تورچین چیست؟ پل دیفای بین بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال

تاریخ انتشار: 10 بهمن 1400 | آخرین به‌روزرسانی: 5 اسفند 1402
زمان مطالعه:  6 دقیقه
تورچین چیست؟ پل دیفای بین بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال

تورچین (Thorchain) یک پروتکل بلاک چین مبتنی بر شبکه کازماس (Cosmos) برای مبادله ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین و اتریوم در شبکه‌های بلاک چین است. به عبارتی به عنوان پل دیفای بین بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال کار می‌کند. به طور خلاصه با افزایش تعداد کاربران در شبکه‌های بلاک چین، نیاز به نقدینگی بین شبکه‌ای نیز افزایش می‌یابد. تورچین پروتکلی است که هدف آن رفع این نیاز از طریق امکان معامله ارزهای دیجیتال در بین بلاک چین‌های مختلف به روشی کاملاً غیرمتمرکز است.

امروزه که بازار کریپتو در حال توسعه است محصولات مالی دیجیتال بیشتری نیز به وجود می‌آید. اما اکثر دارایی‌های رمزنگاری هنوز در شبکه‌های بومی خود محفوظ هستند. این بدان معناست که دارایی‌هایی که در شبکه‌ای مانند اتریوم ضرب می‌شوند را نمی‌توان در شبکه دیگری مورد استفاده قرار داد یا مستقیماً در یک شبکه رمزنگاری دیگر مانند بلاک چین بیت‌کوین یا زنجیره هوشمند بایننس معامله کرد. مبادله دارایی‌ها در زنجیره‌های بلوکی به واسطه‌هایی مانند صرافی‌ها یا به نسخه‌های رپدشده برخی از رمزارزها مانند بیت‌کوین رپدشده وابسته است.

تورچین چیست؟

تورچین (Thorchain) یک پروتکل بلاک چین است که بر روی کازماس (Cosmos) به اصطلاح «اینترنت بلاک چین» ساخته شده است. تورچین به دنبال این است که معاملات دارایی‌های دیجیتالی غیربومی مانند معاملات بیت کوین برای اتریوم را اما به روشی کاملاً غیرمتمرکز فعال کند. در اصل بسیاری از کارهای صرافی‌هایی نظیر کوین‌بیس و بایننس را بدون اینکه شخص ثالثی کنترل سرمایه‌ها را در دست بگیرد، انجام می‌دهد. پروتکل تورچین همچنین یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) را تامین می‌کند. پلتفرم‌هایی مانند Uniswap، SushiSwap یا Thorchain DEX به هر کاربری اجازه می‌دهند تا دارایی‌های کریپتو خود را با ارائه نقدینگی به یک مجموعه دارایی معامله کند و یا به آن وام دهد و در ازای این کار سود کسب کند.

دانلود هفتمین ماهنامه دامیننس

سواد اقتصادی و ذهنیت برنده در دنیای کریپتوکارنسی

  بنیان گذار تورچین

  تورچین توسط یک تیم ناشناس ساخته شده است. این پروتکل در سال ۲۰۱۸ طراحی شد. شبکه چند زنجیره‌ای این پروتکل سرانجام در آوریل ۲۰۲۱ پس از توسعه اولیه در چند شبکه آزمایشی راه‌اندازی شد. هدف والای تیم سازنده تورچین ایجاد نقدینگی غیرمتمرکز برای رفع نیاز به شبکه‌ها و سازمان‌های متمرکز است تا این واسطه‌ها نتوانند به دلایل مختلفی دسترسی به محصولات یا خدمات مالی افراد را متوقف کرده و یا آن‌ها را دستکاری کنند.

  از طرفی دیفای (DeFi) دسترسی به امور مالی را غیرمتمرکز می‌کند. DeFi مخفف مجموعه‌ای از محصولات مالی است که به کاربران اجازه می‌دهد بدون نیاز به واسطه‌های شخص ثالث، دارایی‌های دیجیتالی خود را معامله کنند یا قرض دهند و قرض بگیرند. تورچین که به عنوان یک صرافی غیرمتمرکز نیز شناخته می‌شود، بخشی از این گروه از محصولات مالی است که هدف آن افزایش مرزهای مالی غیرمتمرکز است. تیم تورچین قصد دارد تا تابستان ۲۰۲۲ کنترل شبکه را به طور کامل به جامعه واگذار کند.

  عملکرد تورچین چگونه است؟

  تورچین با استفاده از فرایند وام دهی به صورت غیرمتمرکز معاملات را تسهیل می‌بخشد. دارایی‌ها در استخرهای نقدینگی با دارایی‌های دیگر مشترک هستند. توکن بومی شبکه تورچین RUNE نام دارد که این توکن در برخی از صرافی‌ها با ارزهای دیجیتال دیگر معامله می‌شود. این توکن برای مبادله دارایی‌های غیرمتمرکز در بین شبکه‌های غیرحضوری مورد استفاده قرار می‌گیرد. کارکرد آن را با مثالی توضیح می‌دهیم. مثلا معامله دو دارایی x و y بدین صورت خواهد بود که ابتدا مبادله دارایی x برای RUNE و RUNE برای y در پروتکل صورت می‌گیرد. بنابراین مانند یک پل دیفای یا واسطه عمل می‌کند و تا به این جای کار به بهترین شکل انتطارات کاربران خود را برآورد کرده است. ارزش قیمتی توکن RUNE در بین سایر توکن‌های دیفای از رشد بسیار خوبی برخوردار بوده و تا سال ۲۰۲۱ در رتبه ۱۰ این توکن ها، قرار گرفت. شبکه تورچین از رمزارزهایی مانند بیت کوین، بیت کوین کش، اتریوم، لایت کوین و زنجیره هوشمند بایننس پشتیبانی می‌کند. در آینده شاهد تعداد بیشتری از ارزهای دیجیتال سازگار با شبکه تورچین خواهیم بود.

  کاربرد شبکه تورچین چیست؟

  تورچین یک بلاک چین اثبات سهام (POS) است که توسط نودهای شبکه‌ای که RUNE کسب می‌کنند، محافظت شده و نگه‌داری می‌شود. همان طور که می‌دانید نودها رایانه‌هایی هستند که تراکنش‌ها را تأیید می‌کنند و استخرهایی برای دارایی‌ها ایجاد کرده و در ازای این کار، پاداش دریافت می‌کنند. در ابتدا صد اسپات اعتبارسنجی برای نودها در دسترس است اما شبکه می‌تواند تا ۳۰۰ اسپات مقیاس شود. کار این شبکه به صورت رقابتی است. ناشناس ماندن کاربرها و ایجاد یک لایه امنیتی اضافی باعث امنیت و کارایی بیشتر این شبکه می‌شود. نودها باید حداقل ۱ میلیون RUNE داشته باشند تا واجد شرایط برای اعتبارسنجی باشند. RUNE در حال حاضر حدود ۶ دلار ارزش دارد و ارزش بازار آن بیش از ۱.۳ میلیارد دلار است.

  نودهایی که به طور مخرب عمل می‌کنند RUNE خود را از دست می‌دهند در حالی که نودهایی که به درستی عمل می‌کنند بخشی از درآمد پروتکل را به دست می‌آورند. بنابراین کاربران تشویق می‌شوند تا مقدار بیشتری از RUNE را به استخرهای نقدینگی تزریق کنند تا پاداش بهتری دریافت کنند. هنگامی که یک مبادله انجام می‌شود، دارایی به آدرس استخر یا صندوق ارسال می‌شود. آدرس استخر شبیه به آدرس ایمیل است با این تفاوت که به جای کلمات و نشانی اینترنتی که به ایمیل یک شخص اشاره می‌کند، یک سری ارقام و حروف است که به یک کیف پول دیجیتالی شخص اشاره می‌کنند. هنگامی که دو سوم نودها آدرس دریافتی کوین‌ها را تأیید کردند، دارایی دیگری را به کاربر پس می‌دهند. باز هم مبادله‌ها بومی هستند، بنابراین برای مثال خزانه LTC/RUNE، آدرسی برای دریافت LTC دارد.

  نحوه عملکرد استخرهای نقدینگی در تورچین

  تقریباً مانند هر صرافی غیرمتمرکز دیگری، تورچین نیز از مدل سازنده بازار خودکار (AMM) برای قیمت‌گذاری استفاده می‌کند. قیمت‌ها بر اساس تعداد مربوط به هر دارایی نگهداری شده در استخر ایجاد می‌شوند و بازتابی از قیمت‌های خارجی هستند. این معامله‌گران دارایی‌ها را در هر جایی که قیمتشان پایین باشد می‌خرند و در جایی که قیمت افزایش یابد آن‌ها را می‌فروشند تا باعث همگرا شدن قیمت‌ها می‌شود. ارائه دهندگان نقدینگی، توکن RUNE و یک توکن دیگر را به استخر نقدینگی مربوطه سپرده‌گذاری می‌کنند. نودها، در ازای ارائه نقدینگی که معامله‌گران از آن استفاده می‌کنند بخشی از کارمزد گرفته شده از معاملات را به اضافه پاداش RUNE دریافت می‌کنند. علاوه بر این نودهای اعتبارسنجی انگیزه دارند تا دو برابر ارزش پولی دارایی‌های نگهداری شده در خزانه‌ها را ثبت کنند.

  به غیر از موضوع امنیت، صرافی‌های غیرمتمرکز به گونه‌ای طراحی شده‌اند که نقدینگی کافی ایجاد کنند. کارمزدها، بازدهی بدون برداشت و امور مالی غیرمتمرکز DeFi تضمین می‌کند که معاملات در شبکه تورچین با حداقل نوسانات قیمتی انجام گردد.

  چگونه از تورچین استفاده کنیم؟

  چگونه از تورچین استفاده کنیم؟

  برای استفاده از تورچین، باید به یک رابط کاربری مانند Thorswap دسترسی داشته باشیم و سپس مراحل زیر را انجام دهیم:

  • ابتدا کیف پول خود را به این رابط کاربری متصل می‌کنیم.
  • پس از اتصال کیف پول به این پلتفرم می‌توانیم اقداماتی از قبیل معاملات کوتاه مدت (تربد)، سپرده‌گذاری یا برداشت را انجام دهیم.
  • همچنین می‌توانیم از کیف پول سازگار با تورچین مانند کیف پول ShapeShift استفاده کنیم.

  در مورد توکن RUNE در شبکه تورچین بیشتر بدانیم

  RUNE دارایی بومی شبکه تورچین است. از آن برای حاکمیت، سرمایه گذاری، پیوند، پاداش و معامله استفاده می‌شود. این توکن در برابر سایر دارایی‌ها در هر استخر در شبکه تورچین معامله می‌شود و مانند پل دیفای برای دارایی‌های بلاک چین‌های مختلف کار می‌کند. در این شبکه یک قسمت شرط‌بندی وجود دارد که باعث می‌شود کاربران با پیشنهادات حاکمیتی خود رای‌هایی را کسب کنند. پیوند RUNE به نودهای شبکه اجازه می‌دهد تا تراکنش‌ها را تأیید کنند و RUNE جدید تولید شده در هر بلوک را به دست آورند. طبق گفته تیم توسعه دهنده، قیمت RUNE به طور طبیعی به عنوان مضربی از هر رشد نقدینگی در شبکه افزایش می‌یابد. به نظر می‌رسد توکنومیک تورچین به درستی کار می‌کند چرا که قیمت RUNE افزایش بسیار چشمگیری داشته و در صرافی‌های بسیاری مانند بایننس، یونی سوآپ و FTX در دسترس قرار دارد. شبکه تورچین همچنین دارای تعدادی رابط کاربری از قبیل Asgardex، Thorswap و Vanaheim است.

  گفتار پایانی!

  تیم شبکه تورچین با هدف ایجاد سیستمی که تمام جنبه‌های دیفای را پوشش دهد، روی کار آمده است. این پروژه به دنبال توسعه کیف پول اختصاصی خود و همچنین توسعه وب سایت خود است. برای استفاده از تورچین کاربران می‌توانند از صرافی‌های غیرمتمرکز و یا از کیف پول‌های یکپارچه تورچین مانند ShapeShift استفاده کنند.

  سوالات متداول

  • تورچین چیست؟

  تورچین (Thorchain) یک پروتکل بلاک چین مبتنی بر کازماس (Cosmos) به اصطلاح «اینترنت بلاک چین» است. تورچین به دنبال این است که معاملات دارایی‌های دیجیتالی غیربومی مانند معاملات بیت کوین برای اتریوم را به روشی کاملاً غیرمتمرکز انجام دهد.

  • پروتکل تورچین چه زمانی راه اندازی شد؟ آیا دارای توکن بومی است؟

  این پروتکل در سال ۲۰۱۸ طراحی شد. شبکه چند زنجیره‌ای آن در آوریل ۲۰۲۱ پس از توسعه اولیه در چند شبکه آزمایشی راه اندازی شد. توکن بومی آن RUNE است که قیمت آن در این اواخر دارای رشد چشمگیری بوده و در صرافی‌های بسیاری مانند بایننس، یونی سوآپ و FTX در دسترس است.

  کارن آهنگری

  کارن آهنگری

  بازی با کلمات، یکی از بهترین سرگرمی‌هاست. در کنارش، کمک به دیده شدن این کلمات با کمک SEO هم مهمترین وظیفه‌ی من تو بیت‌پینه. سعی می‌کنم دانسته‌هام رو تو حوزه کریپتو با کاربرها به اشتراک بذارم و با سئو به دیده شدن این دانسته‌ها، کمک کنم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  5 کوین برتر وب 3 که باید در سال 2024 به دقت رصد شوند

  در حالی که سه ماه از سال 2024 گذشته است، دنیای ارزهای دیجیتا ...

  تورم و رکود؛ دو روی یک سکه

  آیا تورم و رکود اقتصادی دو مفهومی متفاوت یا مکمل یکدیگرند؟ د ...

  ضرر ناپایدار چیست؟ چگونه آن را در استخرهای نقدینگی دیفای مدیریت کنیم؟

  ضرر ناپایدار یا Impermanent Loss زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت ...

  دیدگاه‌ها 1 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. مهرآد
   مهرآد | 16 بهمن 1400

   با سلام کدوم رمز ارزها رو بخریم و هولد کنیم برا ۴ تا ۵ سال