فین تک، رگ تک و ساپ تک؛ سه رویکرد متفاوت برای تحول دنیای مالی

تاریخ انتشار: 2 دی 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 3 دی 1402
زمان مطالعه:  9 دقیقه
فین تک، رگ تک و ساپ تک؛ سه رویکرد متفاوت برای تحول دنیای مالی

فین تک، رگ تک و ساپ تک سه فناوری جدیدی هستند که هرکدام با رویکردی متفاوت، نقش مهمی در تحول دنیای مالی ایفا می‌کنند؛ آینده دنیای مالی به تعاملات بین این سه فناوری بستگی دارد.

تحولات فناورانه، صنعت مالی را در مسیری نوین قرار داده‌اند؛ سه بازیگر اصلی در این تحول، فین تک، رگ تک و ساپ تک هستند. هر سه این فناوری‌ها در حوزه مالی فعالیت می‌کنند و هدف مشترکشان بهبود کارایی این حوزه‌ است، اما اهداف و چالش‌هایی که نشانه گرفته‌اند، تفاوت‌هایی اساسی با هم دارند. فین تک، استفاده از فناوری‌های نوین برای ارائه خدمات مالی جدید یا بهبود خدمات مالی سنتی است، رگ تک، استفاده از فناوری‌های نوین برای بهبود فرایندهای نظارتی و مقرراتی است و ساپ تک هم برای استفاده از فناوری‌های نوین در بهبود مدیریت و عملیات شرکت‌های مالی ایجاد شده است.

هر یک از این فناوری‌ها پتانسیل ایجاد تحولات بزرگ در دنیای مالی را دارند؛ هدف اصلی فین تک، تسهیل دسترسی به خدمات مالی برای افراد بیشتر و مقرون به صرفه‌تر کردن این خدمات است، رگ تک می‌خواهد مقررات مالی و انطباق نهادهای مالی با این مقررات را مدرنیزه کند. ساپ تک می‌تواند بهره‌وری و کارایی شرکت‌های مالی را بهبود بخشد. ساپ‌تک هم در جهت بهبود بهره‌وری و کارایی شرکت‌های مالی با استفاده از ابزارهای نوآورانه‌ای مانند سیستم‌های مدیریت منابع سازمانی (ERP) و تجزیه و تحلیل داده‌های عملیاتی، قدم برداشته و تلاش می‌کند تا هزینه‌ها را کاهش و سودآوری را افزایش دهد.

در این مقاله از بیت پین، فین تک، رگ تک و ساپ تک را معرفی کرده، توضیح می‌دهیم که این سه فناوری چه تفاوت‌هایی با هم دارند، چه فرصت‌ها و چالش‌هایی ایجاد می‌کنند و نقش منحصربه‌فرد آن‌ها در تغییر چشم‌انداز مالی را بررسی خواهیم کرد.

فین تک؛ انقلابی در خدمات مالی

فین تک (FinTech)، مخفف فناوری مالی (Finance Technology)، به استفاده از فناوری برای ارائه خدمات مالی به طور کارآمدتر اشاره دارد. هدف اصلی آن استفاده از نوآوری برای ساده‌سازی فرایندهای مالی سنتی است تا این فرایند‌ها را سریع‌تر، قابل‌دسترس‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر کند. حوزه‌های تمرکز کلیدی فین تک عبارت‌اند از:

 • راه‌حل‌های پرداخت: شرکت‌های فین تک روش‌های پرداخت را متحول می‌کنند و جایگزین‌های سریع‌تر و راحت‌تری برای تراکنش‌های سنتی بانکداری ارائه می‌دهند.
 • پلتفرم‌های وام‌دهی: پلتفرم‌های وام‌دهی آنلاین با ارائه فرایندهای ساده درخواست وام و زمان‌های تأیید سریع‌تر، مدل‌های بانکداری سنتی را متحول می‌کنند.
 • کیف پول‌های دیجیتال رمزارزها: فین تک با پذیرش رمزارزها و کیف پول ارزهای دیجیتال، سیستم‌های بانکداری سنتی را به چالش می‌کشد.

دانلود هفتمین ماهنامه دامیننس

سواد اقتصادی و ذهنیت برنده در دنیای کریپتوکارنسی

  رگ تک؛ عبور از چالش‌های نظارتی

  رگ تک (RegTech) یا فناوری نظارتی (Regulatory Tehcnology)، ابزاری است که به کسب‌وکارها در رعایت الزامات نظارتی پیچیده و در حال تغییر کمک می‌کند؛ این فناوری با خودکارسازی و ساده‌سازی فرآیندهای نظارتی، خطرات و هزینه‌های مرتبط با رعایت مقررات را کاهش می‌دهد. حوزه‌های تمرکز کلیدی رگ تک عبارت‌اند از:

  • اتوماسیون رعایت مقررات: راهکارهای رگ تک، بررسی‌های مقرراتی را به صورت خودکار انجام داده و اطمینان حاصل می‌کنند که موسسات مالی از چارچوب‌های نظارتی پیروی کنند.
  • مدیریت ریسک: تجزیه و تحلیل پیشرفته و یادگیری ماشینی در رگ تک به موسسات کمک می‌کند تا ریسک‌های نظارتی و عملیاتی را به طور مؤثر ارزیابی و مدیریت کنند.
  • امنیت داده‌ها: رگ تک بر امنیت داده‌های مالی حساس تمرکز دارد و به چالش‌های امنیت سایبری ناشی از مقررات در حال تغییر رسیدگی می‌کند.

  ساپ تک؛ توانمندسازی مراجع نظارتی

  ساپ تک (SupTech) یا فناوری نظارتی (Supervisory Technology) بر محور توانمندسازی مراجع نظارتی مانند بانک‌های مرکزی و نهادهای ناظر با ابزارهای فناوری پیشرفته قرار داشته و هدفش بهبود نظارت و پایش موسسات مالی است. حوزه‌های تمرکز کلیدی ساپ تک عبارت‌اند از:

  • تحلیل داده‌ها: ساپ تک از تجزیه و تحلیل داده‌های موجود برای پردازش و تجزیه و تحلیل حجم زیادی از داده‌های مالی استفاده می‌کند و این امکان را در اختیار مقامات قرار می‌دهد تا به بینش‌های درستی دست پیدا کرده و موارد غیرمعمول را شناسایی کنند.
  • پایش لحظه‌ای: ابزارهای ساپ تک با ارائه امکان پایش لحظه‌ای از موسسات مالی، خطرات در حال ظهور را خیلی سریع تشخیص می‌دهند.
  • مدل‌سازی پیش‌بینی‌کننده: ساپ تک با بهره‌گیری از الگوریتم‌های یادگیری ماشین، به مقامات نظارتی کمک می‌کند تا چالش‌های احتمالی در بخش مالی پیش‌بینی کنند.

  ساپ تک؛ توانمندسازی مراجع نظارتی

  تفاوت‌های کلیدی بین فین تک، رگ تک و ساپ تک

  فناوری مالی (FinTech)، فناوری تنظیم مقررات مالی (RegTech) و فناوری نظارت مالی (SupTech) سه حوزه فناوری هستند که می‌خواهند تغییری چشمگیر در صنعت خدمات مالی ایجاد کنند؛ هر یک از این حوزه‌ها نقش مهمی در تحول صنعت مالی ایفا می‌کنند، اما تفاوت‌های کلیدی بین آنها وجود دارد.

  وجه تمایز فین تک رگ تک ساپ تک
  تمرکز عمدتاً بر بهبود تجربه کاربری و بهینه‌سازی خدمات مالی برای مصرف‌کنندگان تمرکز دارد. ماموریت اصلی آن معرفی نوآوری‌هایی است که باعث می‌شود معاملات مالی راحت‌تر، کارآمدتر و کاربرپسندتر شوند. خیلی ظریف به انطباق با مقررات و مدیریت ریسک در بخش مالی مرتبط است. تمرکز اصلی‌اش کمک به کسب‌وکارها برای ناوبری کارآمدتر در چشم‌انداز پیچیده مقررات است. در راستای مقررات فعالیت می‌کند و بر توانمندسازی مقامات نظارتی مانند بانک‌های مرکزی و نهادهای نظارتی تمرکز دارد. تأکیدش بر ارائه ابزارها و بینش‌هایی برای نظارت مؤثر بر موسسات مالی است.
  هدف از بین بردن مدل‌های بانکداری سنتی و معرفی راه‌حل‌های مبتنی بر فناوری است که به انتظارات روزافزون مصرف‌کنندگان پاسخ دهد. هدفش بهبود دسترسی، کاهش هزینه‌ها و دموکراتیزاسیون خدمات مالی است. برخلاف فین‌تک، به خودکارسازی و ساده‌سازی فرآیندهای انطباق اشاره دارد و هدفش اطمینان حاصل کردن از این موضوع است که موسسات مالی به چارچوب‌های نظارتی پایبند بوده و ریسک‌های انطباق و هزینه‌ها را کاهش دهند. اگرچه به طور غیرمستقیم بر کاربران نهایی تأثیر می‌گذارد، هدف اصلی‌اش خدمات مشتری نیست، بلکه تقویت توانایی نظارتی نهادهای نظارتی است که به نظارت در لحظه، تجزیه و تحلیل داده‌ها و ارزیابی ریسک در سطح سیستمی کمک می‌کند.
  کاربرد مشتری‌محور هستند و راه‌حل‌هایی مانند برنامه‌های بانکداری تلفن همراه، پلتفرم‌های پرداخت دیجیتال، مشاوران رباتی و وام‌دهی همتا به همتا را ارائه می‌دهند. نوآوری‌های آن برای تأثیر مستقیم بر تجربه کاربر نهایی طراحی شده‌اند. شامل ابزارهای خودکارسازی انطباق، راه‌حل‌های مدیریت ریسک و پلتفرم‌هایی است که امنیت داده‌ها را تقویت می‌کنند. نوآوری‌هایش برای کمک به موسسات مالی در پاسخگویی به الزامات مقرراتی به آسانی طراحی شده‌اند. شامل ابزارهای تجزیه و تحلیل داده، سیستم‌های نظارتی در لحظه و مدل‌سازی پیش‌بینی برای مقاصد نظارتی است. نوآوری‌های آن به توانایی مقامات نظارتی در حفظ اکوسیستم مالی پایدار و ایمن کمک می‌کند.

  فضای‌های همپوشانی فین تک، رگ تک و ساپ تک

  در چشم‌انداز همیشه در حال تغییر فناوری مالی، با اینکه هدف اصلی حوزه‌های فین تک، رگ تک و ساپ‌ تک، متفاوت است، اما اغلب این سه فناوری در زمینه‌های مهمی با هم همپوشانی دارند؛ این همپوشانی‌ها اکوسیستمی پویا ایجاد می‌کنند که در مسیر پیشرفت خود، به بازتعریف بخش مالی کمک می‌کند. در ادامه به معرفی ریزه‌کاری‌های این قلمروهای همپوشانی بپردازیم:

  مدیریت داده

  • رویکرد متمرکز بر مشتری فین تک: با الهام از فلسفه تمرکز بر مشتری، فین تک از تکنیک‌های مدیریت داده پیشرفته برای بهبود تجربه مشتری استفاده می‌کند. چه این بهینه‌سازی فرآیندهای معاملات، شخصی‌سازی توصیه‌های مالی باشد چه ایمن نگه داشتن داده‌های حساس کاربران، فین تک به شیوه‌های مدیریت داده قوی متکی است.
  • انطباق و حاکمیت داده‌های رگ‌ تک: اگرچه رگ تک، عمدتاً بر انطباق با مقررات متمرکز است، در حوزه مدیریت داده، با فین تک همپوشانی دارد؛ هر دو بخش برای اطمینان از صحت، امنیت و دقت داده‌های مالی از استراتژی‌های حاکمیت داده پیشرفته استفاده می‌کنند. این همپوشانی زمانی که پایبندی به قوانین و مقررات و مدیریت دقیق داده‌ها با تعهد فین تک به حفظ امنیت داده‌های کاربر هم‌راستا باشد، محقق می‌شود.
  • دیدگاه‌های تحلیلی ساپ تک: زمانی که ساپ تک، با حجم زیادی از داده‌های مالی برای اهداف نظارتی سروکار دارد، زمین بازی‌اش در بهره‌گیری از تحلیل داده‌ها با فین‌تک یکی است، اما هر کدام دو هدف متفاوت را دنبال می‌کنند؛ ساپ تک به دنبال نظارت قانونی است، در حالی که فین تک سعی در بهینه‌سازی تجربه کاربران دارد. اما هر دو به تحلیل‌های پیشرفته داده‌ها برای استخراج دیدگاه‌های عملیاتی تکیه می‌کنند.

  امنیت

  • نگرانی مشترک برای امنیت سایبری: امنیت سایبری نگرانی مشترکی است که فین تک، رگ تک و ساپ تک را به هم پیوند می‌دهد. با افزایش دیجیتالی شدن معاملات مالی و تبادلات داده‌ها، نیاز به اقدامات امنیتی قوی ضروری است. شرکت‌های فین تک، راهکارهای رگ تک و ابزارهای ساپ تک به طور جمعی در تقویت اکوسیستم مالی در برابر تهدیدات سایبری کمک می‌کنند.
  • امنیت مبتنی بر مقررات رگ تک: تأکید رگ تک بر انطباق با مقررات به امنیت سایبری هم گسترش می‌یابد. مدیریت ایمن داده‌های مالی نه تنها الزامی برای اعتماد کردن کاربران در حوزه فین تک است، بلکه تعهدی قانونی برای موسسات مالی هم هست. نقش رگ‌ تک در خودکارسازی فرآیندهای انطباق با اهداف بزرگ‌تر تضمین عملیات مالی ایمن و مطابق با مقررات همخوانی دارد.
  • هوشیاری ساپ تک در نظارت: ساپ تک نقش مهمی در نظارت بر عملکرد امنیت سایبری موسسات مالی ایفا می‌کند. ساپ تک با ارائه در لحظه دیدگاه‌ها به مقامات نظارتی در مورد آسیب‌پذیری‌های بالقوه، وضعیت امنیتی کلی بخش مالی را بهبود می‌بخشد. این تلاش مشترک به ایجاد اکوسیستم مالی مقاوم و ایمن کمک می‌کند.

  فضای‌های همپوشانی فین تک، رگ تک و ساپ تک

  نوآوری

  • تعهد مشترک به پیشرفت‌های فناوری: نوآوری در هر سه حوزه عنصری مشترک است که فین تک، رگ تک و ساپ تک را به هم متصل می‌کند. با اینکه هر حوزه تمرکز منحصربه‌فرد خود را دارد، اما به طور جمعی از طریق پیشرفت‌های فناوری به تحول مداوم بخش مالی کمک می‌کنند.
  • نوآوری کاربرمحور فین‌ تک: فین تک در خط مقدم نوآوری کاربرمحور، همواره به دنبال راه‌های جدیدی برای بهبود خدمات مالی است. از برنامه‌های بانکداری گوشی‌های موبایل گرفته تا پلتفرم‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر هوش مصنوعی، فین‌تک نوآوری‌هایی را معرفی می‌کند که نحوه تعامل کاربران با سیستم‌های مالی را بازتعریف می‌کند.
  • نوآوری مبتنی بر بهره‌وری رگ تک: رگ تک، با توجه به نیاز به پایبندی به قوانین و مقررات، به نوآوری در بهره‌وری کمک می‌کند. خودکارسازی، یادگیری ماشینی و بررسی‌های مطابقت با هوش مصنوعی، نمونه‌هایی از مشارکت رگ‌تک در ساده‌سازی فرآیندهای داخل موسسات مالی هستند.
  • پیشرفت‌های تحلیلی ساپ تک: ساپ‌تک با تمرکز بر نظارت برنامه‌ریزی‌شده، در ابزارهای و مدل‌های تحلیلی، نوآوری را به ارمغان می‌آورد. تجزیه و تحلیل پیش‌بینی، نظارت لحظه‌ای و فناوری‌های ارزیابی ریسک، نمونه‌هایی از سهم ساپ تک در تقویت توانایی‌های نظارتی ارگان‌های قانونی هستند.

  در هم‌پوشانی فین تک، رگ تک و ساپ تک، حوزه‌های مشترک، تاروپودی غنی از همکاری و اهداف مشترک ایجاد می‌کنند. اگرچه هر حوزه تمرکز و هدف منحصربه‌فرد خود را حفظ می‌کند، همگرایی آن‌ها رویکردی جامع برای تغییر شکل بخش مالی را ترویج می‌کند. تلاش‌های مشترک در مدیریت داده‌ها، امنیت و نوآوری ماهیت درهم‌تنیده این نیروهای فناوری را برجسته کرده و صنعت مالی را به عصر جدیدی از کارایی، انطباق و انعطاف‌پذیری سوق می‌دهد.

  فین تک، رگ تک و ساپ تک؛‌ سه‌گانه تکامل مالی

  در رقص پیچیده فناوری مالی، همکاری بین فین تک، رگ تک و ساپ‌ تک، مانند سمفونی پیروزمندانه‌ای از نوآوری، انطباق و نظارت ظاهر می‌شود. همانطور که در این چشم‌انداز پیچیده دقیق می‌شویم، تحولی شگرف را در نتیجه ترکیب رویکرد کاربرمحور فین تک، شبکه دقیق انطباق رگ تک و توانمندسازی نهادهای نظارتی توسط ساپ تک شاهد هستیم.

  فین‌تک با نوآوری‌های مشتری‌محور خود، نحوه تعامل افراد با خدمات مالی را بازتعریف می‌کند؛ از معاملات ساده‌شده گرفته تا استراتژی‌های سرمایه‌گذاری شخصی، فین‌تک امور مالی را دموکراتیک کرده و کاربر را در مرکز روایات مالی قرار می‌دهد.

  فین تک، رگ تک و ساپ تک؛‌ سه‌گانه تکامل مالی

  در کنار این انقلاب مشتری‌محور، رگ تک به دقت تاروپود انطباق را می‌بافد و اطمینان حاصل می‌کند که موسسات مالی با ظرافت در پیچ و خم مقررات حرکت کنند؛ مانند ناظری نامرئی که ابزارهای لازم را برای مؤسسات فراهم می‌کند تا در عین حفظ کارایی، به چارچوب‌های نظارتی پیچیده پایبند باقی بمانند.

  ساپ تک هم به‌عنوان دیده‌بان بر فراز اکوسیستم مالی، اختیارات نظارتی را برای نظارت، تجزیه و تحلیل و حفاظت از قلمرو مالی تقویت می‌کند. با قابلیت‌های تجزیه و تحلیل داده‌ها و نظارت درلحظه، ساپ تک پایداری سیستم مالی را تقویت، به طور پیشگیرانه با خطرات احتمالی مقابله و وجود چارچوب نظارتی قوی را تضمین می‌کند.

  این نیروهای فناوری به طور مشترک، عصری را پیش‌بینی می‌کنند که در آن امور مالی از مرزهای سنتی عبور کرده و کارایی، انطباق و نظارت دقیق را در عصر دیجیتال می‌پذیرد. همانطور که سه‌گانه فین تک، رگ تک و ساپ تک به تکامل خود ادامه می‌دهند، ما به آینده‌ای پرتاب می‌‌شویم که خدمات مالی دیگر نه معاملات نیستند بلکه تجربیات هستند، انطباق و پایبندی، باری اضافه نیست بلکه فرآیندی روان است و نظارت واکنشی در لحظه نیست بلکه امری پیشگیرانه محسوب می‌شود.

  در بافت تکامل مالی، تار و پود فین تک، رگ تک و ساپ تک، داستانی از پیشرفت، مقاومت و انطباق را روایت می‌کنند. چشم‌انداز مالی دگرگون شده و سفر به این عصر دیجیتال، با هدایت نیروهایی که مرزهای بعدی تکامل مالی را تعریف می‌کنند، همچنان ادامه دارد.

  شبنم توایی

  شبنم توایی

  علاقه زیادی به حوزه فناوری و فین تک دارم، درباره ارزهای دیجیتال، بلاک چین، هوش مصنوعی، وب ۳ و سایر موضوعات مرتبط با فناوری می‌نویسمو تحقیق می‌کنم. عاشق سفر و عکاسی هستمو اوقات فراغتم را با کشف جاذبه‌ها و ثبت لحظات زیبا سپری می‌کنم. بزرگترین هدفم تو زندگی یاد گرفتنه و لذت می‌برم از اینکه یادگرفته‌هامو دانش و تجربه‌ام را با دیگران به اشتراک بگذارم و از اونها هم یاد بگیرم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  اثر دومینو در کریپتو؛ تاثیر زنجیره‌وار ارزهای دیجیتال بر روی یکدیگر

  بازار کریپتو اغلب مانند یک اتاق پژواک عمل می‌کند، صدای موفقی ...

  سود مرکب چیست؟ آشنایی با فرمول و نحوه محاسبه سود مرکب

  سود مرکب، از پرتکرارترین مفاهیم در بازارهای مالی برای سرمایه ...

  تئوری میلک شیک دلار؛ نوشیدنی که اقتصاد جهان را تغییر می‌دهد

  ممکن است در مصاحبه های توییتر یا پادکست درباره تئوری میلک شی ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر