معرفی NFT PFP‌؛ نگاهی به روابط بین NFT تصویر پروفایل و هویت فردی

تاریخ: 21 بهمن 1402
زمان مطالعه:  8 دقیقه
داستان شکل‌گیری NFT PFP

دنیای توکن‌های غیرقابل‌تعویض (NFT) باتوجه‌به جذابیت‌های بصری و گره‌خوردن با فضای میم‌های اینترنتی محبوب، جدای از بخش کسب درآمد، دارای نوآوری‌های گوناگونی هستند و NFT PFP را می‌توانیم بخشی از این نوآوری و ظهور ایده‌های جدید در دنیای NFTها محسوب کنیم. بدون شک شما نیز در فضاهای اجتماعی مختلف مانند، پلتفرم X(توییتر)، تصاویر پروفایلی را که مانند NFTهای بسیار جذاب ارزهای دیجیتال هستند را دیده‌اید. اگر تا به امروز فکر می‌کنید که این نوع تصاویر با فتوشاپ به وجود آمده‌اند، باید اشاره کنیم که بسیاری از این پروفایل‌ها، نوعی NFT PFP هستند و شاید ارزش برخی از آنها از چند صد دلار یا چندین هزار دلار متغیر باشد.

اگر شما نیز کنجکاو هستید که این نوع NFTها چگونه ایجاد می‌شوند و از چه روشی می‌توانید از آنها کسب درآمد کنید، در این مقاله به‌تمامی این سؤالات پاسخ داده خواهد شد و پس از پایان مقاله دید مناسبی از نحوه سازوکار NFTهای PFP نیز خواهید داشت.

NFT PFP چیست؟

تصویر پروفایل NFT یا NFT PFP (مخفف Non-Fungible Token profile Picture) نوعی تصویر دیجیتالی انحصاری است که برای استفاده به‌عنوان تصویر نمایه شخصی در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی مانند توییتر طراحی می‌شود. این نوع NFT، طی فرایندی توسط کاربران فعال ارز دیجیتال ساخته شده و به‌منظور استفاده برای تصویر پروفایل فضای اجتماعی با حق نشر و مالکیت و حتی ارزش دلاری قابل‌استفاده خواهند بود. در بیانی ساده، اصطلاح PFP به انواع خاصی از NFTها اشاره دارد که توسط سایت‌ها و پلتفرم‌های مختلف، به‌منظور استفاده برای تصاویر پروفایل انتخابی در رسانه‌های اجتماعی، به وجود می‌آیند و دارای حق نشر، ارزش و هرگونه ویژگی توکن غیرقابل‌تعویض امروزی هستند.

NFT PFP چیست؟

مفهوم اصلی و آغاز این NFT PFP از پروژه‌هایی مانند CryptoPunks سرچشمه گرفته و تا به امروز به کلکسیون‌های NFT مختلفی از زیرشاخه PFP با موضوعات و امتیازات متمایز تبدیل شده است. برای ایجاد هر PFP، می‌توان مراحلی را دنبال کرد که شامل انتخاب پلتفرم، ایجاد طراحی، مینت در بلاک چین و فهرست‌بندی برای فروش می‌شود. از نمونه پروژه‌های قابل‌توجه و معروف این دسته از NFTها می‌توان به Bored Ape Yacht Club (BAYC)، CryptoPunks، World of Women و…. اشاره داشت که هرکدام دارای ویژگی و ارزش به‌خصوص خود است.

دانلود دهمین ماهنامه دامیننس

بلاک چین و انتخابات: شفاف و بدون تقلب

  داستان شکل‌گیری NFT PFP

  داستان شکل‌گیری NFTهای از نوع PFP، برای اولین‌بار با راه‌اندازی CryptoPunks توسط Larva Labs در سال 2017 آغاز شد و در مدت بسیاری کمی به شهرتی بی سابقه دست یافت. این پروژه شامل 10000 کاراکتر هنری پیکسلی بود که به‌صورت الگوریتمی تولید شده و هر کدام منحصربه‌فرد و متعلق به کیف پول اتریوم متفاوتی بودند.

  در واقع باید بگوییم، موفقیت CryptoPunks، راه را برای ایجاد و درخشش سایر پروژه‌های PFP مانند، Bored Ape Yacht Club (BAYC)، Meebits، و Pudgy Penguins هموار کرده است و اکثر این هنرهای دیجیتالی با هر بار افت‌وخیز قیمت، مجدداً بازار و تقاضا مناسب خود را پیدا می‌کنند. اگر با خود فکر می‌کنید که ایده تبدیل عکس پروفایل به NFT، شاید ایده چندان جذابی به نظر نرسد، بهتر است بدانید که تا به امروز PFPها نه‌تنها توسط جامعه ارز دیجیتال، بلکه توسط افراد مشهور، کمپانی‌ها، محققان و حتی افراد سرشناسی مانند دونالد ترامپ نیز پذیرفته شده‌اند.

  معرفی NFT PFP‌؛ نگاهی به روابط بین NFT تصویر پروفایل و هویت فردی

  برای درک ساختار این نوع توکن‌های غیرقابل‌تعویض، باید دقت داشته باشید که این پروژه‌ها با اکثر NFTها از چند جنبه کلیدی متفاوت هستند. آنها هزاران NFT را به طور هم‌زمان شامل می‌شوند که همه به‌صورت الگوریتمی با استفاده از مجموعه‌ای ثابت از داده‌ها کنار هم قرار می‌گیرند. در واقع مجموعه یا کلکسیون‌های NFT PFP، حاوی NFTهایی هستند که روی موضوع یا شخصیت مشترکی تمرکز داشته و یا سعی در به‌تصویرکشیدن میم یا طنزی اینترنتی دارند. اکثر این نوع NFT ها، مانند سایر توکن‌های غیرقابل‌تعویض امروزی، بر روی بلاک چین اتریوم ساخته می‌شوند و حتی به طور فزاینده‌ای بلاک چین‌های محبوب دیگری مانند Solana و Flow نیز میزبان آنها خواهند بود.

  NFT PFP چرا مهم است؟

  دلایل آنکه NFTهای تصویر پروفایل یا PFP، در بازار ارز دیجیتال و دنیای توکن‌های غیرقابل‌تعویض همیشه مهم و ارزشمند به شمار می‌روند، به محبوبیت و گستردگی استفاده از این نوع هنرهای دیجیتال بازمی‌گردد. این نوع NFT ها، علاوه بر محبوبیت، به دلیل توانایی در ارائه مالکیت متمایز از دارایی‌های دیجیتال بسیار مهم خواهند بود و به کاربران اجازه می‌دهند تا نادر بودن و شخصی‌سازی را در دنیای مجازی نشان داده و حتی حمایت خود را از جامعه NFT به همه افراد ثابت کنند. طرف‌داران پروژه‌ها و NFTهای محبوب، اینفلوئنسرها و حتی محققان کریپتو با استفاده از این نوع NFTهای منحصربه‌فرد در شبکه‌های اجتماعی، به‌عنوان عکس‌های پروفایل، عضویت، جزئی از جامعه و فرهنگ بودن و ارزش این پروژه‌ها را به همگان نشان داده و باعث دیده‌شدن بیشتر این هنرهای دیجیتالی می‌شوند.

  کاربرد NFT PFP چیست؟

  کالکشن تصویر پروفایل یا NFT PFP، همگی دارای موارد استفاده بسیار زیادی در دنیای دیجیتال هستند و به‌عنوان اثر هنری دیجیتال منحصربه‌فرد، می‌توانند ضرب یا مینت، خریدوفروش و حتی برای استفاده شخصی کاربرد داشته باشند. از موارد استفاده و کاربردهای مهم NFT PFP می‌توان به شخصی‌سازی پروفایل در رسانه‌های اجتماعی، ایجاد هویت دیجیتال، مشارکت در جامعه NFT ها، ایجاد برند یا تبلیغ برند شخصی، خریدوفروش برای کسب سود و…. اشاره داشت.

  کاربرد NFT PFP چیست؟

  این نوع NFTها که غالباً با استاندارد ERC-721 در شبکه اتریوم راه‌اندازی می‌شوند، می‌توانند در کنار کاربرد برای خرید فروش، دارای ویژگی‌های کاربردی مختلف در قابلیت‌های پروژه مربوطه و حتی مورداستفاده در فضای بازی‌های بلاک چینی و متاورس باشند. مجموعه NFT PFP، در کنار جذابیت بصری و کاربردهای بسیار متنوع، کاملاً دارای حق نشر و مالکیت شخصی هستند و در زمان استفاده از این نوع NFTها برای برند و فضای اجتماعی خود همه افراد ارز دیجیتال، متوجه متمایز بودن هویت دیجیتالی شما خواهند بود.

  مهم‌ترین کالکشن‌های NFT PFP

  کالکشن‌های NFT PFP، تا به امروز دارای گستردگی بسیار زیادی بوده و بسیاری از مهم‌ترین کالکشن‌های این نوع NFT ها، در کنار بازاری بسیار داغ، ارزش مارکت مناسبی نیز دارند. این نوع NFT ها، به نسبت ویژگی و میزان محبوبیت کالکشن مدنظر، می‌توانند از طیف چند دلار تا چند میلیون دلار ارزشی متغیر داشته باشند. در این بخش برای‌آنکه با برترین کالکشن‌های ارزشمند PFP آشنا شوید، به مهم‌ترین و باارزش‌ترین آنها اشاره خواهیم کرد و توضیحات مختصری نیز درباره پروژه و ویژگی هر مجموعه PFP به‌صورت مجزا ارائه می‌شود.

  Bored Ape Yacht Club (BAYC)

  کالکشن NFT از نوع PFP و بسیار محبوب The Bored Ape Yacht Club که اغلب با نام Bored Apes یا BAYC شناخته می‌شود، یک مجموعه بسیار محبوب توکن غیرقابل‌تعویض (NFT) است که بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است. این کالکشن بسیار محبوب و دوست‌داشتنی که توسط Yuga Labs ایجاد و در آوریل 2021 راه‌اندازی شد، دارای 10000 میمون کارتونی منحصربه‌فرد است که هر NFT به‌عنوان کارت عضویتی در این پروژه عمل کرده و دسترسی به مزایای منحصربه‌فرد باشگاه آنلاین، رویدادهای حضوری و حقوق مالکیت معنوی تصویر را ارائه می‌دهد. این مجموعه NFT محبوب که از تصاویر میمون‌های بامزه‌ای به‌عنوان PFP در تصویر پروفایل استفاده می‌کند، دارای ارزش مارکتی بالغ بر 586 میلیون دلار تا زمان نگارش این مقاله است.

  CryptoPunks

  مجموعه NFT یا کالکشن CryptoPunks، متشکل از 10000 تصویر هنری پیکسلی 24*24 است که به‌طور منحصربه‌فرد در بلاک چین Ethereum ذخیره و پیاده سازی شده‌اند. هر گونه از این NFT، شخصیتی متمایز بوده و با انواع کمیاب مانند میمون‌ها، زامبی‌ها و بیگانگان تنوع زیادی در این کالکشن دیده می‌شود. این پروژه یا مجموعه NFT که با استاندارد ERC-721 برای NFTها ایجاد شده است، در سال 2022 با میانگین قیمت 669٫89 اتریوم (1,629,469.20 دلار آمریکا) به فروش می‌رسیده که این مقدار تا زمان نگارش این مقاله به 569 اتریوم کاهش یافته است. این کالکشن NFT که باارزش‌ترین PFP دنیای توکن‌های غیرقابل‌تعویض به شمار می‌رود، دارای ارزش مارکتی بالغ بر 1٫3 میلیارد دلار تا زمان نگارش این مقاله است.

  Mutant Ape Yacht Club (MAYC)

  کالکشن Mutant Ape Yacht Club (MAYC)، مجموعه NFT متشکل از حداکثر 20000 میمون جهش یافته است که به‌عنوان شاخه‌ای از باشگاه محبوب Bored Ape Yacht Club (BAYC) ایجاد و در شبکه اتریوم راه‌اندازی شده است. میمون‌های جهش‌یافته یا MAYC را می‌توان تنها با قراردادن یک یا چند NFT از Bored Ape موجود در سرم جهش‌یافته ایجاد کرد. کمپانی Yuga Labs، شرکت مادر این مجموعه NFT، توکن مدیریتی و کاربردی ApeCoin با استاندارد ERC-20 را برای دارندگان MAYC NFT به‌عنوان بخشی از اکوسیستم خود منتشر کرده است که می‌تواند برای ایجاد پویایی و کاربرد در این پروژه مورداستفاده قرار گیرد.

  Mutant Ape Yacht Club (MAYC)

  این نوع از NFTهای میمون جهش‌یافته، تا زمان‌نگارش این مقاله، با میانگین ارزش 84 اتریوم یا معادل ارزش مارکت 200 میلیون دلاری در فعالیت است.

  World of Women (WOW)

  مجموعه NFT World of Women (WoW) به رهبری هنرمند Yam Karkai، شامل 10000 اثر هنری منحصربه‌فرد و ویژه است که در بلاک چین اتریوم فعالیت می‌کند. این پروژه بسیار فراگیر و متنوع بوده و زنان توانمند را از طریق سبک‌های هنری متمایز و به تصویر می‌کشد. کالکشن WoW، تحت نام تجاری و مأموریت محور خود فعالیت کرده و 15٪ از فروش اولیه را در صندوق سرمایه گذاری به هنرمندان نوظهور در فضای دیجیتال و هنر رمزنگاری اختصاص می‌دهد. این پروژه با برندهای بزرگ همکاری زیادی دارد و میزبان رویدادهایی مرتبط با سلبریتی‌ها و افراد مشهور دنیای هالیوود و سازمان‌های غیرانتفاعی در سطح جهان بوده است.

  World of Women (WOW)

  این کالکشن NFT محبوب، تا زمان‌نگارش این مقاله، ارزش مارکتی بالغ بر 21.8 میلیون دلار داشته و از مجموعه NFT PFP نوظهور و معروفی در بین جامعه زنان به حساب می‌آید.

  Cool Cats

  کالکشن Cool Cats، مجموعه‌ای از 9999 توکن غیرقابل تعویض یا پروفایل هنر دیجیتالی PFP است که به طور تصادفی تولید و گربه‌های کارتونی آبی رنگی را به تصویر می‌کشد. هر NFT از این مجموعه بامزه کاملاً منحصربه‌فرد بوده و دارای بیش از 300000 ویژگی مختلف است. این پروژه نیز مانند سایر کالکشن‌های محبوب از برجسته‌ترین مجموعه‌های NFT است که در سال 2021 به محبوبیت بالایی دست یافته و به دارندگان خود، مزایای مختلفی از جمله دسترسی به جامعه، ایردراپ‌های تصادفی و دعوت به رویدادهای مختلفی را ارائه می‌دهد.

  پروژه Cool Cats، از زمان راه‌اندازی تا به امروز، فراز و نشیب زیادی را در ارزش خود داشته و از سقف قیمت 14 اتریومی خود در سپتامبر 2021، تا زمان نگارش این مقاله دارای ارزش مارکتی بالغ بر 20 میلیون دلار است. این پروژه بخشی از اکوسیستم Cooltopia بوده و هدف آن جلب مشارکت جامعه از طریق ابتکارات مختلف و ایجاد جذابیت بیشتر در بازار NFTها خواهد بود.

  چطور از NFT PFP کسب درآمد کنیم؟

  برای کسب درآمد از پروژه‌های NFT PFP (NFTهای تصویر پروفایل)، چندین راه وجود دارد که می‌تواند حاصل از خریدوفروش این نوع NFT ها، ضرب و فروش PFP و رصد برترین مجموعه‌های NFT PFP باشد. اولین گزینه این است که آثار هنری NFT PFP خود را بسازید و بفروشید، چه به‌صورت قطعات تصویری 1:1 یا به‌عنوان بخشی از مجموعه، امکان ساخت این نوع NFTها در پلتفرم‌هایی مانند Blender، SolaNart و omnuum وجود خواهد داشت. گزینه دیگر برای کسب درآمد از PFP، می‌تواند خریدوفروش این نوع NFTهای محبوب و زیر نظر گرفتن بهترین آنها در پلتفرم‌هایی مانند OpenSea یا Magic Eden باشد. در این پلتفرم‌ها، لیست بلندی از تازه‌ترین و محبوب‌ترین NFTهای روزبازار کریپتو قابل‌مشاهده و معامله خواهد بود.

  از کجا می‌توانیم NFT PFP بخریم؟

  اگر تا به اکنون قصد خرید این نوع NFTها را دارید و سؤال شما این است که از کجا می‌توانید NFT PFP را بخرید یا حتی به فروش برسانید، بهتر است به پلتفرم‌هایی که در بخش زیر معرفی می‌کنیم، مراجعه کنید. فرایند خریدوفروش NFT PFP با مراجعه به سایت‌هایی مانند OpenSea، Blur و حتی Magic Eden به‌راحتی ممکن خواهد بود و این پلتفرم‌های بسیار محبوب، دارای انواع بسیار مختلفی از هر نوع NFT امروزی، در کنار ابزارهای تجزیه‌وتحلیل آنها هستند.

  از کجا می‌توانیم NFT PFP بخریم؟

  پس از راه‌اندازی و اتصال کیف پول‌هایی مانند MetaMask یا Phantom، به سایت‌های ذکر شده در فوق، تنها کافی است که PFP دلخواه خود را انتخاب کرده و هر کدام که باب میل شما است را خریداری کنید. یادتان باشد قبل از انجام خریدوفروش، به‌خوبی این آثار هنری را ارزیابی کرده و با استفاده از کیف پول‌های مطمئن، تنها به سایت‌های معتبر مراجعه کنید.

  سؤالات متداول

  • آیا NFT PFP برای سرمایه‌گذاری مناسب هستند؟

  مجموعه NFTهای از نوع PFP، مانند هر توکن غیرقابل‌تعویض دیگر، می‌توانند در معرض نوسانات بسیاری شدیدی قرار گیرند، بااین‌حال، اگر مجموعه NFT مناسب و هدفمندی را انتخاب کنید، برای سرمایه‌گذاری بلند‌مدتی گزینه مناسبی خواهد بود.

  • بهترین NFT PFP کدام است؟

  از بهترین NFT PFP امروزی که در بین کاربران ارز دیجیتال نیز بسیاری محبوب‌اند، می‌توان به CryptoPunks، The Bored Ape Yacht Club، Mutant Ape Yacht Club (MAYC) و… اشاره داشت.

  شبنم توایی

  شبنم توایی

  علاقه زیادی به حوزه فناوری و فین تک دارم، درباره ارزهای دیجیتال، بلاک چین، هوش مصنوعی، وب ۳ و سایر موضوعات مرتبط با فناوری می‌نویسمو تحقیق می‌کنم. عاشق سفر و عکاسی هستمو اوقات فراغتم را با کشف جاذبه‌ها و ثبت لحظات زیبا سپری می‌کنم. بزرگترین هدفم تو زندگی یاد گرفتنه و لذت می‌برم از اینکه یادگرفته‌هامو دانش و تجربه‌ام را با دیگران به اشتراک بگذارم و از اونها هم یاد بگیرم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  یس کوین چیست؟ آموزش استخراج و کسب درآمد از بازی Yescoin

  بازی تلگرامی یس کوین (Yescoin)، پس از جنجال بزرگ نات کوین با ...

  لیست بهترین بازی‌های تپ تو ارن (Tap to Earn) تلگرامی

  شاید تا همین اواخر، هیچکس باور نمی‌کرد که با ضربه زدن به صفح ...

  معرفی بازی بلاک چین کیوتیز؛‌ بازی کیوتی‌ها در بلاک چین‌های مختلف

  بازی بلاکچین کیوتیز، بازی ماجراجویانه است که در آن بازیکنان ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر