پروژه بیم (Beam)؛ پلتفرمی همه کاره در حوزه بازی‌های بلاک چینی

تاریخ انتشار: 9 اسفند 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 16 اسفند 1402
زمان مطالعه:  8 دقیقه
ارز بیم BEAM

با ارز دیجیتال بیم و بلاک چین Beam چندین بازی را در یک پلتفرم تجربه کنید.

صنعت بلاک چین یکی از سریع‌ترین رشدها را در حوزه سرگرمی تجربه می‌کند. مفهوم «بازی برای کسب درآمد» (Play-to-Earn یا P2E) که اولین بار توسط بازی آکسی اینفینیتی (Axie Infinity) در سال ۲۰۲۱ محبوب شد، همچنان به عنوان محرکی برای رشد در این عرصه به شدت رقابتی عمل می‌کند. در حال حاضر، دنیای بازی‌های بلاک چینی تحت سلطه بازی‌هایی مانند سندباکس (SAND)، دیسنترالند (MANA) و گالا گیمز (GALA) قرار دارد؛ اما اخیراً رقیب تازه‌نفسی پا به میدان گذاشته تا با این غول‌های جاافتاده رقابت کند.

در اوایل ماه جاری، سازمان غیرمتمرکز خودگردان (DAO) متمرکز بر بازی، یعنی Merit Circle، دسترسی عموم را به پلتفرم جدید خود با نام بلاک چین Beam، باز کرد. Beam قصد دارد انقلابی در نحوه توسعه و بازی در بازی‌های بلاک چین ایجاد کند. این بلاک چین به عنوان زیرشبکه‌ای از Avalanche عمل کرده و سرعت اجرای بالا و کارمزد تراکنش پایین را برای ترید دارایی درون بازی و سایر عملیات رایج مرتبط با بازی ارائه می‌دهد.

در این مقاله همراه ما باشید تا به طور کامل توضیح دهیم که ارز بیم چیست و چگونه قصد متحول کردن بازی‌های بلاک چینی را دارد؟

شبکه بیم چیست؟

Beam، یک بلاک چین جدید با تمرکز بر بازی است که توسط Merit Circle راه‌اندازی شده است. Beam به عنوان یکی از پروژه‌های اصلی این سازمان خودگردان غیرمتمرکز (DAO)، قصد دارد نحوه استفاده از بلاک چین در توسعه بازی، تجربه بازیکن و ترید دارایی‌های درون بازی را متحول کند.

شبکه های مختلف بیم

Beam به عنوان زیرشبکه‌ای روی بلاک چین آوالانچ (AVAX) کار می‌کند. از آنجایی هم که با LayerZero، پروتکل میان زنجیره‌ای (omnichain) سازگار، ادغام شده، امکان مینت یا ضرب تمام دارایی‌های بازی را به صورت NFTهای میان زنجیره‌ای فراهم می‌کند تا به‌راحتی در بین زنجیره‌های مختلف قابل‌انتقال باشند.

معماری آوالانچ امکان راه‌اندازی بلاک چین‌های زیرشبکه‌ای را فراهم می‌کند که محیط‌های شبکه مستقلی بوده و از ویژگی‌های اصلی زنجیره اصلی آوالانچ استفاده می‌کنند، اما کاملاً از آن جدا هستند. این زیرشبکه‌ها، شبکه اعتبارسنج و قوانین عملیاتی اصلی خود را حفظ می‌کنند. درعین‌حال، از مکانیزم امنیتی هسته آوالانچ استفاده کرده و از ویژگی‌های کلیدی زنجیره مانند تراکنش‌های سریع و کارمزد پایین بهره‌مند می‌شوند. Beam یکی از بلندپروازانه‌ترین پروژه‌های بازی است که به عنوان زیرشبکه آوالانچ راه‌اندازی شده است.

توکن BEAM چیست؟

توکن BEAM ارز دیجیتال بومی بلاک چین Beam است. تمامی کارمزدهای تراکنش‌های شبکه با BEAM پرداخت می‌شود.

Beam در تلاش است تا مدل اعتبارسنجی خود را به اثبات سهام (PoS) تغییر دهد. زمانی که این اتفاق بیفتد، توکن‌های BEAM می‌توانند برای استیکینگ نیز استفاده شوند. قوانین استیکینگ پلتفرم مشخص می‌کند که دارندگان BEAM می‌توانند وجوه خود را به گره اعتبارسنجی مورد نظر خود واگذار کرده و بخشی از پاداش‌های بلاکی تولید شده را دریافت کنند.

ارز دیجیتال BEAM در یک نگاه

از طرفی، سازمان خودگردان غیرمتمرکز Merit Circle توکن کریپتویی خاص خود یعنی MC را دارد که برای حاکمیت سازمان ضروری است. با‌این‌حال، پس از راه‌اندازی بیم، Merit Circle انتقال توکن‌های MC به بیم با نرخ ثابت ۱ MC به ۱۰۰ BEAM را اعلام کرد. دارندگان MC می‌توانند تا ۲۶ اکتبر ۲۰۲۴ وجوه خود را به BEAM منتقل کنند. پس از تکمیل انتقال، توکن بیم نیز عملکرد حاکمیتی پیدا کرده و جایگزین MC خواهد شد.

ارز دیجیتال BEAM در تاریخ ۲۶ اکتبر ۲۰۲۳ با عرضه کل تقریباً ۶۳ میلیارد راه‌اندازی شد که از این تعداد، بیش از ۴۴ میلیارد در حال حاضر در گردش هستند. BEAM یک توکن با حداکثر عرضه است، به این معنی که حداکثر عرضه آن دقیقاً برابر با کل عرضه آن تعیین شده است. به عبارت دیگر، ضرب BEAM اضافی در برنامه‌های آینده جامعه حاکمیت Merit Circle قرار ندارد.

تاریخچه ارز بیم

خبر اولیه فعالیت Merit Circle بر روی یک پلتفرم بازی در اوایل سال ۲۰۲۳ منتشر شد. در ماه اوت، DAO دسترسی به Beam را برای گروه محدودی از توسعه‌دهندگان بازی باز کرد. سپس، در اوایل نوامبر، تیم پروژه حذف یک حالت مجاز را اعلام کرد و در نهایت Beam به یک بلاک چین عمومی تبدیل شد. دائو Merit Circle هم در اوایل سال ۲۰۲۱ با هدف ایجاد انقلابی در صنعت بازی تأسیس شد.

بنیان‌گذاران ارز BEAM

ازآنجایی‌که Merit Circle یک سازمان خودگردان غیرمتمرکز است، نیروی کار انعطاف‌پذیری دارد که به موفقیت سازمان کمک می‌کند. این DAO افراد بااستعدادی را گرد هم آورده که به نمایندگی از DAO کار می‌کنند. برخی از این افراد توسط DAO استخدام شده‌اند و برخی دیگر به طور مستقل مشارکت می‌کنند. سهام‌داران این پروژه هم شامل گیمرها، دارندگان توکن، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌ها و سایر DAOها هستند. این ذی‌نفعان از کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ، بازیگران شناخته‌شده و ناشناس را شامل می‌شوند.

هدف ارز دیجیتال بیم

سازمان خودگردان غیرمتمرکز Merit Circle با معرفی Beam، گام‌های بزرگی به جلو برداشته است. Beam که در ابتدا به عنوان یک زیرشبکه مبتنی بر بازی در Avalanche (AVAX) راه‌اندازی شد، اکنون به یک بلاک چین مستقل از زنجیره تبدیل شده و به عنوان لایه‌ای روی زنجیره‌های مختلف عمل می‌کند. این امر به گیمرها امکان می‌دهد بدون درنظرگرفتن شبکه زیربنایی، به‌راحتی به شبکه Beam دسترسی داشته باشند. این نقطه عطف، لحظه‌ای محوری برای DAO است، زیرا این سازمان با بررسی سرزمین‌های ناشناخته، پلی بین دنیای امور مالی غیرمتمرکز و سرگرمی تعاملی ایجاد می‌کند.

در واقع هدف ارز دیجیتال بیم، ایجاد شبکه مستقلی است که نه‌تنها به جامعه گیمرها خدمت کند، بلکه به عنوان مرکزی برای انواع برنامه‌ها و خدمات غیرمتمرکز (dApp) نیز به شمار رود. این DAO با درک پتانسیل فناوری بلاک چین در تحول صنعت بازی، این پروژه بلندپروازانه را برای ایجاد پلتفرمی آغاز کرد که در آن بازی با تمرکززدایی همراه می‌شود و در نتیجه اکوسیستمی نوآورانه و کاربرمحور به وجود می‌آید.

دانلود هفتمین ماهنامه دامیننس

سواد اقتصادی و ذهنیت برنده در دنیای کریپتوکارنسی

  مزایای ارز دیجیتال بیم

  در اینجا سه مزیت اصلی BEAM را به طور خلاصه بیان می‌کنیم:

  تمرکز بر چندین بازی

  BEAM یکی از اولین پلتفرم‌های جامع بازی و توسعه بازی در بازار ارزهای دیجیتال است. پروژه‌هایی مانند Decentraland (MANA)، Axie Infinity (AXS) و The Sandbox (SAND) بر روی محیط‌های خاص متمرکز شده‌اند و به یک بازی واحد اختصاص دارند. درحالی‌که بلاک چین Beam یک پورتال همه‌کاره با صدها بازی مختلف در ژانرهای مختلف است؛ بنابراین، این پلتفرم می‌تواند به یک پورتال مهم برای بازی‌های P2E (Play to Earn) تبدیل شود و به‌نوعی Google یا Amazon بازی‌های بلاک چینی باشد.

  بهره‌مندی از محیط Avalanche (AVAX)

  BEAM از مزایای فنی و اقتصادی محیط Avalanche بهره می‌برد. بیشتر پلتفرم‌های بازی کریپتویی ذکر شده در بالا بر روی اتریوم (ETH) بنا شده‌اند. اتریوم به دلیل تأخیر در شبکه و کارمزدهای بالای تراکنش‌ها شناخته شده است. Beam به لطف زیرساخت Avalanche از این مشکلات رنج نمی‌برد.

  رشد چشمگیر بازی‌های کریپتویی

  فعالیت اصلی Beam، بازی‌های کریپتویی است؛ حوزه‌ای که در سال‌های آینده شاهد رشد چشمگیری خواهد بود. با بالغ‌تر شدن مفهوم متاورس و انتخاب بلاک چین به عنوان محیط اصلی میزبانی توسط بازی‌های بیشتر، توکن BEAM از این گسترش سود خواهد برد.

  ویژگی‌های ارز BEAM

  ارز دیجیتال بیم که به‌قصد تحول در دنیای بازی‌های بلاک چینی ظهور پیدا کرده، دارای ویژگی‌های منحصربه‌فرد زیر است:

  مشخصات ارز بیم
  نام بیم (Beam)
  نماد BEAM
  نوع توکن حاکمیتی
  بلاک چین اتریوم
  عرضه کل 62,955,102,600
  سایت پروژه https://onbeam.com/
  • سرعت بالا و کارمزد پایین: Beam به لطف استفاده از زیرساخت آوالانچ، محیطی با سرعت پردازش بالا و کارمزد پایین را برای کاربران خود فراهم می‌کند.
  • اعتبارسنجی با تعداد محدود: در حال حاضر بیم دارای ۸ اعتبارسنج بلوک در زیرشبکه خود است. انتظار می‌رود با رشد پلتفرم، تعداد اعتبارسنج‌ها افزایش یابد. اعتبارسنج‌های پلتفرم گسترده‌تر آوالانچ نیز می‌توانند منابع خود را به Beam اختصاص دهند.
  • اعتبارسنجی با اثبات اعتبار (PoA) در ابتدا: در طول دوره حالت مجوز بیم، بلاک چین Beam از روش اعتبارسنجی بلوک اثبات اعتبار (PoA) برای پردازش تراکنش‌ها استفاده می‌کرد. در روش PoA، گروهی از اعتبارسنج‌ها با اعتبار قوی یا اعتبارنامه‌های قابل‌اعتماد، مسئولیت اعتبارسنجی بلوک‌های تراکنش را بر عهده دارند.
  • انتقال به اثبات سهام (PoS): بیم در ابتدای دوره عمومی خود همچنان به عنوان یک زنجیره PoA عمل می‌کند. با‌این‌حال، Merit Circle قصد دارد تا پایان سال، پلتفرم را به مدل اعتبارسنجی اثبات سهام (PoS) که روش پیش‌فرض اعتبارسنجی بلوک مورد استفاده توسط بلاک‌چین Avalanche است، منتقل کند.

  بهترین کیف پول‌ها برای نگهداری رمزارز بیم

  رمزارز بیم توکنی بر اساس استاندارد ERC-20 است؛ ازاین‌رو، کلیه کیف پول‌هایی که از این نوه استاندارد پشتیبانی می‌کنند، کیف پول مناسب ارز بیم هستند. از جمله این کیف پول‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تراست ولت
  • متامسک
  • لجر
  • ترزور
  • کیف پول اختصاصی بیت پین

  بررسی آینده ارز بیم

  با وجود شبکه و ارز دیجیتال بیم، جهان بازی‌های ویدیویی در آستانه یک تحول اساسی قرار دارد. گیمرها که مدت‌هاست از عدم مالکیت واقعی دارایی‌های دیجیتال و فقدان حق اظهارنظر درباره بازی‌های موردعلاقه‌شان ناامید شده بودند، اکنون با ظهور پتانسیل‌های انقلابی فناوری بلاک چین بیم، به امید و فرصتی تازه دست پیدا کرده‌اند.

  Beam در این مرحله برای نسل بعدی گیمرها و تسهیل مسیر آن‌ها وارد عرصه شده است. در حال حاضر بیش از ۱۵ بازی برای راه‌اندازی روی شبکه Beam تأیید شده‌اند که عبارت‌اند از TrialXtreme، Walker World، Amino و بسیاری دیگر. انتظار می‌رود علاقه گیمرها و توسعه‌دهندگان بازی به شبکه بیم افزایش یافته و در آینده‌ای نزدیک شاهد محبوب‌تر شدن آن و افزایش ارزشش شویم.

  بااین‌حال، دنیای کریپتوکارنسی پر از اتفاقات غیرمنتظره است. توصیه می‌کنیم قبل از سرمایه‌گذاری تحقیقات خود را انجام داده و طبق اطلاعات خود و متخصصین این حوزه اقدام به سرمایه‌گذاری کنید.

  بهترین صرافی برای خرید ارز دیجیتال BEAM

  توکن‌های BEAM را می‌توان در صرافی‌های ارز دیجیتال متمرکز و غیرمتمرکز معامله کرد. محبوب‌ترین صرافی خارجی برای خرید و معامله Beam، بایننس است که در آن فعال‌ترین جفت تجاری BEAM/USDT در ۲۴ ساعت گذشته حجم معاملاتی ۴۱,۰۴۶,۹۲۸ دلاری داشته است. گزینه‌های محبوب دیگر عبارت‌اند از Uniswap V2 (اتریوم) و Bybit.

  اگر بخواهیم صرافی برای خرید BEAM از نوع ایرانی را هم معرفی کنیم، بیت پین یکی از بهترین گزینه‌هاست. در صرافی بیت پین می‌توانید به‌راحتی رمزارزهای خود را خریداری کرده و ذخیره کنید. کار با این صرافی بسیار ساده است و پس از ثبت‌نام و احراز هویت اولیه می‌توانید فوراً خریدوفروش خود را آغاز کنید.

  گفتار پایانی

  پروژه Beam متعلق به Merit Circle، روشی نوآورانه برای استفاده از فناوری بلاک چین به‌منظور تسهیل توسعه بازی و مدیریت دارایی‌های درون بازی است. این پروژه ابتکاری پتانسیل لازم برای تبدیل شدن به یک پورتال یا گردآورنده اصلی بازی‌های کریپتویی را داراست. Beam برخلاف تمرکز بر یک بازی، یک سبک یا دسته‌بندی خاص، قصد دارد به یک جهان جامع بازی‌های بلاک چینی تبدیل شود. از طرفی، این پروژه با پشتیبانی Merit Circle و مدل منحصربه‌فرد حاکمیت آن، آمادگی لازم را برای جلب‌توجه طرفداران سرسخت تمرکززدایی، کاربران ارزهای دیجیتال و گیمرهایی که به مدیریت جامعه‌محور پلتفرم اهمیت می‌دهند، دارد.

  بازار از همان ابتدای ورود Beam واکنش مثبتی به آن نشان داده است. در کمتر از یک ماه پس از راه‌اندازی، ارزش کل بازار Beam به سطوحی قابل‌مقایسه با کوین‌های بازی تثبیت‌شده افزایش یافته است. نشانه‌های اولیه حاکی از آن است که Beam در آستانه متحول کردن بازار است. انتظار می‌رود سال ۲۰۲۴، برای Beam از سوی Merit Circle و کل حوزه بازی‌های کریپتویی، سالی سرشار از هیجان خواهد بود!

  شما چه نظری درباره ارز دیجیتال بیم دارید؟ آیا می‌تواند به هدف خود رسیده و دنیای بازی‌های بلاک چینی را متحول کند؟

  عارفه رهبری

  عارفه رهبری

  تکنولوژی، نویسندگی و صدای کیبورد، من رو به وجد میارن. واسه همینم توی اکثر حوزه‌های تکنولوژی از جمله کریپتو غرق میشم، یاد می‌گیرم و می‌نویسم. حدود 2 سالی هست که در حوزه تولید محتوای صنعت کریپتو فعالیت می‌کنم و در تلاشم تا مفاهیم بلاک چین و کریپتو رو با زبانی ساده به مخاطب‌ها ارائه بدم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  معرفی ارز دیجیتال MEW؛ میم کوینی گربه‌ای در دنیای سگ‌ها

  میم کوین MEW که از پروژه‌های بلاک چینی جدید در بستر شبکه بلا ...

  پروژه و ارز دیجیتال اتنا (ENA): پروتکلی با استیبل‌کوین USDe

  شبکه بلاک چین اتریوم تا به امروز با ارائه فضای دیفای و اقتصا ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر