Polygon یا NFT Market؟ کدام یک بهتر است؟

2 1,077

فناوری بلاکچین توانسته است تحولات بزرگی را در جهان ایجاد کند. ارزهای دیجیتال، اولین شگفتی این شبکه بودند. اما از جمله نوآوری‌های جالب دیگر این فضا می‌توان توکن‌های غیرقابل تعویض «NFT» را نام برد. این توکن‌ها برخلاف ارزهای دیجیتال، ارزش منحصربه‌فردی دارند. ارزش حقیقی آن‌ها هم در همین منحصربه‌فرد بودن نهفته است.

از آن‌جایی که این توکن‌ها نیز، مانند ارزهای دیجیتال ماهیت غیرمتمرکز دارند، هیچ مرجع مرکزی برای ایجاد آن‌ها وجود ندارد. اگرچه بیشتر توکن‌های غیرمثلی بر بستر شبکه بلاکچین اتریوم ساخته می‌شوند، اما با توجه به محدودیت‌هایی که این شبکه با آن روبه‌رو است، توسعه دهندگان به دنبال کشف راه‌های بهتر برای تولید توکن‌های منحصربه‌فرد خود هستند. در ادامه به بررسی توسعه ان اف تی Polygon در جایگزینی با اتریوم خواهیم پرداخت.

چرا باید به دنبال جایگزین برای توسعه NFT باشیم؟

همان‌ طور که اشاره شد، بیشتر NFTها روی بلاکچین اتریوم توسعه پیدا می‌کنند. چراکه اتریوم اولین شبکه‌ای بود که از قراردادهای هوشمند پشتیبانی کرد و توانست جایگاه خود را به عنوان یک زیرساخت جامع برای توسعه توکن‌ها تثبیت کند. اما با بالا رفتن محبوبیت و ترافیک این شبکه، محدودیت‌های آن نمایان شدند. در واقع توان عملیاتی پایین و مقیاس‌پذیری محدود این شبکه جزو مشکلات و محدودیت‌های آن هستند.

بنابراین توسعه دهندگان برای تولید سریع‌تر و ارزان‌تر توکن‌های خود به دنبال بستر جایگزین هستند. توسعه توکن ان اف تی Polygon برای این منظور مناسب به نظر می‌رسد. پالیگان «Polygon» امکان استخراج کارآمدتر و رایگان NFTها را فراهم می‌کند؛ بنابراین جایگزین مؤثری برای اتریوم محسوب می‌شود. اما بهتر است قبل از بررسی توسعه ان اف تی Polygon، بیشتر با این شبکه آشنا شویم.

پالیگان متیک «Polygon Matic» چیست؟

پالیگان متیک «Polygon Matic» مانند یک شبکه یا لایه ثانویه عمل می‌کند که در بالای شبکه اصلی بلاکچین اتریوم قرار دارد. این شبکه قبلاً تحت عنوان متیک نتورک «Matic Network» شناخته می‌شد. در وصف بهتر شبکه پالیگان متیک که اختصارا شبکه پالیگان نامیده می‌شود، می‌توان گفت:

 • پالیگان یک چهارچوب یا پروتکل جهت ایجاد و اتصال شبکه‌های بلاکچین سازگار با اتریوم است. به کمک پالیگان می‌توان برای استقرار شبکه‌های بلاکچین سازگار با اتریوم اقدام کرد.
 • مقیاس‌پذیری محدود، یکی از اصلی‌ترین مشکلات لایه اولیه اتریوم است، پالیگان به عنوان یک راه‌حل لایه دوم برای حل این مشکل توسعه پیدا کرده است.
 • به زبان ساده، Polygon Matic یک راه‌حل مقیاس‌پذیر است که حول مورد استفاده «کاهش هزینه تراکنش» و «بهبود سرعت» متمرکز شده است. خود Polygon مورد استفاده دیگری نیز دارد که به کاربران اجازه می‌دهد تا به سرعت سایر دارایی‌های رمزنگاری خود را در اتریوم مستقر کنند.
 • شبکه پالیگان از الگوریتم اجماع اثبات سهام «Proof-of-Stake» بهره می‌گیرد.
 • پلتفرم پالیگان در ماه اکتبر سال 2017 متولد شد. این راه‌حل توسط سه مهندس هندی به نام‌های سندیپ نیلوال «Sandeep Nailwal»، جاینتی کانانی «Jaynti Kanani» و آنوراگ آرجون «Anurag Arjun» ایجاد شد. این تیم سه نفره از همان ابتدا روی حل کردن مشکل مقیاس‌پذیری اتریوم تمرکز داشتند و با همین هدف پالیگان را ایجاد کردند. پالیگان نهایتاً در سال 2020 توانست شبکه اصلی خود را راه‌اندازی کند.

با توجه به توصیفات فوق، حالا تا حد زیادی می‌دانید که شبکه پالیگان چیست. با آشکار شدن مشکلات و محدودیت‌های اتریوم، بسیاری از شبکه‌های بلاکچینی مستقل مانند کاردانو، پولکادات، سولانا و …. با پشتیبانی از قراردادهای هوشمند ایجاد شده و به رقیبی برای اتریوم تبدیل شدند.

اما پالیگان یک شبکه مستقل نیست، بلکه روی خود شبکه اتریوم فعالیت می‌کند و رقیبی برای آن محسوب نمی‌شود؛ بلکه می‌توان آن را مکملی برای اتریوم در نظر گرفت!

3 دلیل برای خرید و فروش NFT در شبکه پالیگان

Polygon یا NFT Market؟ کدام یک بهتر است؟به‌جای توسعه مستقیم NFT روی شبکه اتریوم می‌توان این کار را روی پالیگان انجام داد. آن‌گاه ضمن بهره‌گیری از امکانات برتر اتریوم، مشکلات مقیاس‌پذیری و هزینه آن توسط راه‌حل‌های پالیگان پوشش داده خواهد شد. به‌صورت کلی برای فعالیت ان اف تی Polygon می‌توان به سه دلیل عمده زیر مراجعه کرد:

 • هزینه گس کمتر در مقایسه با اتریوم

هزینه گس «Gas» به هزینه و کارمزد شبکه اتریوم اشاره دارد که مقدار آن برای توسعه دهندگان بالا است و این امر به ترافیک بالای این شبکه و مقیاس‌پذیری محدود آن برمی‌گردد. هرچقدر شبکه شلوغ‌تر باشد، با هزینه بالاتری می‌توان در آن فعالیت کرد. هزینه گس شبکه اتریوم، معمولاً از 25 دلار آمریکا شروع می‌شود و این مقدار بسته به ازدحام شبکه دائماً در حال تغییر و افزایش است. این در حالی است که هزینه استاندارد گس شبکه Polygon بسیار ارزان و چیزی کمتر از 0.01 دلار آمریکا در هر تراکنش است. حتی بالاترین هزینه گس پالیگان هم قابل مقایسه با هزینه‌های اتریوم نیست. به طوری‌که تاکنون، بالاترین هزینه گسی که یک کاربر برای تمام تراکنش‌های شبکه Polygon خرج کرده است، 9.50 MATIC است که معادل 15.86 دلار آمریکا است.

(ارز دیجیتال MATIC ارز بومی شبکه پالیگان است که برای پرداخت‌های این شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد).
 • سرعت تراکنش بالاتر

اتریوم در حال حاضر سرعت نهایی تراکنش قابل توجهی دارد که می‌تواند شش تراکنش را در یک دقیقه به پایان برساند. حالا پالیگان که یک راه‌حل لایه 2 است، برای جلوگیری از تراکم شبکه ساخته شده است و پایان هر تراکنش در آن حتی در کمتر از 2.3 ثانیه صورت می‌گیرد که سرعت قابل توجهی به نسبت خود شبکه اتریوم است!

 • توسعه بیشتر ان اف تی Polygon

هر هفته بین 15000 تا 50000 NFT فروخته می‌شود. از این تعداد، برخی از پروژه‌های محبوب NFT نیز بر روی Polygon ساخته شده‌اند. انواع ان اف تی Polygon در بازارهای «OpenSea»، «NFTrade»، «LootEx»، «Refinable» و… ارائه می‌شوند. از آنجایی که ضرب NFT یا خرید و فروش آن‌ها در بازارها به مقادیر بالایی از تراکنش‌ها نیاز دارد، پس توسعه دهندگان می‌خواهند این کارمزدها را تا حد امکان پایین نگه‌دارند.

اما  این کار دیگر در اتریوم امکان پذیر نیست. راه‌حل‌های مقیاس‌بندی لایه 2 می‌توانند به کاهش این هزینه‌ها تا بیش از 99٪ کمک کنند که پالیگان این کاهش هزینه را به همراه دارد. اما متاسفانه باور عمومی هنوز هم به سمت توکن‌های اتریومی تمایل دارد و پروژه‌های اتریوم به عنوان پروژه‌هایی «ممتاز» در نظر گرفته می‌شوند.

اما دلیل موضوع این است که بیشتر کاربران و توسعه دهندگان با ویژگی‌ها و مزایای پلتفرم‌هایی چون پالیگان آشنایی ندارند. به همین خاطر است که در حال حاضر (آوریل 2022) تعداد زیادی ان اف تی Polygon وجود ندارد؛ اما این روند کم‌کم در حال تغییر است. چراکه توسعه دهندگان کم‌کم به مزایای ان اف تی Polygon پی خواهند برد!

نگاهی به بزرگ‌ترین بازارهای ان اف تی Polygon

هرچقدر ان اف تی Polygon در بازارهای بیشتری ارائه شده و پشتیبانی شود، ارزش آن توکن‌ها نیز بالاتر خواهد بود. با توجه به اینکه شبکه پالیگان می‌تواند راه‌حلی برای توسعه NFT به‌جای اتریوم باشد، در بازارهای زیر قابل دسترسی است:

 • بازار ان‌اف‌تی اوپن‌سی «OpenSea»

از آنجایی که اوپن‌سی «OpenSea» از ان اف تی Polygon نیز پشتیبانی می‌کند، از نظر فنی می‌توان گفت که این فقط یک بازار «NFT Ethereum» نیست، بلکه یک بازار «Matic NFT» نیز هست. اوپن‌سی سعی می‌کند تا حد ممکن تراکنش در پالیگان را آسان کند.

 • بازار ان‌اف‌تی «Refinable»

Polygon یا NFT Market؟ کدام یک بهتر است؟هدف پلتفرم ریفاینبل «Refinable» تبدیل شدن به مرکز قطعی NFTها در زنجیره هوشمند بایننس «Binance Smart Chain» است. با این حال، تیم این پلتفرم به وضوح می‌داند که اکثریت قریب به اتفاق اقدامات حول محور NFTها در شبکه اتریوم انجام می‌شود. به همین خاطر این بازار در حال حاضر از توکن‌های شبکه‌ اتریوم «Ethereum»، زنجیره هوشمند بایننس «BSC»، پالیگان «Polygon» و سولانا «Solana» در کنار هم پشتیبانی می‌کند. این پلتفرم برخلاف سایر بازارهای NFT به ظاهر اهمیت می‌دهد و رابط کاربری جذابی دارد.

 • بازار ان‌اف‌تی «NFTrade»

پلتفرم «NFTrade» خود را به عنوان یک پلتفرم همه‌کاره با قابلیت پشتیبانی از بلاکچین‌های مختلف معرفی می‌کند. در این پلتفرم نه تنها می‌توانید NFT‌ها را مبادله کنید، بلکه می‌توانید NFT‌ها و مجموعه‌های خود را مستقیماً از داخل آن ایجاد نمایید. بستر «NFTrade» بسیار ساده است و در حال حاضر از توکن‌های اتریوم «Ethereum»، بایننس‌چین «Binance Chain»، پالیگان «Polygon»، آوالانچ «Avalance» و حتی کازاما «Kusama» پشتیبانی می‌کند.

 • بازار ان‌اف‌تی «tofuNFT»

پلتفرم «tofuNFT» یک مورد جالب در میان بازارهای Polygon NFT است. این پلتفرم نه تنها در ایجاد یک طراحی رابط کاربری «UI» تمیز و جذاب به خوبی عمل کرده‌، بلکه از تعداد زیادی شبکه بلاکچین نیز پشتیبانی می‌کند. این موضوع واقعاً غیرقابل باور است، چراکه دیده نشده هیچ بازاری از زنجیره‌های مختلف پشتیبانی کند.

در واقع «tofuNFT» از 20 بلاکچین مختلف از جمله «BNB»، «Ethereum»، «Arbitrum»، «Avalanche»، «Polygon»، «Astar»، «Fantom»، «Optimism»، «Cronos»، «Klaytn»، «Celo» و… پشتیبانی می‌کند!

پلتفرم «Treasureland» یک پروتکل تجمیع NFT چند زنجیره‌ای است که از ویژگی‌های مختلفی برای کمک به کاربران برای شروع کار با NFTها پشتیبانی می‌کند. این پلتفرم در حال حاضر از زنجیره هوشمند بایننس «BSC»، اتریوم «Ethereum»، پالیگان «Polygon»، مونریور «Moonriver» و حتی بلاکچین‌های کمیاب مانند «IoTeX»، «Moonbeam» و «Kcc» نیز پشتیبانی می‌کند.

 • بازار ان‌اف‌تی «NFTically»

پلتفرم «NFTically» درست مانند خود پالیگان، یک شرکت مستقر در هند است. این پلتفرم مجموعه‌ای از ابزارها و راه‌حل‌های NFT با مخاطبین مختلف همچون شرکت‌های بزرگ، هنرمندان و تأثیرگذاران را توسعه داده است. این پلتفرم به شما کمک می‌کند تا انواع مختلف NFT را ایجاد نمایید. پلتفرم «NFTically» در پس‌زمینه از بازار ان اف تی Polygon بهره می‌گیرد، با این حال آن را زیاد تبلیغ نمی‌کند!

Polygon یا NFT Market؟ کدام یک بهتر است؟پلتفرم «Venly Market» بسیار شبیه به بازار ان‌اف‌تی قبلی یعنی «NFTically» است. در واقع «Venly Market» ارائه دهنده خدمات کامل مجموعه‌ای از محصولات است که ادغام NFT‌ها در محصولات موجود را تسهیل می‌کند. همچنین بازار ان اف تی Polygon خود را دارد که در حال حاضر در مرحله بتا است.  پلتفرم «Venly Market» همچنین خالق کیف‌پول ونلی «Venly»، یکی از جایگزین‌های متامسک «MetaMask» در بازار است.

پلتفرم «Zesty Market» هم مانند دیگر نمونه‌های فوق، یکی از بازارهایی است که از ان اف تی Polygon پشتیبانی می‌کند، اما موفق به جذب کاربران زیاد نشده است. این موضوع را می‌توان به جدید و جوان بودن این پلتفرم و همچنین رابط کاربری این پلتفرم نسبت داد که چندان زیبا طراحی نشده است!

پلتفرم «PlayDapp Marketplace» اساساً یک پلتفرم بازی بلاکچین است که بازار NFT یکپارچه خود را دارد. توسعه دهندگان می‌توانند بازی‌های خود را در آن بسازند و به راحتی NFTها را در بازی‌های خود ادغام کنند. این پلتفرم اگرچه در اصل روی هسته اتریوم قرار دارد، اما به منظور کاهش هزینه‌ها از شبکه پالیگان هم پشتیبانی می‌کند.

 • بازار ان‌اف‌تی «LootEX»

پلتفرم «LootEX» یک بازار گیم‌فای «GameFi» تخصصی است که زنجیره‌های بلاک‌چین مختلف و تعداد زیادی از بازی‌های کریپتویی را پوشش می‌دهد. صنعت بازی یکی از امیدوارکننده‌ترین موارد استفاده برای NFTها است. مقدار زیادی سرمایه روی بازی در کریپتو سرمایه‌گذاری شده است. پلتفرم «LootEX» بهترین بازی‌های NFT موجود را پوشش می‌دهد.

گفتار پایانی!

اکوسیستم بلاکچین نه صرفاً به این دلیل که توانایی رشد بالایی دارد، بلکه بیشتر به‌خاطر ضرورت در حال توسعه است. در واقع، اقتصاد نوین و پیشرفت تکنولوژی، پیشرفت‌های بیشتری از بلاکچین و کریپتو را می‌طلبد. از آنجایی که هر روزه کاربران بیشتری وارد فضای کریپتو می‌شوند، بلاکچین‌های محبوبی همچون اتریوم به طور فزاینده‌ای شلوغ می‌شوند و این موضوع، هزینه گس برای کاربران را بالاتر می‌برد.

به همین خاطر کاربران به دنبال گزینه‌های جایگزین هستند. کاربران گاهی به اکوسیستم‌های کاملاً متفاوت و مستقل متوصل می‌شوند. اما اکثر اوقات کاربران از راه‌حل‌های لایه 2 از درون اکوسیستمی که می‌شناسند و به آن اعتماد دارند، استفاده می‌کنند. در این مورد، پالیگان که یک اکوسیستم داخلی برای اتریوم است، می‌تواند جایگزین مناسبی برای خود اتریوم باشد. نظر شما در این باره چیست؟!

4.5/5 - (4 امتیاز)


اشتراک در
اطلاع از
guest

2 دیدگاه‌ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
hamid

سلام
زمانی که یک ان اف تی در شبکه پالیگان میسازیم و اون رو برای فروش میگذاریم
قیمت بر اساس چه ارزی محاسبه میشود؟؟

عبدالله علی محمدی

دو مدل میتونی قیمت بزاری یا به متیک یا به یه چیزی هست شبیه به اتریوم فکر کنم

2
0
دوست داریم نظرتون رو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسید!x