هر چه پیش آید، بیت کوین زنده می‌ماند

تاریخ انتشار: 5 شهریور 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 8 اسفند 1402
زمان مطالعه:  2 دقیقه
هر چه پیش آید، بیت کوین زنده می‌ماند

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که بیت کوین هیچ رهبر مشخصی ندارد؟ نداشتن رهبر منجر به تمرکززدایی می‌شود، این بدان معناست که تصمیم‌گیری در مورد هر گونه ارتقایی و انجام هر کاری برای حرکت به سمت پذیرش در جریان اصلی، زمان بیشتری می‌برد.

اگر بیت کوین یک رهبر داشت، شاید می‌توانستیم در مورد نقشه راه بیت کوین به توافق برسیم: آیا باید اندازه بلاک را افزایش دهد و روی مقیاس‌پذیری بلاک چین تمرکز کند؟ آیا باید روی افزودن قابلیت‌های قرارداد هوشمند، NFT و حتی بازی تمرکز کند؟ سایر بلاک چین‌ها مانند اتریوم دارای رهبرانی پرآوازه هستند که همه به نظرات آنها گوش می‌دهند و آینده بلاک چین خود را شکل می‌دهند. از زمانی که ساتوشی ناکاموتو به طور مرموزی پروژه بیت کوین را ترک کرد، ما باید آن را برای خودمان کشف کنیم.

اما این چیز بدی نیست. در این مقاله بررسی خواهیم کرد که چرا این امر بیت کوین را ارز دیجیتالی منحصربه‌فرد و همچنین قوی‌ترین شکل پول می‌کند.

بیت کوین رهبر ندارد و این بدان معناست که یک نفر وجود ندارد که همه به او گوش دهند و آینده آن را تعیین کنند. این همچنین به این معنی است که یک نقطه ضعف بالقوه نیز وجود ندارد. چند سال پیش شایعه‌ای منتشر شد مبنی بر اینکه ویتالیک بوترین در یک تصادف رانندگی جان باخته است. قبل از اینکه ثابت شود او هنوز زنده است، وحشت بازار را فرا گرفت: اتریوم بدون او چه می‌کرد؟ آیا رویا تمام شد؟

شایعه مرگ ویتالیک بوترین

اما این جنبه نیز وجود دارد که گاهی اوقات، رهبرانِ پروژه‌ها راه خود را گم می‌کنند. آنها یا پروژه را به شدت تغییر می‌دهند تا با دیدگاه‌های خودشان مطابقت داشته باشد، یا شاید حتی علاقه خود را به آن از دست بدهند و سپس پروژه از بین می‌رود. این سناریویی است که ما شاهد اجرای آن با EOS بودیم.

حقیقت این است که بهترین کاری که ساتوشی ناکاموتو تا به حال انجام داده است، علاوه بر ایجاد بیت کوین، ترک آن بوده است. این لحظه‌ای نمادین برای بیت کوین برای انتخاب بین ساخت یا شکست بود و اگر واقعاً به دنبال این است که غیرمتمرکز باشد، کاری ضروری بود. در حالی که دولت‌های سراسر جهان ممکن است از بیت کوین متنفر باشند، بخواهند آن را ممنوع یا حتی نابود کنند؛ اما از آنجایی که هیچ نقطه ضعف واحدی در بیت کوین وجود ندارد، هیچ کاری نمی‌توانند انجام دهند.

احتمالاً این جمله معروف را شنیده‌اید، «فقط سعی کنید با مدیر عامل بیت کوین صحبت کنید.» شما نمی‌توانید زیرا یک نفر و حتی یک رهبر وجود ندارد. اتریوم دارای ویتالیک بوترین، کاردانو با چارلز هاسکینسون، پولکادات دارای گاوین وود و سولانا آنتولی و راج را دارد و این لیست ادامه خواهد داشت.

بیت کوین همیشه دو هدف اصلی داشته است:

  1. شکل بهتری از پول باشد
  2. بسیار غیرمتمرکز باقی بماند به طوری که کسی نتواند آن را کنترل کند، مورد حمله قرار دهد یا دستکاری کند

بیت کوین، در حال حاضر، به خوبی در مسیر دستیابی به اهدافی است که عنوان شد اما هنوز جای رشد و پیشرفت دارد.

واقعیت این است که توسعه و ارتقای بیت کوین با سرعت کمتری نسبت به بسیاری از پروژه‌های دیگر پیش می‌رود، زیرا یک اجماع عمومی وجود دارد که ارتقا بعدی بیت کوین را تایید می‌کند، این یک چیز واقعاً جادویی است. برخی حتی تایید شدن هر چیزی را یک دستاورد بزرگ می‌دانند.

این چیزی است که بیت کوین را خاص می‌کند. این ارز دیجیتال نهایی است زیرا سخت‌ترین شکل پول است، بهترین امنیت را دارد، غیرمتمرکزترین است، مشکل ژنرال‌های بیزانسی را حل می‌کند و… این ارز دیجیتال اصلی و دلیل وجود کل بازار است. تا به حال، همراه با فراز و نشیب‌های زیاد، فادهای پیوسته و خبرهای منفی، بازارهای خرسی، و زمان‌هایی که همه می‌گفتند بیت کوین مرده است، بیت کوین همه را به چالش کشیده و ایستاده، و حتی قوی‌تر شده است. همه این موارد، بیت کوین را تبدیل به دارایی خاص می‌کند، چیزی که نمونه ندارد.

توجه: مقالات منتشر شده در آکادمی بیت پین فقط اهداف آموزشی دارند و نباید آن‌ها را توصیه‌ای مبنی بر خرید، فروش و یا سرمایه‌گذاری در نظر گرفت.

مبین حسینی

مبین حسینی

زندگی من توی کامپیوتر و دنیای دیجیتال می‌گذره؛ عاشق فناوری بلاک‌چین و تکنولوژی‌های دیجیتالی‌ام و فعالیت توی اکوسیستم و کامیونتی کریپتو رو خیلی دوست دارم. اوقات فراغتم رو یا بازی می‌کنم، یا به پروژه‌های شخصیم می‌رسم. هیچی بلد نیستم ولی تا دلت بخواد کنجکاو و فضولم :))

مطالب نویسنده
کلیدواژه‌ها
اشتراک گذاری:

مطالب مشابه

دیدگاه‌ها
در پاسخ به دیدگاه کاربر