ارز دیجیتال لایت کوین چیست و چه مزایا و معایبی دارد ؟

تاریخ انتشار: 3 آبان 1400 | آخرین به‌روزرسانی: 22 خرداد 1403
زمان مطالعه:  6 دقیقه
لایت کوین

لایتکوین یک ارز دیجیتال همتا به همتا است که امکان پرداخت های نسبتا فوری و کم هزینه را در سراسر جهان فراهم می‌کند.
لایت کوین یک شبکه پرداخت متن باز مبتنی بر بلاکچین است. در این پروتکل می‌توان دارایی‌های دیجیتالی به نام لایت کوین یا به اختصار LTC را بدون هیچ واسطه و نهاد مرکزی و به صورت کاملا غیرمتمرکز در سراسر جهان منتقل کرد.
همانند بیت کوین، امنیت شبکه لایت کوین هم با رمزنگاری و فرایند اثبات کار (استخراج) تضمین شده است. تراکنش های لایت کوین بیش از چهار برابر سریع تر از بیت کوین هستند.

لایت ‌کوین چیست؟

لایتکوین یکی از قدیمی‌ترین کوین‌های موجود در بازار کریپتوکارنسی‌ها است.LTC توسط چارلی لی (Charlie Lee) در ماه اکتبر سال ۲۰۱۱ راه‌اندازی شد. لی کارمند سابق گوگل بود که لایت کوین را با هدف تکمیل بیت کوین و حل برخی از مشکلات مانند مدت‌زمان تراکنش‌ها، هزینه‌ها و استخرهای متمرکز ماینینگ طراحی کرد. چارلی لی در کد و پروتکل بیت کوین اصلاحاتی اعمال کرد تا برای استفاده روزمره مناسب‌تر باشد و از طرفی هم پذیرش عمومی آن امکان پذیر شود.

یکی از اهداف اصلی لایت کوین کاهش زمان تائید شدن هر بلاک از ۱۰ دقیقه به ۲٫۵ دقیقه بود، که درنتیجه آن بتوان تراکنش‌های بیشتری را تأیید کرد. در حال حاضر، روزانه ۱۴،۴۰۰ لایت‌کوین استخراج می‌شود که این حداکثر مقدار ممکن است. لایت کوین نیز مانند سایر ارزهای دیجیتال، یک وسیله پرداخت جهانی و مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین است.

این ارز دیجیتال همتا به همتا شباهت‌های زیادی با بیت‌کوین دارد، اما پلتفرم آن از بلاک چین‌های مختلفی استفاده می‌کند که امکان انتقال سریع‌تر تراکنش‌ها را فراهم می‌کند. نرم‌افزار ایجاد و انتقال کوین‌های لایت‌کوین، به صورت متن‌باز است و پلتفرم آن به طور کامل غیرمتمرکز است. این کریپتوکارنسی از زمان ورودش به بازار، رشد پایداری را تجربه کرده است و در حال حاضر یکی از محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال در بازار به حساب می‌آید. شاید یکی از دلایل این محبوبیت عملکرد آن باشد، اما نباید تشابه‌اش با بیت‌کوین را نیز نادیده‌گرفت.

لایت ‌کوین چیست ؟

لایت ‌کوین چیست ؟

دانلود نهمین ماهنامه دامیننس

نات کوین؛ روایتی از انگشتان بی‌قرار

  لایت کوین چگونه کار می‌کند؟

  درست مشابه بیت کوین استخراج کنندگان با قراردادن توان محاسباتی کامپیوترهای خود برای شبکه، با انجام محاسبات ریاضی شبکه را امن می‌کنند. در حقیقت استخراج کنندگان با این‌کار تراکنش ها را بررسی و تایید می‌کنند که باعث حفظ شبکه می‌شود.

  تمام ارزهای دیجیتال از الگوریتم خاصی برای فعالیت استفاده می کنند. الگوریتم بیت کوین SHA-256 است اما چارلی‌ لی در ایجاد لایت کوین این فرایند را به الگوریتم بهتری به نام Scrypt تغییر داد. این الگوریتم نسبت به الگوریتم بیت کوین دارای امکان محاسبه آسان‌تر، حجم کار کمتر و در نتیجه توانایی تایید سریع‌تر تراکنش ها است. در حالی که این روزها استخراج بیت کوین با سودآوری خوب فقط با دستگاه های ASIC امکان پذیر است،‌ کارت گرافیک هنوز یکی از روش های متداول برای استخراج لایت کوین است. البته استفاده از دستگاه‌ های ASIC از روش کارت گرافیک بسیار مقرون به صرفه تر است.

  هر ۲.۵ دقیقه تمام تراکنش های تایید شده لایت کوین در بسته‌های دیجیتالی به نام بلاک قرار می‌گیرند. این بلاک ها به زنجیره‌ای از بلاک ها به نام بلاک چین اضافه می‌شوند.

  چرا LTC را نقره ارزهای دیجیتالی می‌دانند؟

  لی و سایر توسعه دهندگان لایت کوین معتقد بودند که محدود بودن تعداد سکه های بیت کوین یکی از امتیازات این رمزارز محسوب می‌شود. زیرا این محدود بودن به سرمایگذاران اطمینان خاطر می دهد که قرار نیست تعداد زیادی توکن عرضه شود و در نتیجه تورم ایجاد شده رمزارز LTC کم ارزش گردد. بلکه به دلیل محدود بودن مقدار عرضه با گذشت زمان بر اعتبار و ارزش سکه ها افزوده خواهد شد. به همین دلیل تعداد سکه‌های لایتکوین حداکثر تا ۸۴ میلیون سکه در نظر گرفته شده است، که این مقدار تقریبا ۴ برابر تعداد بیت کوین می‌باشد، به همین دلیل پیش بینی می‌شود در آینده ارزش لایت کوین نهایتا یک چهارم ارزش بیت کوین باشد.

  خرید ارز دیجیتال لایت کوین

  در حال حاضر صرافی ارز دیجیتال بیت پین صرافی ایرانی است که رمرارز لایت کوین را می توانید در آن بخرید. برای خرید لایتکوین فقط کافی است ثبت‌نام کنید و وارد حساب کاربری خود شده و در بازار خرید و فروش ارز دیجیتال لایت کوین را انجام دهید.

  خرید ارز دیجیتال لایت کوین

  خرید ارز دیجیتال لایت کوین

  ویژگی‌ها و تفاوت لایت کوین با بیت کوین

  لایتکوین بیشتر مواقع با بیت کوین مقایسه می‌شود. همان طور که گفته شد اگر بیت کوین را طلا در نظر بگیرید، بسیاری لایتکوین را نقره می‌نامند. اما این دو کریپتوکارنسی محبوب چه تفاوت‌های متمایزکننده‌ای باهم دارند؟

  • حداکثر عرضه: بسیاری از ارزهای دیجیتال عرضه محدودی دارند. باوجود ۸۴ میلیون لایت کوین، عرضه آن ۴ برابر بیشتر از بیت کوین است.
  • میزان سرمایه بازار: اگرچه سرمایه بازار لایت کوین در مقایسه با بیت کوین ناچیز است، اما این ارز دیجیتال هنوز هم در بین ۲۰ کوین برتر قرار دارند.
  • الگوریتم ماینینگ: هردو از الگوریتم اثبات کار بهره ‌می‌برند. بیت کوین از الگوریتم SHA-256 ، درحالی که لایت کوین از الگوریتم Skrypt استفاده می‌کند.
  • سرعت معامله: هر تراکنش لایت کوین تقریباً در هر ۲٫۵ دقیقه تأیید می‌شود. در بیت کوین، این میانگین هر ۱۰ دقیقه یک‌بار است. درنتیجه لایت‌کوین ۴ برابر سریع‌تر این کار را انجام می‌دهد که درواقع می‌تواند معاملات بیشتری را نیز پردازش کند.
  • هزینه معاملات: الگوریتم Skrypt هزینه‌های معاملات را به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌دهد.
  • پاداش بلاک: ماینرها با دریافت پاداش برای هر محاسبه صحیح و افزودن یک بلاک جدید، بابت همکاری خود در شبکه پاداش دریافت می‌کنند. ماینرها در حال حاضر به ازای هر بلاک، ۲۵ لایت کوین دریافت می‌کنند. این در حالی است که در شبکه بیت‌کوین، ۶٫۲۵ BTC به عنوان پاداش در نظر گرفته شده است. از آنجایی که هربلاک جدید به طور متوسط در هر ۲٫۵ دقیقه ایجاد می‌شود، ازنظر آماری ماینرهای بیشتری امکان دریافت پاداش را دارند. اما با این حال، ریسک بلاک‌های جدا افتاده نیز افزایش پیدا می‌کند.
  • شبکه لایت کوین سکه‌های بیشتری ایجاد می‌کند: شبکه لایت‌کوین، قادر است ۸۴ میلیون لایت‌کوین منتشر کند که این ۴ برابر تعداد واحدهایی است که شبکه بیت کوین ایجاد خواهد کرد.

  مزایای ارز دیجیتال لایت‌ کوین

  لایت کوین یک ارز دیجیتال و با خاصیت غیرمتمرکزی است و توسط هیچ شخص یا مرکزیتی کنترل نمی شود. به دلیل همین ویژگی‌های لایت کوین دارنده این ارزدیجیتالی می تواند سرمایه خود را در عرض چند دقیقه به هر نقطه از جهان که مایل است، انتقال دهد.

  • مدت زمان لازم برای تولید هر بلاک لایتکوین بسیار کوتاه و در حدود ۲٫۵ دقیقه است.
  • در صورت انجام تراکنش با LTC  مقدار کارمزدی که باید پرداخت شود بسیار کم می‌باشد.
  • رمز ارز لایت کوین را می‌توانید به دو شیوه خرید از صرافی های ارز دیجیتال و یا استخراج توسط ماینرها بدست آورید.
  • طریقه کار کردن با کیف پول لایت کوین آسان می باشد. برای ذخیره کردن لایت کوین کافیست برنامه کیف پول این رمز ارز را نصب کنید و از بکاپ خود در مکانی امن نگهداری نمایید.
  • رمز ارز لایت کوین بدلیل داشتن سرعت تراکنش بالا و هزینه تراکنش پایین، یک رمزارز ایده آل برای انجام تراکنش‌ها در سطح بین‌المللی می باشد.

  معایب ارز دیجیتال لایت‌ کوین

  درست است که لایت کوین تا به امروز از مقبولیت خوبی در بین فعالان عرصه ارزهای دیجیتال برخوردار بوده است. اما این رمز ارز نیز همچون سایر ارزهای دیجیتال، در صورتی که  مردم از آن استفاده کنند، با روند رشد صعودی و ارزش روز افزون روبرو خواهد شد. در نتیجه همچنان افزایش مقبولیت عمومی و جذب افراد بیشتر اصلی ترین چالش پیش روی LTC است. اما کارشناسان معتقدند در صورتیکه ارزهای دیجیتالی بین عموم مردم مقبولیت پیدا کنند و همه ی افراد از ارزهای دیجیتال استفاده کنند، یک یا دو رمز ارز جایگاه بسیار مستحکم و ارزش بالایی خواهند داشت. انتظار می رود که ارز دیجیتالی لایتکوین یکی از آن رمز ارزهای معتبر و با ارزش باشد.

  معرفی بهترین کیف پول‌ها برای نگهداری Litecoin

  شما برای نگهداری Litecoin، به یک کیف پول یا والت نیاز دارید. برخی از والت‌ها به صورت سخت‌افزاری در دسترس هستند و برخی دیگر به صورت نرم‌افزاری. در این مقاله سعی شده تا چند والت منحصر به فردی که تنها به درد نگهداری لایت کوین می‌خورد  نیز معرفی شود. در ادامه برخی از بهترین و باکیفیت‌ترین والت‌ها را معرفی می‌کنیم و توضیحات مختصری را درباره هر کدام از والت‌ها ارائه می‌دهیم:

  کیف پول Ledger Nano S

  یکی از والت‌های سخت‌افزاری بسیار محبوب برای نگهداری اموال دیجیتال است. این کیف پول که محصول کشور فرانسه تلقی می‌شود، به شکل یک فلش مموری در بازار موجود است. این کیف پول بیش از ۷۰۰ نوع ارز دیجیتال را پشتیبانی می‌کند و به همین دلیل در هر لیستی اسمش احتمالا وجود دارد. لجر امنیتی بسیار بالایی دارد و کاربر باید برای تهیه این والت، هزینه کند.

  کیف پول TREZOR

  والت ترزور را معمولا برای نگهداری بیت کوین توصیه می‌کنند. این والت سخت‌افزاری، توان نگهداری سایر ارزها را نیز دارد. ترزور یک مزیت نسبت به والت لجر دارد و آن هم چیزی نیست جز توسعه ترزور برای استفاده در گوشی‌های اندروید.

  کیف پول coinomi

  طراحی ساده و مینیمال والت کوینومی باعث شده تا در لیست این مقاله از این والت نام ببریم. شما در این کیف پولِ نرم‌افزاری می‌توانید انتقال رمزارزها را به راحتی انجام دهید.

  کیف پول Litecoin core

  والت رسمی لایت کوین، Litecoin Core نام دارد که استفاده از آن کاملا رایگان است. این نرم‌افزار برای سیستم‌ عامل‌های ویندوز و مک توسعه یافته و طراحی ساده‌ای دارد. استفاده از این والت روی دستگاه خود، دردسر خاصی ندارد ولی این نکته را حتما مد نظر داشته باشید که این والت تنها از لایت کوین پشتیبانی می‌کند.

  تیم محتوا بیت‌پین

  تیم محتوا بیت‌پین

  تدوین و بررسی مطالب حوزه کریپتو و خلق مقالات کاربردی در حوزه ارزهای دیجیتال.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  هاروست فایننس (Harvest Finance): ایجاد بازدهی سرمایه در حوزه دیفای

  امور غیرمتمرکز یا همان دیفای در دنیای ارزهای دیجیتال به‌شدت ...

  آشنایی با پلتفرم سیویک (CVC)؛ ارائه‌دهنده احراز هویت در دنیای دیجیتال

  حفظ حریم خصوصی، اطلاعات شخصی افراد و بی‌ثباتی در سیستم‌های م ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر