چگونه تتر ERC20 را به TRC20 تبدیل کنیم؟ + آموزش تصویری

تاریخ: 28 شهریور 1402
زمان مطالعه:  6 دقیقه
آموزش تبدیل تتر ERC20 به TRC20

اگر با بلاک چین ترون آشنا باشید، حتماً می‌دانید که کارمزد این شبکه پایین‌تر از اتریوم است. به همین دلیل، بسیاری از افراد به‌خاطر صرفه‌جویی در هزینه‌ها، توکن‌های ERC20 خود را به TRC20 تبدیل می‌کنند. در واقع، توکن‌هایشان را از شبکه اتریوم به ترون انتقال می‌دهند. اگر شما هم به دنبال تبدیل تتر ERC20 به TRC20 هستید، ما در این مقاله می‌خواهیم آموزش انجام این کار را ارائه دهیم. همچنین نحوه تبدیل TRC20 به ERC20 را نیز آموزش می‌دهیم. پس توصیه می‌کنیم تا انتهای این مقاله، همراه ما باشید.

توکن ERC20 چیست؟

پیش از این‌که به آموزش تبدیل تتر ERC20 به TRC20 بپردازیم، ابتدا بهتر است با مفهوم کلی توکن ERC20 و TRC20 آشنا شویم.

ERC-20 یک استاندارد فنی است که برای قراردادهای هوشمند در بلاک چین اتریوم استفاده می‌شود. استاندارد ERC-20 مخفف عبارت «Ethereum Request for Comment 20» است و توسط فابیان وگلستلر (Fabian Vogelsteller) در سال 2015 پیشنهاد شد.

توکن ERC20

استاندارد ERC-20 مجموعه‌ای از قوانینی است که توسعه‌دهندگان می‌توانند برای ایجاد توکن‌های خود در بلاک چین اتریوم از آن‌ها پیروی کنند. این استاندارد، ساخت و استقرار توکن‌ها در اتریوم را برای توسعه‌دهندگان آسان‌تر می‌کند؛ زیرا مجموعه‌ای از روابط و توابع مشترک را ارائه می‌کند که می‌توانند توسط قراردادهای توکن مختلف استفاده شوند. این بدان معناست که توکن‌های ساخته شده بر اساس استاندارد ERC-20 با یکدیگر سازگار هستند و می‌توانند در صرافی های غیرمتمرکز (DEX) مبتنی بر اتریوم مانند Uniswap و Sushiswap معامله شوند.

توکن‌های ERC-20 قابل‌تعویض هستند، به این معنی که هر توکن با توکن دیگری از همان نوع و ارزش، قابلیت تعویض دارد. به عنوان مثال، اگر یک توکن ERC-20 از پروژه خاصی دارید، ارزش آن به اندازه هر توکن دیگری از آن پروژه است. دلیل این امر آن است که توکن‌های ERC-20 همگی دارای ویژگی‌های یکسانی مانند نام، نماد و اعشار هستند و همچنین عملکردهای مشترکی مانند انتقال توکن‌ها بین آدرس‌ها و بررسی تعادل یک آدرس خاص دارند.

دانلود نهمین ماهنامه دامیننس

نات کوین؛ روایتی از انگشتان بی‌قرار

  توکن TRC20 چیست؟

  TRC20 همانند ERC20، یک استاندارد توکن برای قراردادهای هوشمند است؛ با این تفاوت که بر روی بلاک چین ترون (TRON) توسعه یافته است. این استاندارد برای صدور توکن‌های جدید در بلاک چین TRON استفاده می‌شود.

  توکن TRC20، اجرای توکن‌ها را با استفاده از TVM (ماشین مجازی ترون) تسهیل می‌کند. این ماشین مجازی، همانند اتریوم، از زبان برنامه نویسی سالیدیتی (Solidity) برای برنامه‌نویسی قرارداد استفاده می‌کند؛ ازاین‌رو، همه توکن‌ها و قراردادهای هوشمند TRON به طور یکپارچه با شبکه اتریوم سازگار هستند. این بدان معناست که توکن‌های TRON را می‌توان در شبکه اتریوم استفاده کرد و بالعکس.

  لازم به ذکر است که به این توکن USDT-TRON نیز گفته می‌شود. از آنجایی که TRON یک بلاک چین عمومی است، به هر کسی اجازه می‌دهد تا توکن‌های خود را طبق قوانین مشخص‌شده در استاندارد TRC-20 ایجاد و صادر کند. همه توکن‌های TRC-20 می‌توانند به طور یکپارچه با سایر توکن‌ها و برنامه‌های ایجاد شده در شبکه TRON تعامل داشته باشند.

  استانداردهای ERC-20 و TRC-20 چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟

  با این‌که ERC20 و TRC20 هر دو استاندارد توکن برای قراردادهای هوشمند هستند؛ اما تفاوت‌هایی با هم دارند که در زیر آن‌ها را بیان می‌کنیم:

  تفاوت erc20 و trc20

  سبک آدرس

  یکی از تفاوت‌های اصلی بین ERC20 و TRC20، سبک آدرس آن‌هاست. توکن‌های ERC20 با آدرس اتریوم خود شناسایی می‌شوند که با «0X» شروع می‌شود؛ به عنوان مثال، 0xbd7e.

  از سوی دیگر، توکن‌های TRC20 از آدرس‌های Tron استفاده می‌کنند که معمولاً با T شروع می‌شوند؛ به عنوان مثال T9zP14.

  شبکه

  توکن‌های ERC-20 بر روی شبکه اتریوم (ETH) و توکن‌های TRC-20 در شبکه ترون ساخته شده‌اند.

  سرعت انتقال

  با توجه به سرعت انتقال، توکن‌های TRC20 به‌طورکلی سریع‌تر از توکن‌های ERC20 هستند. این موضوع به این دلیل است که شبکه ترون نرخ تراکنش در ثانیه (TPS) بالاتری نسبت به اتریوم دارد؛ بنابراین، تراکنش‌های ERC-20 چند دقیقه طول می‌کشد، اما TRC-20 سریع‌تر بوده و از چند ثانیه تا چند دقیقه متغیر است.

  کارمزد

  وقتی صحبت از کارمزد به میان می‌آید، توکن‌های TRC-20 معمولاً کارمزد تراکنش کمتری نسبت به توکن‌های ERC-20 دارند. به این دلیل که بلاک چین ترون از مکانیزم اجماع متفاوتی نسبت به اتریوم استفاده می‌کند که می‌تواند تراکنش‌ها را ارزان‌تر کند.

  کارمزد توکن ERC-20، حدود 30 یواس‌دی‌تی (USDT) است؛ در حالی که TRC-20، کارمزد 2 یواس‌دی‌تی دارد.

  نحوه تبدیل تتر ERC20 به TRC20

  بدیهی است که برای تبدیل ERC20 به TRC20 نیازمند کیف پول دیجیتالی مانند تراست ولت یا متامسک هستید؛ بنابراین، ما در این بخش از آموزش فرض می‌کنیم که شما این کیف پول را دارید. همچنین، لازم است که در یکی از صرافی‌های ارز دیجیتالی که توکن‌های TRC20 را می‌پذیرد، یک حساب کاربری داشته باشید. صرافی‌های خارجی و ایرانی متعددی این نوع توکن را می‌پذیرند؛ برای مثال، صرافی ChangNOW جزو صرافی‌های خارجی است که امکان تبدیل این دو نوع تتر را به هم دیگر میسر کرده است، اما ما در این آموزش به سراغ صرافی بیت پین، یکی از معتبرترین صرافی‌های داخلی رفته‌ایم؛ چرا که صرافی‌های داخلی بسیار مطمئن‌تر از صرافی‌های خارجی هستند.

  خرید تتر ERC20 یا انتقال آن به صرافی

  برای این‌که بتوانید تتر ERC20 را به TRC20 تبدیل کنید، باید تعدادی تتر ERC20 در کیف پولتان موجود باشد. زمانی که تتر را خریداری می‌کنید، محلی برای انتخاب نوع آن از میان TRC20 و ERC20 وجود دارد. اگر ERC20 را انتخاب کنید، تتر شما به صورت ERC20 خریداری می‌شود. شما می‌توانید برای خرید تتر از صرافی بیت پین اقدام کنید.

  واریز تتر erc20

  در صورتی که در کیف پول خود تتر دارید و نیازی به خرید نیست؛ فقط برای تبدیل، باید آن را به صرافی انتقال دهید. در بخش کیف پول صرافی بیت پین، روی واریز کلیک کرده و با وارد کردن آدرس عمومی خود و انجام عملیات لازم در کیف پول، تترهای خود را به کیف پول صرافی منتقل کنید.

  برداشت تتر در شبکه ترون

  حالا که تترهای ERC20 خود را به کیف پول صرافی واریز کردید، می‌توانید آن را به TRC20 تبدیل کنید. به‌این‌ترتیب که در کیف پول صرافی، روی دکمه برداشت کلیک کنید.

  برداشت تتر TRC20

  سپس تتر را از میان گزینه‌ها انتخاب کنید. در بالا بخش شبکه برداشت را مشاهده می‌کنید که چندین گزینه با عناوین انتقال داخلی، شبکه اتریوم – ERC20، شبکه پالیگان – ماتیک، شبکه ترون – TRC20 و غیره وجود دارند. شما باید گزینه شبکه ترون – TRC20 را انتخاب کنید.

  انتخاب شبکه ترون

  میزان برداشت و آدرس کیف پول مقصد را وارد کرده و در نهایت روی دکمه درخواست برداشت کلیک کنید. به همین راحتی می‌توانید به تبدیل تتر ERC20 به TRC20 بپردازید.

  نحوه تبدیل تتر TRC20 به ERC20

  در بالا آموزش کاملی درباره نحوه تبدیل تتر ERC20 به TRC20 ارائه دادیم. برعکس این عمل نیز با همان روش قابل اجراست. تنها کافی است موقع برداشت به جای شبکه ترون، شبکه اتریوم ERC20 را انتخاب کنید. البته تبدیل این دو نوع تتر به همدیگر تنها در همین یک روش خلاصه نمی‌شود. شما می‌توانید از روش‌های مختلف مثل استفاده از بریج allbridge استفاده کنید.

  انتقال تتر از طریق پل allbridge

  در این روش، باید کیف پول خود را به این بریج متصل کرده و عملیات تبدیل را انجام دهید. به صفحه Swap این بریج مراجعه و کیف پول خود را به آن وصل کنید. از میان شبکه‌ها روی ترون کلیک کرده و تتر TRC20 را انتخاب کنید. در پایین، از میان شبکه‌ها اتریوم را انتخاب و تتر ERC20 را بزنید. آدرس کیف پولتان را وارد کرده و در نهایت روی دکمه Send کلیک کنید.

  گفتار پایانی

  افراد به دلایل مختلفی قصد تبدیل تتر ERC20 به TRC20 یا برعکس دارند. در این مقاله، سعی کردیم روش‌های ممکن برای انجام این تبدیل را آموزش دهیم. امیدواریم که با این آموزش بتوانید این عمل را به‌آسانی انجام دهید. فقط توجه داشته باشید که قبل از هر تراکنشی در بلاک چین، تمام جزئیات مربوطه را بررسی کنید. انتخاب درست شبکه‌ها و وارد کردن آدرس کیف پول مقصد به صورت صحیح، از جمله مواردی است که بهتر است چندین و چند بار آن‌ها را بررسی کنید تا از صحیح بودن آن‌ها مطمئن شوید.

  اگر برای اولین بار است که تبدیل تتر ERC20 به TRC20 را انجام می‌دهید، بهتر است از مقدار تتر کمی را به عنوان آزمایش تبدیل کنید. در صورت موفقیت‌آمیز بودن، عمل خود را با مقدار تتر موردنظر انجام دهید.

  آیا شما ترفند دیگری را برای تبدیل تتر TRC20 به ERC20 می‌شناسید؟ در صورت تمایل تجربه‌های خود را با ما به اشتراک گذارید.

  سوالات متداول

  • چگونه می‌توان تتر ERC-20 را به TRC-20 تبدیل کرد؟

  شما می‌توانید از صرافی‌های خارجی و داخلی (مثل بیت پین) یا بریج‌هایی که این تبدیل را پشتیبانی می‌کنند (مثل allbridge)، برای این کار استفاده کنید.

  • کارمزد انجام تبدیل تتر ERC20 به TRC20 چقدر است؟

  در صرافی‌های مختلف ممکن است کارمزد متفاوت باشد. هنگام انجام تبدیل، مقدار کارمزد نوشته می‌شود. با این حال در صرافی بیت پین، کارمزد انجام این کار 2 یواس‌دی‌سی است.

  عارفه رهبری

  عارفه رهبری

  تکنولوژی، نویسندگی و صدای کیبورد، من رو به وجد میارن. واسه همینم توی اکثر حوزه‌های تکنولوژی از جمله کریپتو غرق میشم، یاد می‌گیرم و می‌نویسم. حدود 2 سالی هست که در حوزه تولید محتوای صنعت کریپتو فعالیت می‌کنم و در تلاشم تا مفاهیم بلاک چین و کریپتو رو با زبانی ساده به مخاطب‌ها ارائه بدم.

  مطالب نویسنده
  کلیدواژه‌ها
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  بررسی کوتاه وایت پیپر آربیتروم؛ راه‌حل لایه دوم مبتنی بر رول‌آپ خوش‌بینانه

  پروژه  اتریوم، پیش‌گام دنیای بلاک چین، با وجود تمام نوآوری‌ه ...

  آشنایی با تلگرام استارز؛ ارز درون برنامه‌ای تلگرام

  تلگرام از ارائه ویژگی‌های جدید و منحصربه‌فرد خسته نمی‌شود. ا ...

  چگونه بیت کوین و آزادی مالی را برای نسل زد (Gen-Z) تعریف کنیم؟

  بدون شک نسل زد دوستدار و عاشق تکنولوژی است. آنها که از روز ا ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر