هر آنچه باید درباره وو نتورک (WOO Network) و ارز دیجیتال WOO بدانید

تاریخ انتشار: 9 خرداد 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 21 تیر 1402
زمان مطالعه:  10 دقیقه
وو نتورک یا شبکه وو

وو نتورک (WOO Network) از فناوری‌های نوظهوری است که نقدینگی بالا را همراه با کارمزدی کم یا حتی صفر در اختیار کاربران می‌گذارد. صرافی‌های ارز دیجیتال یکی از مهمترین پلتفرم‌ها در بازار رمزارزها به حساب می‌آیند که در دو نوع متمرکز (Centralized EXchange یا CEX) و غیرمتمرکز (Decentralized EXchange یا DEX) فعالیت می‌کنند و هرکدام قابلیت‌ها و ویژگی‌های مختلفی دارند. از میان تمامی عواملی که در انتخاب صرافی باید به آن‌ها توجه کرد، سه عامل امنیت، اعتبار و نقدینگی و حجم معاملات، مهمترین معیار‌هایی که باید در نظر گرفت.

در مقاله‌های صرافی متمرکز، مانعی برای ارز غیر متمرکز و صرافی غیر متمرکز چیست و چگونه کار می‌کند، با هر دو نوعِ صرافی‌ها آشنا شدیم، حال در این مقاله از بیت پین قصد داریم، شبکه‌ای را معرفی کنیم که هم در صرافی‌های متمرکز و هم در پروژه‌های حوزه دیفای در صرافی‌های غیرمتمرکز، میزان نقدینگی‌ را با کمترین کارمزد یا حتی کارمزد صفر، ارتقا می‌دهد.

وو نتورک چیست؟

وو نتورک، شبکه نقدینگی بالای است که توسط کرونوس ریسرچ (Kronos Research) راه‌اندازی شده و بهترین استراتژی‌های نقدینگی و معاملاتی و بازدهی بالا را برای معامله‌گران، صرافی‌ها، موسسات و پلتفرم‌های دیفای به ارمغان می‌آورد.

شبکه وو، صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز را به عنوان بخشی از شبکه نقدینگی ارائه می‌دهد. مدل متمرکز این شبکه، WOO X نام دارد و معاملات کم هزینه، فضای کاری معامله با قابلیت شخصی‌سازی و نقدینگی بالای را ارائه می‌دهد و نوع غیرمتمرکز آن هم با نام WOOFi، مدلی جدید را برای ساخت بازار فعال مصنوعی را در اختیار می‌گذارد که کپی‌شده اوردر بوک‌های صرافی‌های سنتی است.

کاربران پلتفرم معاملاتی وو نتورک، می‌توانند ارز دیجیتال اصلی این شبکه به نام WOO را مبادله کرده، خریداری کنند، به فروش برسانند یا استیک کنند. علاوه‌بر‌این WOO را می‌توان برای دریافت پاداش در WOOFi، استیک کرد.

وو نتورک (Woo Network) یا شبکه وو، شبکه‌ای است که دسترسی به بهترین نقدینگی، اجرای معاملات و استراتژی‌های سودآور را به صورت دموکراتیک، با کارمزدی کم یا حتی صفر، فراهم می‌کند.

از زمان معرفی بیت کوین، فضای بلاک چین رشد چشمگیری داشته و در همین راستا هم صرافی‌های ارزهای دیجیتال زیادی راه‌اندازی شده‌اند. به‌طوری‌که در گذشته‌ای نه‌چندان دور، تعداد صرافی‌های موجود انگشت‌شمار بود و هیچ بازارساز خودکاری (AMM) هم وجود نداشت. در آن زمان بسیاری از مردم بیت کوین (BTC) و سایر دارایی‌های دیجیتال را مستقیماً از افراد دیگر در بازارهای همتا‌به‌همتا (P2P) یا از طریق معاملات خارج از بورس (OTC) خریداری می‌کردند.

امروزه صدها (اگر نه هزاران) صرافی ارز دیجیتال برای انتخاب وجود دارد و وو نتورک هم بخشی از این اکوسیستم است، اما قابلیت‌های منحصربه‌فردی، فراتر از مدل سنتی مبادلات ارز دیجیتال، ارائه می‌کند و حجم معاملات روزانه‌ آن بین ۵ تا ۱۰ میلیارد دلار است.

همان‌طور که گفتیم وو نتورک، توسط کرونوس ریسرچ (Kronos Research) و با هدف برطرف کردن مشکل ناکافی و در دسترس نبودن نقدینگی در بسیاری از صرافی‌های ارزهای دیجیتال، چه متمرکز و چه غیرمتمرکز، راه‌اندازی شد؛ بایننس هم در میان ۱۲ میلیون دلار سرمایه‌گذاری در ژانویه ۲۰۲۲، به این صرافی رتبه +A داد.

شبکه (WOO Network)، بیشتر خدمات خود را بین پلتفرم WOO X (صرافی متمرکز)، WOOFi (صرافی غیرمتمرکز) و پلتفرم استیکینگ تقسیم می‌کند؛ این شبکه امکان انجام معاملات را از طریق توکن بومی خود، به نام WOO، برای مشتریان سازمانی فراهم می‌کند و به صرافی‌های شریک هم اجازه می‌دهد تا نقدینگی شبکه وو را از طریق واسط برنامه‌نویسی کاربردی (API) در خدمات خود ادغام کنند.

دانلود هفتمین ماهنامه دامیننس

سواد اقتصادی و ذهنیت برنده در دنیای کریپتوکارنسی

  عملکرد وو نتورک چگونه است؟

  در حال حاضر، شبکه با شرکت توسعه‌دهنده‌ خود، یعنی کرونوس ریسرچ برای تجمیع و ادغام نقدینگی از طریق معاملات الگوریتمی و استراتژی‌های پوشش ریسک، همکاری می‌کند. در این فرایند، نقدینگی از تعدادی پلتفرم‌های معاملاتی متمرکز و سازمانی پیشرو و شبکه‌های دیفای مانند اتریوم، BNB Chain، پالیگان و آوالانچ جمع‌آوری شده و سپس کلاینت‌ها مستقیماً از طریق API یا از طریق رابط کاربری گرافیکی در WOO X و WOOFi به شبکه متصل می‌شوند، البته برخی هم به صورت غیرمستقیم و از طریق پلتفرم‌های دیفای مانند 1inch، 0x یا Paraswap با شبکه ارتباط برقرار می‌کنند.

  وو نتورک

  علاوه‌بر‌این، شبکه وو ممکن است به عنوان فضایی قابل دسترسی توسط سازندگان بازار پلتفرم‌های دیگر مانند dYdX نیز استفاده شود، چراکه کارمزد صفر و شرایط وسوسه‌کننده این شبکه برای پوشش ریسک با هزینه پایین، ایده‌آل است. حجم معاملات به طور مداوم افزایش پیدا می‌کند، تا جایی که به لطف رشد نمایی پلتفرم‌های محبوبی مانند dYdX، تا اواسط سپتامبر ۲۰۲۱، حجم معاملات ۲۴ ساعته از ۲٫۵ میلیارد دلار هم فراتر رفت.

  آنچه وو نتورک را منحصر‌به‌فرد می‌کند؟

  تیم توسعه‌دهنده وو نتورک (WOO Network)‌، تجربه مالی و فنی قابل‌توجهی در بسیاری از شرکت‌ها مانند سیتادل (Citadel)، ویرچو (Virtu)، آلستون(Allston)، بانک Deutsche و BNP Paribas داشته و محصولات زیر را برای این شبکه توسعه داده‌اند:

  • WOO Network: دریچه‌ای برای مشتریان سازمانی تا بتوانند در اوردر بوک‌ها خود با صرافی‌های برتر رقابت کرده و اختلاف بین پیشنهاد و درخواست را کاهش دهند.
  • WOO X: پلتفرمی معاملاتی بدون کارمزد یا با کارمزد منفی است که بهترین نقدینگی و پیاده‌سازی را برای معامله‌گران حرفه‌ای و نهادی فراهم می‌کند. این محصول، ماژول‌های کاملاً قابل‌ تنظیمی را برای سفارشی‌سازی فضای کاری معامله ارائه می‌دهد.
  • WOOFi: مجموعه‌ای محصول که هدف‌شان گسترش شبکه نقدینگی وو نتورک به دیفای است و به کاربران DeFi کمک می‌کند تا بهترین قیمت‌ها و پایین‌ترین کارمزدها را با کمترین شکاف قیمتی میان پیشنهاد خرید و فروش را در کنار فرصت‌های سودآور و ایمن داشته باشند.
  • WOO Ventures: بازوی سرمایه‌گذاری وو نتورک، که به دنبال ایجاد مشارکت‌های استراتژیک با پروژه‌ها و اکوسیستم‌ها است. ۵۰ درصد از سود به‌دست‌آمده از تمام سرمایه‌گذاری‌ها بین دارندگان ارز دیجیتال WOO توزیع می‌شود.

  WOO X چیست؟

  WOO X، محصول اصلی شبکه وو است که خدمات معاملاتی را از طریق تامین مالی متمرکز (CeFi)، ارائه می‌دهد؛‌ معاملات کم کارمزد با نقدینگی بالا و فضای کاری با قابلیت سفارشی‌سازی از مزایای این صرافی به حساب می‌آیند.

  معاملات کم کارمزد

  کارمزدها، از مهم‌ترین عوامل در انتخاب پلتفرم است؛ کاربرانی که در WOO X به صورت دستی (بدون استفاده از API) معاملات خود را انجام می‌دهند، می‌توانند با ارتقا به سطح دسترسی ۲ در وو نتورک، کارمزد خود را هم برای سفارش‌گذاری و هم برای سفارش‌برداری، کاهش دهند. افرادی می‌توانند سطح دسترسی خود را به ۲ ارتقا دهند که ۱۸۰۰ توکن WOO در صرافی WOO X داشته باشند؛ گاهی اوقات مزایای اضافی هم برای کاربران با سطح دسترسی ۲ در نظر گرفته می‌شود.

  نقدینگی بالا

  کلید موفقیت هر صرافی، توانایی خریداران و فروشندگان برای تکمیل سفارشات خود به بهترین شکل ممکن است. در حالت ایده‌آل، برای سفارش‌های بزرگ باید اسلیپیج کم یا صفر بوده و شکاف قیمت پیشنهادی برای خرید و فروش هم خیلی کم باشد؛ تنها در چنین شرایطی است که نقدینگی بالا فراهم می‌شود. هر چه تعداد افراد بیشتری در صرافی خرید‌ و‌ فروش انجام دهند، صرافی هم راحت‌تر می‌تواند تقاضای کاربرانش را برآورده کند.

  وو نتورک نقدینگی خود را از معامله‌گران، صرافی‌ها، بازارسازان و موسسات مالی تامین می‌کند. مهم‌ترین تامین‌کننده مالی صرافی ارائه‌دهنده WOO X، کرونوس ریسرچ است که در حوزه بازارسازی فعالیت می‌کند و به کمک آن، WOO X می‌تواند با ارائه نقدینگی بالا پایه‌ای، نقدینگی بیشتری را جذب شبکه کند.

  فضای کاری با قابلیت شخصی‌سازی

  WOO X، قابلیت شخصی‌سازی سفارشی را از طریق ارائه ویجت‌ها، نمودارها و سایر عناصر برای کاربران فراهم می‌کند؛ کاربران با تجربه‌تر با استفاده از این قابلیت می‌توانند به اطلاعات و ابزارهای مورد نیاز دسترسی داشته باشند.

  WOOFi چیست؟

  WOOFi، بازارسازی خودکار مبتنی بر اسمارت چین بایننس (BSC) است که از مدل بازارساز فعال مصنوعی (sPMM) برای تعیین قیمت‌ها استفاده می‌کند. بیشتر بازار‌سازهای معمولی از بازارساز محصول ثابت (CPMM) ساده‌تر و کلاسیک استفاده می‌کنند. WOOFi سه قابلیت اصلی ارائه می‌دهد:

  مبادله

  کاربران می‌توانند در استخرهای نقدینگی WOOFi، بین جفت توکن‌ها سواپ کنند. مدل بازارساز فعال مصنوعی (sPMM)، بیشتر از اینکه به بازار‌ساز‌هایی مانند یونی‌سواپ (Uniswap) در اتریوم (ETH) شبیه باشد، به اوردر بوک‌های صرافی‌های سنتی شباهت دارد. مدل بازارساز فعال مصنوعی (sPMM) برای اسکن قیمت‌های اوردر بوک از صرافی‌های متمرکزی مانند بایننس و محاسبه قیمت مناسب برای معامله، به اوراکل‌های داده‌های بازار وو نتورک متکی است.

  در این شبکه نقدینگی به جای سیستم سنتی استخر نقدینگی با دو دارایی از استخرهای مجزا به دست می‌آید. WOOFi این دارایی‌ها را با ایجاد انگیزه برای سرمایه‌گذارانی که دارایی‌هایی با نقدینگی پایین ارائه می‌کنند، مدیریت کرده و تعادل می‌بخشد.

  درآمد

  کاربران می‌توانند ارزهای دیجیتال استخر‌های نقدینگی را از سایر صرافی‌های غیرمتمرکز و دارایی‌های مجزا، استیک کرده و فرایند کشت سود یا همان کسب پاداش از ذخیره ارزهای دیجیتال را آغاز کنند. این صندوق‌ها سودها را به‌طور خودکار و کارآمد دومرتبه سرمایه‌گذاری می‌کنند و امکان ترکیب سهم‌ها را فراهم می‌کنند.

  استیکینگ

  دارندگان توکن WOO می‌توانند برای سهیم شدن در درآمد حاصل از مبادله و کسب درآمد در WOOFi، ارزهای دیجیتال خود را استیک کنند.

  ارز دیجیتال WOO

  WOO، توکن اصلی و بومی وو نتورک است و نقش نیروی متحد‌کننده را برای تمام محصولات و خدمات DeFi و CeFi ایفا می‌کند. حداکثر تعداد عرضه این رمزارز، ۳ میلیارد واحد است که به طور پیوسته، تا زمانی که نیمی از حداکثر عرضه مصرف شود، با سوزاندن توکن به صورت ماهانه تخلیه می‌شود.

  توکن woo در وو نتورک

  WOO، توکنی کاربردی وو نتورک است که روی چندین بلاک چین از طریق پل‌هایی مانند BNB Chain، اتریوم، آوالانچ، پالیگان، سولانا، آربیتروم، فانتوم و نیر (NEAR) وجود دارد. این ارز دیجیتال در صرافی‌های برجسته در زنجیره‌های مختلف تعبیه شده است: Bancor، سوشی‌سواپ، یونی‌سواپ، پنکیک‌سواپ، QuickSwap و SpookySwap. ارز دیجیتال WOO امکان دسترسی به معاملات بدون کارمزد WOO X، تخفیف‌های معاملاتی (Trade to Earn)، استیکینگ، تخفیف‌ها، ایردراپ‌های WOO Ventures و ابزارهای حاکمیتی را فراهم می‌کند و موارد استفاده آن به شرح زیر است:

  • حاکمیت: دارندگان ارز دیجیتال WOO در WOOFi و WOO X و همچنین تمام افرادی که حداقل ۱۸۰۰ واحد توکن WOO در کیف پول آنچین خود دارند، می‌تواند با ایجاد پیشنهادها یا رای دادن در دائو (سازمان خودمختار غیرمتمرکز) وو نتورک، در حاکمیت غیرمتمرکز آن شرکت کند.
  • استیکینگ: با استیک کردن توکن‌های WOO، می‌توانید کارمزد معاملات خود را کاهش دهید و حتی از معاملات بدون کارمزد در WOO X بهره ببرید. افرادی که در WOO X معاملات با حجم بالا انجام می‌دهند نیز می‌توانند برای افزایش محدودیت‌های معاملاتی خود و کاهش کارمزد، توکن WOO را استیک کنند.
  • سود توزیع شده: بخشی از ارزهای دیجیتال دریافت شده از سرمایه‌گذاری‌های اولیه پروژه WOO Ventures بین دارندگان WOO در WOO X توزیع می‌شود. علاوه‌بر‌این، می‌توانید توکن WOO خود را در WOOFi استیک کرده و از کارمزد محصولات Swap و Earn سود کسب کنید.
  • تامین نقدینگی و سودآوری: می‌توانید از توکن WOO برای ورود به استخرها و فارم‌های نقدینگی در صرافی‌هایی مانند پنکیک‌سواپ، سوشی‌سواپ، یونی‌سواپ و … استفاده کنید؛ این کار، فرصت‌هایی را روی بلاک چین‌های مختلف فراهم می‌کند.
  • وام دادن و قرض گرفتن: می‌توانید از ارز دیجیتال WOO به عنوان وثیقه برای وام‌‌دهی استفاده کرده و آن را به سایر کاربران قرض دهید.
  • معاملات اجتماعی: در آینده، دارندگان WOO می‌توانند استراتژی‌های معاملاتی بسیار حرفه‌ای را از رفتار افرادی که معاملات حرفه‌ای انجام می‌دهند، تقلید کنید.
  • سوزاندن ارز دیجیتال WOO: وو نتورک ماهانه ۵۰ درصد از درآمد پلتفرم را برای خرید مجدد و سوزاندن توکن WOO استفاده می‌کند.

  توکنومیکس WOO

  همان‌طور که گفتیم تعداد نهایی توکن‌های WOO برابر با ۳٫۰۰۰٫۰۰۰‍‍٫۰۰۰ واحد درنظر گرفته شده و هر ماه هم ۵۰ درصد از درآمد پلتفرم، به خرید و سوزاندن توکن‌های WOO اختصاص پیدا می‌کند. توزیع ارزهای دیجیتال به شرح زیر است:

  توکنومیکس WOO

  • ۱۰ درصد برای فروش عمومی و خصوصی
  • ۱۰ درصد برای فروش به سرمایه‌گذارهای دوره‌ای
  • ۲۰ درصد برای اعضای تیم
  • ۵ درصد برای مشاوران
  • ۵۰ درصد برای حمایت از اکوسیستم
  • ۵ درصد برای مدیریت نقدینگی

  ارز دیجیتال WOO را از کدام صرافی‌ها می‌توان خرید؟

  رمزارز وو نتورک، یعنی توکن WOO را می‌توان از صرافی‌های متمرکز کوکوین، هیوبی گلوبال، گیت، پولونیکس، MEXC، WOO X و صرافی‌های غیرمتمرکز یونی‌سواپ و پنکیک‌سواپ خریداری کرد. البته به‌عنوان کاربر ایرانی، می‌توانید برای خرید ارز دیجیتال WOO از پلتفرم‌های معتبر ایرانی، مانند بیت پین اقدام کنید.

  چگونه ارز دیجیتال WOO را در WOOFi استیک کنم؟

  شما برای شروع به کسب سود در وو نتورک، می‌توانید ارز دیجیتال WOO را در پلتفرم WOOFi روی اسمارت چین BNB استیک کنید. پس از استیکینگ، مقداری توکن WOO به عنوان رسیدی از سهم خود از استخر نقدینگی دریافت خواهید کرد؛ هزینه‌های مبادله و انتقال در WOOFi بین شما و استخر تقسیم می‌شود. پس از خارج کردن سهم خود، آن مقدار ارز دیجیتال WOO که به عنوان رسید در اختیار شما قرار گرفته بود، سوزانده می‌شود و سپرده اولیه خود را به اضافه سود کسب‌شده دریافت خواهید کرد.

  برای شروع به فرایند استیک کردن، کیف پول خود را که حاوی توکن WOO است، به پلتفرم WOOFi متصل کنید، سپس مبلغ موردنظر خود برای استیک کردن را وارد کرده و تایید کنید. توجه داشته باشید که یک دوره قفل ۷ روزه با ۵ درصد جریمه برای برداشت، قبل از پایان این دوره وجود دارد.

  گفتار پایانی

  وو نتورک، برای آن دسته از کاربرانی که می‌خواهند امنیت صرافی‌های غیرمتمرکز را همراه با دسترسی به ارزهای دیجیتال فهرست نشده در پلتفرم‌های دیفای داشته باشند، گزینه‌ای مناسب محسوب می‌شود. تمرکز این شبکه بر نقدینگی برای کاربران بلاک چینی که می‌خواهند به هر قیمتی شده از اسلیپیج دوری کنند، ضروری است. شبکه وو، از پروژه‌های نادری است که خدمات صرافی‌های متمرکز (CEX) و غیرمتمرکز (DEX) را با هم ترکیب می کند.

  با توسعه نقدینگی وو نتورک در فضای دیفای (DeFi) و سیفای (CeFi)، قابلیت‌ها و کاربرد‌های ارزهای دیجیتال WOO هم گسترش پیدا می‌کند؛ درواقع ترکیبی از تیمی کهنه کار، حمایت‌های صرافی‌های بزرگی مانند بایننس و مجموعه‌ای از محصولات ضروری، به موقعیت پایدار فعلی این شبکه در بازار ارزهای دیجیتال کمک کرد و برای ادامه این رشد هم، شبکه وو قصد دارد محصولات، قابلیت‌ها و مشارکت‌های خود را گسترش دهد.

  سوالات متداول

  • وو نتورک چیست؟

  وو نتورک (Woo Network) با شبکه وو، شبکه‌ای با نقدینگی بالا است که تریدرها، صرافی‌ها، موسسات و پلتفرم‌های دیفای را به هم متصل می‌کند.

  • وو نتورک چه محصولاتی ارائه می‌دهد؟

  WOO X، WOOFi و WOO Ventures سه محصولی هستند که توسط وو نتورک ارائه می‌شوند تا بهترین نقدینگی را در کنار کارمزد کم یا حتی صفر برای این شبکه به ارمغان آورند.

  • توکن بومی وو نتورک چیست؟

  توکن اصلی و بومی وو نتورک، WOO نام دارد و نقش نیرویی متحد‌کننده را برای تمام محصولات و خدمات دیفای و سیفای ایفا می‌کند.

  شبنم توایی

  شبنم توایی

  علاقه زیادی به حوزه فناوری و فین تک دارم، درباره ارزهای دیجیتال، بلاک چین، هوش مصنوعی، وب ۳ و سایر موضوعات مرتبط با فناوری می‌نویسمو تحقیق می‌کنم. عاشق سفر و عکاسی هستمو اوقات فراغتم را با کشف جاذبه‌ها و ثبت لحظات زیبا سپری می‌کنم. بزرگترین هدفم تو زندگی یاد گرفتنه و لذت می‌برم از اینکه یادگرفته‌هامو دانش و تجربه‌ام را با دیگران به اشتراک بگذارم و از اونها هم یاد بگیرم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر