استفاده از ربات مارتینگل؛ روشی نوین برای مدیریت ریسک در معاملات ارز دیجیتال

تاریخ: 19 اسفند 1402
زمان مطالعه:  9 دقیقه
استفاده از ربات مارتینگل؛ روشی نوین برای مدیریت ریسک در معاملات ارز دیجیتال

با ربات مارتینگل، به دنیای معاملات خودکار و سودآور با هوش مصنوعی قدم بگذارید! این ربات با استفاده از استراتژی‌های پیشرفته، به شما در کسب سود و مدیریت ریسک از بازارهای مالی کمک می‌کند.

استراتژی مارتینگل برای ترید و خریدوفروش پله‌ای، به دلیل ریسک و فرایند سخت مدیریت در تریدهای متعدد، همیشه توسط اقلیت تریدرها استفاده می‌شود. اما، اگر امکان پیاده‌سازی و استفاده از این استراتژی به‌صورت خودکار وجود داشته باشد، همچنان می‌توان از استفاده از آن امتناع کرد؟

امروزه با وجود ربات‌های مارتینگل، امکان استفاده و پیاده‌سازی این استراتژی به‌صورت خودکار برای هر تریدر ارز دیجیتال ممکن شده است و اکنون شما قادر هستید که با کارمزدی بسیار کم، جفت‌ارزهای زیادی را به روش مارتینگل خریداری کرده و پس از کسب سود به فروش برسانید. اگر شما نیز درباره ربات‌های مارتینگل، نحوه استفاده از آنها، سازوکار و موارد موردنیاز برای استفاده کنجکاو هستید، این مقاله برای شما بسیار مناسب است. در این مقاله، در کنار معرفی و توضیح ساده نحوه کار این بات‌های محبوب، به معرفی بهترین ربات‌های مارتینگل در ارز دیجیتال نیز اشاره خواهد شد. در نتیجه، مطالعه کامل این مقاله، می‌تواند اطلاعات زیادی را در اختیار شما بگذارد.

ربات مارتینگل چیست؟

ربات مارتینگل، نوعی از ربات‌های مبتنی بر هوش مصنوعی در فضای ترید ارز دیجیتال است که قابلیت استفاده و پیاده‌سازی استراتژی مارتینگل را در نهایت سادگی ممکن خواهد کرد. در واقع این ربات معاملاتی، با استفاده از الگوریتم‌های هوش مصنوعی، چارچوب استراتژی مارتینگل را برای هر تریدر مشخص و بخش زیادی از محاسبات و مدیریت موقعیت‌ها را بر عهده می‌گیرد. پس از راه‌اندازی این‌گونه ربات‌های کاربردی که امکان پیاده‌سازی، مدیریت و حتی آموزش عملی استراتژی مارتینگل را فراهم می‌کنند، دیگر نیازی به نگرانی برای مدیریت سرمایه خود برای ورودهای دیگر مبتنی بر استراتژی مارتینگل نخواهید داشت و تنها با تعیین تنظیمات ربات، این فرایند به ساده‌ترین روش ممکن می‌شود.

ربات مارتینگل چیست؟

ربات‌های مارتینگل در ارزهای دیجیتال، تا به امروز، به‌عنوان پرکاربردترین ربات‌های ترید یا سرمایه‌گذاری محسوب می‌شوند که برای خریدوفروش پله‌ای ارز دیجیتال، ترید، سرمایه‌گذاری و حتی مقاصد آموزشی مورداستفاده قرار خواهند گرفت. در واقع باید بگوییم که ربات‌های مارتینگل، در کنار فراهم‌کردن موارد بالا، می‌توانند به‌قصد تخمین ریسک و شناخت استراتژی مارتینگل نیز استفاده شوند و فرایند آموزش این استراتژی پله‌ای مبتنی بر احتمالات و پر ریسک را اندکی تسهیل کنند.

آشنایی با استراتژی مارتینگل در بازارهای مالی

قبل از استفاده و پیاده‌سازی ربات‌های مارتینگل، مهم‌ترین نکته آشنایی شما با استراتژی مارتینگل در بازارهای مالی، به‌خصوص بازار بسیار نوسانی ارزهای دیجیتال است. در واقع، آشنا نبودن شما با این استراتژی و استفاده از آن، به‌مراتب خطر و ریسک بسیار بیشتری را به نسبت سایر استراتژی‌ها فراهم خواهد کرد. بیشینه استراتژی مارتینگل در بازارهای مالی به قرن ۱۸ میلادی در کشور فرانسه باز می‌گردد که به صورت مکرر برای بازی پرتاب سکه، مبتنی بر تئوری احتمالات استفاده می‌شده است. این استراتژی معروف بر اساس احتمالات، در هر تکرار و متحمل شدن ضرر، شرطی به‌عنوان دوبرابر کردن مبلغ ورود یا تکرار بعدی را صادر می‌کند.

در بیانی ساده، استراتژی مارتینگل می‌گوید، درصورتی‌که در هر بار پرتاب سکه یا در زمینه ترید، ورود به بازار، نتیجه‌ای ضررده دیده شود، شانس برگشت روند سودآوری در طولانی‌مدت، با دوبرابر کردن ورود بعدی افزایش خواهد یافت. استراتژی مارتینگل که نگاهی بر احتمالات دارد، با افزایش میانگین شرط بعدی و تکرار آن، حتی در صورت ضررهای متعدد، تضمین می‌کند که با اولین سود به این روش، تمامی ضررهای قبلی جبران و سود مضاعفی از سرمایه اولیه فراهم شود. با تمام این تفاسیر، به دلیل استواری این استراتژی بر ورودهای بی‌شمار و احتمال افزایش مقدار سرمایه در ضرر شما با تکرار ورودهای ضررده، حاشیه ریسک بسیاری بالایی را ایجاد کرده و نیاز به مدیریت و پیاده‌سازی بسیار اصولی دارد.

توصیه می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با استراتژی مارتینگل و کاربردهای آن در بازارهای مالی، مقاله مارتینگل آکادمی بیت پین را به‌خوبی مطالعه کنید.

فرصت و ریسک‌های مارتینگل

استراتژی مارتینگل در کنار استفاده بسیار زیاد در ربات‌های ترید و بازارهای مالی مختلف مانند فارکس، بازار سهام، ارزهای دیجیتال و سایر بازارها، همیشه دارای فرصت‌ها و ریسک‌های متعددی است و شناخت این موارد بسیار مهم برای هر فردی قبل از استفاده از مارتینگل ضروری است. استراتژی خرید پله‌ای مارتینگل که به‌صورت معمول در بازار اسپات ارزهای دیجیتال کاربردی است، می‌تواند فرصت‌های مناسبی را برای سودآوری بهتر در طولانی‌مدت ایجاد کند. بااین‌حال، اگر برای خرید پله‌ای ارز دیجیتال با پشتوانه و مناسبی انتخاب نشود، نتیجه جر ضررهای سنگین‌تر نخواهد بود.

فرصت و ریسک‌های مارتینگل

برای‌ آنکه در تصمیم‌گیری در جهت استفاده از ربات‌های مارتینگل ارز دیجیتال به جمع‌بندی مناسبی برسید، به موارد مهمی در زیر اشاره خواهد شد که می‌تواند در شناخت ریسک و فرصت‌های این استراتژی کمک شایانی کند.

ریسک بسیار بالای مارتینگل

ریسک بسیار بالای استراتژی مارتینگل، ایجاد حاشیه ضرر بالا و احتمال به‌اتمام‌رسیدن سرمایه شما در ورودهای بسیار کم از موارد بسیار منفی در این استراتژی یاد می‌شود. در واقع به دلیل آنکه شرط مارتینگل بر روی ورودهای حاصله از ضرر استوار است، می‌تواند در چند پله ضررده و دوبرابر شدن سرمایه در ورودهای بعدی، در مدت‌زمان کمی سرمایه اولیه را به اتمام رساند. در واقع بهتر است این‌گونه بگوییم که با هر میانگین بهتر با سرمایه دوبرابری در ضرر، در کنار بهبود روند سرمایه‌گذاری در بلندمدت، حاشیه ریسک شما نیز به همان اندازه رشد خواهد کرد. فردی که با این استراتژی شت کوین یا پروژه نامناسبی را خریداری کرده است، به‌خوبی با این مفهوم آشنایی خواهد داشت.

وجودنداشتن افق زمانی

مشکل بزرگ دیگری که در استراتژی مارتینگل دیده می‌شود، وجودنداشتن افق یا مبنای زمانی برای تصمیم‌گیری است. وجودنداشتن زمان معین و افزایش تصاعدی پله‌های خرید، می‌تواند میانگین مدت زمانی سرمایه‌گذاری شما را کاهش داده و در طول بازارهای خرسی به ضرر شما عمل کند. در بیانی ساده، اگر شرط اصلی مارتینگل که بر روی پله‌های بی‌شمار استوار است را در واقعیت بررسی کنیم، شاید درصد کثیری از سرمایه‌گذاران یا تریدرها، توانایی پوشش این میزان سرمایه را نداشته باشند و با چندین پله ضرر مطلق، از چرخه بازار به‌طورکلی خارج شوند.

شرط استوار روی ضرر

از دیگر مشکلات بزرگ مارتینگل، استوار بودن شرط رفتار یا ورود بعدی حاصل از ضرر در پله اول است. همان‌طور که در قبل نیز اشاره کردیم، رفتار بعدی در استراتژی مارتینگل بر مبنای ضرر شکل خواهد گرفت و هیچ برنامه‌ای برای سودآوری و مدیریت فروش پله‌ای دیده نمی‌شود. فرض کنید که با دید استراتژی مارتینگل، به‌صورت تصادفی در کف قیمت ۱۵۰۰۰ دلاری، بیت کوین خریده‌اید و پله‌ای در ضرر در خرید‌های شما دیده نمی‌شود. آیا برنامه‌ای برای خرید‌های بعدی، مدت‌زمان برای پله بعد و شیوه مدیریتی برای فروش پله‌ای شما وجود دارد؟

کاملاً مشخص است که استراتژی مارتینگل یا شاید بسیاری از استراتژی‌های خرید پله‌ای، شیوه‌ای را برای تخلیه سود یا کسب سود مقطعی فراهم نمی‌کنند و باید بگوییم که استفاده از روشی بهینه و محاسباتی برای فروش مدیریت شده نیز در کنار استراتژی مارتینگل ضروری خواهد بود.

دانلود هفتمین ماهنامه دامیننس

سواد اقتصادی و ذهنیت برنده در دنیای کریپتوکارنسی

  تفاوت ربات مارتینگل در ارز دیجیتال با سایر بازارهای مالی

  ربات مارتینگل در بازار ارزهای دیجیتال با سایر بازارهای مالی می‌تواند تفاوت‌های زیادی داشته باشد که دسته زیادی از این تفاوت‌ها به طبیعت و نوع سرمایه‌گذاری در این بازار برخواهد گشت. اگر به دنبال اصلی‌ترین تفاوت‌های این استراتژی در بازار ارزهای دیجیتال به نسبت سایر بازارها مانند، بازار فارکس باشیم، در موارد زیر خلاصه خواهند شد. به دلیل طبیعت ریسک بیشتر در بازار ارزهای دیجیتال و ذکر حاشیه ریسک زیاد در مارتینگل، این استراتژی در بازار ارزهای دیجیتال، به‌خصوص برای ترید، بسیار خطرناک بوده و نیاز به مدیریت و دقت بسیار بیشتری دارد.

  تفاوت ربات مارتینگل در ارز دیجیتال با سایر بازارهای مالی

  تفاوت دیگر مارتینگل نسبت به بازارهای مالی‌های مختلف، در استفاده از آن خلاصه خواهد شد. در بازار سهام، از این استراتژی برای بهبود میانگین خرید سهام، در بازار لحظه‌ای فارکس برای ترید و در بازار ارزهای دیجیتال می‌تواند چه برای ترید لحظه‌ای و چه برای سرمایه‌گذاری بلندمدت استفاده شود. بااین‌وجود، به دلیل وجود قابلیت سرمایه‌گذاری در بازارهای ارز دیجیتال و ذکر تفاوت‌های آن با سایر بازارها، استراتژی مارتینگل در صورت مدیریت مناسب هر پله، محاسبه افق زمانی و پیاده‌سازی برنامه‌ای برای فروش مدیریت شده در سود، می‌تواند از بسیاری از استراتژی‌های دیگر امروزی بهتر عمل کند.

  آموزش کار با ربات مارتینگل کوکوین

  حال به با مفهوم استراتژی مارتینگل، فرصت و ریسک‌های آن و تفاوت این استراتژی در بازارهای مالی مختلف آشنا شده‌اید، زمان بررسی و آموزش کار با ربات مارتینگل بسیار کاربردی صرافی کوکوین رسیده است. با کمک این مراحل آموزشی، پس از طی‌کردن مراحل راه‌اندازی، می‌توانید این استراتژی را به ساده‌ترین روش استفاده کرده و در سرمایه‌گذاری بلندمدت خود استفاده کنید. برای راه‌اندازی ربات مارتینگل کوکوین، مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید:

  • در صرافی کوکوین پس از ثبت‌نام/ ورود به بخش Trading Bot در قسمت منو وارد شوید.

  آموزش کار با ربات مارتینگل کوکوین1

  • در قسمت ربات‌های ترید، گزینه Martingale را انتخاب کرده و به مرحله بعدی بروید.
  • در این بخش، عملکرد بسیاری از ربات‌های مارتینگل را درج کرده‌اند که توصیه می‌کنیم به‌جای استفاده از آنها، ربات مارتینگل خود را راه‌اندازی کنید.
  • در این بخش برای راه‌اندازی ربات مارتینگل خود باید تنظیمات آن را تعیین کنید که بسیار مهم و ضروری است.
  • در بخش تنظیمات پس از انتخاب ارز دیجیتال مدنظر خود، سه گزینه اصلی را برای انتخاب ضرایب و اعداد خواهید دید که تعیین آنها بسیار مهم است.

  آموزش کار با ربات مارتینگل کوکوین2

  • در گزینه اول باید تعیین کنید که ربات به‌ازای چه درصدی از در ضرر رفتن موقعیت شما، شروع به خرید پله بعدی کند. (می‌تواند از ۱- ۱۵ درصد باشد)
  • گزینه دوم، حداکثر خرید یا پله‌های خرید شما را تعیین خواهد کرد که به نسبت برنامه و سرمایه شما متغیر است.
  • گزینه آخر، ضریب یا مقدار سرمایه‌ای است که پس از در ضرر رفتن موقعیت قبلی، باید خریداری شود. برای مثال، اگر اولین خرید شما ۲۰ دلار باشد، در صورت ضرر، در پله بعدی ۴۰ دلار خریداری می‌شود.(تا زمانی که ضرر ادامه داشته باشد، پله‌های قبلی ضرایب را دریافت می‌کنند، پس در صورت ۴ پله ضرر به ترتیب ۴۰، ۸۰، ۱۶۰، ۳۲۰ دلار با ضریب ۲ خریداری می‌شود)

  آموزش کار با ربات مارتینگل کوکوین3

  • گزینه Sell یا همان فروشی که در ادامه می‌بینید، برای تعیین حد ضرر یا سود شما تعبیه شده است که می‌توانید آن را به نسبت برنامه مدیریت سرمایه خود تعیین کنید.

  لازم به ذکر است که حداقل سرمایه لازم برای کاربران احراز هویت شده در این صرافی از ۲۵۴ دلار آغاز خواهد شد و مقداری کارمزد بابت خرید و فروش و استفاده از ربات باید پرداخت شود.

  نکات مهم در استفاده از ربات مارتینگل

  آخرین و مهم‌ترین بخش در استفاده صحیح و جلوگیری از بروز هر گونه مشکل، دقت به نکات مهمی در استفاده از ربات مارتینگل خواهد بود. در این جهت، در موارد زیر، به مهم‌ترین نکاتی که باید در استفاده از این‌گونه ربات‌های دقت داشته باشید، به‌صورت کامل درج شده است.

  • قبل از استفاده از ربات‌های مارتینگل، از اعتبار و قانونی‌بودن فعالیت آنها اطلاع کسب کنید.
  • بهتر است قبل از استفاده، ارزهای دیجیتال پشتیبانی شده برای مارتینگل و حداقل سرمایه موردنیاز پلتفرم را ارزیابی کرده و سپس ربات را راه‌اندازی کنید.
  • هیچ ربات ترید یا استراتژی معاملاتی تضمین‌کننده سود شما در بلندمدت نخواهد بود، در نتیجه برنامه‌ریزی و مدیریت دارایی از سوی شما از هر ابزاری اهمیت بیشتری دارد.
  • به دلیل وجود ضریب در خرید پله‌های بعدی استراتژی مارتینگل، باید احتمال بروز پله‌های ضرر مکرر را به‌خوبی در نظر گرفته و سرمایه خود را با مدیریت وارد کنید.
  • سعی کنید تا جای ممکن، از پتانسیل و عملکرد مناسب ارز دیجیتال مدنظر خود اطلاع کسب کنید. خرید پله‌ای پروژه‌های غیر مستعد جز شکست نتیجه‌ای نخواهد داشت.
  • افق زمانی یا مدت‌زمان سرمایه‌گذاری خود را همیشه برنامه‌ریزی کنید. بهتر است در کنار این موارد، به احساسات و وضعیت کنونی بازار نیز توجه داشته باشید.
  • تنظیمات ربات مارتینگل را به‌خوبی بررسی کرده و بدون آزمایش یا تست آن، پول خود را وارد نکنید.
  • از ترید در فیوچرز به روش مارتینگل در بازار بسیار ریسکی ارزهای دیجیتال به‌شدت بپرهیزید. ریسک وارده در این روش، به‌هیچ‌عنوان قابل‌اندازه‌گیری نخواهد بود.
  • بهتر است برای سرمایه‌گذاری بلندمدت، با بررسی انواع روش‌های خرید پله‌ای، برنامه‌ای نیز برای فروش مدیریت شده در سود داشته باشید.
  • اگر از ربات‌های مارتینگل رایگان یا پولی در کوتاه‌مدت استفاده می‌کنید، لازم است به موارد مهمی مانند حجم معاملات، روند کوتاه‌مدت قیمت و پارامترهای مهم دیگر نیز توجه کافی را داشته باشید.
  • اگر به دنبال سرمایه‌گذاری بلندمدت مناسبی هستید، سقف و کف‌های قیمت را رها کرده و تنها به افزایش میانگین خود به‌صورت مدیریت شده بپردازید.

  سؤالات متداول

  • بهترین ارزها برای ربات مارتینگل کدام‌اند؟

  بهترین ارزهای برای استفاده از ربات مارتینگل، ارزهای دیجیتالی خواهند بود که به نسبت دیگر ارزها، نوسان کمتری داشته و برای سرمایه‌گذاری بلندمدت وضعیت بهتری را داشته باشند. ازاین‌جهت، این استراتژی به‌صورت عمده برای ارزهای بیت کوین و اتریوم استفاده می‌شود.

  • آیا امکان ضرر و زیان با ربات Martingale وجود دارد؟

  به امکان ضرر و زیان با ربات Martingle به دلیل روش بسیار پر ریسک آن، در صورت محاسبه‌نکردن احتمال وقوع پله‌های ضررده متعدد و مدیریت‌نکردن پله‌های خرید بسیار معمول است. در نتیجه، برایند شما از این استراتژی یا هر روش خرید پله‌ای دیگر به هدف سرمایه‌گذاری و برنامه دقیق شما باز خواهد گشت.

  • با چقدر سرمایه از ربات مارتینگل استفاده کنیم؟

  برای استفاده از ربات مارتینگل، به‌صورت معمول نیاز به بازه ۱۰۰- ۲۰۰ دلار سرمایه اولیه برای ورود خواهید داشت که این مقدار به نسبت ربات‌ها و مقدار سرمایه شما در پله اول معین می‌شود. بااین‌حال، بسیاری از محققان توصیه می‌کنند که برای سرمایه‌گذاری بلند‌مدت با پس‌انداز شخصی و متحمل شدن ریسک کمتر از DCA استفاده شود.

  • آیا استفاده از ربات Martingale رایگان است؟

  ربات مارتینگل (Martingale) به‌صورت رایگان و به‌صورت پولی در دسترس قرار گرفته است و امروزه صرافی‌های معتبر ارزهای دیجیتال، پلتفرم‌های معاملاتی و برنامه‌های اختصاصی حوزه ترید، این قابلیت را برای کاربران فراهم کرده‌اند.

  شبنم توایی

  شبنم توایی

  علاقه زیادی به حوزه فناوری و فین تک دارم، درباره ارزهای دیجیتال، بلاک چین، هوش مصنوعی، وب ۳ و سایر موضوعات مرتبط با فناوری می‌نویسمو تحقیق می‌کنم. عاشق سفر و عکاسی هستمو اوقات فراغتم را با کشف جاذبه‌ها و ثبت لحظات زیبا سپری می‌کنم. بزرگترین هدفم تو زندگی یاد گرفتنه و لذت می‌برم از اینکه یادگرفته‌هامو دانش و تجربه‌ام را با دیگران به اشتراک بگذارم و از اونها هم یاد بگیرم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  بهترین میم کوین‌های سولانا برای سال 2024 با سود 100 برابری

  بیایید با هم سری به دنیای میم کوین‌های سولانا بزنیم، میم کوی ...

  صندوق ETF اسپات در مقابل فیوچرز بیت کوین؛ کدام را انتخاب کنیم؟

  در ژوئن ۲۰۲۳، بلک‌راک، بزرگ‌ترین مدیر دارایی جهان، با درخواس ...

  پول با کیفیت: بیت کوین پس از هاوینگ، کمیاب‌تر از طلا می‌شود

  برای اولین بار از زمان پیدایش، نرخ تورم سالانه بیت کوین کمتر ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر