اتریوم پیدا می‌کنند. در حالی که بسیاری امیدوارند که اتریوم در این نبرد پیروز شود، به عنوان یک سرمایه‌گذار، دانستن همه گزینه‌های بالقوه، مهم است.

از آنجایی که اکوسیستم اتریوم بسیار بزرگ است، ارتقاهای پیش‌رو، آن را به چالشی پیچیده‌تر تبدیل می‌کند، با در نظر گرفتن اینکه هیچ‌کدام شکست نخورند. نقل‌قولی وجود دارد که می‌گوید این مثل تعمیر هواپیما در اواسط پرواز است. اما اکنون که مرحله صفر و ادغام انجام شده است، قدم‌های بعدی می‌تواند به خوبی برداشته شود. با نسخه 2.0 این امکان به وجود آمد که اترهای خود را استیک کنید. این یک راه باورنکردنی برای ایجاد درآمد غیرفعال در آینده خواهد بود.

با در نظر گرفتن قیمت اتریوم در حدود 1600 دلار، با استیک 16 اتریوم، می‌توانید مقدار بسیار خوبی اتریوم به عنوان پاداش دریافت کنید. اما اگر عقیده دارید که قیمت اتریوم تا 10,000 دلار یا حتی بالاتر می‌رود، فکر اینکه استیک کردن اتریوم می‌تواند به طور بالقوه به شغل تمام‌وقت شما در آینده تبدیل شود، احمقانه نیست.

با معرفی EIP 1559، سوزاندن کارمزد شبکه تسهیل شد و اتریوم را تبدیل به یک کوین کاهنده تورم کرد. این بدان معنی است که با گذشت زمان عرضه در گردش کاهش و بنابراین احتمالاً قیمت نیز افزایش می‌یابد.

در طول چرخه صعودی بعدی، اگر دیدیم قیمت اتریوم حداقل به 10,000 دلار می‌رسد، اصلاً شوکه‌کننده نیست. ده سال بعد قیمت می‌تواند به سطوح بالاتری نیز برسد، به خصوص اگر همه ارتقاها به خوبی اتفاق بیفتند.

هنگام مقایسه اتریوم با بیت کوین، مهم است که به یاد داشته باشید که اتریوم بسیار جوان‌تر است و این به چشم‌انداز برخی از مسائل مرتبط با توسعه‌ی آن کمک می‌کند.

ارزش فعلی 16 اتریوم: 26,000 دلار

دانلود نهمین ماهنامه دامیننس

نات کوین؛ روایتی از انگشتان بی‌قرار

  بیت کوین: پادشاه بلامنازع

  بیت کوین، اغلب به‌عنوان پادشاه ارزهای دیجیتال و رمزارزی شناخته می‌شود که حتماً باید در سبد دارایی‌های خود داشته باشید. وقتی از کارشناسان بازار پرسیده می‌شود که چه ارز دیجیتالی را خریداری کنند، اغلب پاسخ می‌دهند حتماً بیت کوین هم بخرید.

  در حالی که پیشرفت‌های در جهت توسعه بیت کوین همچنان به روند خود ادامه می‌دهند، در بیشتر موارد، این یک پروژه تمام شده است، اگرچه پیشرفت هیجان‌انگیزی در لایه دوم آن هنوز وجود دارد. این بدان معناست که نسبت به اتریوم یک انتخاب سرمایه‌گذاری با ریسک کمتر است. از آنجایی که ارزش بازار بیت‌ کوین بزرگ‌تر از اتریوم است، نوسانات ان نیز تا حدی کمتر است.

  از دیدگاه سرمایه‌گذاری، نمودار قیمت نشان می‌دهد که بیت کوین روند صعودیِ همیشگی داشته است. یکی از مزیت‌های بزرگ بیت کوین، داشتن حداکثر سقف عرضه 21,000,000 میلیون کوین و میلیون‌ها کوین از بین رفته و برای همیشه گم شده است. سپس این را هم باید اضافه کنیم که رویداد هاوینگ در هر 4 سال، نرخ تورم را به نصف کاهش می‌دهد.

  از منظر عرضه و تقاضای، به نظر می‌رسد که تقاضا فقط در حال افزایش است. برخلاف برخی دیگر از کوین‌ها یا حتی ارزهای فیات، حداکثر عرضه قابل افزایش نیست و این باعث می‌شود که خاصیت ضد تورمی آن، پاداش قابل قبولی به هولدرهای ان بدهد.

  حال به همه اینها، ورود موسسات و سازمان‌های بزرگ با جیب‌های پر از پول خود به بازار ارزهای دیجیتال را هم اضافه کنید. اگر شما یک علاقه‌مند به بیت کوین هستید، این اخبار را به احتمال زیاد شنیده‌اید. آنها معمولاً برای خرید یک دارایی ارزشمند – در اینجا بیت کوین – عجله دارند و عرضه محدود این رمزارز می‌تواند عاملی برای رشد بالقوه قیمت آن در آینده نزدیک شود و این باعث خوشحالی هولدرهای صبورش خواهد شد.

  در حال حاضر بیت کوین بهترین گزینه سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال است، اما سرمایه‌گذاری در اتریوم نیز افزایش خواهد یافت. ورود موسسات به بازی، باعث می‌شود که بازارهای خرسی این‌قدر طولانی نشوند و با بالغ شدن این صنعت، شباهت‌های زیادی با بازار سهام پیدا خواهد کرد.

  البته بیت کوین برخی از ویژگی‌های منفی را نیز در خود دارد. این شبکه بسیار کند است و در زمان ازدحام، پردازش تراکنش‌ها بسیار گران می‌شود. همچنین بسیاری از کارهایی را که در اتریوم امری عادی است، در بیت کوین امکان‌پذیر نیست – هرچند با توسعه لایه دوم و بیت کوین اوردینالز یا استاندارد BRC20، تلاش‌هایی در این زمینه صورت گرفته است؛ اما باید دید به نتیجه خواهد رسید یا خیر.

  قیمت بیت کوین در حال حاضر در حوالی 26 تا 27 هزار دلار در نوسان است و این می‌تواند برای یک سرمایه‌گذار خرد، کمی خسته‌کننده باشد. از سوی دیگر، حتی عده‌ای فکر می‌کنند که قیمت فعلی گران است و ممکن است دیگر فرصتی برای خرید بیت کوین ارزان‌قیمت و داشتن یک کوین کامل را پیدا نکنند.

  ارزش فعلی 1 بیت کوین: 26,600 دلار

  قبل از اینکه بخواهیم نتیجه‌گیری کنیم، باید تاکید کرد که هر دوی این بلاک‌چین‌ها دوست‌داشتنی و کاربردی هستند و عده زیادی سبد خود را به هر دو اختصاص داده‌اند. اگرچه اتریوم کاربردهای زیادی دارد؛ اما نباید از این غافل شویم که قیمت تمام ارزهای دیجیتال بازار وابسته به تحرکات بیت کوین است؛ زیرا اعتماد به بیت کوین بیشتر از هر ارز دیجیتال دیگری است. در حالی که اتریوم در حال رقابت با دیگر بلاک چین‌ها است؛ اما بیت کوین پیش از این همه را شکست داده است و به نوعی رقیب جدی ندارد.

  توجه: مقالات منتشر شده در آکادمی بیت پین فقط اهداف آموزشی دارند و نباید آن‌ها را توصیه‌ای مبنی بر خرید، فروش و یا سرمایه‌گذاری در نظر گرفت.

  مبین حسینی

  مبین حسینی

  زندگی من توی کامپیوتر و دنیای دیجیتال می‌گذره؛ عاشق فناوری بلاک‌چین و تکنولوژی‌های دیجیتالی‌ام و فعالیت توی اکوسیستم و کامیونتی کریپتو رو خیلی دوست دارم. اوقات فراغتم رو یا بازی می‌کنم، یا به پروژه‌های شخصیم می‌رسم. هیچی بلد نیستم ولی تا دلت بخواد کنجکاو و فضولم :))

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  بررسی کوتاه وایت پیپر آربیتروم؛ راه‌حل لایه دوم مبتنی بر رول‌آپ خوش‌بینانه

  پروژه  اتریوم، پیش‌گام دنیای بلاک چین، با وجود تمام نوآوری‌ه ...

  آشنایی با تلگرام استارز؛ ارز درون برنامه‌ای تلگرام

  تلگرام از ارائه ویژگی‌های جدید و منحصربه‌فرد خسته نمی‌شود. ا ...

  چگونه بیت کوین و آزادی مالی را برای نسل زد (Gen-Z) تعریف کنیم؟

  بدون شک نسل زد دوستدار و عاشق تکنولوژی است. آنها که از روز ا ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر