استراتژی مدیریت ریسک چیست؟ پنج استراتژی مدیریت ریسک بهتر

تاریخ انتشار: 24 اسفند 1401 | آخرین به‌روزرسانی: 21 تیر 1402
زمان مطالعه:  6 دقیقه
استراتژی مدیریت ریسک

مدیریت ریسک بخش مهمی از سرمایه‌گذاری و معاملات در بازارهای مالی است. این می‌تواند ریسک کلی سبد شما را به طرق مختلف کاهش دهد – برای مثال، شما می‌توانید سرمایه‌گذاری‌های خود را متنوع کنید تا در برابر حوادث ناگهانی بازار محافظت شوید، یا دستورات حد ضرر و سود را برای معاملات خود تنظیم کنید.

به حداقل رساندن ریسک برای بسیاری از سرمایه‌گذاران و معامله‌گران در اولویت است. حتی اگر تحمل ریسک شما بالا باشد، باز هم به نوعی ریسک سرمایه‌گذاری خود را در مقابل بازده آن می‌سنجید. با این حال، مدیریت ریسک چیزی بیشتر از انتخاب معاملات یا سرمایه‌گذاری‌های کم ریسک است. مجموعه ابزار جامعی از استراتژی‌های مدیریت ریسک موجود است که بسیاری از آنها برای مبتدیان نیز مناسب هستند. در این مقاله درمورد پنج استراتژی مدیریت ریسک صحبت خواهیم کرد، با بیت‌پین همراه باشید.

مدیریت ریسک چیست؟

مدیریت ریسک مستلزم پیش‌بینی و شناسایی ریسک‌های مالی مرتبط با سرمایه‌گذاری شما برای به حداقل رساندن آنها است. پس از آن سرمایه‌گذاران از استراتژی‌های مدیریت ریسک برای کمک به مدیریت ریسک پرتفوی خود استفاده می‌کنند. اولین گام حیاتی ارزیابی قرار گرفتن در معرض خطرات فعلی و سپس ایجاد استراتژی‌ها و برنامه‌های خود در مواجه با آن‌ها است.

استراتژی‌های مدیریت ریسک، برنامه‌ها و اقدامات راهبردی است که معامله‌گران و سرمایه‌گذاران پس از شناسایی ریسک‌های سرمایه‌گذاری انجام می‌دهند. این استراتژی‌ها ریسک را کاهش می‌دهند و می‌توانند طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های مالی را شامل شوند، مانند گرفتن بیمه زیان و تنوع بخشیدن به پرتفوی شما در بین طبقات دارایی.

علاوه بر شیوه‌های مدیریت ریسک فعال، درک اصول برنامه‌ریزی مدیریت ریسک مهم است. چهار روش کلیدی برنامه‌ریزی وجود دارد که باید قبل از شروع یک استراتژی مدیریت ریسک خاص در نظر بگیرید، زیرا روشی که انتخاب می‌کنید استراتژی مورد نظر شما را مشخص می‌کند.

برنامه‌ریزی مدیریت ریسک

چهار روش کلیدی برنامه‌ریزی مدیریت ریسک

 • پذیرش: تصمیم به پذیرش ریسک سرمایه‌گذاری در دارایی بدون خرج کردن پول برای جلوگیری از آن، زیرا ضرر احتمالی آن مهم نیست.
 • انتقال: انتقال ریسک سرمایه‌گذاری به شخص ثالث با هزینه.
 • اجتناب: عدم سرمایه‌گذاری در دارایی با ریسک بالقوه.
 • کاهش: کاهش پیامدهای مالی یک سرمایه‌گذاری پرخطر با تنوع بخشیدن به پرتفوی خود. این می‌تواند در همان طبقه دارایی یا حتی در بین صنایع و دارایی‌های مختلف باشد.

مقاله پیشنهادی: مدیریت ریسک چیست؟

چرا استراتژی مدیریت ریسک در کریپتو مهم است؟

کریپتو، به عنوان یک طبقه دارایی، یکی از سرمایه‌گذاری‌های با ریسک بالا برای سرمایه‌گذاران متوسط است. ثابت شده است که قیمت‌ها در این بازار بسیار بی‌ثبات هستند، پروژه‌ها می‌توانند یک شبه از کار بیفتند و فناوری پشت بلاک چین می‌تواند برای تازه‌واردان چالش‌برانگیز باشد.

با حرکت سریع قیمت دارایی ارزهای دیجیتال، استفاده از شیوه‌ها و استراتژی‌های صحیح مدیریت ریسک برای کاهش قرار گرفتن در معرض خطرات احتمالی ضروری است. این نیز یک گام اساسی برای تبدیل شدن به یک معامله‌گر موفق و مسئولیت‌پذیر است.

در ادامه پنج استراتژی مدیریت ریسک که می‌تواند برای سبد ارزهای دیجیتال شما مفید باشد را خواهید آموخت.

استراتژی شماره 1: قانون 1% را در نظر بگیرید

قانون 1٪ یک استراتژی مدیریت ریسک ساده است که مستلزم ریسک نکردن بیش از 1٪ از کل سرمایه شما در یک سرمایه‌گذاری یا معاملات است. اگر 10000 دلار برای سرمایه‌گذاری دارید و می‌خواهید به قانون 1% پایبند باشید، چند راه برای انجام این کار وجود دارد.

اولین راه خرید 10000 دلار بیت کوین (BTC) و تعیین یک دستور حد ضرر برای فروش در 9900 دلار است. در اینجا، زیان خود را به 1٪ از کل سرمایه سرمایه‌گذاری خود (100 دلار) کاهش می‌دهید.

همچنین می‌توانید 100 دلار اتریوم (ETH) را بدون تنظیم دستور حد ضرر خریداری کنید، زیرا اگر قیمت اتریوم به 0 کاهش یابد، تنها حداکثر 1٪ از کل سرمایه خود را از دست خواهید داد. قانون 1٪ بر اندازه سرمایه‌گذاری شما تأثیر نمی‌گذارد، اما روی مقداری که مایلید در یک سرمایه‌گذاری ریسک کنید، موثر است.

قانون 1% به دلیل نوسانات بازار برای کاربران کریپتو بسیار مهم است. احساس حرص و طمع در این بازار بسیار رایج است و برخی از سرمایه‌گذاران ممکن است مقدار زیادی پول را در یک پوزیشن معاملاتی بگذارند و حتی متحمل ضررهای سنگینی شوند – در حالی که انتظار دارند شانس به آن‌ها رو کند.

پنج استراتژی مدیریت ریسک

استراتژی شماره 2: تعیین نقاط حد ضرر و حد سود

دستور حد ضرر (Stop Loss)، قیمت از پیش تعیین شده‌ای را برای دارایی تعیین می‌کند که پوزیشن معاملاتی در آن قیمت بسته می‌شود. در یک پوزیشن صعودی، حد ضرر پایین‌تر از قیمت فعلی تنظیم می‌شود و هنگامی که فعال می‌شود، به محافظت در برابر ضررهای بیشتر کمک می‌کند. دستور برداشت سود برعکس عمل می‌کند، قیمتی را تعیین می‌کند که می‌خواهید پوزیشن خود را ببندید و سود خود را محدود کنید.

سفارش‌های حد ضرر و سود به شما کمک می‌کند ریسک خود را از دو طریق مدیریت کنید. اول، آنها را می‌توان از قبل تنظیم کرد و به طور خودکار اجرا می‌شود. نیازی به در دسترس بودن 24 ساعته نیست، و اگر قیمت‌ها نوسان پیدا کنند، سفارش‌های از پیش تعیین‌شده شما فعال می‌شوند. این همچنین به شما این امکان را می‌دهد که محدودیت‌های واقعی را برای ضررها و سودهایی که می‌توانید کسب کنید، تعیین کنید.

بهتر است این محدودیت‌ها را از قبل تعیین کنید تا در اوج داغی بازار. در حالی که ممکن است عجیب باشد که سفارش‌های برداشت سود را به‌عنوان بخشی از مدیریت ریسک در نظر بگیرید، نباید فراموش کنید که هر چه مدت بیشتری برای کسب سود منتظر بمانید، ریسک سقوط بازار بیشتر می‌شود – در حالی که شما منتظر افزایش بیشتر هستید.

استراتژی شماره 3: متنوع‌سازی و پوشش ریسک

تنوع بخشیدن به پرتفوی یکی از محبوب‌ترین و اساسی‌ترین ابزار برای کاهش ریسک کلی سرمایه‌گذاری شماست. یک پرتفوی متنوع روی هیچ دارایی یا طبقه دارایی تمرکز نمی‌کند و درصد زیادی از سرمایه را به آن اختصاص نمی‌دهد که باعث می‌شود ریسک زیان شدید از یک دارایی یا طبقه دارایی خاص را به حداقل رساند. به عنوان مثال، شما ممکن است انواع مختلفی از کوین‌ها و توکن‌ها را هولد کنید و در مقابل در تامین نقدینگی نیز برای متنوع‌سازی شرکت داشته باشید.

پوشش ریسک (Hedge) یک استراتژی کمی پیشرفته‌تر برای محافظت از سود یا به حداقل رساندن زیان با خرید دارایی دیگر است. معمولاً این دارایی‌ها دارای همبستگی معکوس هستند. تنوع‌بخشی می‌تواند نوعی پوشش ریسک باشد، اما شاید شناخته‌شده‌ترین نمونه، قراردادهای آتی (Futures) باشد.

یک قرارداد آتی به شما امکان می‌دهد قیمت یک دارایی را برای تاریخی در آینده قفل کنید. برای مثال، تصور کنید که فکر می‌کنید قیمت بیت کوین کاهش می‌یابد، بنابراین تصمیم می‌گیرید در برابر این ریسک پوزیشن خود را محافظت کنید و یک قرارداد آتی ببندید تا بیت کوین را به قیمت 20000 دلار در سه ماه بعد بفروشید. اگر قیمت بیت کوین واقعاً سه ماه بعد به 15000 دلار کاهش یابد، از موقعیت آتی خود سود خواهید برد.

شایان ذکر است که قراردادهای آتی از نظر مالی تسویه می‌شوند و شما مجبور نیستید کوین‌ها را به صورت فیزیکی تحویل دهید. در این صورت، شخص طرف قرارداد شما 5000 دلار (تفاوت بین قیمت نقدی و آتی) به شما می‌پردازد و شما در برابر خطر سقوط قیمت بیت کوین محافظت می‌شوید.

همانطور که گفته شد، دنیای کریپتو یک دنیای بی‌ثبات است. با این حال، هنوز فرصت‌هایی برای تنوع بخشیدن به این طبقه دارایی و استفاده از فرصت‌های پوشش ریسک وجود دارد. تنوع در کریپتو بسیار مهم‌تر از بازارهای مالی سنتی‌تر با نوسانات کمتر است.

استراتژی شماره 4: یک استراتژی خروج آماده داشته باشید

داشتن استراتژی خروج یک روش ساده اما موثر برای به حداقل رساندن خطر ضررهای سنگین است. با پایبندی به برنامه، می‌توانید در یک نقطه از پیش تعیین شده سود یا زیان را کاهش دهید.

اغلب، به راحتی می‌توان در هنگام کسب سود به راه خود ادامه داد یا حتی زمانی که قیمت‌ها در حال کاهش است، بیش از حد به یک ارز دیجیتال ایمان داشت. گرفتار شدن در هیاهو، حداکثر گرایی یا یک کامیونتی نیز می‌تواند تصمیم‌گیری شما را مخدوش کند.

یکی از راه‌های اجرای موفقیت‌آمیز یک استراتژی خروج، استفاده از سفارش‌های محدودکننده (Limit Orders) است. شما می‌توانید تنظیم کنید که سفارش به طور خودکار در قیمتی مشخص محدود شود، چه بخواهید سود ببرید یا حداکثر ضرر را تعیین کنید.

استراتژی شماره 5: خودتان تحقیق کنید (DYOR)

DYOR یک استراتژی کاهش ریسک برای هر سرمایه‌گذاری است. در عصر اینترنت، انجام تحقیقات شخصی آسان‌تر از همیشه است. قبل از سرمایه‌گذاری در یک توکن، کوین، پروژه یا دارایی دیگر، باید دقت لازم را انجام دهید. مهم این است که اطلاعات ضروری در مورد یک پروژه را بررسی کنید، مانند وایت پیپر، توکنومیک، همکاری‌ها، نقشه راه، کامیونتی و سایر اصول. اصطلاح DYOR به معنای «خودتان تحقیق کنید» است.

با این حال، اطلاعات نادرست به سرعت پخش می‌شود و هر کسی می‌تواند نظرات خود را به صورت آنلاین به عنوان واقعیت ارائه کند. هنگام انجام تحقیقات، در نظر بگیرید که اطلاعات خود را از کجا به دست می‌آورید و در چه زمینه‌ای ارائه شده است.

شیلینگ (Shilling) امری عادی است و پروژه‌ها یا سرمایه‌گذاران می‌توانند اخبار نادرست، جانبدارانه یا تبلیغاتی را طوری منتشر کنند که گویی صادقانه و واقعی هستند.

گفتار پایانی!

با پنج استراتژی مدیریت ریسک که بیان شده است، یک کیت ابزار موثر برای کمک به کاهش ریسک پرتفوی خود خواهید داشت. حتی استفاده از روش‌های ساده‌ای که بیشتر حوزه‌ها را پوشش می‌دهد، به شما کمک می‌کند مسئولانه‌تر سرمایه‌گذاری کنید. از سوی دیگر پتانسیل ایجاد برنامه‌های مدیریت ریسک با استراتژی‌های پیشرفته‌تر و عمیق‌تر نیز وجود دارد.

تیم محتوا بیت‌پین

تیم محتوا بیت‌پین

تدوین و بررسی مطالب حوزه کریپتو و خلق مقالات کاربردی در حوزه ارزهای دیجیتال.

مطالب نویسنده
اشتراک گذاری:

مطالب مشابه

همستر کامبت چیست؟‌ آموزش استخراج و دریافت ایردراپ Hamster Kombat

بازار بازی‌های تلگرامی، داغ داغ است. نات کوین به عنوان پرچمد ...

ارز دیجیتال TapSwap چیست؟ آموزش کامل نحوه استخراج ارز دیجیتال تپ سواپ

ارز دیجیتال تپ سواپ چیست؟ نحوه استخراج ارز دیجیتال تپ سواپ ( ...

همه‌چیز درباره بازی Wcoin و آموزش نحوه استخراج W-Coin

همه‌چیز از نات کوین شروع شد! بازی تلگرامی که سبک Tap to Earn ...

دیدگاه‌ها 4 دیدگاه
در پاسخ به دیدگاه کاربر
 1. ارسلان
  ارسلان | 3 فروردین 1402

  سلام سال نومبارک.عیدی چطوری داده میشه.واقعا عیدی میدید یا ….

  • متینه ممتاز
   متینه ممتاز | 5 فروردین 1402

   سلام ارسلان عزیز
   بله کد گیفت کارت‌ها کاملا واقعی و با وارد کردن کدها در صفحه https://bitpin.ir/receive-gift بهتون عیدی اتریومی تعلق میگیره.
   پیشنهاد میکنم که حتما یکبار هم که شده امتحانش کنید.
   فقط سرعت عمل بالا یادتون نره!
   امیدواریم که شما برنده خوش شانس امروز عیدی بیت پین باشید.

 2. سید کریم کعب عمیر
  سید کریم کعب عمیر | 27 اسفند 1401

  خیلی خوب

  • متینه ممتاز
   متینه ممتاز | 28 اسفند 1401

   سلام کریم عزیز
   ممنونیم از همراهی دلگرم کننده شما