آشنایی انواع توکن‌های ان اف تی؛ از موسیقی تا فشن و املاک!

توسط متینه ممتاز
|
4 اسفند 1401
|
زمان مطالعه:  6 دقیقه
انواع ان اف تی

توکن‌های غیرقابل تعویض یا همان ان اف تی‌ها (NFT) در سال‌های اخیر توانسته‌اند به سرعت محبوبیت بالایی به دست آورند. بسیاری از افراد ممکن است NFTها را تنها به عنوان آثار هنری منحصربه‌فرد دیجیتالی بشناسند. در حالیکه، امروزه انواع ان اف تی‌های مختلفی وجود دارند و بازار NFT به یک صنعت چند میلیارد دلاری تبدیل شده است.

اگرچه NFTها را می‌توان برای اثبات مالکیت دارایی‌های فیزیکی یا دیجیتالی مانند هنری، موسیقی، تصاویر و کلکسیون‌ها مورد استفاده قرار داد، اما انواع ان اف تی‌ها می‌توانند در صنایع مختلفی از جمله مد و بازی نیز مورد استفاده قرار بگیرند. بیت پین در این مقاله قصد دارد انواع NFT و نحوه استفاده از آن‌ها را بررسی کند اما قبل از پرداختن به موضوع اصلی، بهتر است مقاله زیر را مطالعه نمایید.

مقاله پیشنهادی: NFT چیست؟

NFT PFP

ان اف تی پروفایلPFP NFT یا NFTهای تصویر پروفایل، آواتارهای دیجیتالی هستند که اغلب به عنوان تصویر پروفایل افراد در رسانه‌های اجتماعی همچون توئیتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. CryptoPunks یکی از اولین NFTهای PFP است که در سال 2017 توسط Larva Lab ایجاد شد. این نوع NFT شامل 10000 پانک با ویژگی‌های مختلف بود که به طور الگوریتمی ایجاد شده بودند.

از Bored Ape Yacht Club (BAYC) می‌توان به عنوان یکی دیگر از انواع ان اف تی‌های PFP برجسته نام برد که در آوریل 2021 ایجاد شد. داشتن Bored Ape NFT به شما این امکان را می‌دهد که به گروه برگزیده‌ای از افرادی بپیوندید که شامل اشخاص مشهوری مانند جیمی فالون، مدونا و پاریس هیلتون می‌شوند. همچنین میتوانید در رویدادهای دنیای واقعی مانند ApeFest و سایر رویدادها نیز شرکت نمایید.

دانلود ماهنامه آذر ماه دامیننس

از قدرت روایات در فضای ارزهای دیجیتال تا کاربرد‌های ChatGPT در این بازار

  Generative art NFTs

  ان اف تی generative artیکی دیگر از انواع ان اف تی، Generative art NFTs  یا همان NFTهای هنر مولد است. این نوع NFT جزو آثار هنری دیجیتالی محسوب می‌شود که با کمک ربات‌ها و ابزارهای هوش مصنوعی به وجود آمده‌اند و قدمت آن به دهه 1960 باز می‌گردد. این قطعات ظاهر و ماهیت مشترکی دارند، اما منحصربه‌فرد هستند و توسط یک الگوریتم به صورت تصادفی ایجاد شده‌اند. Art Blocks یک پلتفرم اختصاصی است که به خالقان هنر مولد، در فرآیند ایجاد و فروش آثارشان کمک می‌کند.

  سایر رهبران در زمینه Generative art NFTs شامل پروژه‌هایی مانند Autoglyphs from Larva Labs، Lost Poets و Ringers و همچنین هنرمندانی همچون Tyler Hobbs، Robbie Barret و Matt Kane می‌شوند.

  Music NFTs

  nft موسیقیاز ان اف تی موزیک (Music NFT) می‌توان برای در اختیار داشتن فایلی که شامل یک آهنگ یا آلبوم است، استفاده کرد. در واقع خرید یک ان اف تی موزیک این امکان را در اختیار شما قرار می‌دهد تا به جای خرید مجوز برای گوش دادن به موزیک، مالکیت فایل آن موسیقی را داشته باشید. بنابراین، طرفداران موزیسین‌ها این فرصت را دارند تا روی آثار هنرمند مورد علاقه خود سرمایه‌گذاری کرده تا قطعه‌ای از آن را داشته باشند.

  علاوه‌براین، هنرمندان می‌توانند از NFTهای موسیقی برای تعامل با هوادارن خود بهره‌مند شده و برای آن‌ها جوایزی مانند موسیقی جدید، کالاهای انحصاری و بلیط کنسرت در نظر بگیرند. همچنین میتوانند اوقاتی را برای رویارویی و معاشرت با هواداران‌شان اختصاص دهند. پروژه‌های خاصی با پارامترهای معینی وجود دارند که حق پخش قانونی یا مالکیت قطعه‌ای از آهنگ که دارایی‌های دیجیتال محدود یا LDA نام دارد را به صاحبان NFT می‌دهد.

  Real estate NFTs

  ان اف تی املاک و مستغلاتNFT املاک و مستغلات (Real estate NFT) یکی دیگر از انواع NFT است. این نوع NFTها نمایش دیجیتالی از دارایی‌های دنیای واقعی مانند قطعه زمین یا ساختمان‌های مجازی هستند. این NFTها را می‌توانید برای نشان دادن مالکیت و تجارت املاک مجازی در بازی‌های آنلاین یا دنیای مجازی استفاده نمایید.

  علاوه‌براین، ان اف تی‌های املاک و مستغلات به افراد اجازه می‌دهند تا از املاک و مستغلات مجازی به عنوان یک راه جایگزین یا مکمل روش‌های سنتی، برای سرمایه‌گذاری استفاده کنند.

  Fashion NFTs

  ان اف تی مد و فشنNFTهای فشن (Fashion NFTs) از دارایی‌های دیجیتالی به شمار می‌آیند که نشان‌دهنده کالاهای مجازی یا فیزیکی مخصوص مد و فشن هستند. این نوع NFT می‌تواند برای نشان دادن مالکیت، منشأ کالاهای لوکس و دسترسی به رویدادهای صنعت مد و مجموعه‌های طراحان این حوزه مورد استفاده قرار گیرد.

  Balmain در طول هفته مد پاریس در سال 2020، اولین مجموعه مد مجازی NFT را ارائه کرد. چند وقت بعد، برندهای معتبر دیگری همچون گوچی و پرادا نیز به این فناوری روی آوردند. تامی هیلفیگر، دولچه گابانا و نایک نیز مجموعه‌هایی را که فقط برای لباس‌های دیجیتال عرضه می‌شوند، به عنوان NFT منتشر کرده‌اند. این لباس‌های دیجیتال می‌توانند توسط آواتارها در دنیای مجازی مانند Decentraland پوشیده شوند.

  علاوه‌براین، پلتفرم‌هایی مانند The Dematerialized (DMAT) به کاربران اجازه می‌دهند تا سبک‌های لباس NFT را روی پلتفرم خریداری کنند، به فروش برسانند و یا به صورت مجازی امتحان کنند.

  Play-to-earn gaming NFTs

  ان اف تی بازیاز دیگر انواع ان اف تی می‌توان به Play-to-earn gaming NFTs یا اصطلاحاً «بازی کن، جایزه ببر» اشاره کرد. این نوع NFT در واقع، جزو دارایی‌های دیجیتالی به حساب می‌آیند که نشان‌دهنده آیتم‌های درون بازی، سلاح‌ها، آواتارها یا سایر کالاهای مجازی هستند.

   این NFTها به بازیکنان اجازه می‌دهند آیتم‌های منحصربه‌فرد و کمیاب درون بازی را داشته باشند. همچنین می‌توانند برای نشان دادن دسترسی به ویژگی‌ها و تجربیات خاص در بازی مورد استفاده قرار گیرند. 

  Utility NFTs

  ان اف تی کاربردیUtility NFT که تحت عنوان ان اف تی کاربردی نیز شناخته می‌شود، نوعی از دارایی دیجیتال است که برای نشان دادن دسترسی به یک سرویس یا محصول خاص به کار می‌رود. این NFTها را می‌توان به عنوان مدرک مالکیت، دسترسی یا عضویت در یک سرویس مورد استفاده قرار داد.

  علاوه‌براین، NFTهای کاربردی می‌توانند نشان‌دهنده دسترسی به رویدادهای مجازی، پلتفرم‌های آنلاین و عضویت در جوامع آنلاین باشند.

  Video NFTs

  ان اف تی ویدیوVideo NFTs (ان اف تی‌های ویدئویی) را می‌توان از دارایی‌های دیجیتالی منحصربه‌فردی محسوب کرد که مالکیت یک فایل و یا یک استریم ویدئویی را نشان می‌دهد. این NFTها می‌توانند برای اشاره به مالکیت یک فیلم، یک موزیک ویدئو یا سایر اشکال محتوای ویدیویی استفاده شوند. علاوه‌براین، NFTهای ویدئویی برای نشان دادن دسترسی به محتوای ویدئویی انحصاری یا رویدادهای مجازی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

  با توجه به اینکه استفاده از پلتفرم‌های پخش آنلاین همواره در حال رشد است، این NFTها به عنوان روشی برای کسب درآمد و راهی برای دسترسی انحصاری به محتوا افزایش خواهند یافت.

  VR NFTs

  ان اف تی VRاز سایر انواع ان اف تی می‌توان به VR NFT اشاره کرد. این NFTها نشان‌دهنده دسترسی به دنیای مجازی، املاک مجازی یا یک تجربه مجازی هستند.

  آن‌ها به سازندگان اجازه می‌دهند تا از تجربیات مجازی خود، درآمد کسب کنند و مالکیت فضای مجازی و تجربیات خود را در اختیار کاربران قرار دهند.

  Charity NFTs

  ان اف تی خیریهدر کنار NFTهای مختلف، نوع دیگری وجود دارد که در امور خیریه و امور اجتماعی مورد استفاده قرار می‌گیرند. NFTهای خیریه برای مالکیت یک کالای اجتماعی مانند درخت کاشته‌شده در جنگل یا سهمی از یک پروژه اجتماعی به کار می‌روند. از این NFTها می‌توانید برای جمع‌آوری سرمایه، جهت یک هدف اجتماعی و ایجاد راهی شفاف و قابل‌تأیید برای پیگیری پیشرفت پروژه استفاده نمایید.

  مقاله پیشنهادی: آموزش ساخت NFT رایگان

  گفتار پایانی!

  به طور کلی، NFTها یک فناوری همه‌جانبه هستند که امکان ایجاد و داشتن دارایی‌های دیجیتالی منحصربه‌فرد را فراهم می‌آورند. هر یک از انواع ان اف تی‌ها هدف خاصی را دنبال می‌کنند و برای سازندگان، کلکسیونرها و سرمایه‌گذاران، فرصت‌های جدیدی را به طور یکسان ایجاد می‌کنند. NFTها می‌توانند اشکال مختلفی مانند هنر، کلکسیون، آیتم‌های درون بازی، املاک و مستغلات، موسیقی، دارایی‌های افراد مشهور، مد و ابزارهای کاربردی داشته باشند. با توجه به اینکه تکنولوژی و زیرساخت‌های این صنعت همچنان در حال تکامل هستند، انتظار داریم که شاهد استفاده‌های جدید و نوآورانه از NFTها در صنایع مختلف باشیم. چنانچه به دنبال سرمایه‌گذاری و یا کسب اطلاعات بیشتر در این حوزه هستید، با کارشناسان بیت پین تماس بگیرید.

  سوالات متداول

  • ان اف تی چیست؟

  NFT یک قرارداد هوشمند است که با استفاده از پلتفرم‌هایOpen source تنظیم و برای ایمن‌سازی آن به‌صورت دیجیتالی استفاده می‌شود.

  • انواع ان اف تی کدامند؟

  ان اف تی‌ها در انواع مختلف موسیقی، املاک و مستغلات، ویدیو و… ساخته و به فروش میرسند.

  • کدام بازی‌ها از NFT استفاده می‌کنند؟

  برخی از محبوب‌ترین بازی‌هایی که از NFT استفاده می‌کنند عبارتند از Axie Infinity و Gods Unchained که مالکیت پاداش‌های بازیکنان را به آن‌ها اعطا می‌کنند و امکان فروش و تجارت دارایی‌های درون بازی را برای آن‌ها فراهم می‌سازند.

  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر