انقضای آپشن‌های بیت کوین و اتریوم به چه معناست و چگونه آن را بهتر درک کنیم؟

توسط مبین حسینی
|
3 تیر 1402
|
زمان مطالعه:  2 دقیقه
انقضای آپشن‌های بیت کوین و اتریوم به چه معناست و چگونه آن را بهتر درک کنیم؟

بازار کریپتو از زمانی که بحث راه‌اندازی ETF اسپات بیت کوین توسط بلک راک در 15 ژوئن داغ شد، از رشد قابل توجهی برخوردار بوده است. اما با انقضای 1.27 میلیارد دلار آپشن‌های بیت کوین و اتریوم، این افزایش قیمت اخیر که بیت کوین را به 31,000 دلار و اتریوم به 2000 دلار رسانده است، ممکن است به زودی به چالش کشیده شود.

اصطلاحات پیچیده پیرامون آپشن‌ها می‌تواند تا حدودی درک چگونگی تأثیر آنها بر بازار را تحت تاثیر قرار دهد. در بخش بعدی برخی از این اصطلاحات از جمله put، call و put-call ratio (PCR) را توضیح خواهیم داد. خوانندگانی که ممکن است با آپشن‌ها آشنایی بیشتری داشته باشند، می‌توانند به بخش دوم مراجعه کنند.

تعریف آپشن

در معاملات، اختیار معامله (Option) به قراردادهایی اطلاق می‌شود که به شرکت‌کنندگان بازار این حق را می‌دهد که یک دارایی را با قیمتی از پیش تعیین شده به نام Strike Price در تاریخی مشخص یا قبل از آن بخرند یا بفروشند. دو نوع اصلی قرارداد اختیار وجود دارد: کال آپشن (Call Option) و پوت آپشن (Put Option).

اختیار خرید یا همان کال آپشن به قراردادهایی اطلاق می‌شود که به دارنده آن حق خرید دارایی را به قیمت Strike می‌دهد. از سوی دیگر، آپشن‌های فروش به شرکت‌کنندگان در بازار اجازه می‌دهد تا دارایی را به قیمت Strike بفروشند.

قیمتی که خریدار برای قرارداد اختیار معامله می‌پردازد، پریمیوم (Premium) نامیده می‌شود.

آپشن‌ها دارای یک تاریخ انقضا هستند که از قبل در هنگام ایجاد قرارداد تعیین شده است. این آخرین تاریخی است که دارنده قرارداد می‌تواند از حق خرید یا فروش دارایی پایه به قیمت Strike استفاده کند که معمولاً در جمعه سوم ماه انقضا تعیین می‌شود.

آپشن‌ها را می‌توان برای اهداف مختلفی استفاده کرد، از جمله سفته‌بازی قیمت و پوشش ریسک سرمایه‌گذاری. علاوه بر این، درک بازار آپشن‌ها، به ویژه نسبت کال به پوت (PCR)، می‌تواند اطلاعاتی در مورد احساسات عمومی بازار در اختیار کاربران قرار دهد.

PCR با تقسیم تعداد آپشن‌های فروش معامله شده بر تعداد آپشن‌های خرید محاسبه می‌شود. از آنجایی که معمولاً سرمایه‌گذاران بیشتری کال را خریداری می‌کنند، نسبت PCR در 0.7 به طور کلی مبنای خوبی برای ارزیابی احساسات بازار در نظر گرفته می‌شود.

PCR بیشتر از 0.7 نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران بیشتری نسبت به خرید پوت اقدام کرده‌اند، که نشان‌دهنده احساسات نزولی بازار است. از سوی دیگر، PCR کمتر از 0.7 نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران بیشتری در حال خرید کال هستند، که نشان‌دهنده احساسات صعودی بازار است.

اکنون که معنای این عبارات کلیدی را فهمیدیم، می‌توانیم بررسی کنیم که چگونه انقضای آپشن‌های 1.27 میلیارد دلاری بیت‌کوین و اتریوم می‌تواند بر قیمت دارایی‌ها تأثیر بگذارد.

دانلود ماهنامه بهمن ماه دامیننس

برافراشته شدن پرچم بیت کوین در وال استریت

  کاهش قیمت ریسک بیت کوین و اتریوم

  در روز جمعه، 23 ژوئن، Greeks.live در توییتی فاش کرد که 31,000 آپشن بیت کوین به ارزش 930 میلیون دلار با PCR 0.73 و 180,000 آپشن اتریوم به ارزش 340 میلیون دلار با PCR 0.86 منقضی شده است.

  با توجه به اینکه PCR احساسات بازار نزولی را نشان می‌دهد، Greeks.live اظهار داشت که در بدترین سناریو، انقضای این آپشن‌ها می‌تواند باعث کاهش قیمت بیت کوین تا 27,000 دلار و قیمت اتریوم تا 1750 دلار شود.

  Greeks.live خاطرنشان کرد که ارزش موقعیت‌های آپشن بیت کوین در این هفته نزدیک به 50 درصد افزایش یافت که تحت تأثیر افزایش قیمت دارایی بوده است.

  گفتار پایانی

  PCR یک معیار مهم است که احساسات بازار را نشان می‌دهد. در سطوح فعلی، این نشان می‌دهد که معامله‌گران انتظار دارند قیمت‌ها کاهش یابد. از سوی دیگر تصمیمات سرمایه‌گذاری نباید صرفاً بر اساس PCR گرفته شود؛ زیرا چندین عامل دیگر می‌توانند بر قیمت یک دارایی تأثیر بگذارند. PCR همیشه دقیق نیست زیرا می‌تواند تحت تأثیر عواملی از جمله نوسانات دارایی اساسی باشد.

  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر