پروژه سینگولاریتی نت SingularityNET و ارز دیجیتال AGIX؛ اولین بازار غیرمتمرکز هوش مصنوعی

توسط مبین حسینی
|
1 خرداد 1402
|
زمان مطالعه:  4 دقیقه
پروژه سینگولاریتی نت SingularityNET و ارز دیجیتال AGIX؛ اولین بازار غیرمتمرکز هوش مصنوعی

توسعه سریع و محبوبیت روزافزون برنامه‌های هوش مصنوعی، منجر به محبوبیت پلتفرم‌هایی مانند SingularityNET، ChatGPT و Midjourney شده است. با سرمایه‌گذاری خیره‌کننده ۱۰ میلیارد دلاری غول فناوری مایکروسافت در چت جی پی تی، می‌توانیم برای ادامه گسترش و پذیرش برنامه‌های کاربردی هوش مصنوعی در آینده‌ای نزدیک خوش‌بین بود.

همراه با این روند، AGIX، توکن بومی SingularityNE هم از ابتدای سال ۲۰۲۳ دستاوردهای چشمگیری را به ثبت رسانده است.

در این مقاله از بیت پین، قصد داریم پیشینه و عملکرد پروژه سینگولاریتی نت و اجزای کلیدی آن مانند ارز دیجیتال AGIX و فرصت‌های استیک کردن را بررسی کنیم. در پایان این مقاله درک جامعی از اکوسیستم سینگولاریتی نت، مشارکت آن در چشم‌انداز هوش مصنوعی و تأثیر آن بر دنیای در حال تکامل هوش مصنوعی، خواهیم داشت.

پیدایش سینگولاریتی نت

سینگولاریتی نت، زاییده فکر دکتر بن گورتزل، با هدف بلندپروازانه توسعه پلتفرمی غیرمتمرکز، دموکراتیک و فراگیر در حوزه هوش عمومی مصنوعی (AGI) است. چشم‌انداز سینگولاریتی نت ایجاد سیستم AGI عاری از محدودیت‌های کنترل متمرکز است که دسترسی همگان را برای آن فراهم کرده و به اهداف خاص یک شرکت یا کشور هم محدود نمی‌شود.

تیم توسعه‌دهنده سینگولاریتی نت، گروهی خلاق و باتجربه شامل مهندسان، دانشمندان، محققان، کارآفرینان و بازاریابان است که هسته اصلی و تیم هوش مصنوعی آن، توسط گروه‌های متخصصی با تمرکز بر حوزه‌های کاربردی مختلف مانند امور مالی، رباتیک، هوش مصنوعی زیست‌پزشکی، رسانه، هنر و سرگرمی گسترش یافته است.

Newslatter Vector

دریافت مطالب اختصاصی در خبرنامه بیت پین

  Newslatter avatar شما هم به جمع ۲۴۰۰۰ نفری خبرنامه ما بپیوندید.

  سینگولاریتی نت SingularityNET چیست؟

  سینگولاریتی نت، بازار غیرمتمرکز هوش مصنوعی، مستقر روی بلاک چین کاردانو است و از فناوری پیشرفته این بلاک چین هم بهره می‌برد. چشم‌انداز این پروژه به‌کارگیری قابلیت‌های بلاک چین در جهت توسعه بازار غیرمتمرکز هوش مصنوعی و ایجاد سیستم هوش عمومی مصنوعی (AGI) است که می‌تواند اهداف متعددی را دنبال کند.

  خالق سینگولاریتی نت

  در زمان نگارش این مقاله، اکوسیستم سینگولاریتی نت از ۱۳ پروتکل تشکیل شده که یا در دست توسعه هستند یا در حال حاضر به عنوان بخش جدایی‌ناپذیری از اکوسیستم عمل می‌کنند. تیم توسعه‌دهنده‌ی این پروژه که در هلند مستقر است، با شرکت‌های برجسته‌ای مانند Domino’s Pizza همکاری‌ می‌کند. سینگولاریتی نت با اتخاذ نگرش مشارکتی به جای نگرش رقابتی، با Deep Brainchain – پروژه هوش مصنوعی مبتنی بر NEO – نیز در سال ۲۰۱۹ همکاری کرده است.

  سینگولاریتی نت SingularityNET چگونه کار می‌کند؟

  سینگولاریتی نت به طور غیرقابل انکاری پیچیده است و به‌عنوان بازاری که در حال حاضر، هوش مصنوعی جزئی جدایی‌ناپذیر از آن را تشکیل می‌دهد، از همان ابتدا هم با برنامه‌هایی برای تبدیل شدن به شبکه هوش مصنوعی کاملاً سازمان‌یافته‌ای آغاز به کار کرد. هدف نهایی این پروژه، استفاده از هوش مصنوعی برای واگذاری وظایف در شبکه‌ا‌ی مستقل و تقویت شبکه به صورت جمعی است. برای شروع، بیایید اصول اولیه را بررسی کنیم.

  سینگولاریتی نت در ابتدا به عنوان بازاری برای خدمات هوش مصنوعی راه‌اندازی و در دو سال اول فعالیت‌های خود را روی سه حوزه خاص متمرکز کرد:

  • رباتیک ابری (Cloud Robotics)
  • تحقیقات زیست‌پزشکی (Biomedical Research)
  • امنیت سایبری (Cybersecurity)

  در این بازار آزاد، توسعه‌دهندگان هوش مصنوعی می‌توانند ابزارها و خدمات خود را با توکن‌های سینگولاریتی نت یا سایر ابزارها و خدمات مبادله کنند. برای ساده‌سازی این تراکنش‌ها، سینگولاریتی APIهایی را ارائه می‌کند که خدمات استاندارد هوش مصنوعی، مانند پردازش تصویر و زبان را در قراردادهای هوشمند ادغام می‌کنند.

  ارز دیجیتال AGIX

  سینگولاریتی نت همچنین از قراردادهای هوشمند برای فعال کردن سایر خدمات، مانند تطبیق مبادلات مطلوب بین نماینده‌ها و تسهیل فرایند رأی‌گیری در مورد مسائل حاکمیتی استفاده می‌کند؛ این پروژه دموکراسی DSOC را به عنوان مدل حکومتی خود به کار گرفته است.

  در این شبکه، نماینده‌ها، نهادهایی هستند که قراردادهای هوشمند را روی پلتفرم اجرا کرده و معمولاً به عنوان نودهای شبکه عمل می‌کنند. برای حفظ یکپارچگی شبکه، این نماینده‌ها پس از هر تراکنش به یکدیگر در مقیاس ۰ یا ۱ امتیاز می‌دهند؛ البته رتبه‌بندی اجباری نیست و می‌تواند خودکار باشد. اگر نماینده‌ای، کاری را به عنوان کامل علامت‌گذاری و پرداخت را ارسال کند، رتبه ۱ را کسب می‌کند.

  ارز دیجیتال AGIX

  ارز دیجیتال AGIX توکن کاربردی سینگولاریتی نت است که پس از هارد فورک توکن AGI اصلی ایجاد شد و از طریق کراس چین (Cross-chain) با کاردانو تعامل دارد. این توکن برای پشتیبانی از عملکردهای اصلی سینگولاریتی نت طراحی شده و نمایندگان یا همان Agentهای هوش مصنوعی را قادر می‌سازد تا با یکدیگر و پروتکل‌های خارجی تعامل داشته باشند، پرداخت‌ها را در بازار هوش مصنوعی ساده می‌کند، به دارندگان توکن‌هایی که از طریق استیک کردن به امنیت پلتفرم کمک می‌کنند، پاداش می‌دهد و به دارندگان توکن اجازه می‌دهد تا در تأمین مالی دموکراتیک برای عملیات شبکه، از طریق رأی‌گیری مشارکت داشته باشند.

  خالق سینگولاریتی نت

  توکن AGIX حداکثر ۲ میلیارد عرضه دارد. تا لحظه نگارش این مطلب، عرضه در گردش آن تقریباً ۱٫۲۱ میلیارد و نزدیک به کل عرضه ۱٫۲۸ میلیاردی است.

  استیک کردن ارز دیجیتال AGIX

  سینگولاریتی نت دارای پورتال استیکینگ است که به دارندگان توکن AGIX اجازه می‌دهد توکن‌های خود را در ازای پاداش قفل کنند. دارندگان با استیک کردن ارز دیجیتال AGIX به ایمن کردن عملیات بازار هوش مصنوعی پلتفرم کمک می‌کنند.

  پس از ۳۰ روز، توکن‌های AGIX را می‌توان برای کسب پاداش‌ها، بازخرید کرد. کسانی که علاقه‌مند به ادامه استیکینگ هستند، می‌توانند توکن‌های خود را در دوره بعدی هم استیک کنند.

  در حالی که پورتال استیکینگ در حال حاضر روی بلاک چین اتریوم فعال است، انتظار می‌رود نسخه بهبودیافته بلاک چین کاردانو به زودی منتشر شود.

  از کجا ارز دیجیتال AGIX بخریم؟

  ارز دیجیتال AGIX در صرافی‌های معتبری از جمله بیت پین لیست شده است؛ پس از ثبت نام در بیت پین، می‌توانید نسبت به خرید ارز دیجیتال AGIX اقدام کنید.

  گفتار پایانی

  سینگولاریتی نت نقش مهمی در تکامل و پذیرش در جریان اصلی برنامه‌های کاربردی هوش مصنوعی ایفا می‌کند. هدف این پلتفرم با ارائه بازار غیرمتمرکز هوش مصنوعی و تقویت همکاری بین توسعه‌دهندگان هوش مصنوعی، توسعه و اجرای هوش عمومی مصنوعی (AGI) است.

  توکن AGIX به عنوان جزئی اساسی از اکوسیستم سینگولاریتی نت به حساب می‌آید که انجام تراکنش‌ها، تسویه‌حساب‌ها، مشوق‌ها و حاکمیت را در پلتفرم امکان‌پذیر می‌کند.

  همانطور که در این راهنما بررسی کردیم، رشد و موفقیت سینگولاریتی و توکن اصلی آن AGIX ، پتانسیل ترکیب هوش مصنوعی و فناوری بلاک چین را نشان می‌دهد. سینگولاریتی با اهداف بلندپروازانه و نوآوری مداوم خود، احتمالاً تأثیر قابل توجهی بر چشم‌انداز هوش مصنوعی خواهد داشت و به آینده سیستم‌های هوشمند کمک خواهد کرد.

  سوالات متداول

  • کاربرد توکن ارز دیجیتال AGIX چیست؟

  این توکن در انجام تراکنش‌ها، پاداش‌ها، تسویه‌حساب‌ها و حاکمیت اکوسیستم سیگنولاریتی نت، به عنوان جزء اساسی کاربرد دارد. همچنین امکان استیکینگ و کسب سود در توکن AGIX وجود دارد.

  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر