ارز OM؛ ابزاری برای دسترسی به حوزه غیرمتمرکز دیفای، از هر کجای جهان

تاریخ: 28 بهمن 1402
زمان مطالعه:  9 دقیقه
ارز OM؛ ابزاری برای دسترسی به حوزه غیرمتمرکز دیفای، از هر کجای جهان

ارز OM، توکن بومی اکوسیستم OMniverse، با کاربردهای مختلف برای ساخت و معامله دارایی‌های دیجیتال در اکوسیستمی جهان‌شمول است.

پروژه‌های حوزه دیفای و امور بی‌شمار مورداستفاده در این فضا، همیشه شاهد نوآوری‌های جدیدی بوده است و امروزه با وجود پروتکل‌های مختلفی مانند، مانترا دائو (Mantra Dao)، مجدداً توجهی زیادی به ارزهای دیجیتال و پلتفرم‌های نوظهور حوزه دیفای جلب شده است.

بدون شک، اگر فعالیت زیادی در حوزه ارز دیجیتال و شبکه‌های اجتماعی مبتنی بر این فضا داشته باشید، اسم پروتکل دیفای مانترا را بارها شنیده‌اید و یا شاید اطلاعات پایه‌ای را نیز درباره این پروتکل مطالعه کرده باشید. در این مقاله، قصد داریم که پروژه مانترا دائو، از جذاب‌ترین و موردتوجه‌ترین پلتفرم‌های دیفای را بررسی کرده و هر گونه اطلاعات مربوطه به این پروژه را زیر نظر بگیریم. اگر درباره این پروژه کنجکاو هستید، این مقاله را به‌هیچ‌وجه از دست ندهید و تا به انتهای آن همراه ما باشید.

معرفی ارز OM

برای معرفی ارز دیجیتال مانترا که به نام اختصاری OM در بسیاری از صرافی‌های ارز دیجیتال معامله می‌شود، ابتدا باید به معرفی و بررسی پروژه مانترا بپردازیم. مانترا دائو که اکنون با نام مانترا (Mantra) فعالیت می‌کند، نوعی پلتفرم حوزه دیفای (DeFi) تحت کنترل جامعه غیرمتمرکز خود با بهره‌وری از قابلیت‌هایی مانند، استیکینگ، وام‌دهی و شیوه حاکمیتی ارز OM است.

معرفی ارز OM

ساختار بلاک چین مانترا با قابلیت‌های منحصربه‌فرد خود که به‌صورت بلاک چینی یکپارچه و عمودی معماری شده است، تفاوت زیادی با سایر پلتفرم‌های بلاک چینی امروزی دارد. در واقع، بلاک چین یکپارچه عمودی، به سیستمی جامع و به‌هم‌پیوسته اشاره دارد که در آن نهادی واحد مراحل مختلف زیربنای و ساختار فناوری بلاک چین را کنترل و مدیریت می‌کند.

این نوع ادغام از زیرساخت اصلی بلاک چین تا لایه کاربردی را در برمی‌گیرد و به هماهنگی و کنترل یکپارچه در کل فرایند دسترسی می‌دهد. در بیانی ساده، این پلتفرم حوزه دیفای، توسط بخش‌های مختلفی در پلتفرم در جهت هدف واحد ارائه خدمات و قابلیت‌های خود کار می‌کند که در ادامه مقاله با تمامی آنها آشنا خواهید شد.

تاریخچه ارز دیجیتال مانترا

تاریخچه ارز دیجیتال مانترا به سال 2020 باز می گردد که این پلتفرم با نام مانترا دائو (Mantra DAO) به صورت رسمی شروع به فعالیت کرد. این پروژه بلاک چینی بعد از گذشت دو سال، خبر از تغییر نام پروژه به MANTRA داده و اکوسیستم خود را زبق آنچه در وب‌سایت مانترا آمده، به چهار بخش اصلی، نودهای مانترا (Mantra Nodes)، زنجیره مانترا (Mantra Chain)، مانترا دائو (Mantra Dao) و مانترا فایننس گسترش داد.

این پروژه باهدف گسترش خدمات و دسترسی به کاربران بیشتر، این حرکت استراتژیک را انجام داده و هر بخش از سازوکار و پایه اکوسیستم خود را در چهار بخش ذکر شده تقسیم کرده است. در واقع باید بگوییم که گسترش اکوسیستم و ایجاد شفافیت بیشتر در شیوه حاکمیتی و مدیریت شبکه مانترا پس از سال 2022، از دلایل محبوبیت این پروژه حوزه دیفای تا به امروز به شمار می رود. این پروژه بلاک چینی، تا به امروز به نام Omniverse که اشاره به Mantra Dao نیز دارد، شناخته می‌شود و بسیاری از محققان ارز دیجیتال نقطه قوت این پلتفرم حوزه دیفای را در ایجاد اکوسیستمی پیشرفته و کاربردی متمایز در امور غیرمتمرکز بلاک چینی می‌بینند.

بنیان‌گذار و تیم پروژه Omniverse

از بنیان‌گذاران و تیم پروژه Omniverse یا مانترا، می‌توان به افرادی متخصصی در زمینه علوم رایانه و بلاک چین به نام‌های، جان پاتریک مولین، رودریگو کوان میراندا و ویل کورکین اشاره داشت که طبق گفته سایت و پلتفرم رسمی مانترا، از بنیان‌گذاران پروژه محسوب می‌شوند.دیگر افراد تأثیرگذار در تیم توسعه پروژه OMniverse، شامل، خوان سوارز، به‌عنوان مدیر ارشد تکنولوژی، استیون پیپلز با سمت مدیر ارشد حقوقی و برایان نورمن با عنوان مدیر مالی پروژه خواهد بود که به گفته پروژه، از سراسر جهان در جهت ایجاد تحول در فضای دیفای در حال توسعه و حفظ شفافیت پلتفرم مانترا هستند.

هدف پروژه OMniverse چیست؟

هدف پروژه مانترا، پس از گسترش پلتفرم و ایجاد OMniverse، با هدف ایجاد دسترسی و قابلیت استفاده هر فردی از هر کجای جهان از حوزه غیرمتمرکز دیفای فعالیت می‌کند و سعی در توسعه و رشد Web3، علوم رمزنگاری و اقتصاد آن، مبتنی بر پلتفرمی غیرمتمرکز دارد. پروژه Omniverse، برای تحقق این هدف و ایجاد نوآوری در حوزه بلاک چین، اکوسیستم گسترده خود را برای مدیریت و کنترل بهتر ایجاد کرده است که هر بخش از این اکوسیستم، نقشی حیاتی را در فعالیت و توسعه مانترا ایفاد می‌کنند.

هدف پروژه OMniverse چیست؟

در کنار اهداف و قابلیت‌های این پلتفرم غیرمتمرکز، ایجاد و راه‌اندازی توکن بومی این شبکه با استاندارد ERC-20، با نماد اختصاری OM که نقش حاکمیتی را با استیک ارز OM فراهم می‌کند، نشان از کاربردی‌بودن این پلتفرم و اهمیت مدیریت غیرمتمرکز آن در حوزه دیفای خواهد داد.

دانلود هفتمین ماهنامه دامیننس

سواد اقتصادی و ذهنیت برنده در دنیای کریپتوکارنسی

  بررسی اکوسیستم Omniverse

  همان‌طور که درگذشته، به‌منظور معرفی مانترا به اکوسیستم Omniverse اشاره کرده‌ایم، این پلتفرم، به‌منظور ایجاد فضایی کاملاً غیرمتمرکز و به حداکثر رساندن کاربرد و مدیریت یکپارچه بلاک چین خود، اکوسیستم چهارگانه‌ای را به وجود آورده است که در این بخش با تمامی این بخش‌های مهم آشنا خواهید شد. هر کدام از چهار بخش زیر، نقش مهمی در افزایش عملکرد، ثبات و دسترسی OMniverse دارند و در جهت ایجاد رویکردی کاملاً غیرمتمرکز و ایجاد یکپارچگی در پلتفرم، بخشی از وظایف و کارکرد شبکه به هر بخش تقسیم شده است.

  در نتیجه، برای شناخت کلی و درک نحوه سازوکار پلتفرم مانترا، شناخت این موارد از مهم‌ترین و تأثیرگذاران‌ترین بخش‌های پلتفرم به شمار خواهند رفت و بهتر است که به‌خوبی به این چهار بخش اصلی توجه کافی را داشته باشید.

  نودهای مانترا

  نودهای مانترا که به‌عنوان بخش اساسی در امنیت و زیر بنای Omniverse محسوب می‌شود، راه‌حل‌هایی زیرساختی و گسترده‌ای را ارائه خواهد داد که متناسب با نیازهای مشاغل مختلف از جمله شرکت‌های کوچک و بزرگ، به همراه مشتریان سازمانی است. در واقع، گره یا نودهای مانترا، با پشتیبانی از زنجیره‌های اثبات سهام (PoS)، امکان اعتبارسنجی شبکه را به همراه کسب سودی مناسب برای کاربران شبکه، اعم از کاربران، سرمایه‌گذاران و مدیران سازمانی فراهم کرده و امکان مدیریت گره‌ها و اعتبارسنجی آنها را چه برای کاربران عادی و چه برای سازمان‌ها ممکن می‌کنند.

  زنجیره مانترا

  زنجیره مانترا، به‌عنوان بخشی مهم و تأثیرگذار در اکوسیستم Omniverse، پروتکلی بر روی اکوسیستم بلاک چین لایه اولی کازماس (Cosmos) است. این پروتکل، مانند بلاک چین و زنجیره‌های شبکه کازماس، دارای قابلیت تعامل‌پذیری یا ارتباط بین بلاک چینی بوده و از راه‌اندازی بازی‌های بلاک چین، پروژه‌های Web3، صرافی‌های غیرمتمرکز بلاک چینی (DEX) و هرگونه برنامه غیرمتمرکز دیگر پشتیبانی خواهد کرد.

  بررسی نحوه تأمین امنیت ارز مانترا

  در بیانی ساده، این زنجیره ارزشمند، فضای به‌شدت کاربردی را برای توسعه‌دهندگان، در جهت ایجاد و راه‌اندازی هرگونه برنامه غیرمتمرکز بلاک چینی ایجاد کرده و از ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن می‌توانیم به پشتیبانی از استانداردهای شبکه اتریوم در کنار شبکه کازماس اشاره کنیم. این زنجیره بسیار کاربردی، در کنار قابلیت پشتیبانی از ماشین مجازی اتریوم (EVM)، دارای ماژولی قدرتمند شناسایی غیرمتمرکز (DID) بوده که می‌تواند برای احراز هویت و نیاز به KYC در راستای ایجاد محصولاتی با استفاده از این قابلیت، بسیار کاربردی و تأثیرگذار باشد.

  فایننس مانترا

  بخش فایننس مانترا را می‌توانیم بخش اصلی اقتصاد و پلتفرم Omniverse، برای ارائه خدمات مبتنی بر حوزه دیفای بنامیم که امکان دسترسی، استفاده و بهره‌وری از قابلیت‌های متعدد حوزه دیفای را به صورتی غیرمتمرکز فراهم خواهد کرد. در این بخش پلتفرم که با نام فایننس، شناخته می‌شود، کاربران می‌توانند توکن OM خود را استیک کرده و در کنار حق رأی یا حق تصمیم‌گیری در تغییرات شبکه، سود مناسبی را نیز کسب کنند. بااین‌حال، باید اشاره شود که فرایند استیکینگ و سپرده‌گذاری دارایی در استخرها، تنها با احراز هویت یا KYC ممکن خواهد بود.

  در فایننس مانترا، قابلیت استفاده از امکاناتی مانند، وام‌دهی و وثیقه‌گذاری، دسترسی به امکانات RWA، سواپ ارزهای دیجیتال و راه‌اندازی پروژه‌های بلاک چینی مختلف تحت عنوان لانچ پد غیرمتمرکز نیز ممکن شده است.

  دائو مانترا

  دائو مانترا، به‌عنوان بخش اساسی در حفظ تمرکززدایی و مدیریت پلتفرم توسط کاربران عمل می‌کند و کاربرانی که حق رأی خود را با سپرده‌گذاری توکن اثبات کرده‌اند، می‌توانند در تصمیمات پروژه و طرح‌های پیشرو، نظر داده و مشارکت داشته باشند. در واقع هدف اصلی دائو مانترا، مدیریت بخش استیکینگ، دیفای، صندوق خزانه‌داری پلتفرم و تصمیمات مهم پلتفرم برای اجرای روش‌های استراتژیک بوده و به‌عنوان بخش اساسی در پلتفرم دیفای مانترا، اهمیت فعالیت و همه‌پرسی کاربران را به میان می‌آورد.

  پروژه حوزه دیفای Omniverse، با ایجاد مشارکت در راه‌اندازی پروژه‌های موفق و تأثیرگذار در شبکه‌های بلاک چینی پولکادات (Polkadot) و هدرا (Hedera)، نشان از فعالیت گسترده دائو خود و استفاده استراتژیکی از منابع خزانه‌داری این سازمان غیرمتمرکز داده است.

  بررسی نحوه تأمین امنیت ارز مانترا

  در جهت بررسی امنیت ارز دیجیتال و پلتفرم دیفای مانترا، باید اشاره شود که این پروژه بسیار تأثیرگذار و کاربردی، با بهره‌وری از قراردادهای هوشمند و استانداردهای شبکه اتریوم، امنیت شبکه خود را تأمین کرده و زیرساخت بخش نودهای مانترا، نقشی اساسی را در بهبود امنیت شبکه با اجماع اثبات سهام و گره‌های معتبر خواهند داشت. پلتفرم مانترا، با ارائه قابلیت استیکینگ و امکان مدیریت گره‌های اعتبارسنجی، به همراه گسترش آن برای کاربران و نهادهای سازمانی، قابلیت‌های متنوعی را برای حفظ امنیت و یکپارچگی پلتفرم فراهم کرده و تا به امروز مشکلی بابت امنیت و ساختار امنیتی پروژه دیده نشده است.

  ارز OM (مانترا) چه ویژگی‌هایی دارد؟

  ارز دیجیتال مانترا با حداکثر عرضه ۸۸۸٬۸۸۸٬۸۸۸ واحد و ارائه اکوسیستمی گسترده و بسیار فنی، با وجود کاربردهای بسیار بی‌شمار، ویژگی‌های منحصربه‌فردی را دارا بوده و بسیاری از این قابلیت‌ها، به‌عنوان وجه تمایز پروتکل، برای کاربران و توسعه‌دهندگان به شمار خواهد رفت. در این بخش برای شناخت کلی پلتفرم دیفای مانترا دائو، به اصلی‌ترین ویژگی‌های آن اشاره خواهیم کرد که در جهت استفاده و یادگیری کاربردهای این پلتفرم، کمک‌کننده است.

  • پشتیبانی از قابلیت ارتباط میان بلاک چینی یا IBC
  • پشتیبانی از قراردادهای هوشمند و ماشین مجازی اتریوم (EVM)
  • پشتیبانی از کیت توسعه نرم‌افزار بلاک چین کازماس (SDK)
  • ارائه از قابلیت استیکینگ و قابلیت مدیریت پرتفولیو در دیفای
  • دارابودن اکوسیستمی گسترده و فنی
  • تلاش برای حفظ تمرکززدایی با ایجاد سازمان خودمختار غیرمتمرکز (DAO)
  • قابلیت پیاده‌سازی هر گونه برنامه غیرمتمرکز بلاک چینی (Dapps)

  مزایا و معایب مانترا چیست؟

  ارز دیجیتال مانترا دائو، مانند هر پروژه ارز دیجیتال امروزی، اگر به‌خوبی قصد بررسی آن را داشته باشیم، دارای مزایا و معایب مختص به خود خواهد بود و برای شناخت ریسک و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در پروژه برای هر فردی آشنایی با این موارد ارزشمند است. برخی از اصلی‌ترین مزایا و معایب مانترا را در این بخش، اشاره‌ای خواهیم داشت که بتوانید دید بهتری نسبت به پروژه و آینده آن داشته باشید:

  مزایا

  • ساختار فنی و معماری بسیار جذاب این شبکه بلاک چینی
  • استفاده بهینه از منابع خزانه دائو در جهت مشارکت‌های بلاک چینی
  • دارابودن کاربرد مناسب در حوزه دیفای و ارائه قابلیت‌های مختلف
  • پشتیبانی از چندین بلاک چین و استانداردهای پیشرفته

  معایب

  • دارابودن احراز هویت یا KYC و ضربه‌زدن به مفهوم تمرکززدایی
  • نوسانات بسیار شدید توکن بومی OM
  • نگرانی‌های شدید بسیار کاربران از بنیاد متمرکز و تأثیرگذاری نهادهای متمرکزی مانند بایننس در پروژه

  بهترین کیف پول‌های برای نگهداری ارز OM

  ارز دیجیتال مانترا، تا به امروز در بهترین و امن‌ترین کیف پول‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری ارز دیجیتال پشتیبانی می‌شود و برای نگهداری ارز OM، بهتر است که از کیف پول‌های معتبر استفاده کنید. در این بخش، برای نگهداری و ذخیره‌سازی ایمن ارز OM، به بهترین کیف پول‌‎های ارز دیجیتال اشاره خواهیم کرد که با مراجعه به منابع معتبر، قابل‌دانلود هستند.

  • تراست والت
  • متامسک
  • کیف پول اختصاصی Mantra DAO
  • کیف پول سخت‌افزاری لجر نانو X

  اگر قصد خریدوفروش بدون کارمزد ارز OM را به همراه نگهداری ایمن آن دارید، کیف پول صرافی بیت پین بهترین گزینه برای شما است. با استفاده از کیف پول صرافی بیت پین که قابلیت ذخیره‌سازی سرد دارایی شما را دارد، در کنار حفظ امنیت، کارمزدی نیز برای خریدوفروش ارز دیجیتال مانترا نخواهید داشت.

  آینده ارز OM چگونه پیش‌بینی می‌شود؟

  اگر قصد پیش‌بینی آینده ارز OM را داشته باشیم و بخواهیم تصور کنیم که این آینده چگونه خواهد بود، باید به نگرانی‌های مختلف حول پروژه و قابلیت‌های منحصربه‌فرد آن در کنار یکدیگر توجه کافی را داشته باشیم.
  پروژه مانترا دائو، باتکیه‌بر شبکه بلاک چینی بسیار فنی، مقیاس‌پذیر، کاربردی در حوزه دیفای و امکان پیاده‌سازی انواع برنامه‌های حوزه Web3، حرف زیادی در آینده خواهد داشت و امکان ارتباط با سایر بلاک چین‌های امروزی، از مهم‌ترین وجه‌های متمایزکننده این پروژه محسوب می‌شود.

  آینده ارز OM چگونه پیش‌بینی می‌شود؟

  بااین‌حال، ایجاد KYC برای اعتبارسنجی و استیکینگ ارز OM، از جنبه منفی این پروژه محسوب شده و بسیاری از فعالان بازار، این رویکرد را همسو با امور غیرمتمرکز دیفای نمی‌دانند. در واقع، پروژه مانترا دائو، برای رشد و شکل‌دهی آینده‌ای بهتر، نیاز به شفاف‌سازی بیشتری در شرکا و حفظ تمرکززدایی پروژه خواهد داشت.

  ارز OM را از کجا می‌توان خرید؟

  ارز OM، به‌عنوان توکنی محبوب در حوزه دیفای و Web3، تا به امروز در بسیاری از صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز بلاک چینی، برای خریدوفروش در دسترس قرار گرفته است و هیچ مشکلی در یافتن توکن و خریدوفروش آن وجود نخواهد داشت. اگر قصد خریدوفروش ارز OM را دارید، بهترین انتخاب برای شما، صرافی بیت پین خواهد بود. صرافی بیت پین، با ارائه قابلیت خرید ارز دیجیتال مانترا بدون کارمزد و ارائه بهترین قیمت، به‌عنوان بهترین صرافی خریدوفروش مانترا دائو، به شمار خواهد رفت.

  سؤالات متداول

  • ارز OM چیست؟

  ارز OM، توکن بومی پلتفرم غیرمتمرکز و فعال در حوزه دیفای مانترا دائو است که اکنون با نام مانترا (Mantra) فعالیت می‌کند. این پروژه جذاب، نوعی پلتفرم حوزه دیفای (DeFi) تحت کنترل جامعه غیرمتمرکز خود با بهره‌وری از قابلیت‌هایی مانند، استیکینگ، وام‌دهی و شیوه حاکمیتی ارز OM است که اکوسیستمی فنی و منحصربه‌فرد را مدیریت می‌کند.

  شبنم توایی

  شبنم توایی

  علاقه زیادی به حوزه فناوری و فین تک دارم، درباره ارزهای دیجیتال، بلاک چین، هوش مصنوعی، وب ۳ و سایر موضوعات مرتبط با فناوری می‌نویسمو تحقیق می‌کنم. عاشق سفر و عکاسی هستمو اوقات فراغتم را با کشف جاذبه‌ها و ثبت لحظات زیبا سپری می‌کنم. بزرگترین هدفم تو زندگی یاد گرفتنه و لذت می‌برم از اینکه یادگرفته‌هامو دانش و تجربه‌ام را با دیگران به اشتراک بگذارم و از اونها هم یاد بگیرم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  معرفی ارز دیجیتال MEW؛ میم کوینی گربه‌ای در دنیای سگ‌ها

  میم کوین MEW که از پروژه‌های بلاک چینی جدید در بستر شبکه بلا ...

  پروژه و ارز دیجیتال اتنا (ENA): پروتکلی با استیبل‌کوین USDe

  شبکه بلاک چین اتریوم تا به امروز با ارائه فضای دیفای و اقتصا ...

  دیدگاه‌ها 1 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. صالح
   صالح | 3 فروردین 1403

   ارزمانترا اینده درخشانی درپیش دارد باارز اتریوم درآینده نه چندان دور رقابت می‌کند کار بر دهاشو مطالعه کردم