حسابرسی امنیتی قرارداد هوشمند چیست؟

تاریخ انتشار: 4 اردیبهشت 1401 | آخرین به‌روزرسانی: 3 اسفند 1402
زمان مطالعه:  6 دقیقه
حسابرسی امنیتی قرارداد هوشمند

قراردادهای هوشمند اولین بار در شبکه اتریوم به وجود آمدند تا توسعه‌دهندگان بتوانند با استفاده از آن به ایجاد اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز بپردازند. با استفاده از قراردادهای هوشمند توسعه‌دهندگان توانستند بدون راه‌اندازی شبکه‌های بلاک‌چین اختصاصی، اپلیکیشن‌های غیر متمرکز خود را ایجاد کنند؛ درحالی‌ که تا قبل از به وجود آمدن قراردادهای هوشمند این امکان به‌هیچ‌وجه وجود نداشت. در حال حاضر بسیاری از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و پروژه‌های مبتنی بر بلاک‌چین که سرمایه‌گذاران آن را برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کنند، با استفاده از قراردادهای هوشمند ایجاد شده‌اند؛ به همین دلیل سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در بیشتر پروژه‌های مبتنی بر بلاک‌چین باید با قراردادهای هوشمند آشنایی پیدا کنند و بتوانند درصورت نیاز به بررسی آن‌ها بپردازند.

قراردادهای هوشمند متشکل از کدهایی هستند که در شبکه بلاک‌چین توسط نودها اجرا می‌شوند. در شبکه اتریوم توسعه‌دهندگان برای ایجاد قراردادهای هوشمند از زبان برنامه‌نویسی سالیدیتی استفاده می‌کنند. استفاده از زبان سالیدیتی در قراردادهای هوشمند سبب می‌شود تا توسعه‌دهندگان بتوانند به‌سرعت به ایجاد اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز خود بپردازند.

با وجود اینکه استفاده از سالیدیتی سبب می‌شود فرایند ایجاد قراردادهای هوشمند با سهولت بسیار زیادی همراه شود، استفاده از این زبان برنامه‌نویسی به‌هیچ‌وجه ضامن جلوگیری از مشکلات امنیتی نخواهد شد. متأسفانه قراردادهای هوشمند همواره در معرض مشکلات امنیتی هستند و توسعه‌دهندگان ممکن است با انجام یک اشتباه حفره‌هایی را در آن ایجاد کنند که بعدها توسط هکرها برای انجام فعالیت‌های مخرب استفاده شوند. برای جلوگیری از حفره‌های امنیتی و خطاهایی که قراردادهای هوشمند با آن روبه‌رو هستند، روش‌های مختلفی وجود دارد. استفاده از این روش‌ها سبب شده است تا در سال‌های اخیر امنیت قراردادهای هوشمند افزایش قابل‌توجهی پیدا کند، و سرمایه‌گذاران بتوانند با اطمینان بیشتر به سرمایه‌گذاری در پروژه‌های موردنظر خود بپردازند.

یکی از بهترین روش‌هایی که تضمینی امنیت قراردادهای هوشمند وجود دارد، استفاده از حسابرسی امنیتی قرارداد هوشمند است. با حسابرسی امنیتی می‌توان این اطمینان را برای سرمایه‌گذاران ایجاد کرد که پروژه‌های مبتنی بر بلاک‌چین از حداکثر امنیت برخوردار خواهند بود و سرمایه‌هایی که در آن‌ها وجود دارد تحت هیچ شرایطی دچار خطر نخواهد شد. به‌دلیل اینکه این موضوع اهمیت زیادی برای سرمایه‌گذاران و توسعه‌دهندگان قراردادهای هوشمند دارد، در این مطلب تصمیم گرفته‌ایم شما را با آن آشنا کنیم؛ پس پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید.

حسابرسی امنیتی قرارداد هوشمند چیست؟

برای حفظ امنیت قراردادهای هوشمند روش‌های زیادی وجود دارد. توسعه‌دهندگان می‌توانند با استفاده از لایبرری‌ها، فریم‌ورک‌ها و نکات امنیتی مختلفی که وجود دارد به حفظ امنیت قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز بپردازند، با وجود این قراردادهای هوشمند با کوچک‌ترین اشتباه و خطا ممکن است دچار مشکلات امنیتی شوند. قراردادهای هوشمند معمولاً سرمایه‌های زیادی را در خود نگهداری می‌کنند؛ به همین دلیل امنیت آن‌ها اهمیت زیادی برای توسعه‌دهندگان خواهد داشت. این موضوع سبب شده است تا توسعه‌دهندگان با استفاده از فرایندهای مختلفی که وجود دارد، از این موضوع اطمینان حاصل کنند که قراردادهایی که توسعه داده‌اند از حداکثر امنیت برخوردارند.

حتما بخوانید: دیفای (DeFi) یا امور مالی غیرمتمرکز چیست؟

حسابرسی امنیتی یکی از بهترین روش‌هایی است که می‌توان برای اطمینان از امنیت قراردادهای هوشمند انجام داد. اپلیکیشن‌های غیرمتمرکزی که توسط پروتکل‌های حسابرسی امنیتی قرارداد هوشمند بررسی شده‌اند، از امنیت بسیار بالایی برخوردار خواهند بود و توسط حملاتی که توسط هکرها انجام می‌شود، مقاومت بالایی خواهند داشت. حسابرسی امنیتی قرارداد هوشمند معمولاً توسط پلتفرم‌ها و تیم‌های حسابرسی معتبر انجام می‌شود تا کاربران بتوانند از این موضوع اطمینان حاصل کنند که پروژه از امنیت بالایی برخوردار خواهد بود. در حال حاضر پلتفرم‌ها و تیم‌های حسابرسی معتبر زیادی وجود دارند که انجام حسابرسی امنیتی قرارداد هوشمند توسط آن‌ها سبب می‌شود تا یک پروژه در میان سرمایه‌گذاران معتبر شناخته شود.

این نکته را جدی بگیرید!

نکته‌ای که باید درباره حسابرسی امنیتی قرارداد هوشمند بدانید این است که این کار همیشه برای تأیید امنیت پروژه برای سرمایه‌گذاران نخواهد بود، بلکه توسعه‌دهندگان نیز می‌توانند با استفاده از این کار از خطاهایی که در پروژه وجود دارد اطمینان حاصل کنند و بدین طریق به رفع مشکلات به وجود آمده بپردازند و امکان دسترسی هکرها به دارایی‌های موجود در قراردادهای هوشمند را رفع کنند. حسابرسی امنیتی معمولاً در ابتدای معرفی پروژه‌ها انجام خواهد شد؛ زیرا سرمایه‌گذاران باید قبل از سرمایه‌گذاری و خرید توکن‌های پروژه از این موضوع اطمینان حاصل کنند که پروژه از امنیت بالایی برخوردار است. توسعه‌دهندگان نیز برای حسابرسی امنیتی قرارداد هوشمند باید پروژه خود را ابتدا در شبکه تست ایجاد کنند تا بتوانند بعد از اطلاع از مشکلات امنیتی به‌راحتی به رفع آن بپردازند.

بهتر است بدانید بعد از اعلام مشکلات امنیتی توسط تیم حسابرسی، توسعه‌دهندگان فرصت خواهند داشت تا به رفع مشکلات امنیتی پروژه بپردازند. بعد از این تیم حسابرسی بار دیگر به حسابرسی امنیتی قرارداد هوشمند می‌پردازند تا امنیت پروژه را دوباره بررسی کنند. اگر تمام مشکلات امنیتی رفع شده باشد، گزارش جدید مبنی بر امنیت بالای پروژه از سوی تیم حسابرسی منتشر خواهد شد؛ البته باید به این موضوع اشاره کنیم که حسابرسی امنیتی توسط کاربران و سرمایه‌گذاران نیز کاملاً انجام خواهد شد.

تمامی کدهای قراردادهای هوشمند به‌صورت کاملاً متن‌باز منتشر می‌شوند و افرادی که از دانش کافی برای بررسی آن‌ها برخوردارند، می‌توانند به‌راحتی آن‌ها را بررسی کنند، اما به‌دلیل پیچیدگی‌های زیادی که در این باره وجود دارد، بهتر است این کار توسط تیم حسابرسی انجام شود.

مزایای حسابرسی امنیتی قرارداد هوشمند

حسابرسی امنیتی قرارداد هوشمند مزایای مختلفی دارد؛ به همین دلیل در حال حاضر تقریباً تمامی پروژه‌های معتبر آن را انجام می‌دهند. یکی از مهم‌ترین مزایای حسابرسی امنیتی قرارداد هوشمند این است که با استفاده از آن توسعه‌دهندگان این امکان را خواهند داشت تا به رفع تمامی مشکلات امنیتی پروژه بپردازند و از این موضوع اطمینان داشته باشند که به‌هیچ‌وجه امکان نفوذ و سرقت دارایی‌های قراردادهای هوشمند وجود نخواهد داشت. حسابرسی امنیتی همچنین این امکان را برای سرمایه‌گذاران به وجود می‌آورد تا به بهترین شکل ممکن به بررسی پروژه‌های کوچک بپردازند.

پروژه‌هایی که به‌تازگی معرفی شده‌اند، ممکن است به‌صورت عمد دارای حفره‌هایی باشند تا توسعه‌دهندگان بتوانند بعدها به تغییر مالکیت دارایی‌های موجود در قرارداد هوشمند بپردازند.

درواقع توسعه‌دهندگان بلاک‌چین این امکان را خواهند داشت تا دسترسی‌های خاصی را برای خود در قراردادهای هوشمند ایجاد کنند. با استفاده از این دسترسی‌ها ماهیت غیر متمرکز قراردادهای هوشمند کاملاً تغییر خواهد کرد و توسعه‌دهندگان و تیم پروژه می‌توانند به‌صورت متمرکز به ایجاد تغییرها و کنترل اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز بپردازند که با حسابرسی امنیتی  امکان این نوع سوء‌استفاده‌ها وجود نخواهد داشت.

در کنار تمامی مواردی که به آن اشاره کردیم باید به این موضوع هم توجه داشته باشید که حسابرسی امنیتی قرارداد هوشمند تنها برای تشخیص مشکلات امنیتی و سوءاستفاده‌های مختلف انجام نخواهد شد. با این کار می‌توان از این موضوع اطمینان حاصل کرد که قراردادهای هوشمند از چه میزان بهره‌وری برخوردارند. حسابرسی بهره‌وری Gas این امکان را برای توسعه‌دهندگان به وجود می‌آورد تا از این موضوع اطمینان حاصل کنند که تمامی تراکنش‌ها و اعمالی که در قرارداد هوشمند انجام می‌شود، با کمترین  Gas Feeخواهد بود و کاربران مجبور به پرداخت هزینه بیشتر برای تراکنش‌ها نخواهند بود.

دانلود نهمین ماهنامه دامیننس

نات کوین؛ روایتی از انگشتان بی‌قرار

  بهترین پلتفرم‌ها برای حسابرسی امنیتی قرارداد هوشمند

  حسابرسی امنیتی قرارداد هوشمند

  در سال‌های اخیر به‌دلیل اینکه این حسابرسی امنیتی به یکی از مهم‌ترین فرایندها برای ایجاد اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز تبدیل شده است، پلتفرم‌های زیادی در این زمینه به وجود آمده‌اند. حسابرسی امنیتی قرارداد هوشمند درصورتی از اعتبار بالا برخوردار خواهد بود که توسط پلتفرم‌های معتبر یا بهترین تیم‌های حسابرسی انجام شده باشد تا بتوان از نتایجی که منتشر می‌شود اطمینان کافی داشت. در میان پلتفرم‌های مختلفی که برای حسابرسی امنیتی قرارداد هوشمند ایجاد شده‌اند، Certik یکی از بهترین پلتفرم‌هایی است که تاکنون معرفی شده است. با استفاده از این پلتفرم می‌توان به بهترین شکل ممکن به بررسی امنیت و بهره‌وری قراردادهای هوشمند پرداخت.

  در Certik پروژه‌های مبتنی بر شبکه‌های بلاک‌چین گوناگون بررسی می‌شود که از میان آن‌ها می‌توان به اتریوم، پالیگان و بی‌اس‌سی اشاره کرد. کاربران می‌توانند با مراجعه به پلتفرم Certik فهرستی از صدها پروژه حسابرسی‌شده را مشاهده کنند و به مقایسه آن‌ها بپردازند. هرکدام از پروژه‌ها از امتیاز خاصی برخوردارند که نشان‌دهنده سطح امنیت و بهره‌وری آن‌هاست.

  نکته‌ای که درباره سایت‌های حسابرسی امنیتی  باید توجه داشته باشید، این است که در حال حاضر تعداد سایت‌های غیر معتبر افزایش قابل‌توجهی پیدا کرده است. این سایت‌ها ممکن است با ارائه گزارش‌های غیرواقعی به معرفی پروژه‌های کلاه‌برداری بپردازند.

  هزینه حسابرسی امنیتی قرارداد هوشمند

  این حسابرسی هزینه زیادی را برای توسعه‌دهندگان به دنبال خواهد داشت، اما به‌دلیل مزایای فوق‌العاده‌ای که دارد، درصد زیادی از پروژه‌ها ان را انجام می‌دهند. عوامل زیادی وجود دارند که در هزینه حسابرسی امنیتی قرارداد هوشمند تأثیر خواهند داشت که از میان آن‌ها می‌توان به اعتبار تیم حسابرسی، پیچیدگی پروژه و ابعاد آن اشاره کرد. در حال حاضر هزینه حسابرسی امنیتی از هزار دلار شروع شده و به چند ده هزار دلار هم می‌رسد که می‌توان با مراجعه به سایت حسابرسی‌های معتبری که وجود دارد به مشاهده تعرفه‌های موجود پرداخت.

  پرسش‌های متداول

  • حسابرسی امنیتی قرارداد هوشمند چیست؟

  حسابرسی امنیتی فرایندی است که در آن امنیت و بهره‌وری قراردادهای هوشمند سنجیده می‌شود.

  • حسابرسی امنیتی قرارداد هوشمند چه مزایایی دارد؟

  از مزایای حسابرسی امنیتی می‌توان به رفع خطاهای امنیتی پروژه، افزایش اعتماد سرمایه‌گذاران و افزایش بهره‌وری قراردادهای هوشمند اشاره کرد.

  تیم محتوا بیت‌پین

  تیم محتوا بیت‌پین

  تدوین و بررسی مطالب حوزه کریپتو و خلق مقالات کاربردی در حوزه ارزهای دیجیتال.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  5 کوین برتر وب 3 که باید در سال 2024 به دقت رصد شوند

  در حالی که سه ماه از سال 2024 گذشته است، دنیای ارزهای دیجیتا ...

  تورم و رکود؛ دو روی یک سکه

  آیا تورم و رکود اقتصادی دو مفهومی متفاوت یا مکمل یکدیگرند؟ د ...

  ضرر ناپایدار چیست؟ چگونه آن را در استخرهای نقدینگی دیفای مدیریت کنیم؟

  ضرر ناپایدار یا Impermanent Loss زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر