ارز دیجیتال نومریر؛ پلتفرم هوش مصنوعی Numeraire برای تحلیل داده‌های مالی

تاریخ: 25 بهمن 1402
زمان مطالعه:  9 دقیقه
ارز دیجیتال نومریر؛ پلتفرم هوش مصنوعی Numeraire برای تحلیل داده‌های مالی

ارز دیجیتال نومریر و پروژه Numeraire، پلتفرم هوش مصنوعی غیرمتمرکزی است که به کاربران امکان ایجاد و آزمایش مدل‌های یادگیری ماشین را می‌دهد.

علوم مربوط به حوزه هوش مصنوعی و حوزه ترید و سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی، هر کدام دنیای بزرگ خود را دارند، اما، زمانی که به دنبال نقطه اشتراک و ترکیبی از این دو صنعت بزرگ بگردیم، نام پروژه نومریر (Numeraire) همیشه بر سر زبان‌ها خواهد بود.

اگر تا به امروز درباره این پروژه خلاقانه مبتنی بر هوش مصنوعی نشنیده‌اید، بدون شک بخش مهمی از نوآوری بازار ارز دیجیتال و فضای بلاک چین را نادیده گرفته‌اید. اما، جای نگرانی وجود ندارد و با این مقاله هر آنچه که باید درباره این پروژه ارزشمند بدانید را فرامی‌گیرید و قادر به استفاده از امکانات فوق‌العاده پلتفرم نومریر نیز خواهید بود. ایده و اجرای پلتفرم نومریر، برای هر تریدر یا سرمایه‌گذار بازارهای مالی که فکر می‌کند، همیشه موفق به ثبت بهترین عملکرد بر اساس شیوه معاملاتی خود است، چالش‌برانگیز خواهد بود و حتی می‌تواند برای افراد خبره در علوم داده یا حتی مبتدیان این حوزه پلتفرمی ارزشمند به شمار رود.

معرفی توکن NMR

بهتر است بگوییم که پس از آشنایی با ارز دیجیتال نومریر، دنیای بزرگی از تلفیق هوش مصنوعی با الگوریتم‌های یادگیری ماشین (Machine Learning) را فرا خواهید گرفت و پس از شناخت کلی پروژه، از نحوه سازوکار و پیاده‌سازی آن در بلاک چین متحیر خواهید شد.

معرفی توکن NMR

پروژه نومریر و توکن آن با نماد اختصاری NMR، پلتفرمی هوشمند مبتنی بر بلاک چین قدرتمند اتریوم است که به توسعه‌دهندگان و مهندسان داده اجازه می‌دهد تا مدل‌های یادگیری ماشین را با قابلیت اطمینان بهبودیافته‌ای آزمایش و ایجاد کنند. هدف اصلی این پلتفرم تمرکززدایی در زمینه علوم داده و اجازه‌دادن به توسعه‌دهندگان برای رقابت در ایجاد مدل‌های مؤثر اقتصادی بازار سهام باتکیه‌بر هج فاندی غیرمتمرکز است.

پروژه Numeraire که در سال 2015 راه اندازی شد، با ایجاد امکاناتی برای کاربران در جهت انجام معاملات از طریق مدل خودکاری مبتنی بر هوش مصنوعی، یادگیری ماشین، علوم داده و رمزنگاری، قصد دارد صنعت صندوق های تامینی یا هج فاندها را در فضای بلاک چین متحول کند. در بیانی ساده، نومریر، پلتفرمی غیرمتمرکز را در جهت ایجاد و راه‌اندازی استراتژی یا الگوریتم‌های معاملاتی در فضای بلاک چین ایجاد کرده است که هر فرد با موفقیت در پیاده‌سازی و سودآوری مدل خود، پاداشی به‌صورت توکن NMR دریافت کرده و کنار آن به سازوکار شبکه نیز کمک خواهد کرد.

در نتیجه، Numerai، نوعی صندوق تأمینی یا هج فاند کاملاً غیرمتمرکز و نوآورانه مبتنی بر هوش مصنوعی است که فناوری‌های مبتنی بر هوش مصنوعی (AI)، فناوری بلاک چین و مدل‌های پیش‌بینی بازار را با منابع مناسبی ترکیب کرده تا بتواند انقلابی در امور مالی و اقتصادی ایجاد کند. در میان این تکنولوژی و پلتفرم پیشرفته، توکن NMR، نقش حاکمیتی و کاربردی را ایفا خواهد کرد. ارز دیجیتال نومریر که با استاندارد ERC-20 در شبکه اتریوم راه‌اندازی شده است، می‌تواند نقش توکن حاکمیتی را به همراه استیکینگ ارز دیجیتال نومریر فراهم کند.

تاریخچه ارز دیجیتال نومریر

سازوکار پروژه نومریر و بخش‌های مختلف پروتکل مانند، استیکینگ، با بسیاری از پلتفرم‌های دیگر تفاوت زیادی داشته که در ادامه مقاله به این موارد مهم در کنار ساختار شبکه اشاره خواهیم کرد.

تاریخچه ارز دیجیتال نومریر

تاریخچه شکل‌گیری و ایده ارز دیجیتال نومریر، به سال 2015 بازمی‌گردد. پروژه Numerai، در اواخر سال 2015 در سانفرانسیسکو توسط ریچارد کریب با هدف ایجاد هج فاندی غیرمتمرکز با استفاده از هوش مصنوعی برای سرمایه‌گذاری در بازار سهام تأسیس شد.

ریچارد کریب، مدیرعامل و بنیان‌گذار Numeraire، به‌عنوان رهبری نوآور در زمینه مدیریت صندوق‌های تأمینی شناخته می‌شود و راه‌اندازی نومریر، نشان‌دهنده اولین صندوق تأمینی غیرمتمرکز جهان است که از ارزی دیجیتال به‌عنوان سوخت اصلی و کاربردی پلتفرم استفاده می‌کند. این پروژه باهدف ایجاد زیربنایی غیرمتمرکز در هج فاندها و ایجاد فضایی برای مشارکت مهندسان داده و تحلیلگران خبره بازارهای مالی، در سال 2015 به صورت رسمی در شبکه بلاک چین اتریوم پیاده‌سازی و پس از راه‌اندازی توکن بومی خود در سال 2017، پلتفرم خود را در جهت دستیابی به کاربران بیشتر گسترش داد.

از توسعه و گسترش این پلتفرم می‌توان به راه‌اندازی Erasure، بازاری مبتنی بر حوزه دیفای (DeFI) برای خریدوفروش و ساخت داده، بخش مسابقات نومریر و سیگنال‌های این پلتفرم اشاره کرد که در تمامی جهات مختلف، کاربران و متخصصین این حوزه را برای رقابت و راستی‌آزمایی استراتژی‌ها به چالش می‌کشد.

بنیان‌گذاران پروژه Numeraire

از بنیان‌گذاران اصلی پروژه Numeraire، می‌توان به ریچارد کریب و تومه وارلا اشاره داشت که مهم‌ترین نقش را در راه‌اندازی، توسعه و گسترش پلتفرم ایفا کرده‌اند. تومه وارلا در کنار کمک‌های بزرگ ریچارد کریب، باسابقه‌ای درخشان در اقتصاد سیاسی و کارشناسی‌ارشد مدیریت فناوری، علاقه زیادی به فناوری و پیشروی Numeraire داشته است و تا به اکنون به‌عنوان مدیرعامل پروژه فعالیت می‌کند.

این پروژه بلاک چینی محبوب با پشتوانه شبکه قدرتمند اتریوم و قابلیت پشتیبانی از قراردادهای هوشمند و توکن حاکمیتی و کاربردی NMR، در طول سال‌های اخیر، میزبان دسته زیادی از مهندسان داده، توسعه‌دهندگان هوش مصنوعی و هر گونه تحلیل‌گر بازارهای مالی بوده است و الگوریتمی اهدای پاداش آن، انگیزه‌ای مضاعف را در هر فعالی برای استفاده از پلتفرم ایجاد می‌کند.

دانلود هفتمین ماهنامه دامیننس

سواد اقتصادی و ذهنیت برنده در دنیای کریپتوکارنسی

  هدف از راه‌اندازی پروژه نومریر چیست؟

  هدف پروژه نومریر، همان‌طور که تا به اینجای مقاله کاملاً شفاف و روشن است، ایجاد هج فاند یا صندوق تأمینی کاملاً غیرمتمرکز با ترکیب هوش مصنوعی و الگوریتم‌های رمزنگاری و سایر علوم مربوط به مهندسی داده بوده و تمرکز اصلی این پروتکل نیز گسترش این فضای کاربردی و نوآورانه خواهد بود. در بیانی ساده، پروژه Numeraire به دنبال تشویق مهندسین داده و کاربران برای ارائه مدل‌های پیش‌بینی، اشتراک‌گذاری سیگنال‌ها برای پیش‌بینی‌های بازار و ایجاد صندوق تأمینی جهانی است که توسط ارز دیجیتال NMR و سرمایه مشترک شرکت‌کنندگان شبکه هدایت می‌شود.

  هدف از راه‌اندازی پروژه نومریر چیست؟

  در نتیجه، اگر فکر می‌کنید که تریدر، سرمایه‌گذار و تحلیل‌گر خبره‌ای هستید و توانایی پیش‌بینی قیمت بازارهای مالی را دارید، پلتفرم نومریر پذیرای شما خواهد بود و با ارائه مدل یا ساختار معاملاتی خود، در صورت موفقیت سود مناسبی کسب خواهید کرد. البته لازم به ذکر است که برای استفاده و ارائه داده به این پلتفرم، بایستی درک مناسبی از یادگیری ماشین (ML) و سایر علوم مربوط به هوش مصنوعی داشته باشید.

  ویژگی‌های ارز دیجیتال نومریر (NMR)

  ارز دیجیتال یا توکن NMR، با ذکر نوآوری و ایده بسیار جذاب پشت پلتفرم نومریر، دارای ویژگی‌های بسیار منحصربه‌فردی است و ساختار و شرکت در پلتفرم، به استفاده از این توکن کاربردی گره‌خورده است. ارز دیجیتال نومریر با نماد NMR، توکن کاربردی در پلتفرم، با ویژگی‌های مانند توکن حاکمیتی، استیکینگ و کاربرد در فضای امور غیرمتمرکز دیفای، باعرضه کل محدود 11 میلیون توکن راه‌اندازی شده است که به‌عنوان سوخت اصلی در پلتفرم غیرمتمرکز نومریر عمل خواهد کرد. بخشی از اصلی‌ترین ویژگی‌های ارز دیجیتال NMR عبارت‌اند از:

  • استیکینگ توکن و شرکت در ساخت مدل اقتصادی، به همراه دریافت پاداش
  • ایجاد حق رأی در تغییرات پروتکل و مشارکت در طرح‌های مناسب در شبکه
  • کمیابی به دلیل عرضه محدود 11 میلیون توکنی و دارا بودن مکانیزم سوزاندن توکن
  • دارابودن ویژگی کاربردی برای استفاده در سایر پروتکل‌های دیفای مانند، وام‌دهی و وثیقه‌گذاری
  • پشتیبانی از قوانین و چارچوب‌های بلاک چین اتریوم و ارتباط با قراردادهای هوشمند
  • امکان ساخت برنامه‌ها یا قراردادهای هوشمند غیرمتمرکز به‌واسطه پلتفرم Erasure

  ارز دیجیتال نومریر (NMR) چگونه کار می‌کند؟

  اگر تا به اکنون درباره آنکه ارز دیجیتال نومریر (Numeraire) چگونه کار می‌کند، کنجکاو هستید، با توضیحات این بخش به‌خوبی متوجه نحوه سازوکار و نوآوری مورداستفاده در پروتکل خواهید شد و به‌راحتی می‌توانید از این پلتفرم هوشمند استفاده کنید. اگر تعریفی ساده را برای نحوه سازوکار پروژه نومریر در نظر بگیریم، Numeraire بر اساس پروتکل Erasure برای تشویق کاربران و مهندسین داده به‌عنوان شرکت‌کننده در شبکه Numeraire عمل می‌کند. در واقع، در این پلتفرم، شرکت‌کنندگان با استفاده از هوش مصنوعی و مدل‌های یادگیری ماشینی (Machine Learning)، حرکات بازار را پیش‌بینی کرده و در ازای عملکرد خوب، پاداش می‌گیرند.

  ارز دیجیتال نومریر (NMR) چگونه کار می‌کند؟

  شرکت‌کنندگان، توکن‌های NMR خود را روی پیش‌بینی‌های خود (مدل‌های ماشین لرنینگ) قفل یا استیک کرده و در صورت درست بودن، با توکن‌های NMR بیشتر پاداش دریافت می‌کنند. بااین‌حال، اگر پیش‌بینی‌های آنها نادرست باشد، توکن‌های NMR استیک شده، سوزانده خواهد شد و در حفظ ارزش توکن‌های NMR کمک شایانی خواهد کرد. در این سیستم کاملاً یکپارچه و غیرمتمرکز، کاربران مدل‌های اقتصادی یا پیش‌بینی قیمت خود به همراه توکن‌های NMR ارائه خواهند کرد و هرچه توکن‌های بیشتری را سپرده‌گذاری کنند، مقیاس پاداش بیشتری را در صورت کارا بودن مدل، دریافت می‌کنند.

  پروژه Numeraire، از قراردادهای هوشمند در شبکه اتریوم برای کسب اطمینان از عملیات ایمن و پاداش‌های شرکت‌کنندگان استفاده می‌کند. در واقع، این الگوریتم‌ها و قراردادهای هوشمند مبتنی بر هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، داده‌ها یا مدل‌ها را رمزنگاری کرده و عملکرد اصلی آنها را برای دریافت پاداش خواهند سنجید.

  آنچه ارز دیجیتال نومریر را منحصربه‌فرد می‌کند

  درباره آنکه چه چیزی ارز دیجیتال نومریر را منحصربه‌فرد می‌کند، باید بگوییم از ایده تا اجرای ساختار این پلتفرم به‌عنوان اولین هج فاند غیرمتمرکز جهان، کاملاً منحصربه‌فرد بوده و تا به امروز این شبکه بلاک چینی را میزبان بسیاری از مهندسین داده خبره کرده است. این شبکه بسیار ایمن و فناوری محور، به‌عنوان پلتفرمی یکپارچه، امکان دسترسی به داده‌های مختلف و آزمودن مدل‌های مختلف مبتنی بر هوش مصنوعی را تسهیل بخشیده است و بسیاری از مهندسین خبره علوم رایانه‌ای، در بستری غیرمتمرکز و بلاک چینی، قادر به دسترسی به داده‌های مختلف یا آزمایش مدل‌های خود، در کنار دریافت پاداش خواهند بود.

  در کنار موارد ذکر شده، توکنومیک NMR برای ایجاد اکوسیستمی خود پایدار طراحی شده است که در آن محققین و مهندسان داده تشویق می‌شوند تا مدل‌های باکیفیت‌تری را ارائه داده و در ازای توکن‌های NMR استیک شده، به‌صورت فعالانه در مدیریت پلتفرم شرکت کنند. این پلتفرم، برای ایجاد انگیزه و درگیری بیشتر کاربران، مسابقاتی را نیز به‌صورت دوره‌ای در نظر خواهد گرفت که هر فرد با ارائه مدلی کارآمدتر با ثبت عملکردی مناسب، قادر به کسب پاداش از طریق توکن‌های NMR را به همراه جوایزی دیگر خواهد بود.

  بررسی امنیت شبکه Numeraire

  در جهت بررسی امنیت Numeraire، باید اشاره شود که در این پروژه مستعد، برای اطمینان از ایمنی و حفاظت از پلتفرم و کاربران آن، اقدامات امنیتی قوی در نظر گرفته است. شبکه Numeraire، از طریق استفاده و پشتوانه از شبکه اتریوم و قراردادهای هوشمند خود ایمن می‌شود. این پلتفرم غیرمتمرکز، از پروتکل Erasure، مجموعه‌ای از قراردادهای هوشمند میزبانی شده در شبکه اتریوم، برای اطمینان از ایجاد انگیزه و اعتماد دقیق در شبکه استفاده می‌کند. پس، این پروتکل تضمین می‌کند که NMR استیک شده روی مدل‌های پیش‌بینی نادرست سوزانده خواهد شد.

  بررسی امنیت شبکه Numeraire

  درحالی‌که کاربرانی که ارز دیجیتال نومریر (NMR) خود را روی نتایج یا عملکرد صحیح استیک کرده‌اند، براین‌اساس پاداش دریافت کرده و این مکانیسم به حفظ دقت و قابلیت اطمینان سیستم کمک بزرگی خواهد کرد. در نتیجه، چه در جهت رشد شبکه و چه در جهت یادگیری و آزمودن مدل‌های ماشین لرنینگ، برای کاربران و پلتفرم، مزایای زیادی تعبیه شده است.

  آنچه باعث ارزشمندی ارز دیجیتال نومریر می‌شود

  ساختار غیرمتمرکز، یکپارچه و پشتیبانی ارز دیجیتال نومریر از قراردادهای هوشمند، الگوریتم‌های هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ، در جهت ادغام این فضای پیشرفته با شبکه بلاک چینی، تا به امروز از دلایل ارزشمندی پروژه و توکن NMR است. در واقع، ایده نهایی این پروتکل که به‌جرئت در هیچ شبکه بلاک چینی دیگر یافت نمی‌شود، این پروژه را از پیشتازان حوزه علوم داده و اطلاعات در بلاک چین بدل کرده و مدل توکنومیک بسیار ویژه نومریر، مبتنی بر استیکینگ و سوزاندن توکن، ارزشمندی آن را دوچندان می‌کند.

  نومریر، با ارائه پلتفرمی بسیار هوشمندانه از طریق پشتیبانی از بلاک چین اتریوم و ایجاد انگیزه در کاربران برای مشارکت در رویدادها و ارائه مدل‌های اقتصادی مختلف، چه برای مبتدیان این حوزه و چه برای افراد خبره در علوم داده و رمزنگاری کاربردی بوده و این پلتفرم را همیشه در معرض دید قرار خواهد داد. اگر قبول داشته باشیم که عصر آینده جهانی که در آن زندگی می‌کنیم، بر پایه اطلاعات و علوم کامپیوتری متحول شده است، بدون شک، بخش عمده‌ای از این تغییر و تحولات بزرگ در بخش اقتصاد و هج فاندها، در فضای بلاک چین، به لطف پروژه Numerai رقم خواهد خورد.

  چه تعداد توکن NMR در گردش است؟

  تا زمان‌نگارش این مقاله، نزدیک به 6.17 میلیون تعداد کوین نومریر در گردش قرار دارد که با احتساب 11 میلیون حداکثر عرضه توکن، نزدیک به 56 درصد از کل عرضه در گردش است. این ارز دیجیتال محبوب تا به امروز، ارزش مارکتی بالغ بر 155 میلیون دلار داشته و ارزش کل قفل شده‌ای برابر با 4 میلیون دلار دارد. ارز دیجیتال نومریر (NMR)، به دلیل مکانیزم سوزاندن توکن‌های متعلق به مدل‌های ناکارآمد، عرضه در گردش خود را به‌خوبی کنترل کرده و این روش از بهترین عملکردهای امروزی برای تورم‌زدایی و حفظ ارزش توکن‌ها در آینده خواهد بود.

  بهترین کیف پول‌های برای نگهداری ارز دیجیتال (NMR)

  ارز دیجیتال NMR، به‌عنوان پروژه‌ای محبوب در حوزه علوم رایانه‌ای، در بسیاری از بهترین کیف پول‌های امروزی پشتیبانی شده و برای نگهداری از آن نیازی به جستجو و تحقیق زیادی نخواهید داشت. بااین‌حال، در این بخش، در جهت نگهداری و ذخیره‌سازی ایمن نومریر، به بهترین کیف پول‌های ارز دیجیتال که از این توکن پشتیبانی می‌کنند، اشاره خواهیم کرد.

  • تراست والت
  • متامسک
  • کیف پول Guarda
  • کیف پول لجر نانو X

  در جهت استفاده و نگهداری از ارز دیجیتال NMR، کیف پول صرافی بیت پین نیز از سایر گزینه‌های کاربردی برای کاربران ایرانی است. با استفاده از این کیف پول، در کنار امکان خرید توکن NMR بدون کارمزد، دارایی شما به‌صورت ایمن و سخت‌افزاری نگهداری خواهد شد.

  سؤالات متداول

  ارز دیجیتال نومریر چیست؟

  پروژه یا ارز دیجیتال نومریر، پلتفرمی هوشمند مبتنی بر بلاک چین قدرتمند اتریوم است که به توسعه‌دهندگان و مهندسان داده اجازه می‌دهد تا مدل‌های یادگیری ماشین را با قابلیت اطمینان بهبودیافته‌ای آزمایش و ایجاد کنند. هدف اصلی این پلتفرم ایجاد تمرکززدایی در زمینه علوم داده و اجازه‌دادن به توسعه‌دهندگان برای رقابت در ایجاد مدل‌های مؤثری اقتصادی بازار سهام باتکیه‌بر هج فاندی غیرمتمرکز است.

  شبنم توایی

  شبنم توایی

  علاقه زیادی به حوزه فناوری و فین تک دارم، درباره ارزهای دیجیتال، بلاک چین، هوش مصنوعی، وب ۳ و سایر موضوعات مرتبط با فناوری می‌نویسمو تحقیق می‌کنم. عاشق سفر و عکاسی هستمو اوقات فراغتم را با کشف جاذبه‌ها و ثبت لحظات زیبا سپری می‌کنم. بزرگترین هدفم تو زندگی یاد گرفتنه و لذت می‌برم از اینکه یادگرفته‌هامو دانش و تجربه‌ام را با دیگران به اشتراک بگذارم و از اونها هم یاد بگیرم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  معرفی ارز دیجیتال MEW؛ میم کوینی گربه‌ای در دنیای سگ‌ها

  میم کوین MEW که از پروژه‌های بلاک چینی جدید در بستر شبکه بلا ...

  پروژه و ارز دیجیتال اتنا (ENA): پروتکلی با استیبل‌کوین USDe

  شبکه بلاک چین اتریوم تا به امروز با ارائه فضای دیفای و اقتصا ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر