Ethscriptions اتریوم چیست؟ همه چیز درباره پروتکل اتراسکریپشن

تاریخ انتشار: 7 شهریور 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 6 آذر 1402
زمان مطالعه:  6 دقیقه
Ethscriptions اتریوم چیست؟

بلاک چین اتریوم مدت‌هاست که کانون نوآوری و آزمایش محصولات متنوع بوده است و همچنان مرزهای آنچه که در فناوری‌های غیرمتمرکز امکان‌پذیر است را جابجا می‌کند.

در ماه‌های گذشته پروتکل جدیدی به نام Ethscriptions (اتراسکریپشن‌‌) ظاهر شده که توجه علاقه‌مندان به بلاک چین را در سراسر جهان به خود جلب کرده است. Ethscriptions به کاربران اجازه می‌دهد تا اشیا دیجیتالی را در شبکه اتریوم ایجاد کنند و به اشتراک بگذارند، که یادآور پروژه مشابهی به نام Inscriptions است که توسط Ordinals برای بیت کوین توسعه یافته است.

در این مقاله، جزئیات Ethscriptions اتریوم و ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن‌ها را بررسی می‌کنیم و برای درک تأثیر بالقوه این پروتکل، مقایسه‌ای با اوردینالز بیت کوین خواهیم داشت.

Ethscriptions اتریوم چیست؟

اتراسکریپشن

Ethscriptions یا Ethereum inscriptions، روش جدیدی برای ایجاد و اشتراک‌گذاری مصنوعات دیجیتال در اتریوم با استفاده از داده‌های فراخوانده شده‌ی تراکنش‌ها است. این داده‌های فراخوانده شده یا Calldata به داده‌هایی اشاره دارد که همراه با تراکنش اتریوم ارسال می‌شود. هنگامی که تراکنشی را روی بلاک چین اتریوم ارسال می‌کنید، می‌توانید اطلاعات یا پارامترهای اضافی را در فیلد داده تراکنش قرار دهید. از این داده‌ها می‌توان برای مشخص کردن جزئیات تراکنش یا ارائه ورودی برای قراردادهای هوشمند استفاده کرد.

پروتکل Ethscriptions در 17 ژوئن 2023 توسط تام لیمن (Tom Lehman)، یکی از بنیانگذاران پادکست Capsule 21 و مدیر عامل سابق genius.com منتشر شد. خالق Ethscriptions آن را پاسخی به توسعه مشابه بیت کوین یعنی «Ordinals Inscriptions» می‌داند. باید به این نکته توجه داشته باشید که Ethscription فقط از تصاویر پشتیبانی می‌کند. با این حال، سازندگان اتراسکریپشن اعلام کردند که قصد دارند انواع مختلف فایل‌ها را در آینده ترکیب کنند.

اتراسکریپشن یک پیشرفت شگفت‌انگیز در اکوسیستم اتریوم است. این پروتکل ایجاد و به اشتراک‌گذاری مصنوعات دیجیتالی را با استفاده از بلاک چین اتریوم امکان‌پذیر و منحصربه‌فرد بودن را تضمین می‌کند. با راه‌اندازی ethscriptions.com، کاوش و ایجاد کتیبه‌های اتریوم برای کاربران علاقه‌مند در دسترس‌تر می‌شود.

دانلود هشتمین ماهنامه دامیننس

ارزیابی جامع تاثیر زیست‌محیطی بیت کوین

  Ethscriptions چگونه کار می‌کنند؟

  Ethscriptions به کاربران اجازه می‌دهد تا داده‌های غیر مالی را در بلاک چین اتریوم ثبت کنند. به گفته سازنده، این پروتکل نسبت به ذخیره‌سازی قرارداد هوشمند، هزینه‌های ارزان‌تر و رویکرد غیرمتمرکزتری را تضمین می‌کند.

  سه قانون اساسی عملکرد اتراسکریپشن را شکل می‌دهد:

  • داده‌های ورودی یک تراکنش موفق اتریوم باید شامل یک URI داده معتبر باشد که منحصربه‌فرد است.
  • وقتی شخصی یک Ethscription ایجاد می‌کند، خالق آن Ethscription در نظر گرفته می‌شود. شخصی که تراکنش را دریافت می‌کند، مالک اولیه نامیده می‌شود.
  • منحصربه‌فرد بودن URI مستلزم آن است که محتوا با محتوای یک Ethscription از بلاک قبلی یا تراکنش در همان بلاک مطابقت نداشته باشد.

  علاوه بر این، مالک همچنین می‌تواند Ethscription خود را به دیگران منتقل کند. برای انتقال یک Ethscription، باید شناسه منحصربه‌فرد آن را که هش (Hash) نامیده می‌شود، در تراکنش قرار دهید. هنگامی که این تراکنش پردازش می‌شود، شخصی که تراکنش را ارسال می‌کند، مالک جدید Ethscription می‌شود. با این حال، توجه به این نکته مهم است که فایل مورد استفاده برای Ethscription نباید بزرگ‌تر از 96 کیلوبایت باشد.

  راهنمای گام به گام برای ایجاد Ethscriptions

  با دنبال کردن این مراحل ساده می‌توانید Ethscriptions را در وب‌سایت رسمی آن ایجاد کنید.

  1. تصویر/فایل دیجیتال خود را با استفاده از سرویسی مانند base64-image.de به یک URI داده کدگذاری شده با پایه 64 تبدیل کنید. استفاده از تصاویر برای عملکرد بهینه توصیه می‌شوند.
  2. از یک ابزار آنلاین مانند Hexhero برای تبدیل URI داده‌ها به فرمت hex استفاده کنید.
  3. یک تراکنش 0 ETH را به گیرنده مورد نظر Ethscription ارسال کنید، از جمله داده‌های هگز از مرحله قبلی در قسمت «Hex data».
  4. چند لحظه صبر کنید و Ethscription شما باید در صفحه تعیین شده ظاهر شود، مگر اینکه همان داده قبلاً Ethscribe شده باشد. در اینجا، توجه داشته باشید که محتوا تکراری نباشد.

  Ethscriptions چه تفاوتی با NFT دارند؟

  تفاوت اتراسکریپشن با NFT

  Ethscriptions روش جدیدی است که اجازه می‌دهد تا هر نوع اطلاعاتی را مستقیماً به شبکه اتریوم اضافه کنید. Ethscriptions از یک ویژگی به نام “calldata” استفاده می‌کند، که داده‌های ذخیره شده در یک قرارداد هوشمند در اتریوم است. این روشی مقرون‌به‌صرفه‌تر و غیرمتمرکزتر را برای ایجاد و توزیع این دارایی‌ها نسبت به روش‌های سنتی مانند NFT که بر قراردادهای هوشمند متکی هستند، امکان‌پذیر می‌سازد.

  در مقابل، وقتی افراد توکن های غیر قابل تعویض (NFT) ایجاد می‌کنند، فایل خود را به بلاک متصل می‌کنند. این فرایند اثبات مالکیت را ارائه می‌دهد و NFT را ارزشمند می‌کند. ابرداده NFT به یک منبع خارجی متصل می‌شود که فایل واقعی را ذخیره می‌کند. از سوی دیگر، اتراسکریپشن‌ها با استفاده از calldata ایجاد می‌شوند و تمام اطلاعات را مستقیماً در خود شبکه اتریوم ذخیره می‌کنند.

  Ethscriptions با ان اف تی متفاوت است به گونه‌ای که هیچ منطق قرارداد هوشمندی را در خود جای نمی‌دهد، که باعث می‌شود آن‌ها کمتر از NFTهای سنتی قابلیت ترکیب داشته باشند. اگرچه، این مکانیسم ذخیره‌سازی Ethscription ممکن است به بزرگ‌ترین مانع آنها برای پیشرفت در آینده تبدیل شود.

  چگونه Ethscriptions را انتقال دهیم؟

  انتقال Ethscriptions شامل چند مرحله ساده است:

  1. هش تراکنش Ethscription مورد نظر برای انتقال را شناسایی کنید. این هش به عنوان شناسه منحصربه‌فرد برای Ethscription عمل می‌کند. وب‌سایت‌هایی مانند Etherscan یا سایت رسمی Ethscriptions می‌توانند به شما در یافتن این موضوع کمک کنند.
  2. یک تراکنش صفر اتر را به مالک پیشنهادی جدید ارسال کنید. شناسه Ethscription (از مرحله 1) را در قسمت “Hex data” وارد کنید.
  3. چند لحظه صبر کنید. اگر هنگام ارسال تراکنش انتقال، مالک Ethscription بودید، مالکیت Ethscription باید در سایت رسمی به‌روزرسانی شود. نقل و انتقالات غیرمجاز نادیده گرفته می‌شود.

  مقایسه اتراسکریپشن با بیت کوین اوردینالز

  یکی از تفاوت‌های قابل توجه بین Ethscriptions و بیتکوین اوردینالز در پلتفرم‌های مربوطه آنها نهفته است. Ethscriptions در شبکه اتریوم کار می‌کنند، در حالی که بیت کوین اوردینالز در اکوسیستم بیت کوین کار می‌کند. این تمایز پلتفرم بر جنبه‌های مختلف عملکرد و ویژگی‌های آنها تأثیر می‌گذارد.

  در جایی که اوردینالز داده‌های معاملات قرارداد هوشمند را در شبکه بیت کوین ذخیره می‌کند، Ethscriptions از تابع calldata برای ایجاد کتیبه‌ها استفاده می‌کند و از این رو برای هنرمندان و سازندگان مقرون‌به‌صرفه‌تر است. علاوه بر این، Ethscriptions برای کاهش هزینه‌های گس در نظر گرفته شده است که در مورد بیت کوین اوردینالز یک چالش بزرگ است.

  علاوه بر این، برخی تفاوت‌های عملی در نحوه کار این دو پروتکل وجود دارد. Ethscriptions نیاز دارند که هر تصویر منحصربه‌فرد باشد، به این معنی که هیچ دو Ethscription نمی‌توانند یکسان باشند. از سوی دیگر، اوردینالز اجازه می‌دهد تا تصاویر یکسان بر روی کوین‌های مختلف استفاده شود.

  از طرف دیگر، اتراسکریپشن از اندازه کوچک‌تری از داده‌ها پشتیبانی می‌کند و به زیر 96 کیلوبایت محدود می‌شود که کمتر از بیت کوین اوردینالز است که به سازندگان اجازه می‌دهد تا کتیبه‌هایی با حداکثر 4 مگابایت ایجاد کنند.

  در پایان، در حالی که اوردینالز از انواع فایل‌های دیجیتال مانند متن، ویدئو، موسیقی یا بازی پشتیبانی می‌کند، Ethscription اتریوم فقط تصاویر را پشتیبانی می‌کند. با این حال، در آینده قصد دارد انواع فایل‌های مختلف را به پروتکل خود اضافه کند.

  پیامدها و چالش‌های بالقوه Ethscriptions

  یکی از پیامدهای کلیدی Ethscriptions و پروتکل‌های مشابه، افزایش بالقوه در کارمزد تراکنش‌ها است. این مورد در اوردینالز بیت‌کوین مشاهده شد و با توجه به کارمزدهای بالای تراکنش‌های اتریوم، همین امر در مورد Ethscriptions اتریوم نیز پیش‌بینی می‌شود.

  مزایای Ethscription

  مزایای زیادی برای Ethscription وجود دارد که NFTها نمی‌توانند ارائه دهند.

  مزایای Ethscription
  رابط کاربرپسند
  امنیت سازش‌ناپذیر که از امنیت قوی اتریوم نشات می‌گیرد
  شفافیت در هسته آن
  دسترسی برای همه و بدون نیاز به داشتن تخصص فنی زیاد

  آینده Ethscriptions

  چندین احتمال برای آینده Ethscriptions اتریوم وجود دارد. این فناوری به عنوان یک نوآوری الهام گرفته شده از اوردینالز، منتها در شبکه اتریوم، در بین کاربران ارزهای دیجیتال در مراحل اولیه قرار گرفته است. با این حال، در زمانی که نقدینگی در NFTها کم است، این فقط می‌تواند یک جاذبه کوتاه مدت برای افزایش نقدینگی باشد.

  همچنین، طول عمر این مدل به دلیل پیشنهاد انتشار Ethereum Purge می‌تواند خطراتی را به همراه داشته باشد، اما نوآوری ارزهای دیجیتال در طول سال‌ها معمولاً به پذیرندگان اولیه انگیزه داده است. فقط زمان نشان خواهد داد که آیا Ethscriptions به داستان جذاب دیگری تبدیل می‌شود یا کامیونتی اتریوم می‌تواند یک روایت بلندمدت معنادار پیرامون آن ایجاد کند تا اوردینالز بیت‌کوین را به چالش بکشد.

  گفتار پایانی

  اگرچه اتراسکریپشن هنوز در مراحل اولیه خود است، امکاناتی که ارائه می‌دهد بسیار زیاد است. Ethscriptions از محدودیت اولیه خود برای درج تصاویر، قصد دارد انواع فایل‌های دیگر را در آینده ترکیب و طیف گسترده‌ای از برنامه‌های کاربردی بالقوه را باز کند. پذیرش سریع آن و حمایت کامیونتی اتریوم از چنین ابتکارات نوآورانه‌ای بر اهمیت فزاینده فناوری بلاک چین تأکید می‌کند.

  با این حال، طول عمر آن به مشارکت و پذیرش پایدار کامیونتی بستگی دارد. در حالی که برخی معتقدند فناوری‌های مشابه سال‌هاست وجود داشته‌اند، روح نوآورانه اتریوم و جهان بلاک چین همچنان به دنبال مناطق جدیدی برای کشف‌کردن است.

  مبین حسینی

  مبین حسینی

  زندگی من توی کامپیوتر و دنیای دیجیتال می‌گذره؛ عاشق فناوری بلاک‌چین و تکنولوژی‌های دیجیتالی‌ام و فعالیت توی اکوسیستم و کامیونتی کریپتو رو خیلی دوست دارم. اوقات فراغتم رو یا بازی می‌کنم، یا به پروژه‌های شخصیم می‌رسم. هیچی بلد نیستم ولی تا دلت بخواد کنجکاو و فضولم :))

  مطالب نویسنده
  کلیدواژه‌ها
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  هاروست فایننس (Harvest Finance): ایجاد بازدهی سرمایه در حوزه دیفای

  امور غیرمتمرکز یا همان دیفای در دنیای ارزهای دیجیتال به‌شدت ...

  آشنایی با پلتفرم سیویک (CVC)؛ ارائه‌دهنده احراز هویت در دنیای دیجیتال

  حفظ حریم خصوصی، اطلاعات شخصی افراد و بی‌ثباتی در سیستم‌های م ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر