روش‌های کاهش کارمزد تراکنش‌های بیت‌کوین

توسط آکادمی بیت‌پین
|
7 تیر 1401
|
زمان مطالعه:  4 دقیقه
روش‌های کاهش کارمزد تراکنش‌های بیت‌کوین

بی‌شک بیت‌ کوین مهم‌ترین ارز دیجیتالی است که تا به حال معرفی شده است؛ به همین دلیل شاهد آن هستیم که این ارز کاربردهای بسیار زیادی را به خود اختصاص داده است. هر روزه هزاران تراکنش بر روی بلاک‌چین بیت‌ کوین صورت می‌گیرد که نشان‌دهنده اهمیت بالای آن است. کارمزد تراکنش بیت‌کوین یکی از عوامل مهمی است که باید در تراکنش‌ها به آن دقت کرد. در این مطلب قصد داریم که به‌صورت دقیق به بررسی راهکارهای کاهش کارمزد بیت‌کوین بپردازیم.

نقش زمان در میزان

با توجه به اهمیت بالای ارز بیت‌کوین، همواره باید تلاش کنید تا کارمزد بیت‌کوین را به مناسب‌ترین حد ممکن برسانید؛ با این حال باید به این نکته توجه داشت که عوامل زیادی روی هزینه هر تراکنش تأثیر دارند که باید به آن دقت ویژه‌ای داشته باشید. یکی از مهم‌ترین مواردی که می‌تواند میزان این کارمزد را کاهش دهد انتخاب زمان درست برای تراکنش است.

به‌طورکلی هر چقدر که شبکه بیت‌کوین شلوغ‌تر باشد، میزان کارمزد نیز به همان اندازه بیشتر خواهد شد.

بر همین اساس همواره سعی کنید تراکنش‌های خود را در زمانی انجام دهید که تعداد کمتری از کاربران در این محیط حضور دارند. نکته جالب این است که در ساعات خلوت سرعت انجام تراکنش نیز بالاتر می‌رود که می‌توانید از این امکان ویژه به نفع خود بهره ببرید. این نکته درباره کارمزد تراکنش بیت کوین نیز صدق می‌کند و شما می‌توانید از این راهکار ویژه به نفع خود استفاده کنید. با توجه به شرایط خاصی که در این بخش وجود دارد،‌ حتماً معاملات خود را به زمان‌های خلوت موکول کنید. به‌طور قطع در این شرایط میزان هزینه پرداختی برای کارمزد نیز بسیار کمتر خواهد بود و صرفه‌جویی خوبی در این مورد صورت می‌گیرد.

حتما بخوانید: کارمزد خرید ارز دیجیتال چقدر است؟

تأثیر نوع صرافی در کارمزد تراکنش بیت کوین

اکنون که در حال بررسی شرایط کارمزدها در تراکنش بیت‌کوین هستیم، باید به این مورد دقت داشت که نوع صرافی همواره تأثیر مهمی در کارمزد تراکنش بیت‌ کوین خواهد داشت. به‌طورکلی هر صرافی کارمزد مشخصی را برای خدمات خود اعلام می‌کند که باید به‌درستی رعایت شود. بر همین اساس شما باید بررسی‌های مختلف را صورت دهید تا براساس آن بهترین صرافی از نظر کارمزد را پیدا کنید. به‌طورکلی باید به این مورد دقت داشت که کارمزد صرافی کاملاً جدا از کارمزد خود شبکه است. درواقع در این حالت باید جمع کارمزدها را با یکدیگر در نظر گرفت تا محاسبه کارمزد تراکنش بیت‌کوین به‌درستی صورت بگیرد.

به‌طورکلی صحبت‌های زیادی پیرامون بهترین صرافی وجود دارد. با این حال هرکدام از صرافی‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارند که باید انتخاب درست را از این جهت انجام دهید. براساس بررسی‌هایی که تا به حال صورت گرفته است، کارمزد تراکنش‌های بیت‌کوین در صرافی بایننس مناسب است که همین مورد افراد زیادی را به سمت این صرافی جذب کرده است. با این حال این شما هستید که باید انتخاب نهایی را در این بخش انجام دهید.

کم‌کردن کارمزد با ادغام تراکنش‌ها

در صورتی که شما کسی هستید که تراکنش‌های زیادی را بر روی بیت‌کوین انجام می‌دهید،‌ باید قبل از هر چیز نگاهی به وضعیت کارمزد تراکنش بیت‌کوین داشته باشید. ذکر این نکته ضروری است که هر تراکنش به‌صورت جداگانه دارای کارمزد است. حتی اگر حجم تراکنش شما بسیار پایین باشد نیز باید کارمزد مشخصی را پرداخت کنید. بر همین اساس به شما توصیه می‌کنیم تعداد تراکنش‌های خود را با ادغام‌کردن کاهش دهید.

سعی کنید تراکنش‌های خود را به‌صورت اجماعی انجام دهید و تا جایی که امکان دارد آن‌ها را تجمیع کنید.

در این حالت شما می‌توانید کارمزد تراکنش بیت‌کوین کش را نیز به کمترین حد خود برسانید. در حال حاضر بسیاری از سرمایه‌گذاران بیت‌کوین از این روش برای خود استفاده می‌کنند تا تراکنش‌ها را مدیریت کنند. شاید برای شما جالب باشد که میزان کارمزد در بیت‌کوین در مقایسه با گذشته با روش اجماع کمتر شده است. اگر شما هم از این شیوه استفاده کنید، مسلماً هزینه‌های شما نیز با کاهش بسیار زیادی روبه‌رو خواهد شد.

کاهش کارمزد تراکنش با سگویت SegWit

اکنون که در حال بررسی راهکارهای کاهش کارمزد تراکنش‌های بیت‌کوین هستیم، بهتر است به استفاده از سگویت نیز اشاره کافی را داشته باشیم. این پلتفرم می‌تواند به‌صورت ویژه حجم داده‌ها را تا جایی که امکان دارد کاهش دهد. هر چقدر داده‌ها کمتر باشند، به همان اندازه نیز کارمزد کمتر خواهد شد. تجربه این موضوع را ثابت کرده است که این پلتفرم می‌تواند داده‌ها را تا حدود ۳۰ درصد کاهش دهد.

روش‌های کاهش کارمزد تراکنش‌های بیت‌کویندر این حالت شما می‌توانید تراکنش‌های بیت‌کوین خود را با میزان کارمزد کمتری ثبت کنید. یکی از ایرادهای این روش این است که تمامی پلتفرم‌ها از آن پشتیبانی نمی‌کنند که از این نظر باید دقت کافی را داشته باشید. بسیاری از معامله‌گران بیت‌کوین از این گزینه استفاده می‌کنند و شما هم می‌توانید این کار را بکنید. محاسبه کارمزد تراکنش بیت‌کوین نشان می‌دهد که می‌توان با راه‌های مختلف مقدار این کارمزد را به نحو احسن کاهش داد.

کاهش کارمزد بیت‌ کوین با شبکه لایتینگ

اکنون که در حل بررسی راه‌های کاهش کارمزد تراکنش بیت‌ کوین هستیم، بهتر است به شبکه لایتینگ هم نگاه ویژه‌ای داشته باشیم. این حالت برای کاهش کارمزد تراکنش بیت‌کوین کش نیز پیشنهاد می‌شود و برای آن هم جواب می‌دهد. با توجه به شرایط خاصی که در این بخش وجود دارد، استفاده از این شیوه نیز تنها برای برخی از پلتفرم‌ها امکان‌پذیر است.

شبکه لایتینگ یک بلاک‌چین جانبی است که به‌کمک آن می‌توان تراکنش‌های مختلف را انجام داد؛ به همین دلیل به شما توصیه می‌کنیم درصورت امکان از آن استفاده کنید. زمانی که شما تراکنش را در ابتدا در شبکه لایتینگ انجام می‌دهید، بخش زیادی از کارها صورت می‌گیرد که در انتها سبب کاهش کارمزدها در این بخش می‌شود.

در حال حاضر این شبکه از طرف برخی از ولت‌ها ساپورت می‌شود که امکان استفاده برای شما نیز فراهم خواهد بود.

گفتار پایانی!

کارمزد تراکنش بیت‌کوین یکی از مواردی است که باید به آن دقت کافی را داشته باشید. چنانچه شما تعداد تراکنش‌های زیادی را در شبکه بیت‌کوین انجام دهید، باید هزینه زیادی بابت کارمزد پرداخت کنید؛ از همین رو بهتر است از روش‌های کاهش کارمزد تراکنش‌های بیت‌کوین استفاده کنید. در این مطلب به بهترین نحو ممکن این شیوه‌ها بیان شد که شما هم امکان بهره‌برداری از آن‌ها را خواهید داشت.

نکته مهم این است که این کارمزدها را می‌توان به‌سادگی کاهش داد و هزینه‌ها را تا جایی که امکان دارد پایین آورد.

پرسش‌های متداول

  • چرا کارمزد تراکنش بیت کوین اهمیت دارد؟

با توجه به اینکه میزان کارمزد بلاک‌چین بیت‌کوین بالاست، حتماً باید راهی پیدا کرد تا مقدار آن را کاهش داد.

  • کاهش کارمزد تراکنش بیت‌کوین چه راه‌هایی دارد؟

انجام تراکنش در ساعات کم‌ترافیک و تجمیع تراکنش‌ها می‌تواند برای شما مفید باشد. همچنین سعی کنید از صرافی‌هایی استفاده کنید که میزان تراکنش کمتری را در نظر می‌گیرند.

  • آیا استفاده از سگویت و لایتینگ کارمزد را کاهش می‌دهد؟

خوشبختانه این دو پلتفرم نقش بسیار مهمی در کاهش کارمزدها ایفا می‌کنند که شما می‌توانید به‌صورت ویژه از آن استفاده کنید.

کلیدواژه‌ها
اشتراک گذاری:
دیدگاه‌ها
در پاسخ به دیدگاه کاربر