ارز دیجیتال سوشی سواپ (SushiSwap) چیست؟

تاریخ انتشار: 27 آبان 1400 | آخرین به‌روزرسانی: 11 شهریور 1402
زمان مطالعه:  9 دقیقه
ارز دیجیتال سوشی سواپ (SushiSwap) چیست؟

یکی از بحث‌های داغ تحلیلگران بازارهای سرمایه‌گذاری، خرید ارزهای دیجیتال است. سوشی سواپ از ارزهایی است که به‌تازگی به‌عنوان ارزی محبوب در بازارهای مالی غیرمتمرکز شناخته‌شده است. شاید در وهله اول با شنیدن نام آن به یاد غذا محبوب آسیای شرقی یعنی «سوشی» بیفتید که اصلاً تعجب‌برانگیز نیست. اگر شما هم به ارزهای دیجیتال و سرمایه‌گذاری در آن‌ها علاقه دارید، با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا این رمز ارز و توکن آن را بیشتر بشناسید.

خرید سوشی سوآپ

سوشی سواپ چیست؟

از ارزهای محبوب در دنیای کریپتوکارنسی، سوشی سواپ است. با رواج بازارهای AMM یا همان بازارساز خودکار در سال 2020 سوشی سواپ نیز به‌عنوان پروژه‌ای محبوب در زمینه این بازارها به‌شدت معروف شد.

در حالت کلی سوشی سواپ یک صرافی غیرمتمرکز است. این صرافی غیرمتمرکز به‌عنوان جدیدترین پلتفرم استخر نقدینگی در زمینه دیفای شناخته می‌شود که افراد به ازای سرمایه‌گذاری در استخرهای مشخص سود یا پاداش دریافت می‌کنند. از آنجایی‌که با معروف شدن SushiSwap نقدینگی زیادی به سمت آن سرازیر شد، به‌عنوان مطرح‌ترین رقیب یونی سواپ شناخته می‌شود. نکته جالب‌توجه در سرمایه‌گذاری در این ارز این است که کاربران با توجه به قوانین خاصی در صورت تخلیه کامل نقدینگی خود بازهم می‌توانند در سود شریک باشند که البته این موضوع خاصه برای تأمین‌کنندگان اولیه برنامه‌ریزی‌شده است.

لازم است بدانید که سوشی سواپ بلاک‌چین اختصاصی ندارد و توکن آن بر بلاکچین اتریوم که اختصاصی است، تعریف می‌شود.

دانلود ماهنامه اسفند ماه دامیننس

اهمیت ورود سرمایه‌گذاران نهادی به بازار کریپتو

  توکن سوشی (SUSHI) چیست؟

  هدف اصلی صرافی سوشی، جمع‌آوری نقدینگی است. کاربرانی که به جمع شدن نقدینگی کمک می‌کنند یا همان سرمایه‌گذاران پاداشی دریافت می‌کنند که به آن توکن سوشی می‌گویند. روش انتشار توکن سوشی به‌صورتی بود که بعد از انتشار پروژه سوشی سواپ، تمامی توکن‌ها توزیع شدن و از قبل پیش فروشی برای آن انجام نشد. طبق آخرین آمار در زمان نوشتن این مقاله توکن سوشی رتبه 56 ام ارز‌های دیجیتال را به خود اختصاص داده است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید توکن سوشی از نوع توکن ERC-20 است و توزیع آن بین سرمایه‌گذاران به‌صورت استخراج نقدینگی خواهد بود.

  استخرهای نقدینگی سوشی سواپ

  همان‌طور که گفته شد سرمایه‌گذاران نقدینگی خود را در استخرهایی واریز می‌کنند. این استخرهای نقد شوندگی درواقع به‌عنوان قراردادی هوشمند به‌حساب می‌آیند که نقد شدن سهام سرمایه‌گذاران را تضمین می‌کنند؛ استخرهای سوشی سواپ به شرح زیر است که در تمامی آن‌ها ETH نشان از اتریوم دارد:

  • USDT-ETH: این استخر پاداش دو برابری به نسبت استخرهای دیگر دارد.
  • USDC-ETH: در این استخر سرمایه‌گذاران درازای مشارکت خود توکن جدید را جایگزین وجه استیک (Stake) می‌کنند.
  • DAI-ETH: زمانی که از این استخر اتریوم خارج شود عرضه دای افزایش خواهد یافت و استخرهای دیگر نیز به همین صورت هرکدام در توازن با یک ارز دیجیتال هستند.
  • sUSD-ETH
  • COMP-ETH
  • LEND-ETH
  • SNX-ETH
  • UMA-ETH
  • LINK-ETH
  • BAND-ETH
  • AMPL-ETH
  • YFI-ETH
  • SUSHI-ETH

  خرید سوشی سوآپ

  نماد اختصاصی سوشی سواپ

  نماد سوشی سواپنماد اختصاصی این ارز دیجیتال، سوشی (SUSHI) است.

  تاریخچه سوشی سواپ و مخترع آن

  در 26 آگوست 2020 صرافی سوشی سواپ توسط دو فرد ناشناس بانام‌های مستعار 0xMaki و Chef Nomi تأسیس شد. نکته قابل‌توجه در نام مستعار مؤسس و نام ارز دیجیتال در این است که مؤسس خود را آشپز و ارز خود را به‌عنوان خوراکی محبوب معرفی کرده است. هنوز اطلاعات زیادی در مورد این دو نفر در دست نیست، اما مردم بر این باورند که شف نومی فردی چینی باشد.

  این صرافی در هفته اول تأسیس بیش از 1 میلیارد دلار از سرمایه‌گذاران برای توکن‌ها دریافت کرده بود و به‌عنوان رقیبی قدرتمند برای دیگر صرافی‌های غیرمتمرکز به شمار می‌رفت. چندی بعد به دلیل مشکلات پیش‌آمده و ضررهای حاصل از آن، سرآشپز نومی کناره‌گیری کرد و هدایت را به Sam Bankman-Fried مدیرعامل FTX سپرد. بعدازآن رهبر توسعه‌دهندگان سوشی سواپ، آندره گرونژ (Andre Cronje) معرفی شد. اگرچه سوشی سواپ سابقه‌ای بحث‌برانگیز دارد، اما هنوز هم به اخلاق و اصول صرافی‌های غیرمتمرکز پایبند است.

  هدف از ساخت سوشی سواپ

  هدف‌های مختلفی برای ساخت این صرافی غیرمتمرکز بیان‌شده است که در ادامه به آن پرداخته‌ایم:

  • اولین هدفی که توسط توسعه‌دهندگان این صرافی معرفی‌شده است، تبدیل‌شدن به بهترین اپلیکیشن غیرمتمرکز رمزارز‌های دیجیتال است.
  • هدف از ساخت این صرافی ایجاد تنوع در بازارهای مالی AMM بیان‌شده است.
  • دومین هدف امکان پرداخت برای خدماتی خاص با توکن‌های دریافتی است. مثلاً توکن خدماتی شما شامل پرداخت هزینه اتوبوس یا مترو است که به‌راحتی می‌توانید توکن خود را ارائه کنید.
  • با استفاده از زبان‌های بیشتر سطح بهره‌وری را افزایش می‌دهند.
  • ایجاد رمزارز دیجیتالی که توسط گوشی‌های همراه پشتیبانی شود.

  کاربرد سوشی سواپ و نقش آن در بازار ارز دیجیتال

  کاربرد سوشی سواپ در این است که این رمز ارز با قیمتی بسیار پایین به بازار عرضه شد و قیمت اولیه این رمز ارز به‌طور تقریبی یک دلار بود و این در حالی است که در مدت زمان کوتاهی قیمت آن تقریباً 10 برابر شد. پس از به وجود آمدن مشکلات مجدداً قیمت آن به یک دلار برگشت و تا به امروز قیمت آن حوالی 15 دلار است.

  کاربرد دیگر سوشی سواپ، حق حاکمیتی است که به هولدر‌های این توکن داده است. این بدان معنا است که بخشی از کارمزدهای پرداختی به هولدرها تعلق می‌گیرد.

  دیگر مزیت این پلتفرم عدم نیاز به تائید هویت است و هرکسی با دریافت نام کاربری می‌تواند در آن سرمایه‌گذاری کند. علاوه بر آن برای سرمایه‌گذاری نیز سقف خاصی در نظر گرفته نشده است. همچنین سرمایه‌گذاران، توکن‌های دریافتی را به‌راحتی می‌توانند با اتر معاوضه و مبادله کنند.

  سوشی سواپ برگرفته از غذای آسیای شرقی

  سوشی سواپ برگرفته از غذای آسیای شرقی

   آیا پروتکل صرافی سوشی، امن است؟

  در حالت کلی سرمایه‌گذاری در امور مالی صرافی‌های غیرمتمرکز همیشه ریسک‌های را به همراه داشته است. یکی از این ریسک‌ها، وجود باگ‌های نرم‌افزاری موجود در سیستم به‌حساب می‌آید. از دیگر ریسک‌هایی که مخصوص این ارز دیجیتال محسوب می‌شود، توسعه‌دهندگان ناشناسی است که در حال ارتقاء و پشتیبانی از این صرافی هستند.

  در بالا به توضیح مزایا و معایب این ارز دیجیتال پرداختیم؛ به خاطر داشته باشید که طبق نظر کارشناسان سرمایه‌گذاری، عاقلانه به نظر نمی‌رسد که تمامی منابع مالی خود را در ارزی خاص سرمایه‌گذاری کنید. قطعاً نمی‌شود از جذابیت SushiSwap چشم‌پوشی کرد، اما همیشه برای انتقال سرمایه خود حساسیت قابل‌توجهی به خرج دهید و حد ریسک خود را قبل از ورود به این عرصه، تعیین کنید.

  لازم به ذکر است که هولدرهای این صرافی غیرمتمرکز از شرکت‌های بزرگ و مطمئنی برای سرمایه‌گذاری و تأمین نقدینگی دعوت به همکاری کرده‌اند و دلیل این کار، افزایش حس امنیت برای سرمایه‌گذاران است. این صرافی یک‌بار نیز توسط بلاک چین پک شیلد مورد ممیزی قرار گرفت که طبق گزارشات، هیچ‌گونه مشکل یا بحرانی در این صرافی اعلام نشد.

  خرید و فروش سوشی سواپ

  همان‌طور که گفتیم برای انجام معاملات در این صرافی احتیاجی به احراز هویت نیست. برای شروع تنها به یک کیف پول رمز ارز و تعدادی توکن یا اتریوم نیاز خواهد بود که این ارز‌های برای پرداخت گس (GAS) مورداستفاده قرار می‌گیرند. برای خرید می‌توانید به سه روش زیر عمل کنید:

  1. خرید از صرافی غیرمتمرکز
  2. خرید از صرافی متمرکز خارجی
  3. خرید از صرافی متمرکز داخلی (بیت پین)

  برای خرید از صرافی غیرمتمرکز کافی است به سایت سوشی سواپ https://sushi.com/ رفته و روی گزینه Enter App کلیک کنید که با کلیک به کیف پول اتریومی دیجیتال خود متصل می‌شوید. لازم به ذکر است امکان پرداخت با کیف پول‌های متامسک و Walletconnect نیز وجود دارد.

  آموزش سوشی سوآپ

  در مرحله بعد سیستم از شما اجازه دسترسی به کیف پول شما را می‌گیرد که با اجازه دسترسی می‌توانید به تأمین نقدینگی و دریافت توکن بپردازید.

  در مرحله بعد باید استخر نقدینگی موردنظر خود را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که هر استخر نقدینگی سود سالیانه متفاوتی را به سرمایه‌گذاران ارائه می‌کند؛ پس در زمان انتخاب به سود سالیانه دقت نمایید.

  به خاطر داشته باشید که برای خرید باید ریال را به اتر تبدیل کنید. بعد از پرداخت نقدینگی مقداری اطلاعات در رابطه با توکن سوشی‌های دریافت شده به شما نمایش داده می‌شود. پس از سرمایه‌گذاری مقداری تتر و توکن به پاس سرمایه‌گذاری به شما به‌عنوان پاداش داده می‌شود.

  اگر قصد خرید از صرافی‌های متمرکز را دارید، صرافی‌هایی که از این ارز پشتیبانی می‌کنند به شرح زیر است:

  • صرافی بایننس (Binance)
  • صرافی io
  • صرافی Bitpin
  • صرافی بالانسر (Balancer)
  • صرافی هیت‌بی‌تی‌سی (HitBTC)

  مزایای خرید سوشی سواپ

  سرمایه‌گذاری در این صرافی غیرمتمرکز مزایای متعددی دارد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم:

  • عدم نیاز به احراز هویت
  • دریافت توکن سوشی: این توکن سوشی‌ها در ازای فعالیت در استخرهای نقدینگی به سرمایه‌گذاران توکن سوشی داده می‌شود که می‌توانند آن‌ها را به اتریوم تبدیل کنند.
  • قدرتمند بودن تیم پشتیبانی: این عامل خود به‌تنهایی مزیتی عالی به نظر می‌رسد و یکی از کاربردهای آن، کم بودن احتمال هک شدن اطلاعات است.

  معایب خرید سوشی سواپ

  عمده‌ترین عیب سرمایه‌گذاری در این صرافی، وجود ضررهای ناپایدار در استخرهای نقد شوندگی آن است. دلیل این موضوع، عدم ثبات تأمین نقد شوندگی و توکن‌های این صرافی است که به نظر می‌رسد با گذشت زمان این موضوع به ثبات برسد؛ چراکه این پلتفرم به‌تازگی معرفی‌شده است.

  از دیگر معایب آن کم بودن فراوانی رمز ارز‌های تبادلی است. از دیگر عیب‌های آن می‌توان به محدودیت‌های موجود در حجم بالا، عدم وجود حد ضرر و حد سود و وجود کارمزدهای بالا اشاره کرد.

  استیک SUSHi$

  اگر شما هم قبلاً به خرید سوشی اقدام کرده باشید، می‌دانید که این پلتفرم دائما شما را به حفظ توکن سوشی تشویق می‌کند. علاوه بر حفظ توکن این پلتفرم شما را به استیک کردن و سپرده‌گذاری در xSHUSHI ترغیب می‌نماید. این سپرده‌گذاری علاوه بر توکن‌ها، به شما سود مضاعف می‌دهد.

  سرمایه‌گذاری xSHUSHI در سوشی سواپ

   انتخاب بهترین کیف پول سوشی سواپ

  از آنجایی‌که برای ذخیره توکن‌های سوشی آپ به کیف پول دیجیتال با قابلیت ذخیره‌سازی اتریوم 2.0 احتیاج دارید، باید مطابق با نیاز خود کیف پول ارز دیجیتال خود را انتخاب کنید. برای این کار سه انتخاب خواهید داشت که به شرح زیر است:

  • انتخاب کیف پول سخت افزاری: این کیف پول‌ها با پشتیبان گیری آفلاین به‌عنوان ایمن‌ترین گزینه پیش روی شما قرار می‌گیرد. به خاطر داشته باشید که قیمت این کیف پول‌ها گران‌تر است و مناسب کاربرانی است که تجربه بیشتری در این زمینه ‌دارند؛ چرا که تجزیه‌وتحلیل آن دشوار به نظر می‌رسد. برای خرید کیف پول سخت افزاری بهتر است اول امکانات Ledger و Trezor را ارزیابی کنید.
  • انتخاب کیف پول نرم افزاری؛ گزینه‌ای (معمولاً) رایگان: این کیف پول‌ها در کامپیوتر و گوشی‌های همراه بارگیری می‌شود. کار کردن با این کیف پول‌ها آسان‌تر است، اما از امنیت کمتری به نسبت کیف پول سخت‌افزاری برخوردار هستند. کیف پول‌هایی که از این رمز ارز پشتیبانی می‌کنند شامل MetaMask و WalletConnect است.
  • کیف پول مبادله آنلاین: برای دسترسی به این کیف پول‌ها باید به مرورگر وب و اینترنت دسترسی داشته باشید. امنیت این کیف پول از دو گزینه قبلی بسیار کمتر است. این کیف پول مناسب افرادی است که توکن‌های کمی دارند.

  گفتار پایانی!

  روزانه پیشرفت‌های گوناگونی در فضای ارزهای دیجیتال و دیفای صورت می‌گیرد. یکی از ایده‌های نوین که به این بازار بین‌المللی راه‌یافته، پلتفرم ارز سوشی سواپ است. در این نوشتار به توضیح جامعی از این ارز دیجیتال و استخر نقدینگی آن پرداختیم. همچنین در ارتباط با توکن سوشی توضیح کلی ارائه کردیم. همان‌طور که می‌دانید صرافی‌های غیرمتمرکز دسترسی را برای سرمایه‌گذاری افرادی که به دلیل سکونت در کشوری خاص تحریم شده‌اند، آزاد کرده است؛ پس این صرافی‌ها برای سرمایه‌گذاری ما آزاد هستند. سرمایه‌گذاری در هر کاری ریسک‌ها و مزایای خاص خود را دارد. با شناخت جامع و کلی از ریسک‌های هر اقدامی که می‌خواهید بکنید، احتمال آن را به کمترین حد ممکن برسانید.

  خرید سوشی سوآپ

  سؤالات متداول

  1. آیا سوشی سواپ امن است؟

  ورود نقدینگی به هر سرمایه‌گذاری خطرات خاص خود را دارد؛ با شناخت توانایی خود چه ازلحاظ مالی و چه ازلحاظ احساسی در زمینه حد ضرر بهتر می‌توانید در ارتباط با سرمایه‌گذاری تصمیم بگیرید.

  1. آیا سوشی سواپ، بلاک چین اختصاصی دارد؟

  خیر، این پلتفرم از بلاک چین اتریوم استفاده می‌کند.

  1. مخترع سوشی سواپ چه کسی است؟

  مخترع این ارز دو شخص با هویتی نامعلوم بانام‌های مستعار 0xMaki و Chef Nomi هستند.

  1. آیا برای خرید سوشی سواپ به کیف پول خاصی احتیاج است؟

  بله! برای خرید باید از کیف پولی که از اتریوم پشتیبانی می‌کند، استفاده نمایید.

  کارن آهنگری

  بازی با کلمات، یکی از بهترین سرگرمی‌هاست. در کنارش، کمک به دیده شدن این کلمات با کمک SEO هم مهمترین وظیفه‌ی من تو بیت‌پینه. سعی می‌کنم دانسته‌هام رو تو حوزه کریپتو با کاربرها به اشتراک بذارم و با سئو به دیده شدن این دانسته‌ها، کمک کنم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر