آندره کرونژ کیست و چه اقداماتی در حوزه ارزهای دیجیتال انجام داده است؟

معرفی و بیوگرافی، موسس پلتفرم یرن فایننس (Yearn.finance) و خالق توکن YFI؛
تاریخ انتشار: 18 مهر 1400 | آخرین به‌روزرسانی: 24 تیر 1402
زمان مطالعه:  5 دقیقه
معرفی و بیوگرافی، موسس پلتفرم یرن فایننس (Yearn.finance) و خالق توکن YFI

آندره کرونژ اهل آفریقای جنوبی و توسعه‌دهنده نرم‌افزار و کارآفرین در زمینه ارزهای دیجیتال یا دیفای (سیستم‌های مالی غیرمتمرکز) است. او نقش مهمی در تاسیس موسسه مالی یرن فایننس (Yearn Finance) داشت.

کرونژ در پروژه‌های مهمی مشارکت کرده و یکی از تأثیرگذارترین افراد در زمینه دیفای است. در این نوشتار به بررسی زندگی و عملکرد آندره کرونژ پرداخته‌ایم.

پیشینه آندره کرونژ

کرونژ در سال 2003 از دانشگاه استلنبوش، در رشته حقوق فارغ‌التحصیل شد. سپس در سال 2005، وارد موسسه گروه آموزش علوم کامپیوتر (CTI) شد و به تحصیل در رشته علوم کامپیوتر و سیستم‌های اطلاعاتی مشغول شد. وی بین سال‌های 2005 و 2006 در موسسه گفته شده به عنوان استاد مشغول به کار بود.

بعد از اتمام کار در موسسه گروه آموزش علوم کامپیوتر، وارد پروژه‌های فنی شد. آندره کرونژ در این مدت به عنوان سرپرست گروه فنی در شرکت ووداکام (Vodacom)، توسعه دهنده موبایل در مپلیکیشن‌ها (Mapplications) و معمار نرم‌افزار در فول فیسینگ (Full Facing) کار کرده است.

در سال‌های اخیر، کرونژ به فعالیت در حوزه ارزهای دیجیتال پرداخته است. سمت‌های او در این زمینه عبارتند از:

 • مشاور پروتکل بلاک چین (Blockchain Protocol Advisor) در بیت دیم (BitDiem)
 • مهندس زیرساخت بلاک چین در کریپتو کرو (Cryptocurve)
 • تحلیل‌گر فناوری در لمنیسکپ (Lemniscap)

تا سال 2021 او موقعیت‌های شغلی مختلفی مثل معمار دیفای آزادکار در موسسه اتریوم و معمار شرکت خود، یعنی یرن فایننس.

دیفای به معنای امور مالی غیرمتمرکز (Decentralized Finance) است

دیفای به معنای امور مالی غیرمتمرکز (Decentralized Finance) است

دانلود ماهنامه بهمن ماه دامیننس

برافراشته شدن پرچم بیت کوین در وال استریت

  اقدامات کرونژ در صنعت دیفای

  آندره کرونژ در یکی از مصاحبه‌های خود اعلام کرد از طریق فناوری مالی (Fintech) به حوزه بلاک چین راه یافته است.

  در سال‌های 2016 و 2017 کرونژ به فناوری دفتر‌کل توزیع‌شده علاقه‌مند شد. علت این علاقه تعهد او به حل مشکلات در شبکه کامپیوتری مش (Mesh Computer Networks)، کلان داده (Big Data) و یادگیری ماشینی بوده است.

  او در این باره می‌گوید: پس از اینکه وارد این حوزه شدم، فهمیدم تا چه حد دروغ و حرف‌های اغراق‌آمیز با آن ترکیب شده است؛ اما بخش مرکزی آن هنوز قدرت دارد؛ همین مسئله تا به حال باعث شده در این کار بمانم.

  در پایان سال 2017، زمان صعود شدید قیمت بیت کوین، کرونژ به ارز دیجیتال علاقه‌ نشان داد. همین‌که همکارش برای رفتن به ماه‌عسل او را تنها گذاشت، شروع کرد به تحقیق درباره رمز ارزها. او معتقد است اگر همکارش ازدواج نمی‌کرد، احتمال هنوز هم مشغول به انجام کار قبلی خود بود.

  آندره کرونژ و دنیای توکن‌ها

  هم‌زمان با افزایش تمایلش به کار در حوزه ارزهای دیجیتال، وی شروع به بررسی کدهای آن‌ها کرد. پس از آن در پروژه فانتوم- پلتفرم بلاک چین کره جنوبی-شروع به فعالیت کرد. تا آن زمان دیگر از بازی توکن‌ها خسته شده بود.

  به گفته وی:

  بازی توکن‌ها، انرژی، زمان و سرمایه زیادی می‌طلبد که در طولانی مدت اثر مثبتی برای توکن دارد.

  در نهایت او با تاسیس یرن فایننس تصمیم گرفت به افزایش دارایی افرادی که توکن دارند، کمک کند. این پروژه زمانی آغاز شد که او سعی داشت ارز با‌ثبات (Stablecoin) خود را وارد حساب‌های پس‌انداز کند.

  بعدها او اعلام کرد درباره دیفای بیش از حد اغراق شده است. بعد از پیشرفت در حوزه توکن‌ها او متوجه شد مردم در قبال توکن‌ها دو موضع دارند: آن‌هایی که این صنعت را ترک می‌کنند و آن‌هایی که آن‌قدر در این زمینه رشد می‌کنند که از آن سیر شوند.

  علیرغم باور او درباره صنعت دیفای، کرونژ اولین سپرده یرن فایننس را در سال 2020 انجام داد.

  پلتفرم یرن فایننس

  اوج شهرت آندره کرونژ، اوایل 2020، زمان تاسیس یرن فایننس رخ داد. سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال می‌توانند رمز ارزهای خود را در این موسسه در قبال عودت سود سرمایه‌گذاری کنند. رشد سالانه دارایی‌ها در این پلتفرم از 1 درصد تا حتی 45 درصد، متفاوت است.

  توکن چیست؟

  توکن‌ها واحدهایی هستند که در پروژه‌ها و شبکه بلاک چین معنی و ارزش دارند.

  توکن YFI

  توکن اصلی یرن فایننس (YFI) به اسم خود شرکت است. این همان توکنی است که سود اصلی شرکت را تامین می‌کند و دارندگان آن آینده این پلتفرم را رقم می‌زنند.

  به علت رشد خوب یرن در 2020 همه توکن‌های آن بین مهیا‌کنندگان نقدشوندگی توزیع شده‌اند و گروه موسس یرن فایننس هیچ توکنی نزد خود ندارد. کرونژ درباره این نحوه توزیع ابراز پشیمانی کرده است.

  پس از اینکه آندره کرونژ مبلغ 15 میلیون دلار را طبق قرارداد منحنی خود با پروژه امیننس- پروژه‌ای که در آن مشغول بود- دریافت کرد. با اینکه این پروژه فاصله چندانی با مرحله تولید نداشت، اما به علت وجود نقص در قرارداد بودجه 15 میلیونی از دست رفت. این مسئله باعث ایجاد اختلاف بین او و اجتماعی شد که او را معتبر می‌دانستند.

  مدتی بعد کرونژ از طریق همکاری با تعداد زیادی از پروژه‌های دیفای، دوباره به عرصه رقابت برگشت. به این ترتیب، یرن به عنوان عنصر محرک نوآوری در دیفای، نقش خود را مطرح کرد.

  YFI یک توکن بر مبنای الگوریتم ERC20 است

  YFI یک توکن بر مبنای الگوریتم ERC20 است

  ارزش خالص دارایی‌های آندره کرونژ

  اطلاعات مشخصی درباره ارزش خالص دارایی‌های آندره کرونژ وجود ندارد. با این حال ارزش پروژه‌هایی که انجام داده مشخص است.

  در حالی که او توکن یرن را به عنوان توکنی بی‌ارزش وارد بازار کرد، یک هفته پس از اینکه این توکن در پلتفرم هایدن آدامز قرار گرفت، دچار رشد 35 هزار درصدی شد. تا سال 2020 ارزش دارایی‌های ارزهای دیجیتال یرن فایننس، 650 میلیون دلار تخمین زده شده است.

  به‌روزرسانی: بنیان‌گذار یرن فایننس از دنیای ارزهای دیجیتال، خداحافظی کرد!

  آندره کرونژ (Andre Cronje) در توئیتی اعلام کرد دیگر در فضای کریپتو فعالیت نخواهد داشت. آندره هیچ دلیلی را برای این تصمیم خود بیان نکرد. آندره کرونژ توسعه‌دهنده در امور مالی غیرمتمرکز و از سازندگان YF بوده است. ارزهای دیجیتال مرتبط با پروژه های کرونژ، مانند FTM و YFI، پس از این اعلام غافلگیرکننده، به شدت کاهش یافتند. پیش‌بینی شده است که این کاهش موقت بوده و پس از کاهش تاثیرات این خبر، ارزهای دیجیتال مربوط به پروژه‌های تحت نظر آندره کرونژ، مجدد روند مثبت و طبیعی خود را ادامه دهند.

  کلام آخر!

  آندره کرونژ فعال در زمینه ارزهای دیجیتال و موسس یرن فایننس، طبق وب‌سایت کوین تلگراف (Cointelegrap) دومین فرد تأثیرگذار در حوزه بلاکچین است. او می‌گوید تا زمانی در حوزه دیفای فعالیت می‌کند که برای او سرگرم‌کننده باشد.

  خرید ارز دیجیتال یرن فایننس

  سوالات متداول

  1. آندره کرونژ کیست؟

  او موسس پلتفرم یرن فایننس و توکن مخصوص آن (YFI)، همچنین توسعه دهنده نرم‌افزار و کارآفرین دیفای است.

  1. منظور از دیفای چیست؟

  دیفای(Decentralized Finance) به مسائل مالی غیرمتمرکز می‌گویند.

  1. توکن YFI چه توکنی است؟

  توکن YFI توکن مخصوص شرکت یرن فایننس است.

  1. ارزش دارایی‌های آندره کرونژ چقدر است؟

  ارزش دقیق دارایی‌های او مشخص نیست، اما ارزش خالص دارایی‌های یرن فایننس 650 میلیون دلار برآورد شده است.

  1. عملکرد یرن فایننس چگونه است؟

  این پلتفرم سپرده ارز دیجیتال را از سرمایه‌گذاران دریافت می‌کند و در برابر دادن سود سالانه آن را نزد خود نگه‌ می‌دارد.

  کارن آهنگری

  بازی با کلمات، یکی از بهترین سرگرمی‌هاست. در کنارش، کمک به دیده شدن این کلمات با کمک SEO هم مهمترین وظیفه‌ی من تو بیت‌پینه. سعی می‌کنم دانسته‌هام رو تو حوزه کریپتو با کاربرها به اشتراک بذارم و با سئو به دیده شدن این دانسته‌ها، کمک کنم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  وارن بافت کیست؟ با هشتمین ثروتمند جهان آشنا شوید

  زمانی که سخن از ثروتمند‌ترین افراد جهان به میان می‌آید، نام ...

  10 زن تاثیرگذار در صنعت ارزهای دیجیتال و بلاک چین

  صنعت ارزهای دیجیتال و در کل فناوری بلاک چین، فرصت‌های برابری ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر