IDO چیست؟ (پیشنهاد اولیه DEX)

تاریخ: 21 فروردین 1401
زمان مطالعه:  10 دقیقه
IDO (پیشنهاد اولیه DEX) چیست؟

جذب سرمایه یکی از بزرگ‌ترین چالش‌هایی است؛ که استارتاپ‌های حوزه بلاک‌چین با آن روبه‌رو هستند. با وجود اینکه در سال‌های اخیر روش‌های مختلفی برای جذب سرمایه معرفی شده است، هنوز هم چالش‌های زیادی دراین‌باره وجود دارد؛ به همین دلیل کارشناسان به‌دنبال ابداع روش‌های جدید هستند تا بتوانند با استفاده از آن جذب سرمایه استارتاپ‌های بلاک‌چینی را با سهولت بیشتری همراه کنند.

در گذشته کاربرانی که قصد داشتند در پروژه‌های بلاک‌چینی سرمایه‌گذاری کنند، مجبور بودند ریسک بزرگی را متحمل شوند؛ چون ممکن بود با شکست پروژه و به وجود آمدن مشکلات مختلف، تمام سرمایه کاربران نابود شود. این موضوع سبب شده بود تا افرادی که به سرمایه‌گذاری در پروژه‌های بلاک‌چینی می‌پردازند، به‌شدت کاهش پیدا کند. در حالی‌ که روزبه‌روز جذابیت سرمایه‌گذاری در پروژه‌های بلاک‌چینی کاهش پیدا می‌کرد، فعالان حوزه بلاک‌چین به تحقیق درباره روش‌هایی پرداختند تا با استفاده از آن‌ها بتوانند شرایط بهتری را برای سرمایه‌گذاران به وجود آورند تا مانند گذشته افرادی که در پروژه‌های بلاک‌چینی سرمایه‌گذاری می‌کنند، افزایش پیدا کند.

خوشبختانه روش‌های جدید سرمایه‌گذاری که در حال حاضر تعداد آن‌ها رو به افزایش است، سبب افزایش سرمایه‌گذاری در پروژه‌های بلاک‌چینی شد؛ به‌طوری‌ که می‌توان رشد بی‌سابقه پروژه‌ها در سال‌های اخیر را به همین موضوع مرتبط دانست. از میان روش‌های مختلفی که برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های بلاک‌چینی وجود دارد، روش IDO یکی از محبوب‌ترین روش‌هایی است که در سال‌های اخیر به وجود آمده است؛ به همین دلیل در ادامه تصمیم گرفته‌ایم شما را با این روش بیشتر آشنا کنیم، اما پیش از هر چیز باید با مفهوم عرضه اولیه یا پیشنهاد اولیه آشنا شوید؛ پس با ما همراه باشید تا بدانید IDO چیست؟

پیشنهاد اولیه چیست؟

پیش از اینکه به این موضوع بپردازیم که IDO چیست؟ باید با مفهوم عرضه اولیه یا پیشنهاد اولیه آشنا شوید. باید بدانید پروژه‌های بلاک‌چینی برای اینکه به جذب سرمایه بپردازند، معمولاً روشی متفاوت را در پیش می‌گیرند که در سایر استارتاپ‌ها متداول نخواهد بود. در استارتاپ‌هایی که در حوزه بلاک‌چین مشغول به فعالیت هستند، بعد از پیشرفت پروژه،‌ بنیان‌گذاران با ارائه سهام به کاربران خود به جذب سرمایه می‌پردازند؛ به این مفهوم که کاربران می‌توانند در قبال دریافت بخشی از سهم پروژه، به سرمایه‌گذاری در آن بپردازند و در آینده پروژه شریک شوند.

برای اینکه بدانید پیشنهاد اولیه چیست؟ می‌توانید آن را با خرید سهام در بورس مقایسه کنید. تمام مراحل عرضه اولیه در پروژه‌های بلاک‌چینی، مانند عرضه اولیه سهام در بورس است؛ با این تفاوت که در پروژه‌های بلاک‌چینی بنیان‌گذاران نیازی به حضور نهاد واسطه با عنوان سازمان بورس نخواهند داشت و می‌توانند با ایجاد توکن این اطمینان را برای کاربران خود ایجاد کنند که به‌صورت قطعی دارای سهمی از پروژه خواهند شد.

IDO (پیشنهاد اولیه DEX) چیست؟

به‌دلیل ماهیتی که تکنولوژی بلاک‌چین دارد، کاربران پروژه‌ها می‌توانند با داشتن توکن‌ها و بررسی کدهایی که در قراردادهای هوشمند وجود دارد، به بررسی این موضوع بپردازند که توکن‌های خریداری‌شده در آینده افزایش نمی‌یابد و به این ترتیب با داشتن توکن، دارای سهم مشخص از پروژه خواهند بود. تا اینجا با این آشنایی پیدا کردید که پیشنهاد اولیه چیست؟ آشنایی با مفهوم عرضه اولیه در پروژه‌های بلاک‌چینی شاید این سؤال را برایتان به وجود آورده باشد که با وجود ویژگی‌های تکنولوژی بلاک‌چین که سبب جلوگیری از ایجاد توکن‌های جدید می‌شود، چه نیازی به روش‌های مختلف عرضه اولیه خواهد بود؟

در پاسخ به سؤال قبل از اینکه بدانید IDO چیست؟ باید توجه کنید، پروژه‌هایی که به ارائه توکن‌ها می‌پردازند، نمی‌توانند بعدها مالکیت پروژه را از کاربران خود سلب کنند، اما ممکن است پروژه براساس اهدافی که از پیش تعیین شده است، رشد قابل‌توجهی نداشته باشد یا بنیان‌گذاران برای کلاه‌برداری توکن‌ها را عرضه کرده باشند و بعد از مدتی ارزش توکن‌ها به‌شدت کاهش پیدا کند.

برای حل مشکلاتی که به آن اشاره کردیم روش‌های مختلفی برای عرضه اولیه به وجود آمده است که یکی از محبوب‌ترین آن‌ها IDO است. با استفاده از IDO نه‌تنها سرمایه‌گذاران می‌توانند با اطمینان بیشتر در پروژه‌های موردنظر خود سرمایه‌گذاری کنند، بلکه بنیان‌گذاران پروژه‌های بلاک‌چینی نیز می‌توانند به بهترین شکل ممکن به جذب سرمایه لازم برای پیشبرد اهداف خود بپردازند.

دانلود هشتمین ماهنامه دامیننس

ارزیابی جامع تاثیر زیست‌محیطی بیت کوین

  IDO چیست؟

  IDO یا Initial DEX Offering روشی است که در آن عرضه اولیه توکن‌ها با استفاده از صرافی‌های غیرمتمرکز انجام می‌شود. حضور نداشتن واسطه در IDO سبب می‌شود بسیاری از چالش‌های موجود در روش‌های قبلی مانند IEO رفع شود. در رابطه با اینکه سازوکار موجود در روش IDO چیست؟ باید بدانید در این روش صرافی‌های غیرمتمرکز قبل از عرضه اولیه توکن‌های پروژه‌های مختلف دارایی‌های کاربران را در استخرهای نقدینگی قفل می‌کنند. این کار سبب می‌شود در زمان شروع عرضه اولیه تمامی کاربران بتوانند از فرصتی برابر برای خرید توکن‌ها برخوردار شوند.

  استخرهای نقدینگی با استفاده از قراردادهای هوشمند توسعه داده می‌شوند؛ به همین دلیل تمامی کاربران می‌توانند با مشاهده کدهای آن از این موضوع اطمینان حاصل کنند که سرمایه‌گذاری مطمئنی در پروژه‌های بلاک‌چینی خواهند داشت. بنیان‌گذاران پروژه‌های بلاک‌چینی برای عرضه اولیه توکن‌های خود در روش‌های متمرکز مانند IEO مجبور بودند هزینه قابل توجهی را برای بررسی پروژه خود به صرافی‌ها پرداخت کنند؛ درحالی‌که در روش IDO این امکان وجود دارد تا تمامی استارتاپ‌هایی که از سرمایه محدود برخوردارند نیز با مکانیسمی که وجود دارد، به جذب سرمایه در این پلتفرم‌ها بپردازند.

  پروژه‌های IDO که در صرافی‌های غیرمتمرکز قرار می‌گیرند، توسط هولدرهای توکن‌های صرافی بررسی و به رأی‌گیری گذاشته می‌شوند که همین امر سبب می‌شود امکان تقلب در معرفی پروژه‌ها به‌شدت کاهش پیدا کند و تقریباً غیرممکن شود؛ درحالی‌که در صرافی‌های متمرکز فرایند تأیید پروژه‌ها توسط صرافی و به‌صورت کاملاً متمرکز انجام می‌شود.

  مزایای IDO چیست؟

  IDO (پیشنهاد اولیه DEX) چیست؟

  قبل از هر چیز بدانید باید این روش هم در کنار مزایای فوق‌العاده‌ای که دارد، معایبی نیز خواهد داشت که همین سبب شده است برخی پروژه‌ها برای عرضه اولیه توکن‌های خود از سایر روش‌ها استفاده کنند، اما IDO در حال حاضر جزء بهترین روش‌ها برای عرضه اولیه است که با استفاده از آن می‌توان مزایای مختلفی را تجربه کرد. یکی از مهم‌ترین مزایای IDO این است که برای شرکت در آن نیازی به احراز هویت نخواهد بود و همین سبب می‌شود تمامی افراد بتوانند بدون توجه به موقعیت جغرافیایی و شرایط مختلفی که از آن برخوردارند، به شرکت در این عرضه اولیه‌ها بپردازند. درواقع برای شرکت در IDO حتی شرایط سنی نیز وجود نخواهد داشت و همه افراد می‌توانند بدون اینکه هویت‌شان فاش شود، به سرمایه‌گذاری در پروژه موردنظر خود بپردازند.

  IDO برای بنیان‌گذاران پروژه‌های بلاک‌چینی نیز مزایای فوق‌العاده‌ای به دنبال خواهد داشت. یکی از مهم‌ترین مزایای این روش‌ها این است که حتی پروژه‌های دارای سرمایه بسیار محدود نیز می‌توانند در این رویداد شرکت کنند و به جذب سرمایه مورد نیاز خود بپردازند؛ درحالی‌ که برای عرضه اولیه توکن‌ها در صرافی‌های متمرکز معمولاً به هزینه بالایی نیاز خواهد بود که تعداد بسیار کمی از پروژه‌ها قادر به پرداخت آن هستند.

  به‌دلیل اینکه صرافی‌های متمرکز مجبور به تبعیت از قوانین حاکمیتی بودند، پروژه‌هایی که در آن‌ها معرفی می‌شدند، مجبور به رعایت قوانین مختلف بودند و حتی ملزم به دریافت مجوز از نهادهای قانونی می‌شدند؛ درحالی‌که در IDO نیاز به دریافت هیچ‌گونه مجوزی برای عرضه اولیه توکن‌ها نخواهد بود و بنیان‌گذاران می‌توانند در سریع‌ترین زمان ممکن به جذب سرمایه بپردازند.

  در رابطه با اینکه دیگر مزایای IDO چیست؟ باید بدانید کاربرانی که با استفاده از این روش به خرید توکن‌ها می‌پردازند در مقایسه با سایر روش‌ها به مراتب کارمزد کمتری را پرداخت خواهند کرد که همین سبب خواهد شد بتوانند با همان سرمایه توکن‌های بیشتری را خریداری کنند و سهم بیشتری از پروژه‌ها داشته باشند.

  عرضه اولیه صرافی‌های غیرمتمرکز یا همان IDO امکان تقلب در عرضه توکن‌های جدید را به‌شدت کاهش می‌دهد؛ به این ترتیب که تمامی کاربران می‌توانند از این موضوع اطمینان داشته باشند که توکن‌ها یکسان و عادلانه تقسیم خواهند شد. در روش IEO صرافی‌ها این امکان را داشتند تا قبل از عرضه توکن‌های پروژه‌ها به خرید انبوه آن بپردازند و به این ترتیب بازار را به‌اصطلاح دست‌کاری کنند.

  قبل از اینکه بدانید معایب IDO چیست؟ بهتر است به یکی دیگر از مهم‌ترین مزایای این روش نیز بپردازیم. IDO این امکان را به وجود آورده است تا کاربران بتوانند تنها با داشتن یک کیف پول ارز دیجیتال به خرید ارزهای دیجیتال خود بپردازند. در این روش نیاز به طی‌کردن مراحل پیچیده برای ثبت‌نام در پلتفرم‌های گوناگون نخواهد بود؛ بنابراین سرعت خرید توکن‌ها به‌شدت افزایش خواهد یافت.

  آیا IDO مدل بهتری برای جذب سرمایه ارز دیجیتال است؟

  IDOها جانشین دیگر مدل های جمع آوری سرمایه ارزهای دیجیتال هستند؛ از جمله:

  • پیشنهادات اولیه کوین یا ICO
  • پیشنهادات توکن امنیتی یا STO
  • پیشنهادات مبادلات اولیه یا IEO

  IDO چه معایبی دارد؟

  IDO به‌دلیل مزایای فوق‌العاده‌ای که دارد، از پتانسیل لازم برای تبدیل‌شدن به یکی از بهترین روش‌ها برای عرضه اولیه برخوردار است، اما این روش معایبی هم خواهد داشت؛ به همین دلیل باید از این موضوع اطلاع داشته باشید که معایب IDO چیست؟ تا بتوانید بهترین روش را برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های بلاک‌چینی یا جذب سرمایه برای پروژه خود انتخاب کنید.

  یکی از مهم‌ترین معایب IDO این است که در صرافی‌های غیرمتمرکز کوچک به‌دلیل اینکه سرمایه کمی در استخر نقدینگی وجود دارد، هولدرهایی که از قدرت بیشتری برخوردارند، می‌توانند با تزریق نقدینگی از حق رأی بیشتری برخوردار شوند و به این طریق به ارائه توکن‌های موردنظر خود بپردازند و از این طریق کلاه‌برداری کنند، اما خوشبختانه در صرافی‌های غیرمتمرکز شناخته شده که در حال حاضر مشغول به فعالیت هستند این مشکل وجود نخواهد داشت.

  حتما بخوانید: نقدینگی چیست؟ | آشنایی کامل با این مفهوم اقتصادی

  اگرچه IDO جزء بهترین روش‌ها برای عرضه اولیه به شمار می‌رود، باید به این نکته توجه داشته باشید که در حال حاضر هنوز صرافی‌های غیرمتمرکز جایگاه مناسبی در میان صرافی‌ها پیدا نکرده‌اند؛ به همین دلیل در IDO در مقایسه با IEO سرمایه کمتری جذب خواهد شد و پروژه‌هایی که به جذب سرمایه عظیم نیاز دارند، نمی‌توانند از این روش استفاده کنند.

  بهترین روش عرضه اولیه توکن

  با اطلاع از اینکه مزایا و معایب IDO چیست؟ شاید این سؤال برایتان پیش بیاید که با تمام نکاتی که به آن اشاره کردیم، بهترین روش برای عرضه اولیه توکن‌ها کدام روش است و سرمایه‌گذاران و مالکان پروژه‌های بلاک‌چینی باید کدام یک از آن‌ها را انتخاب کنند؟ در پاسخ به سؤال بالا مهم‌ترین نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید، این است که شرایط پروژه، میزان سرمایه و اهدافی که بنیان‌گذاران دارند، درنهایت مشخص خواهد کرد که کدام روش برای عرضه اولیه توکن‌ها مناسب‌تر خواهد بود، اما به‌طور کلی به‌دلیل ماهیت غیرمتمرکز بلاک‌چین محبوبیت IDO روزبه‌روز در حال افزایش است و همین سبب شده است تا این روش در طول زمان به یکی از بهترین روش‌های عرضه اولیه تبدیل شود.

  نکات مهم برای سرمایه‌گذاری در IDO

  آشنایی با نکات مهم برای سرمایه‌گذاری در IDO سبب خواهد شد تا احتمال مواجه‌شدن با پروژه‌های کلاه‌برداری به‌شدت کاهش پیدا کند و سرمایه‌گذاران بتوانند به اهداف موردنظر خود دست یابند، اما مهم‌ترین نکات برای سرمایه‌گذاری در IDO چیست؟ در میان موارد مختلفی که برای سرمایه‌گذاری در IDO باید به آن توجه داشته باشید، یکی از مهم‌ترین نکات این است که:

  حتماً از لینک معتبر برای دنبال‌ کردن آن استفاده کنید. معمولاً در زمانی که پروژه‌های معتبر و بزرگ در حال عرضه اولیه توکن‌های خود هستند، کلاهبرداران بیکار نخواهند بود و به ایجاد لینک‌های جعلی می‌پردازند تا سرمایه کاربران را تصاحب کنند.

  کاربران با کلیک روی لینک‌های جعلی که در شبکه‌های اجتماعی و پلتفرم‌های مختلف انتشار یافته‌اند، به پرداخت رمزارزها می‌پردازند؛ درحالی‌ که سرمایه کاربران به‌صورت مستقیم به حساب کلاهبرداران ناشناس واریز می‌شود. متأسفانه در این موارد امکان ردیابی کلاه‌برداران نیز وجود نخواهد داشت و تنها کاری که برای جلوگیری از این مشکل می‌توان انجام داد، این است که از صحیح‌ بودن آدرس صفحه صرافی‌ها اطمینان حاصل کرد.

  اما درباره اینکه متداول‌ترین روش کلاه‌برداری IDO چیست، باید بدانید که:

  در حال حاضر فروش توکن‌ها در صرافی‌های جعلی یکی از رایج‌ترین روش‌های کلاه‌برداری IDO به شمار می‌رود.

  درواقع بسیاری از کلاهبرداران با ایجاد صرافی‌های جعلی به فروش توکن‌های پروژه‌های معتبر با قیمت بسیار پایین می‌پردازند که همین سبب می‌شود بسیاری از افراد برای خرید آن‌ها ترغیب شوند. برای سرمایه‌گذاری در IDO و خرید توکن‌های معتبر مهم‌ترین کاری که باید انجام دهید این است که به صرافی‌های غیرمتمرکز معتبر مراجعه کنید. صرافی‌هایی که به‌تازگی تأسیس شده‌اند و شناخت کافی درباره آن‌ها وجود ندارد به‌هیچ‌وجه گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری نیستند؛ به همین دلیل باید از خرید توکن در آن‌ها به‌شدت خودداری کرد.

  خرید بیت کوین

  برای سرمایه‌گذاری در عرضه اولیه صرافی‌های غیرمتمرکز (IDO) شرایط و قوانینی را که درباره آن وجود دارد، به‌خوبی مطالعه کنید؛ زیرا هرکدام از توکن‌ها تحت شرایط خاصی ارائه می‌شوند که ممکن است گزینه مناسبی به شمار نروند؛ برای مثال در برخی پروژه‌ها توکن‌ها طی یک مدت‌ زمان خاص قابل خرید و فروش نخواهند بود که همین سبب خواب سرمایه می‌شود و برای افرادی که به‌دنبال سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت هستند، مناسب نخواهد بود.

  در پروژه‌های بلاک‌چینی مالکان پروژه می‌توانند به ایجاد هرگونه قوانین دلخواه درباره توکن‌های خود بپردازند. متأسفانه بسیاری از افراد با اطلاع‌نداشتن از این موضوع با ضررهای چشمگیری مواجه می‌شوند و در برخی موارد مجبور می‌شوند توکن‌های خریداری‌شده را با مبلغ بسیار کمتر بفروشند. برای سرمایه‌گذاری در IDO باید به یکی از مهم‌ترین نقل‌قول‌هایی که در میان سرمایه‌گذاران مشهور است توجه داشته باشید. سرمایه‌گذاران در حوزه‌های مختلف بر این باورند که باید تنها مبلغی را سرمایه‌گذاری کرد که امکان از دست دادن آن را به‌طور کامل داشت. در حوزه بلاک‌چین نیز دقیقاً به همین صورت است و تمام سرمایه‌گذاران که به خرید توکن در عرضه اولیه می‌پردازند، در معرض ریسک قرار خواهند داشت؛ تا جایی که ممکن است تمامی سرمایه خود را از دست دهند.

  بهترین پلتفرم‌های IDO

  همان‌طور که اشاره کردیم، برای سرمایه‌گذاری در عرضه اولیه صرافی‌های غیرمتمرکز باید بدانید بهترین و معتبرترین پلتفرم‌های IDO چیست؟ از میان پلتفرم‌های مختلف IDO، تراست‌پد یکی از شناخته‌شده‌ترین پلتفرم‌هایی است که سرمایه‌گذاران می‌توانند برای خرید توکن پروژه‌های معتبر آن را انتخاب کنند. این پلتفرم توکن، جدیدترین پروژه‌های بلاک‌چینی را با روش IDO در اختیار کاربران قرار می‌دهد، تنها مشکلی که درباره این پلتفرم وجود دارد، این است که کاربران باید قبل از شرکت در IDO به احراز هویت بپردازند.

  تراست‌پد برای تضمین امنیت دارایی‌های کاربران مکانیسم‌های مختلفی را به کار گرفته است تا تمامی افراد بتوانند با اطمینان کامل به سرمایه‌گذاری در پروژه‌ها بپردازند.

  سول‌استارتر یکی دیگر از پلتفرم‌های IDO است که روی بلاک‌چین سولانا توسعه یافته است. این پلتفرم از امنیت و سرعت بالایی برخوردار است و این امکان را برای کاربران خود به وجود آورده است تا بتوانند با کارمزد بسیار پایین به خرید توکن‌های موردنظر خود بپردازند. از دیگر پلتفرم‌های محبوب IDO می‌توان به داک‌استارتر اشاره کرد که به پشتیبانی از شبکه‌های اتریوم و بایننس اسمارت چین می‌پردازد. برای سرمایه‌گذاری در این پلتفرم کاربران باید به احراز هویت بپردازند و در مرحله بعد توکن‌های Duck را خریداری کنند.

  سوالات متداول

  • بهترین پلتفرم‌های IDO چیست؟

  تراست‌پد و سول‌استارتر از جمله بهترین پلتفرم‌های IDO است.

  • IDO چیست؟

  IDO یا Initial DEX Offering روشی است که در آن عرضه اولیه توکن‌ها با استفاده از صرافی‌های غیرمتمرکز انجام می‌شود و سرمایه‌گذاران می‌توانند برای سرمایه‌گذاری به خرید آن بپردازند.

  تیم محتوا بیت‌پین

  تیم محتوا بیت‌پین

  تدوین و بررسی مطالب حوزه کریپتو و خلق مقالات کاربردی در حوزه ارزهای دیجیتال.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  دیالکتیک ارباب و برده؛ دلیل برنده شدن بیت کوین در پایان داستان

  بیت کوین یک انقلاب واقعی و چندوجهی است که اکنون بیش از 14 سا ...

  اگر پول فیات منطقه آسایش شماست، بیت کوین منطقه رشد شماست

  احتمالاً پیش از این شنیده‌اید که برای دستیابی به چیزهای بزرگ ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر