مقایسه کیف پول لجر و ترزور؛ کدام انتخاب بهتری است؟

تاریخ: 5 خرداد 1403
زمان مطالعه:  8 دقیقه
مقایسه لجر و ترزور

نیاز به استفاده از کیف پول‌های سخت افزاری مانند لجر و ترزور، به دلیل افزایش هک‌های اینترنتی متعدد مربوط به کیف پول‌های نرم‌افزاری، بسیاری از کاربران ارز دیجیتال را وادار به فکرکردن به خرید و مقایسه این کیف پول‌های سخت افزاری کرده است. 

با این حال، اگر در مقایسه لجر و ترزور، توجهی به قابلیت‌ها و قیمت هر کدام، به نسبت نیاز شخصی خود نداشته باشید، ممکن است در انتخاب بین آنها دچار مشکل شوید. ازاین‌جهت، در مقاله امروز قصد داریم که به مقایسه کیف پول‌های سخت افزاری محبوب لجر و ترزور به‌صورت تخصصی بپردازیم. اگر قصد تهیه کیف پول سخت افزاری را دارید و در بین انتخاب آنها، دچار سردرگمی شده‌اید، این مقاله به شما پیشنهاد می‌شود.

مقایسه جامع کیف پول‌های ترزور و لجر

در این بخش، برای دستیابی به مقایسه‌ای جامع از کیف پول‌های ترزور و لجر، ابتدا نگاهی به این دو کیف پول و مدل‌های آن داشته و پس از شناخت کلی هر کدام به مقایسه امکانات آن‌ها خواهیم پرداخت.

 انتخاب هر کیف پول، پس از آنکه نگاهی به امکانات، ویژگی‌های اختصاصی و قیمت هر کدام داشته باشید، بسیار آسان‌تر است. پس، باتوجه‌به نیازها و ارزهای دیجیتالی که قصد نگهداری بلندمدت آن‌ها را دارید، به موارد زیر توجه کرده و از بین آنها بهترین گزینه را انتخاب کنید.

کیف پول ترزور

کیف پول‌های سخت افزاری ترزور (Trezor)، توسط کمپانی SatoshiLabs، شرکتی مستقر در کشور چک در سال 2013 تاسیس و راه‌اندازی شده‌اند. این کمپانی دارای سه نسخه کیف پول سخت افزاری محبوب است:

انواع کیف پول های ترزور

 • ترزور وان (Trezor One)
 •  ترزور تی (Trezor T)
 •  و ترزور سیف 3 (Trezor Safe 3)

هر کدام از سه کیف پول به نسبت قابلیت‌های خود، برای ذخیره‌سازی سرد ارزهای دیجیتال کاربرد دارند.

کیف پول‌های ترزور نیز نظیر کیف پول‌های سخت افزاری امروزی مانند لجر، دارای تراشه‌های امنیتی پیشرفته و سیستم ذخیره‌سازی سرد دارایی‌های دیجیتال هستند که این کیف پول‌ها را به انتخابی ایمن و کارآمد برای نگهداری ارزهای دیجیتال بدل می‌کند.

کیف پول‌های ترزور، در مدل‌های ترزور وان، ترزور سیف تری و ترزورتی، به ترتیب در با قیمت‌های 59، 79 و 179 دلار به فروش می‌رسند که تفاوت قیمت بین این سه دستگاه، در قابلیت‌های آنها خلاصه می‌شود. در ادامه مقاله به مقایسه کیف پول‌های این کمپانی با سری کیف پول‌های لجر نیز پرداخته خواهد شد.

اگر کیف پول‌های ترزور را تهیه کرده‌اید و در فرایند راه‌اندازی آن مشکل دارید، مطالعه مقاله معرفی و آموزش کامل کیف پول سخت افزاری ترزور بسیار کمک‌کننده است.

کیف پول لجر

کیف پول‌های لجر Ledger، توسط کمپانی فرانسوی، با همین نام در سال 2014 راه اندازی شده‌اند. که کمپانی لجر، تا به امروز توسط تیمی از متخصصان با پیشینه‌ای در زمینه امنیت مدیریت می‌شود. این کمپانی، دارای سه نسخه کیف پول سخت‌افزاری زیر است:

انواع کیف پول های لجر

 • نانو اس (Nano S)
 • نانو ایکس (Nano X)
 • لجر استکس (Stax)

تمامی کیف پول‌های سخت افزاری لجر، از تراشه‌های امنیتی قدرتمندی بهره می‌برند و قابلیت ذخیره‌سازی بیش از 5500 ارز دیجیتال و شبکه‌های بلاک چینی را دارند. این کیف پول‌ها، همان‌طور که از مشخصات دستگاه آنها مشخص است، با اتصال پورت USB و بلوتوث به لپ‌تاپ یا گوشی هوشمند کاربر فعال خواهند شد.

مدل‌های ارائه شده توسط کمپانی لجر، به نسبت امکانات و قابلیت‌های خود، قیمت‌های مختلفی دارند که تا به امروز سری نانو اس پلاس با قیمت 79 دلار، نانو ایکس با قیمت 149 دلار و و مدل جدیدتر Stax با قیمت 279 دلار به فروش می‌رسند.

راه‌اندازی این کیف پول سخت افزاری و غیرحضانتی (Non-Custodial) بسیار آسان بوده و در آکادمی بیت پین آموزش‌داده‌شده است. اگر قصد تهیه و راه‌اندازی این کیف پول را دارید، مطالعه مقاله آموزش تصویری کیف پول لجر نانو اس (Ledger Nano S) به شما کمک بزرگی می‌کند.

دانلود نهمین ماهنامه دامیننس

نات کوین؛ روایتی از انگشتان بی‌قرار

  مقایسه امکانات کیف پول‌های محبوب لجر و ترزور

  در این بخش، برای ‌آنکه نگاهی شفاف‌تر به این کیف پول‌های سخت افزاری و محبوب داشته باشیم، به بررسی امکانات کیف پول‌های لجر و ترزور می‌پردازیم و بر مبنای امنیت، امکانات، ساختار دستگاه‌های سخت افزاری و برنامه‌های اختصاصی، آنها را مقایسه می‌کنیم.

  تفاوت لجر با ترزور

  مقایسه کیف پول‌های لجر با ترزور:

  • منبع باز بودن: کیف پول‌های ترزور، کاملاً منبع‌باز هستند، درحالی‌که کیف پول‌های لجر اینطورنیستند.
  • پشتیبانی از ارزهای دیجیتال: کیف پول لجر از 5500 ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کند، در حالی که ترزور قابلیت پشتیبانی از 8000 ارز دیجیتال را دارد.
  • پشتیبانی از بلاک چین‌ها: کیف پول ترزور، از برخی از شبکه‌های بلاک چینی مانند، ترون و استیبل کوین USDT بر بستر آن پشتیبانی نمی‌کند، درحالی‌که در تمامی سری کیف پول‌های لجر این قابلیت وجود دارد.
  • پشیتبانی از نسخه‌های دیگر: کیف پول لجر دارای نسخه اپلیکیشن برای گوشی‌های هوشمند اندروید و IOS است. درحالی‌که کیف پول ترزور، بیشتر قابلیت پیاده‌سازی در دسکتاپ یا نسخه وب را دارد و نسخه موبایلی آن بسیار محدود است.
  • اتصال با بلوتوث: کیف پول‌های لجر، قابلیت اتصال با بلوتوث را پشتیبانی می‌کنند. با این حال، در کیف پول ترزور تنها با پورت‌های USB می‌توانید کیف پول خود را استفاده و پیاده‌سازی کنید.
  • باتری درونی: کیف پول لجر، در نسخه نانو ایکس خود، دارای باتری درونی است که این قابلیت در سری کیف پول‌های ترزور وجود نداشته و تنها راه استفاده از آن، اتصال USB به دستگاه است.
  • قیمت: قیمت کیف پول‌های ترزور، از لحاظ اقتصادی، مقرون‌به‌صرفه‌تر از کیف پول‌های لجر است. همچنین، کیف پول ترزور و لجر، هر دو دارای قابلیت تأیید دو مرحله (2FA) هستند. بااین‌وجود، ترزور از قابلیت‌های امنیتی دیگری مانند، بازیابی شمیر (Shamir Backup) پشتیبانی می‌کند.
  • امنیت: هر دو کیف پول دارای تراشه امنیتی قدرتمندی هستند، اما، قابلیت‌های امنیتی کیف پول‌های ترزور نسبت به لجر بیشتر است.
  • کاربردها: هر دو کیف پول رابط کاربری روانی دارند و از استیکینگ، اتصال به dApp ها، ذخیره NFT و پلتفرم‌های دیفای پشتیبانی می‌کنند.
  • قابلیت استیکینگ: در هر دو کیف پول لجر و ترزور، قابلیت استیکینگ ارزهای دیجیتال وجود دارد، با این حال در سری ترزور وان این قابلیت وجود نداشته و نیاز به تهیه مدل ترزور تی را دارید.
  • ابزارها: کیف پول لجر نسبت به کیف پول ترزور، ابزارهای کاربردی بیشتری را برای مدیریت پرتفولیو و موارد آموزشی مربوط به ارزهای دیجیتال دارد.
  • Pass Phrase: هر دو کیف پول، از پس‌فریز (Pass Phrase) و قابلیت چند امضایی پشتیبانی می‌کنند و امکان اتصال تمامی کیف پول‌های نرم‌افزاری به آنها وجود دارد.
  • مدیریت کلیدهای خصوصی: هر دو کیف پول دارای مکانیزم امنیتی مجزا برای ساخت و مدیریت کلیدهای خصوصی و کلیدهای عمومی هستند.
  • ساخت کیف پول جدید و بازیابی کیف پول: ساخت کیف پول جدید و بازیابی کیف پول در لجر و ترزور بسیار آسان است. بااین‌وجود، کاربران عقیده دارند که این فرایند در کیف پول لجر رویهٔ ساده‌تری را دارد.

  باتوجه‌به مقایسه بالا، کاملاً مشخص است که هر دو کیف پول در سری‌های مختلف از بهترین کیف پول‌های سخت افزاری امروزی برای نگهداری بلندمدت ارزهای دیجیتال هستند. با این حال اگر کمی به مقایسه بالا دقت کنید، نیاز شما به امکانات ذکر شده، تصمیم نهایی را شکل خواهد داد.

  اگر کیف پولی منبع‌باز و ایمن را با قابلیت‌های امنیتی متفاوتی می‌خواهید، کیف پول ترزور می‌تواند انتخاب اصلی شما باشد. اما، اگر استفاده از امکانات، پشتیبانی از سیستم‌عامل‌های مختلف و استیک ارزهای دیجیتال، برای شما اولویت دارد، لجر بدون شک گزینه مناسب‌تری است.

  از جهتی دیگر، اگر به دنبال کیف پولی مقرون‌به‌صرفه و در حین حال ایمن هستید، خرید کیف پول ترزور وان بسیار منطقی‌تر است. زیرا، این کیف پول به نسبت سایر کیف پول‌های سخت افزاری قیمت پایین‌تری را معادل 59 دلار داشته و دارای مکانیزم‌های امنیتی مجزایی است.

  با این حال، باید اشاره کنیم که انتخاب کیف پول ترزور وان، بیشتر برای کاربرانی است که صرفاً قصد نگهداری بلندمدت دارایی خود را داشته و قابلیت استیکینگ برای آنها کاربردی ندارد. بااین‌وجود، کاربران علاقه‌مند به استیکینگ و حوزه دیفای با پرداخت تنها 20 دلار بیشتر (79 دلار) می‌توانند سری لجر نانو اس پلاس را تهیه کنند.

  کلام پایانی

  هر دو کیف پول ترزور و لجر به‌منظور ذخیره‌سازی آفلاین ارزهای دیجیتال، جزء پرطرف‌دارترین والت‌های سخت افزاری کریپتوکارنسی شمرده می‌شوند و موفقیت این دو کیف پول در طول سال‌های فعالیت آنها، دربرگیرنده نیاز جامعه کریپتوکارنسی به امنیت نگهداری دارایی‌های دیجیتال است.

  در مقاله امروز، سعی کردیم که به معرفی و مقایسه این دو کیف پول از لحاظ امکانات و قابلیت‌های امنیتی هر کدام بپردازیم. با این حال کاملاً بدیهی است که تصمیم شما به انتخاب هر کیف پول و سری‌های مختلف آن، نسبت به نیاز و بودجه شما تعیین می‌شود.

  پس از گذر از تمامی این تفاوت‌ها و وجه‌های مشترک در بین این دو کیف پول، حال نوبت شما است که نظر خود را بگویید. شما کدام کیف پول را برای ذخیره‌سازی دارایی خود انتخاب می‌کنید؟ به نظر شما کدام یک از این دو کیف پول، بهترین کیف پول سخت افزاری جهان است؟ برای ما در بخش نظرات بنویسید.

  سؤالات متداول:

  • کدام کیف پول از مدل‌های لجر و ترزور، انتخاب بهتری‌اند؟

  کیف پول‌های سخت افزاری لجر و ترزور در مدل‌های مختلف، هر کدام از بهترین والت‌های ذخیره‌سازی سرد ارزهای دیجیتال هستند. بااین‌وجود، کیف پول‌های لجر در مدل‌های نانو ایکس (Nano X)، به دلیل امکانات و پشتیبانی از ابزارهای کاربردی بیشتر، می‌توانند انتخاب بهتری باشند.

  • امنیت کدام کیف پول بیشتر است؟ ترزور یا لجر؟

  امنیت کیف پول‌های ترزور نسبت به لجر، به دلیل منبع‌باز بودن و قابلیت‌های امنیتی گسترده‌تر، بیشتر است. بااین‌وجود، هر دو کیف پول دارای تراشه‌های امنیتی قدرتمندی برای ذخیره‌سازی هستند.

  • فرق اصلی کیف پول ترزور و لجر در چیست؟

  فرق اصلی بین کیف پول‌های ترزور و لجر، در موارد گسترده‌ای خلاصه می‌شود. این دو کیف پول، چه از نظر دستگاه کیف پول، قابلیت‌ها، امنیت و ابزارهای کاربردی، تفاوت بسیار زیادی با یکدیگر دارند. کیف پول ترزور دارای قابلیت‌های امنیتی قدرتمندتری است، درحالی‌که لجر امکانات کاربردی بیشتری دارد.

  محمد رجبی

  محمد رجبی

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  معرفی کیف پول ژوبیتر بلید و نحوه استفاده از این ولت سخت‌ افزاری

  کیف پول‌های سخت افزاری در دنیای ارزهای دیجیتال، سال‌ها است ک ...

  آموزش مرحله‌به‌مرحله راه‌اندازی کیف پول سخت افزاری کیپ کی (تصویری)

  کیف پول‌های سخت افزاری، سال‌هاست که جایگاه ویژه‌ای را در میا ...

  آشنایی با کیف پول سخت‌افزاری الیپال؛ از راه‌اندازی تا نحوه ریکاوری

  الیپال تیتان، کیف پول سخت افزاری برای دارایی‌های دیجیتالی اس ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر