پولکادات 2.0 و آینده توکن DOT؛ بررسی روند توسعه ارز دیجیتال دات

تاریخ انتشار: 27 دی 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 20 خرداد 1403
زمان مطالعه:  6 دقیقه
پولکادات ۲.۰ و آینده توکن DOT؛ بررسی روند توسعه ارز دیجیتال دات

شبکه پولکادات (Polkadot) به دلیل ویژگی‌های کاربردی منحصربه‌فرد خود در چند سال گذشته رشد قابل‌توجهی داشته است، و به‌تازگی، چشم‌انداز جدیدی برای آینده این شبکه، که می‌توانیم آن را پولکادات ۲.۰ بنامیم، ارائه شده است.

در این توسعه که در ابتدا در ژوئن ۲۰۲۳ توسط گاوین وود، بنیانگذار پولکادات، اعلام شد، شبکه جدید نحوه اختصاص منابع خود را تغییر خواهد داد. وود در طول رویداد Polkadot Decoded ۲۰۲۳ که در کپنهاگ برگزار شد، صحبت کرد تا به مفاهیم ایدئولوژیک سیستم جدید بپردازد. وود گفت پولکادات ۲.۰ از سیستم جدیدی برای تخصیص فضای بلاک استفاده خواهد کرد. این سیستم نسبت به مدل اجاره فعلی انعطاف‌پذیرتر خواهد بود و به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا فضای بلاک را در صورت نیاز، به صورت انبوه یا بر اساس تقاضا خریداری کنند. به گفته این توسعه‌دهنده شبکه کریپتو، این امر ورود پروژه‌های جدید به اکوسیستم پولکادات را آسان‌تر می‌کند. او توضیح داد که این تغییرات پولکادات را برای مشاغل Web2 که چارچوب‌های وب ۳ را اتخاذ می‌کنند، جذاب‌تر می‌کند.

مفهوم اصلی تکامل پولکادات ۲.۰ بر معرفی هسته‌های الاستیک متمرکز است که قابلیت‌های محاسباتی قابل‌انطباق را ارائه می‌دهد. در حال حاضر، پاراچین‌ها شبیه به هسته‌های CPU ثابت در ابررایانه پولکادات عمل می‌کنند. بااین‌حال، سیستم آینده منابعی مانند امنیت زنجیره رله را به صورت انعطاف‌پذیر و پاسخ به نیازهای لحظه‌ای تخصیص می‌دهد. این نوآوری نوید افزایش قابل‌توجه کارایی را در سراسر اکوسیستم می‌دهد. یکی دیگر از تغییرات مهم در پولکادات ۲.۰ حول استراتژی آن برای تخصیص coretime می‌چرخد. Coretime نشان‌دهنده زمان موردنیاز برای اعتبارسنجی و توافق بر روی زنجیره رله پولکادات است. در نسخه جدید، coretime به‌عنوان زمان بلاک، قابل‌خرید خواهد بود. این امر با استفاده از حراجی و مدل پرداختی با قیمت ثابت محقق خواهد شد.

پولکادات ۲.۰ و آینده توکن DOT

جدول زیر انتقال از اجاره اسلات ثابت در پولکادات ۱.۰ به یک دارایی coretime پویاتر و قابل‌معامله در پولکادات ۲.۰ را نشان می‌دهد که اجازه انعطاف‌پذیری و سفارشی‌سازی بیشتر در تخصیص coretime را صادر می‌کند.

اجزای اصلی شبکه پولکادات

به گفته وود، طراحی سیستم جدید بر اساس نیازهای اضطراری توسعه‌دهندگان، برای جلوگیری از مشکلات طراحی آینده خواهد بود. او همچنین خاطرنشان کرد که سیستم جدید می‌تواند نقدینگی توکن‌های پولکادات (DOT) را با کاهش دوره‌های قفل توکن افزایش دهد. معرفی مدل جدید نقطه عطف قابل‌توجهی برای پولکادات خواهد بود، که نشان‌دهنده فاصله‌گرفتن از مدل پاراچین فعلی است که در آن فضای بلاک عمدتاً از طریق یک فرایند حراج و یک دوره اجاره ثابت تخصیص داده می‌شود. انتظار می‌رود سیستم جدید، پولکادات را برای توسعه‌دهندگان دردسترس‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر، و نوآوری در اکوسیستم وب ۳ را تقویت کند.

اجزای اصلی شبکه پولکادات

شبکه پولکادات شامل سه جزء اساسی است که در مجموع ساختار پیچیده آن را تشکیل می‌دهند: زنجیره رله، پاراچین‌ها و پل‌ها. زنجیره رله در هسته اکوسیستم پولکادات قرار دارد و به‌عنوان بلاک چین اولیه شبکه عمل می‌کند. این به محافظت از یکپارچگی کلی شبکه و تسهیل ارتباط بین پاراچین کمک می‌کند. پاراچین‌ها به‌عنوان بلاک‌چین‌های موازی هستند که نمایانگر پروژه‌های مختلف لایه ۱ در اکوسیستم پولکادات هستند. آنها به‌عنوان میزبان برنامه‌های غیرمتمرکز و پروژه‌های مختلف مبتنی بر بلاک چین عمل می‌کنند. تطبیق‌پذیری پاراچین‌ها در سازگاری آنها برای پاسخگویی به نیازهای خاص پروژه‌های میزبانی شده است.

به‌عنوان‌مثال، یک پاراچین تعیین شده برای یک صرافی غیرمتمرکز می‌تواند برای مدیریت حجم بالایی از تراکنش‌ها به طور کارآمد پیکربندی شود. پاراچین‌هایی مانند شبکه Astar همچنین دارای ویژگی‌هایی مانند سازگاری با ماشین مجازی اتریوم (EVM)، قراردادهای هوشمند WebAssembly (WASM) و پیام‌رسانی متقابل اجماع (XCM) برای تسهیل ارتباط یکپارچه بین برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) هستند. از سوی دیگر، پل‌ها به‌عنوان مجرای حیاتی برای اتصال شبکه پولکادات به دیگر شبکه‌های بلاک چین عمل می‌کنند. هدف کلی پل‌ها افزایش قابلیت همکاری یا تعامل شبکه‌های بلاک چین متفاوت است تا بتوانند به طور مؤثر ارتباط برقرار کرده و تعامل داشته باشند.

برای نشان دادن بهتر نحوه کار آنها، سناریویی را در نظر بگیرید که در آن یک توسعه‌دهنده به دنبال ایجاد یک برنامه کاربردی است که داده‌ها را از دو بلاک چین ناسازگار بسازد. با توجه به ناسازگاری ذاتی بین آنها، چنین تلاشی بدون سیستم پل امکان‌پذیر نیست. در چنین حالتی، پولکادات به‌عنوان یک بازوی توانمند عمل می‌کند و ارتباطات و به‌اشتراک‌گذاری داده‌ها را بین دو بلاک چین متفاوت تسهیل می‌کند. یک مورداستفاده در دنیای واقعی شامل یک کاربر است که قصد دارد دارایی‌ها را از طریق بلاک چین‌های مختلف منتقل کند. بدون راه‌حلی مانند فرمت پیام‌رسانی XCM، که به بلاک‌چین‌ها اجازه تعامل می‌دهد، چنین عملیاتی نیازمند اتکا به یک صرافی متمرکز است. شبکه‌هایی مانند پولکادات به کاربران اجازه می‌دهند تا دارایی‌ها را مستقیماً بین بلاک چین‌ها جابه‌جا کنند و نیاز به واسطه‌های شخص ثالث را از بین ببرند.

یکی دیگر از ویژگی‌های منحصربه‌فرد شبکه پولکادات این است که به‌عنوان یک بلاک چین لایه صفر عمل می‌کند. یک بلاک چین لایه صفر به‌عنوان یک چارچوب اساسی عمل می‌کند که بر اساس آن می‌توان بلاک چین‌های بعدی را ساخت. به‌عنوان یک بلاک چین لایه صفر، زیرساخت‌هایی را فراهم می‌کند که برنامه‌نویسان را قادر می‌سازد تا بلاک چین‌های خود را طراحی، و درعین‌حال از قابلیت همکاری متقابل زنجیره‌ای اطمینان حاصل کنند. به‌این‌ترتیب، بلاک‌چین‌های توسعه‌یافته در بالای پلتفرم پولکادات می‌توانند بدون در نظر گرفتن تغییرات فناوری، به طور یکپارچه با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و درگیر شوند. این یک مزیت قابل‌توجه نسبت به بلاک چین‌های معمولی است که اغلب در سیلوهای مجزا وجود دارند و قادر به برقراری ارتباط متقابل نیستند. این شبکه پولکادات را برای ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز با استفاده از داده‌های چندین بلاک چین ایدئال می‌کند.

ازآنجایی‌که پولکادات قبلاً به‌عنوان لایه پایه ایجاد شده است، بسیاری از مشکلاتی که برنامه‌نویسان هنگام کار با زنجیره‌های سفت‌وسخت لایه ۱ با آن مواجه هستند را با ارائه زیرساخت پایه سازگارتر کاهش می‌دهد. اداره شبکه پولکادات مستقیماً توسط دارندگان توکن DOT انجام می‌شود. به‌موجب آن، دارندگان توکن به طور فعال در فرایند رأی‌گیری برای رأی‌دادن به همه پیشنهادهایی که با هدف ایجاد تغییرات در شبکه انجام می‌شود، شرکت می‌کنند. رویکرد دموکراتیک، که در اوایل سال جاری راه‌اندازی شد و به نام OpenGov شناخته می‌شود، به هر دارنده توکن، سهمی در شکل‌دهی به تکامل پلتفرم می‌دهد. وقتی نوبت به اعتبارسنجی تراکنش می‌رسد، پولکادات از مکانیزم اثبات سهام (NPoS) برای انتخاب مجموعه ولیدیتور خود استفاده می‌کند که بر افزایش امنیت زنجیره تمرکز دارد. نودهای ولیدیتور مسئول تولید بلاک، اعتبارسنجی بلاک پاراچین، و تضمین نهایی‌شدن تراکنش هستند، درحالی‌که نامزدها می‌توانند اعتبارسنجی‌های خاصی را با سهام (استیک) خود حمایت کنند و از نامزدهای مورداعتماد با توکن‌های خود حمایت کنند.

دانلود نهمین ماهنامه دامیننس

نات کوین؛ روایتی از انگشتان بی‌قرار

  درباره توکن دات (DOT)

  DOT، توکن بومی پولکادات، سه نقش اساسی را در اکوسیستم ایفا می‌کند که هر کدام به عملکرد و رشد شبکه کمک می‌کنند. اولین نقش توکن DOT، حکمرانی است. دارندگان دات می‌توانند در پیشنهادهای حاکمیت شبکه شرکت کنند که شامل تصمیمات حیاتی مانند ارتقا شبکه و تعدیل هزینه‌ها می‌شود. این عملکرد مشارکتی سنگ بنای دوام بلندمدت پولکادات است. با امکان تأثیرگذاری دارندگان DOT بر عملیات شبکه، پولکادات ساختار حاکمیتی شفاف و دموکراتیک را تقویت می‌کند که منجر به عدالت در شبکه می‌شود.

  توکن‌های DOT همچنین با تقویت امنیت شبکه و پردازش تراکنش‌ها از طریق فرایند استیکینگ، یک هدف عملیاتی حیاتی دارند. مشارکت آنها در این فرایند با توکن‌های DOT اضافی پاداش داده می‌شود که مشوق مشارکت آنها در عملیات شبکه است. این جنبه عملیاتی برای عملکرد روزانه پولکادات ضروری است، زیرا استفاده از دات، یک پلت فرم ایمن و کارآمد را برای توسعه‌دهندگان تضمین می‌کند تا برنامه‌های خود را بسازند.

  در نهایت، توکن‌های DOT در حراج‌های اسلات استفاده می‌شوند. مدل فعلی حراج فضای بلاک پولکادات به پروژه‌ها اجازه می‌دهد تا با پیونددادن توکن‌های DOT، پاراچین را به دست آورند. فرایند بسیار ساده است: پروژه‌ای که بیشترین تعداد توکن DOT را در یک حراجی متعهد می‌کند، اسلات پاراچین را به دست می‌آورد. پروژه‌ها می‌توانند با استفاده از دارایی‌های DOT خود یا از طریق وام جمعی برای یک اسلات پیشنهاد دهند. وام جمعی به پروژه‌ها اجازه می‌دهد تا دات را از جوامع و حامیان خود جمع کنند تا برای یک اسلات پاراچین پیشنهاد دهند. پس از نهایی‌شدن حراج، پروژه برنده می‌تواند پاراچین خود را به زنجیره رله پولکادات متصل کند. متعاقباً، پاراچین عملیاتی می‌شود و از ویژگی‌های امنیت و مقیاس‌پذیری شبکه پولکادات بهره می‌برد. مدت‌زمان اسلات به دو سال محدود می‌شود.

  آینده DOT و پولکادات

  انتظار می‌رود که کاربردهای پیشرفته پولکادات ۲.۰، ارزش توکن‌های DOT را افزایش دهد. دلیلش این است که پروژه‌ها برای به دست آوردن coretime به توکن‌های دات نیاز دارند. علاوه بر این، دات می‌تواند از افزایش تقاضا سود برده و متعاقباً ارزش آن را افزایش دهد. علاوه بر این، درآمد حاصل از فروش coretime به خزانه پولکادات هدایت می‌شود. هولدرهای توکن DOT تصمیم می‌گیرند که چگونه وجوه خزانه‌داری از طریق OpenGov توزیع شود. مخارج خزانه‌داری سیال است و توکن‌هایی که به پروژه‌هایی که در مناقصه برای وجوه اختصاص داده نمی‌شوند، به صورت دوره‌ای سوزانده می‌شوند. مکانیسم سوزاندن، تورم کاهنده‌ای را روی DOT ایجاد می‌کند، که اسماً یک توکن تورمی است. این باعث متعادل شدن عرضه کلی در گردش توکن می‌شود، که می‌تواند هنگام در نظر گرفتن ارزش آتی DOT موردتوجه قرار گیرد.

  شبنم توایی

  شبنم توایی

  علاقه زیادی به حوزه فناوری و فین تک دارم، درباره ارزهای دیجیتال، بلاک چین، هوش مصنوعی، وب ۳ و سایر موضوعات مرتبط با فناوری می‌نویسمو تحقیق می‌کنم. عاشق سفر و عکاسی هستمو اوقات فراغتم را با کشف جاذبه‌ها و ثبت لحظات زیبا سپری می‌کنم. بزرگترین هدفم تو زندگی یاد گرفتنه و لذت می‌برم از اینکه یادگرفته‌هامو دانش و تجربه‌ام را با دیگران به اشتراک بگذارم و از اونها هم یاد بگیرم.

  مطالب نویسنده
  کلیدواژه‌ها
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  الگوریتم افکار (AoT) چیست؟

  الگوریتم افکار (Algorithm of Thoughts) با تقلید از فرایندهای ...

  دیالکتیک ارباب و برده؛ دلیل برنده شدن بیت کوین در پایان داستان

  بیت کوین یک انقلاب واقعی و چندوجهی است که اکنون بیش از 14 سا ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر