آشنایی با کیف پول آبویس (Obvious)؛ کیف پولی با قابلیت قرارداد هوشمند

تاریخ: 21 خرداد 1403
زمان مطالعه:  13 دقیقه
معرفی کیف پول Obvious

رشد شبکه‌های بلاک چینی و پروژه‌های مبتنی بر فضای Web3، زمینه خوبی را برای ظهور کیف پول‌های کاربردی با قابلیت قرارداد هوشمند مانند کیف پول آبویس (Obvious) ایجاد کرده است. این کیف پول نام‌آشنا در بین کیف پول‌های هوشمند، با ارائه تعریف جدیدی از امنیت و کاربرد، می‌تواند تحول بزرگی را در کیف پول‌های امروزی ایجاد کند.

در مقاله امروز از آکادمی بیت پین، قصد معرفی و بررسی کیف پول خود حضانتی منحصربه‌فردی را به نام آبویس داریم. اگر نیازمند کیف پولی غیرمتمرکز، کاربردی و فناوری محور هستید، مطالعه این مقاله به شما پیشنهاد می‌شود.

کیف پول Obvious چیست؟

کیف پول Obvious، کیف پولی خود حضانتی (Self-Custody) با پشتوانه قراردادهای هوشمند است که تمام ویژگی‌های Web3 و قراردادهای هوشمند را با دنیای کیف پول‌های سنتی ارز دیجیتال ادغام می‌کند. در بیانی ساده، این کیف پول را می‌توانیم کیف پولی نرم‌افزاری با ترکیب قراردادهای هوشمند و قابلیت‌های امنیتی پیشرفته به شمار آوریم.

این کیف پول قرارداد هوشمند، علاوه بر ویژگی‌های بالا، دارای فناوری میان زنجیره‌ای (Cross-chain) است که به کاربران اجازه می‌دهد تحت عنوان 17 زنجیره بلاک چینی قابل پشتیبانی در ماشین مجازی اتریوم(EVM)، دارایی خود را انتقال دهند.

کیف پول آبویس که از شبکه اتریوم، شبکه پالیگان و بسیاری از بلاک چین‌های لایه اولی و لایه دومی پشتیبانی می‌کند، قابلیت اتصال کیف پول‌های غیرحضانتی دیگری مانند والت متامسک (MetaMask) و تراست والت (Trust Wallet) را نیز به کاربران ارائه می‌دهد.

آبویس والت

این کیف پول کاربردی مانند سایر کیف پول‌های سنتی شبکه اتریوم، از کیف پول شخصی یا سنتی نیز پشتیبانی می‌کند که استفاده از آن مانند سایر کیف پول‌های نرم‌افزاری آسان است. در ادامه مقاله به نحوه استفاده از هر کیف پول و قابلیت‌های هر کدام اشاره خواهیم کرد.

بهترین ویژگی‌های کیف پول هوشمند آبویس چیست؟

بهترین ویژگی‌های کیف پول آبویس، در پشتیبانی آن از قراردادهای هوشمند خلاصه می‌شوند. این قابلیت که امکان پرداخت گس فی تراکنش‌ها را با توکن‌های ERC-20 مهیا می‌کند، ریشه در قابلیت حساب‌های انتزاعی (Account Abstraction) دارد.

این قابلیت در حساب‌های شبکه بلاک چینی اتریوم با نام استاندارد ERC-4337 تعریف می‌شود. استاندارد حساب‌های انتزاعی، به کاربران اجازه می‌دهد که از با استفاده از کیف پول‌هایی که از این فناوری پشتیبانی می‌کنند، در ازای حساب‌های کاربری اتریوم یا EOA، از حساب‌های قرارداد هوشمند به‌عنوان حساب اصلی خود استفاده کنند.

اگر آشنایی با حسابرسی شبکه بلاک چینی اتریوم داشته باشید، این بلاک چین، از دو نوع حساب EOA و CA در ساختار خود بهره می‌برد:

 • حساب‌های EOA، حساب شخصی یا آدرس‌های شبکه برای انتقال دارایی
 • حساب‌های CA، متعلق به قراردادهای هوشمند

در این ساختار، حساب‌های EOA، حساب اصلی کاربران برای تراکنش‌ها و فعالیت در شبکه هستند و تنها راه فعال‌سازی یا فراخوانی قراردادهای هوشمند یا حساب‌های CA، از طریق انجام تراکنش از سوی حساب‌های EOA  است.

با تعریف استاندارد ERC-4337 یا همان حساب‌های انتزاعی در سال 2023، توسط بنیانگذاران شبکه اتریوم، این انعطاف پذیری به حساب‌های اتریوم و کیف پول‌های امروزی داده شده است که از طریق قراردادهای هوشمند دارایی خود ذخیره و مدیریت کنند.

 این قابلیت، تا به امروز برای تمامی کیف پول‌های شبکه بلاک چینی اتریوم و تمامی زنجیره‌های سازگار با ماشین مجازی فراهم شده است.

در نتیجه، کیف پول آبویس با پشتوانه قابلیت حساب‌های انتزاعی، این امکان را دارد که از حساب‌های قرارداد هوشمند (CA) به‌جای EOA، به‌عنوان حساب اصلی استفاده کرده و با پشتوانه قراردادهای هوشمند، قابلیت‌های کاربردی متنوعی را برای کاربران فراهم کند.

حال که با پشتوانه فناوری‌های استفاده شده در این کیف پول هوشمند آشنا شده‌اید، در بخش زیر به‌صورت گذرا به‌تمامی قابلیت‌های این کیف پول اشاره می‌کنیم:

 • پشتیبانی از قابلیت میان زنجیره (Cross-chain) و سازگار با EVM
 • قابلیت اتصال به بریج اگریگیتورها و صرافی‌های غیرمتمرکز بلاک چینی (DEX)
 • پشتیبانی از قراردادهای هوشمند شبکه اتریوم و پرداخت کارمزد تراکنش با توکن‌های ERC-20
 • قابلیت اتصال سایر کیف پول‌های نرم‌افزاری و ردیاب پرتفولیو (Portfolio Tracker)
 • انجام چندین تراکنش بلاک چینی تنها به آدرسی واحد
 • بهبود هزینه تراکنش‌ها و سرعت بالاتر انجام آنها
 • دارابودن نسخه‌های اپلیکیشن اندروید و IOS درگوشی‌های هوشمند
 • پشتیبانی از 17 زنجیره بلاک چینی لایه اولی و دومی
 • قابلیت استفاده از کیف پول شخصی و کیف پول هوشمند به‌صورت یکپارچه

نحوه ساخت کیف پول چگونه است؟

نحوه ساخت کیف پول هوشمند آبویس بسیار آسان بوده و این پروسه با دنبال‌کردن چندین مرحله ساده تکمیل می‌شود. اگر قصد راه‌اندازی و استفاده از این کیف پول قرارداد هوشمند را دارید، کافی است که مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید:

 • ابتدا نیاز است که اپلیکیشن این کیف پول را از اپ استور یا گوگل پلی دانلود کنید. لینک دانلود هر نسخه برای شما مشخص شده است.

کیف پول Obvious

 • پس از نصب کیف پول، مطابق تصویر فوق، برای ساخت کیف پول، بر روی گزینه «Create new Wallet» کلیک کرده و به مرحله بعدی بروید.
 • پس از تکمیل موارد فوق کیف پول شما هم اکنون ایجاد شده است و امکان استفاده از قابلیت‌های آن برای شما میسر ممکن خواهد بود.

پس از تکمیل فرایند بالا، نوبت به بک‌آپ‌گیری یا ریکاوری کلیدهای خصوصی شما است که در بخش بعدی به‌صورت مجزا آموزش‌داده‌شده است.

بک‌آپ‌گیری از عبارت بازیابی

بک‌آپ‌گیری از عبارت بازیابی کیف پول هوشمند آبویس، مهم‌ترین بخش راه‌اندازی کیف پول، برای نگهداری ایمن و قابلیت پیاده‌سازی مجدد آن در دستگاه‌های دیگر شما است. بنابراین،پس در نتیجه، توصیه می‌کنیم که به این بخش توجه دو چندانی داشته و مراحل زیر را به‌دقت دنبال کنید:

 • بک‌آپ‌گیری کیف پول هوشمند آبویس با سایر کیف پول‌های نرم‌افزاری امروزی، کمی متفاوت است و به کاربران این امکان را می‌دهد که بدون کلید خصوصی خود، عبارت بازیابی را به 3 کلید مجزا تقسیم کرده و از آن برای فرایند بازیابی استفاده کنند.
 • بازیابی بدون نیاز به کلیدهای خصوصی کیف پول آبویس، نوعی فناوری محاسباتی چندگانه (MPC) است که عبارت بازیابی را به کلید دستگاه، کلید عمومی و کلید ابری تقسیم می‌کند.

بک آپ گیری از کیف پول Obvious

 • کلید خصوصی دستگاه، همان‌طور که از نام آن مشخص است، در دستگاه شما ذخیره می‌شود. کلید عمومی، کلیدی است که به‌صورت آدرس یا QR کد می‌توانید با اشخاص یا دستگاه‌های قابل‌اعتماد خود به اشتراک بگذارید.
 • آخرین کلید یا همان کلید ابری، کلید خصوصی است که در گوگل درایو ذخیره می‌شود.
 • کیف پول شما، حتی اگر کلیدهای خصوصی را در اختیار نداشته باشید، با دو کلید از سه کلید ذکر شده در بالا بازیابی می‌شود. پس برای بک‌آپ‌گیری کیف پول به پیاده‌سازی هر سه کلید نیاز دارید.
 • پس از دریافت و تنظیم‌کردن سه کلید بازیابی فوق، کیف پول شما بک‌آپ‌گیری شده است و می‌توانید به‌راحتی از آن استفاده کنید.

ساخت آیدی

پس از ساخت و بازیابی کیف پول هوشمند آبویس، نوبت به ساخت آیدی می‌رسد که برای انجام تراکنش‌های بلاک چینی شما و فعالیت در اکوسیستم آبویس حیاتی است. ساخت آیدی کیف پول آبویس، پس از ساخت کیف پول و کلیک بر روی گزینه «Claim your ID» نهایی می‌شود.

برای ایجاد این آیدی منحصربه‌فرد، در بخش تنظیمات بر روی گزینه ID کلیک کرده و نام کاربری را برای آن تعیین کنید. کیف پول آبویس، از این نام برای شناسه منحصربه‌فرد شما جهت برای مدیریت تراکنش‌ها و فعالیت در کیف پول استفاده می‌کند.

ID در Obvious

این آیدی، مانند حساب کاربری شما در شبکه‌های اجتماعی کاربرد دارد و تنها باید نامی دلخواه را در این بخش وارد کنید. لازم به ذکر است که این نام صرفاً برای مدیریت تراکنش‌ها و فعالیت شما در کیف پول است و برای بازیابی کیف پول به آن نیازی ندارید.

دریافت وجه در کیف پول Obvious

حال که تمامی مراحل راه‌اندازی، بازیابی و ساخت آیدی را تکمیل کرده‌اید، زمان آن رسیده است که دریافت وجه را در کیف پول Obvious نهایی کنید. این کیف پول برای دریافت و ارسال وجوه، از دو قابلیت یکپارچه کیف پول شخصی و کیف پول هوشمند پشتیبانی می‌کند که هرکدام کاربرد مجزایی دارد.

 • کیف پول شخصی، همان کارکرد کیف پول‌های سنتی مانند متامسک و تراست والت را داشته و پرداخت کارمزد تراکنش تنها از طریق اتریوم ممکن است. از این بخش، می‌توانید برای تعامل مالی یا تراکنش بین کیف پول‌های سنتی با آبویس استفاده کنید.
 • کیف پول هوشمند آبویس، بخش مجزایی از این کیف پول با ویژگی‌هایی است که تا به اکنون درباره آن صحبت کردیم. در این کیف پول، با آدرسی واحد می‌توانید با کیف پول‌های هوشمند دیگر تعامل داشته و فی تراکنش را با توکن‌های ERC-20 دلخواه خود پرداخت کنید. 

بخش حساب هوشمند کیف پول Obvious، قابلیت پرداخت گس فی با توکن‌های ERC-20 را برای تعاملات مالی بین کیف پول‌های هوشمند یا کیف پول‌هایی که از استاندارد ERC-4337 پشتیبانی می‌کنند، ارائه می‌کند.خواهد کرد. 

برای استفاده از قابلیت پرداخت کارمزد با توکن ERC-20  و سایر قابلیت‌های کیف پول هوشمند، بایستی با کیف پولی دیگر آبویس یا کیف پول‌هایی مانند آرجنت والت، کیف پول Gnosis Safe، کیف پول Ambire و Pillar والت، تعامل یا تراکنش داشته باشید.

اگر قصد استفاده از کیف پول هوشمند را دارید، دریافت وجه در این نوع حساب، از گزینه «“Fund Wallet»” قابل‌دسترسی است که تا به امروز تنها از شبکه‌های بلاک چینی اتریوم (ETH) و پالیگان (Polygon) پشتیبانی می‌کند.

در این کیف پول هوشمند، در ازای استفاده از آدرس‌های بلاک چینی مختص به ارز دیجیتالی مشخص، از آدرس کیف پولی با قابلیت قرارداد هوشمند استفاده می‌شود که از تمامی ارزهای دیجیتال در شبکه اتریوم و پالیگان پشتیبانی می‌کند. 

برای مثال، در سایر کیف پول‌های سنتی ارز دیجیتال یا بخش حساب شخصی آبویس، برای واریز استیبل کوین‌ها یا سایر ارزهای دیجیتال شبکه اتریوم، بایستی آدرس‌های مجزایی را برای هر کدام انتخاب کرده و دارایی خود را به‌صورت مجزا به این آدرس‌ها ارسال کنید.

درحالی‌که در بخش کیف پول هوشمند، تمامی واریزی‌ها با پشتوانه از قراردادهای هوشمند، تنها توسط آدرسی منحصربه‌فرد مدیریت شده و هر ارز دیجیتالی که در شبکه اتریوم و پالیگان باشد، قابلیت ارسال و دریافت را خواهد داشت.

در این کیف پول قابلیت انتقال دارایی در بین حساب‌های شخصی و هوشمند نیز وجود دارد. در نتیجه، امکان مدیریت دارایی در تمامی حساب‌ها برای تمامی کاربران فراهم شده و حتی هر کاربر به نسبت نیاز خود می‌تواند از هر کیف پول استفاده کند.

سواپ ارزهای دیجیتال 

در کیف پول هوشمند آبویس، قابلیت سواپ مستقیم ارزهای دیجیتال با اتصال به صرافی‌های غیرمتمرکز بلاک چینی وجود دارد. به زبانی ساده، می‌توانید ارزهای دیجیتال شبکه اتریوم و پالیگان را به‌صورت درون برنامه‌ای با یکدیگر سواپ کرده و کارمزد آن را با توکن دلخواه بپردازید.

 برای مثال، می‌توانید با مراجعه به بخش «Swap»، استیبل کوین USDC را با استیبل کوین DAI در شبکه بلاک چینی پالیگان و درج صرافی غیرمتمرکز انتخابی خود، تبادل کنید. کارمزد تراکنش یا گس فی این سواپ به‌صورت دلخواه می‌تواند با هر ارز دیجیتالی که در کیف پول خود دارید، پرداخت شود.

ارسال وجه از کیف پول Obvious

ارسال وجه از کیف پول Obvious، همان‌طور که در قبل اشاره کردیم از طریق دو حساب شخصی و هوشمند امکان‌پذیر است. درنتیجه، برای ارسال وجه به کیف پول‌های سنتی، می‌توانید از بخش حساب شخصی و گزینه حساب هوشمند نیز استفاده کنید.

نحوه ارسال دارایی از طریق حساب شخصی

 • به بخش حساب شخصی رفته و آدرس ارز دیجیتالی که در کیف پول متامسک یا تراست والت کپی کرده‌اید را وارد کنید.
 • توصیه می‌کنیم، قبل از تأیید تراکنش، چندین بار شبکه انتقال، آدرس مقصد، مقدار تراکنش و تمامی جزئیات را بازبینی کرده و پس از آن تراکنش را نهایی کنید.
 • اگر قصد پرداخت کارمزد تراکنش کمتری را دارید، از شبکه بلاک چینی پالیگان و سایر شبکه‌های لایه دومی استفاده کنید. زیرا، تراکنش شما با درنظرگرفتن گس فی بالای شبکه اتریوم، ممکن است هزینه بالایی را داشته باشد.
 • پس از تأیید تراکنش و امضای تراکنش، تراکنش شما با موفقیت اعتبارسنجی شده و دارایی به کیف پول آبویس، در بخش حساب شخصی منتقل می‌شود.

نحوه ارسال دارایی از طریق حساب هوشمند

 • به کیف پول هوشمند دیگر خود مراجعه کرده و آدرس مربوطه به‌حساب هوشمند خود را کپی کنید. توجه داشته باشید که دارایی شما بایستی حتماً در شبکه بلاک چینی اتریوم یا پالیگان باشد.
 • در بخش حساب هوشمند، آدرس مربوطه را کپی کرده و کارمزد تراکنش را با توکن ERC-20 خود تعیین کنید. می‌توانید از هر توکن ERC-20 که در حساب هوشمند خود دارید برای کارمزد تراکنش بهره ببرید.
 • پس از بازبینی جزئیات تراکنش مانند، مقدار دارایی، آدرس مقصد، کارمزد و… تراکنش خود را امضا کرده و آن را تأیید کنید.
 • پس از گذشت چند دقیقه، دارایی مربوطه از کیف پول شما کسر شده و در کیف پول مقصد قابل‌مشاهده است.

آشنایی با گزینه‌های صفحه اصلی

پس از راه‌اندازی و واریز دارایی به این کیف پول، گزینه‌های متعددی را در صفحه اصلی مشاهده می‌کنید که آشنایی با هر کدام در جهت سهولت استفاده از کیف پول کمک‌کننده است.

صفحه اصلی کیف پول آبویس

در صفحه اصلی کیف پول، اول‌ازهمه موجودی کلی شما، اعم از توکن‌ها و NFTهایی که در این کیف پول نگهداری می‌کنید، درج شده است. پایین‌تر از قسمت بالانس کیف پول، اگر کیف پول هوشمند خود را راه‌اندازی کرده باشید، موجودی دو کیف پول شخصی و هوشمند شما نمایان می‌شود.

در قسمت منو کیف پول، قابلیت‌های دیگر نیز به چشم می‌خورد که از این موارد می‌توانیم به ردیاب پرتفولیو، تاریخچه تراکنش‌ها، سواپ و تنظیمات اشاره کنیم.

نحوه ایمپورت کردن والت در آبویس چگونه است؟

نحوه ایمپورت کردن والت در آبویس مانند مراحل راه‌اندازی آن در چندین دقیقه قابل‌انجام بوده و برای این پروسه نیاز به طی‌کردن مراحل دشواری ندارید. ایمپورت کردن والت در آبویس، طی مراحل ساده زیر انجام می‌شود:

 • پس از نصب برنامه کیف پول آبویس، در قسمت راه‌اندازی کیف پول، بر روی گزینه «Connect Existing Wallet» کلیک کرده و به مرحله بعدی بروید.
 • در این بخش، امکان بازیابی کیف پول، از دو روش، بازیابی از طریق کلیدهای خصوصی و ریکاوری بدون کلید خصوصی وجود دارد. اگر قصد بازیابی کیف پول آبویس قبلی خود را دارید، استفاده از گزینه بازیابی بدون کلید توصیه کیف پول است. 

import در کیف پول آبویس

 • اگر قصد بازیابی سایر کیف پول‌های نرم‌افزاری خود را در آبویس دارید، از گزینه کلیدهای خصوصی استفاده کرده و این عبارات را به ترتیب در بخش مشخص شده وارد کنید.
 • پس از واردکردن عبارات کلید خصوصی یا سه کلید بازیابی، کیف پول شما فعال شده و می‌توانید موجودی خود را در صفحه اصلی مشاهده کنید.

مزایا و معایب کیف پول آبویس

کیف پول آبویس، با پشتوانه قراردادهای هوشمند و مزایای امنیتی و کاربردی بی‌شمار، تحول بزرگی در زمینه کیف پول‌های نرم‌افزاری به شمار می‌رود، با این حال این مزایا، به معنی مبرا بودن این کیف پول از هرگونه معایب و چالش فنی نیست. 

اگر به امکانات و ویژگی‌ها این کیف پول نرم‌افزاری دقت کنیم، اصلی‌ترین مزایای این کیف پول، در قابلیت میان زنجیره‌ای، استفاده از حساب‌های قرارداد هوشمند، ابزارهای کاربردی و سواپ درون برنامه آن خلاصه می‌شوند.

اما نیمه‌تاریک و چالش اصلی این کیف پول، به دلیل معضلات امنیتی و نگرانی شدید درباره ذخیره دارایی بر روی قراردادهای هوشمند است. زیرا، با بروز هرگونه خطای فنی یا هک قرارداد هوشمند، امکان ازدست‌رفتن دارایی سرمایه‌گذاران وجود دارد.

از جهتی دیگر، اوپن سورس نبودن و وابستگی این کیف پول به شرکتی واحد، نگرانی زیادی را برای کاربران ایجاد می‌کند. زیرا، در کنار امنیت دارایی، حریم خصوصی آنها نیز می‌تواند در خطر بزرگی قرار گیرد. فراتر از تمامی این موارد، استاندارد ERC-4337 بسیار نوپا بوده و نیاز به بازبینی و آزمون خطای بیشتری دارد.

نظر شما درباره کیف پول آبویس و مزایا و معایب آن چیست؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

سؤالات متداول

 • کیف پول آبویس (Obvious) چیست؟

کیف پول Obvious، کیف پولی خود حضانتی (Self-Custody) با پشتوانه قراردادهای هوشمند است که تمام ویژگی‌های Web3 و قراردادهای هوشمند را با دنیای کیف پول‌های سنتی ارز دیجیتال ادغام می‌کند.

 • کیف پول هوشمند آبویس چیست؟

کیف پول آبویس، نوعی کیف پول نرم‌افزاری و خود حضانتی است که از دو نوع کیف پول شخصی و هوشمند به‌صورت یکپارچه استفاده می‌کند. کیف پول هوشمند آبویس، نوعی کیف پول با پشتوانه قرارداد هوشمند است که به کاربران اجازه می‌دهد، کارمزد تراکنش‌ها را با توکن ERC-20 در ازای اتریوم پرداخت کنند.

 • کیف پول آبویس در چه سیستم‌عاملی پشتیبانی می‌شود؟

کیف آبویس، در سیستم‌عامل‌های گوشی‌های هوشمند امروزی، اعم از اندروید و IOS پشتیبانی می‌شود.

محمد رجبی

محمد رجبی

مطالب نویسنده
اشتراک گذاری:

مطالب مشابه

معرفی بهترین کیف پول‌ها برای تن کوین (TON)

بلاک چین و رمزارز تن (TON) در ماه‌های گذشته رشد قابل توجهی د ...

معرفی کیف پول موون (Muun)؛ والت نسل جدید بیت کوین

شبکه لایه دومی لایتنینگ، در طول چند سال اخیر با رشد خیره‌کنن ...

دیدگاه‌ها
در پاسخ به دیدگاه کاربر