خرید NFT چه خطرات و ریسک‌هایی با خود به همراه دارد؟

تاریخ انتشار: 9 اسفند 1401 | آخرین به‌روزرسانی: 21 تیر 1402
زمان مطالعه:  5 دقیقه
ریسک خرید ان اف تی

بسیار بعید است که تا به حال در مورد NFTها چیزی نشنیده باشید. در پاسخ به سوال NFT چیست باید گفت کهNFT مخفف Non-Fungible Token به معنای «توکن غیرقابل تعویض» است. تفاوت بین توکن‌های غیرقابل تعویض و توکن‌های قابل تعویض، در این است که NFTها کمیاب و منحصربه‌فرد هستند و امکان کپی کردن آن‌ها وجود ندارد. این توکن‌های دیجیتالی می‌توانند شامل آثار هنرهای دیجیتال، دارایی‌های دیجیتال، موسیقی، ویدئو یا هر دارایی دیگری باشند که بر اساس فناوری بلاک‌چین ساخته شده است. ازاین‌رو باتوجه به گسترده بودن دامنه این آثار هنری، ریسک خرید NFT افزایش می‌یابد. 

در واقع، توکن‌های غیرقابل تعویض می‌توانند پول هنگفتی را برای سازندگان آن‌ها به ارمغان آورند. هر روز آثار هنری بسیار زیادی به صورت آنلاین به فروش می‌رسد. زمانی که سازندگان NFT، آن را برای فروش در فضای دیجیتال ارائه می‌دهند، ممکن است تنها در عرض چند ثانیه میلیون‌ها دلار درآمد کسب کنند. جالب اینجاست که به نظر می‌رسد افراد برای خرید، فروش و سرمایه‌گذاری در بازار دیجیتال، اشتیاق بیشتری نسبت به بازارهای فیزیکی نشان می‌دهند.

این امر احتمال حملات سایبری و کلاهبرداری آنلاین را افزایش خواهد داد. در حقیقت، دارایی‌های دیجیتال و سرمایه‌گذارانی که NFTها را در بازار خرید و فروش می‌کنند، همواره در معرض آسیب قرار دارند. اگرچه بازار NFT دارای پتانسیل‌های بسیار زیادی است، اما نمی‌توان ریسک خرید NFT و خطرات سرمایه‌گذاری روی آن را نادیده گرفت. بنابراین اگر به فکر ورود به بازار NFT هستید، بهتر است تمام چالش‌های آن را بشناسید. بر همین اساس بیت پین در ادامه به بررسی مهم‌ترین ریسک‌های خرید NFT می‌پردازد.

ریسک خرید NFT چیست؟

همانند خرید ارزهای دیجیتال، خرید و فروش NFT نیز دارای ریسک‌ها و خطراتی است. موارد زیر از جمله چالش‌هایی است که باید به هنگام معاملات NFT به آن‌ها توجه نمایید.

 • ریسک‌های قرارداد هوشمند و نگهداری NFTها

مسائل مربوط به قراردادهای هوشمند و نگهداری NFT، یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی است که در حال حاضر در بازار NFT مشاهده می‌شود. سناریوهای مختلفی وجود دارد که در آن، هکرها به یک شبکه مالی غیرمتمرکز (DeFi) حمله می‌کنند و مقدار زیادی ارز دیجیتال را به سرقت می‌برند. به عنوان مثال، مشهورترین پروتکل دیفای به نام Poly Network، مورد حمله هکرها قرار گرفت و در این سرقت 600 میلیون دلار NFT به سرقت رفت.

کافی نبودن امنیت قرارداهای هوشمند را می‌توان عامل اصلی این سرقت به شمار آورد. به این ترتیب، هکرها توانستند از نقص‌های قراردادهای هوشمند نهایت بهره را ببرند و Poly Network  را در مقیاس گسترده‌ای مورد حمله قرار دهند. اگرچه Poly Network به عنوان یک راهکار کارآمد برای مبادله توکن‌ها در شبکه‌های مختلف بلاک‌چین به شمار می‌آید؛ اما سرقت 600 میلیون دلاری از آن نشان داد که اگر قراردادهای هوشمند حتی دارای یک نقص کوچک باشند، امنیت NFTهای شما کاملاْ در خطر خواهد بود.

بنابراین عدم توجه به امنیت قراردادهای هوشمند در حین سرمایه‌گذاری را می‌توان مهم‌ترین ریسک خرید NFT محسوب کرد.
 • چالش‌های ارزیابی

عدم قطعیت در تعیین قیمت NFTها، جزو بزرگ‌ترین چالش‌های بازار NFT به شمار می‌آید. امروزه قیمت هر NFT به خلاقیت، منحصربه‌فرد بودن، کمیاب بودن، خریداران، مالکان و موارد متعدد دیگری وابسته است. در واقع نوسانات قابل‌توجهی در قیمت‌گذاری NFTها وجود دارد؛ زیرا استاندارد ثابتی برای هیچ‌یک از انواع NFTها وجود ندارد. افراد نمی‌توانند عوامل تأثیرگذار در افزایش قیمت NFT را تشخیص دهند. به همین دلیل، قیمت NFTها همواره نوسان داشته و عدم امکان ارزیابی دقیق، ریسک خرید NFT را افزایش خواهد داد.

خطرات خرید NFT

 • چالش‌های حقوقی و قانونی

هیچ تعریف قانونی از NFT در هیچ کجای دنیا وجود ندارد. کشورهای مختلفی مانند انگلستان، ژاپن و اتحادیه اروپا با رویکردهای متفاوتی در حال پیشبرد طرح‌های طبقه‌بندی مختلف برای NFT هستند. این امر مستلزم ایجاد یک سازمان بین‌المللی NFT برای وضع مقررات و قانونی کردن NFT در سطح جهانی است. با توجه به اینکه رشد قابل‌توجهی در بازار NFT مشاهده می‌شود، وجود یک نهاد نظارتی برای این حوزه امری ضروری به حساب می‌آید. قوانین فعلی مرتبط با NFTها همچنان درگیر یافتن تعریفی صحیح برای آن هستند.

رشد مداوم بازار و تنوع NFTها، ایجاد یک بنیان محکم برای انطباق با این توکن‌ها را دشوارتر و چالش برانگیز می‌کند. قوانین و مقررات باید به اندازه کافی انعطاف‌پذیر باشند تا با توسعه NFTها و برنامه‌های کاربردی جدید، تغییر کنند.

 • تهدیدات سایبری و خطرات کلاهبرداری آنلاین

افزایش محبوبیت NFT علاوه بر اینکه استقبال روزافزون افراد و رشد بازار NFT را به دنبال داشته، احتمال تهدیدات سایبری به این بازار را نیز افزایش داده است. موارد زیادی مشاهده شده که نشان از وجود فروشگاه‌های جعلی و تقلبی در اینترنت دارد. این فروشگاه‌ها با درج لوگو و محتواهای فروشگاه‌های اصلی، معتبر به نظر می‌رسند. وجود فروشگاه‌های جعلی یک خطر بزرگ برای کاربران و سرمایه‌گذاران محسوب می‌شود، زیرا ممکن است NFTهایی را به فروش برسانند که در دنیای دیجیتال وجود ندارند.

علاوه‌براین، احتمال فروش NFTهای جعلی توسط فروشگاه‌های تقلبی نیز یک تهدید جدی در فضای کریپتوکارنسی به شمار می‌آید. یکی دیگر از مواردی که ریسک خرید NFT را افزایش می‌دهد، جعل هویت هنرمندان مشهور NFT و فروش NFTهای جعلی توسط کلاهبرداران است. به طور کلی؛ خطر کلاهبرداری‌های آنلاین به دلیل سرقت کپی رایت، NFT تقلبی به عنوان هدیه، ایردراپ‌های جعلی و تکرار و تکثیر NFTهای منحصربه‌فرد و محبوب بسیار زیاد است.

 • حقوق مالکیت معنوی

توجه به مالکیت NFT، موضوع مهم دیگری نیز وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. هنگامیکه قصد خرید NFT را دارید، باید اطمینان حاصل کنید که فروشنده، مالک واقعی آن NFT باشد. مواردی مشاهده شده که افرادی خود را به عنوان فروشنده معرفی می‌کنند، در حالیکه یا NFTهای تقلبی ساخته‌اند و یا فقط اسکرین‌شاتی از مدل واقعی آن گرفته‌اند و به جای NFT واقعی به خریداران ارائه می‌دهند.

ریسک خرید NFTدر این مواقع، شما فقط حق استفاده از آن NFT را دریافت خواهید کرد، اما صاحب حقوق مالکیت معنوی آن نخواهید شد. با برررسی متادیتاهای زیربنایی قرارداد هوشمند، شرایط و ضوابط مالکیت NFT برای‌تان روشن خواهد شد. باید قانونی وجود داشته باشد که هنرمندان فقط بتوانند NFTهایی را به نمایش بگذارند که مالکیت آن را دارند. مرتبط کردن بازارهای NFT با قوانین سنتی مالکیت، امکان‌پذیر نیست. باید برای فناوری غیرمتمرکز بلاک چین حقوق مالکیت معنوی جدیدی مانند حق تبلیغات، علائم تجاری، کپی رایت و حقوق اخلاقی در نظر گرفته شود.

گفتار پایانی!

بهتر است قبل از سرمایه‌گذاری روی توکن‌های غیرقابل تعویض، از تمام خطرات و چالش‌های خرید NFTها آشنا شوید. این امر به شما کمک می‌کند تا ریسک‌های سرمایه‌گذاری در این حوزه را کاهش داده و به آسانی به خرید و فروش NFT در بازار بپردازید. آشنایی با ریسک خرید NFT و آگاهی از تأثیرات آن، می‌تواند به شما کمک کند تا راهکارهای بالقوه را شناسایی کنید.

وجود یک چهارچوب نظارتی یکپارچه، استانداردهای متمرکز و پلتفرم‌های ایمن برای ایجاد و تجارت NFTها، امر بسیار مهمی محسوب می‌شود. به طور کلی، هدف ما از تهیه این مقاله آگاه‌سازی شما برای خرید و سرمایه‌گذاری ایمن در NFTهاست. چنانچه به دنبال اطلاعات و راهنمایی بیشتری هستید، سوالات خود را از طریق کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

 • NFT چیست؟

ان اف تی NFT توکن‌های غیرقابل‌معاوضه هستند. در واقع، NFT یک قرارداد هوشمند است که با استفاده از پلتفرم‌های اپن سورس تنظیم و برای ایمن‌سازی آن به‌صورت دیجیتالی استفاده می‌شود.

 • ریسک خرید NFT چیست؟

نگهداری NFT‌ها، تهدیدات سایبری، چالش‌های حقوقی و قانونی، چالش‌های ارزیابی و موارد دیگری که در این مقاله به آن‌ها اشاره شد، ازجمله ریسک‌های خرید NFT هستند.

 • چگونه از خرید ایمن NFT خود مطمئن باشم؟

مهم‌ترین و آسان‌ترین راهکار برای از بین بردن ریسک خرید NFT این است که به سایت رسمی سازندگان NFT موردنظرتان مراجعه کنید و واقعی بودن سایت را بررسی نمایید.

متینه ممتاز

مطالب نویسنده
اشتراک گذاری:

مطالب مشابه

یس کوین چیست؟ آموزش استخراج و کسب درآمد از بازی Yescoin

بازی تلگرامی یس کوین (Yescoin)، پس از جنجال بزرگ نات کوین با ...

لیست بهترین بازی‌های تپ تو ارن (Tap to Earn) تلگرامی

شاید تا همین اواخر، هیچکس باور نمی‌کرد که با ضربه زدن به صفح ...

راهنمای کامل آموزش بازی همستر کامبت و ایردراپ Hamster Kombat

مدتی بعد از لیست شدن و موفقیت نات کوین، نوبت به بازی کریپتوی ...

دیدگاه‌ها 2 دیدگاه
در پاسخ به دیدگاه کاربر
 1. yaser
  yaser | 14 اسفند 1401

  ممنون از راهنمایی تان

  • متینه ممتاز
   متینه ممتاز | 14 اسفند 1401

   ممنون از شما یاسر عزیز