وام دهی با وثیقه NFT چگونه کار می‌کند؟

تاریخ: 3 آبان 1402
زمان مطالعه:  9 دقیقه
وام دهی با وثیقه NFT چگونه کار می‌کند؟

بازار ان‌اف‌تی Blur.io، پلتفرم جدید وام دهی NFT همتا به همتا را با نام هوشمندانه Blend در اول ماه می راه‌اندازی کرد.

در عرض 24 ساعت، پرداخت بیش از 500 وام به ارزش مجموعاً 5٬700 اتر (ETH) را تسهیل کرد. برای در نظر گرفتن بزرگی این میزان، باید بدانید که حجم وام روزانه پلتفرم پیشرو این صنعت، یعنی NFTfi، در حدود 328 اتر است. تنها در عرض 3 ساعت پس از راه‌اندازی، حجم معاملات پلتفرم از 5٬175.99 اتر به 11٬010.77 اتر رسید که رشدی بیش از دو برابر را نشان می‌دهد.

با این اوصاف، این سوال در ذهن همه نقش می‌بندد: وام دهی NFT چگونه کار می‌کند و آیا سیستمی پایدار است؟

نحوه کار پلتفرم‌های وام NFT

قبل از راه‌اندازی Blend، بیشتر وام‌های گرفته شده، از پلتفرم‌های وام‌دهی NFT در دو مدل دریافت می‌شدند:

 • وام‌دهی همتا به همتا (NFTfi)
 • وام‌دهی همتا به استخر (BendDAO)

فهرست بی‌پایانی از ویژگی‌های هر یک از این دو مدل وجود دارد، اما هر دو آن‌ها برای متعادل کردن نیازهای وام‌دهندگان و وام‌گیرندگان به گونه‌ای کار می‌کنند که فعالیت اقتصادی و نقدینگی را در بازار NFT افزایش دهند. این ماموریت، به‌ویژه با وام‌های دارای پشتوانه NFT به دلیل غیر قابل تعویض بودنِ ذاتی این وثیقه، دشوار است. در نتیجه، شرایط وام به سمت تحمیل نرخ‌های بهره بالاتر بر وام‌گیرنده و الزامات سخت‌گیرانه در مورد وثیقه، حرکت می‌کند.

همتا به همتا (Peer-to-Peer)

مدل وام‌دهی NFT همتا به همتا، سیستم مالی است که وام‌دهی و استقراض مستقیم ارزهای دیجیتال را با استفاده از دارایی‌های دیجیتالی منحصربه‌فرد و غیرقابل‌تقسیم (NFT) به عنوان وثیقه امکان‌پذیر می‌سازد.

از آنجایی که ویژگی‌های منحصربه‌فرد کیفیت و ارزش یک NFT طبق تعریف غیرقابل‌تقسیم است، ارزیابی آن را نمی‌توان با مجموع اجزای آن مشخص کرد. مدل‌های وام‌دهی NFT همتا به همتا مانند NFTfi، براساس این فرضیه ساخته شده‌اند. آن‌ها به وام‌دهندگان نیاز دارند تا ارزش وثیقه NFT را هنگام ارائه وام ارزیابی کنند.

سپس وام‌گیرنده و وام‌دهنده برای یافتن منصفانه‌ترین شرایط ممکن وارد مذاکره می‌شوند. این فرایند در مقایسه با اتوماسیون پلتفرم‌های وام‌دهی غیرمتمرکز مانند Aave ناکارآمد است؛ چرا که در پلتفرم Aave اوراکل‌های قیمت، قادر به اندازه‌گیری مطمئن ارزش وثیقه و اجرای الزامات LTV هستند. این وضعیت، کسب سطح قابل قبولی از پذیرش را برای پلتفرم‌های وام‌دهی NFT دشوار کرده است. در ادامه راهنمای گام به گام برای نحوه کار با NFTfi آورده شده است.

دانلود نهمین ماهنامه دامیننس

نات کوین؛ روایتی از انگشتان بی‌قرار

  نحوه عملکرد وام دهی NFTfi

  نحوه کار پلتفرم‌های وام NFT

  • وام‌گیرندگان کیف پول خود را به پلتفرم متصل، NFT خود را به عنوان وثیقه فهرست و شرایط وام مورد نظر خود را مانند مبلغ وام، مدت زمان و نرخ بهره را تعیین می‌کنند.
  • وام‌دهندگان مجموعه‌های NFT را بررسی و بر اساس ارزیابی خود از ارزش NFT، پیشنهادهای خود را عرضه می‌کنند.
  • وام‌گیرندگان می‌توانند پیشنهاد wETH یا استیبل کوین انتقال یافته از کیف پول وام‌دهنده را بررسی کرده و بپذیرند.
  • سپس NFT به طور خودکار به قراردادی هوشمند منتقل می‌شود که دارایی را برای مدت زمان مشخصی قفل می‌کند.

  NFTfi با دریافت کارمزد 5 درصدی از سود به‌دست‌آمده از وام، پس از بازپرداخت وام، درآمد ایجاد می‌کند. اگر وام‌گیرنده نتواند وام را بازپرداخت کند، وام‌دهنده می‌تواند فرایند سلب مالکیت را آغاز کند. سپس پلتفرم، وثیقه NFT را از قرارداد هوشمند نقد کرده و سفته را می‌سوزاند و به وام‌گیرنده اجازه می‌دهد مبلغ وام را نگه دارد.

  معایب و مزایای وام NFTfi

  معایب و مزایای وام NFTfi

  همتا به همتای دائمی (Perpetual Peer-to-Peer)

  مدل NFT همتا به همتای دائمی، سیستم وام دهی است که وام‌های مستقیم بین وام‌دهندگان و وام‌گیرندگان را بدون تاریخ انقضا مشخص و تسهیل می‌کند. مدل معرفی شده توسط Blur از اوراکل‌های قیمت برای اجرای لیکوییدیشن‌ها مانند مدل همتا به استخر استفاده نمی‌کند. در عوض به وام‌دهنده اجازه می‌دهد تا از حق فروش وام در حراجی هلندی استفاده کند یا زمانی که احساس می‌کند اصل وام در خطر است، فرایند لیکویید شدن را آغاز کند. این پروتکل همچنین حق وام‌گیرنده را برای بازپرداخت وام و بهره در هر زمان، حفظ می‌کند.

  فلسفه پشت این مدل، این فرضیه را حفظ می‌کند که شرایط وام NFTها باید به صورت جداگانه تنظیم شوند. با این حال، یک تفاوت کلیدی با مدل همتا به همتا، این است که وام‌دهندگان پیشنهادات خود را براساس مجموعه NFT به جای بررسی مورد به مورد، ارائه می‌کنند.

  وام دهی Blur Blend چگونه کار می‌کند؟

  وام دهی Blur Blend چگونه کار می‌کند؟

  مراحل برای وام‌گیرنده

  برای وام‌گیرندگان در مدل وام‌دهی دائمی NFT همتا به همتا، فرایند با انتخاب بین دو گزینه آغاز می‌شود: اکنون بخرید، بعداً بپردازید، برای خرید NFT، یا وام‌گیری ETH مستقیماً از Blend با استفاده از NFT به عنوان وثیقه.

  • وام‌گیرندگان کیف پول خود را به پلتفرم متصل کرده، سپس مجموعه NFT و لیست اقلامی را که می‌خواهند خریداری کنند، یا NFT را برای استفاده به عنوان وثیقه برای استقراض ETH، انتخاب می‌کنند.
  • پروتکل پیشنهادات وام را بر اساس قیمت و نرخ بهره تجمیع کرده و به وام‌گیرندگان اجازه می‌دهد گزینه‌های خود را بررسی کنند.
  • سپس می‌توانند قیمتی را که می‌خواهند برای یک NFT انتخابی و نرخ بهره مناسب آن‌ها بپردازند، انتخاب کنند. یا یک NFT ارسال می‌کنند و از طریق صفحه موجودی خود مبلغ وام و نرخ بهره را درخواست می‌کنند.
  • وام تاریخ انقضا ندارد؛ وام‌گیرندگان می‌توانند آن را در هر زمان پرداخت کنند و وام‌دهندگان می‌توانند در هر زمان درخواست پرداخت کنند.
  • اگر وام‌دهنده درخواست پرداخت کند، فرایند بازپرداخت به سبک حراج هلندی آغاز می‌شود.

  بازپرداخت و لیکویید شدن به سبک حراج هلندی

  بازپرداخت به سبک حراج هلندی، شامل ارسال وام به صورت خودکار به حراج هلندی در صورت درخواست وام‌دهنده برای پرداخت است. در این فرایند رقابتی، حراج با نرخ بهره 0% شروع می‌شود و به تدریج افزایش می‌یابد تا زمانی که خریدار پیشنهاد را بپذیرد، با افزایش نرخ بهره تا حداکثر 1000 درصد APR.

  اگر خریدار وام را دریافت کند، وام‌گیرنده می‌تواند NFT را با نرخ بهره جدید حفظ کند، تا زمانی که هر دو طرف راضی باشند. اما اگر پس از 6 ساعت خریدار پیدا نشد، مزایده بسته می‌شود و وام‌گیرنده 24 ساعت فرصت دارد وام را بازپرداخت کند. بازپرداخت نکردن وام در این مدت، منجر به لیکویید شدن NFT مورد استفاده به عنوان وثیقه می‌شود.

  گزینه‌های بازپرداخت وام

  وقتی صحبت از گزینه‌های بازپرداخت وام می‌شود، وام‌گیرندگان دو انتخاب دارند. آنها می‌توانند NFT قرض گرفته شده را روی پلتفرم بفروشند تا به طور خودکار وام به اضافه بهره را بازپرداخت کنند یا می‌توانند انتخاب کنند که وام را به طور کامل پرداخت کنند و NFT را حفظ کنند. در هر صورت، وام‌گیرنده تعهدات بازپرداخت خود را انجام می‌دهد و وام بسته شده در نظر گرفته می‌شود.

  مراحل برای وام‌دهنده

  • این فرایند با اتصال کیف پول‌های وام‌دهنده و واریز دارایی‌های لازم شروع می‌شود.
  • سپس وام‌دهنده حداکثر مبلغی که مایل به وام دادن با استفاده از یک NFT در یک مجموعه خاص، به عنوان وثیقه است را انتخاب می‌کند. این تصمیم بر Blur Points وام‌دهنده، سیستم پاداش وفاداری کاربر، تأثیر خواهد گذاشت.
  • سپس وام‌دهندگان با توجه به این که نرخ بهره پایین‌تر ممکن است منجر به پاداش بیشتر شود، بازده درصدی سالانه مورد نظر خود (APY) را برای وام تعیین می‌کنند.
  • پس از تنظیم پیشنهادات آنها، منتظر می‌مانند تا وام‌گیرندگان شرایط وام را بررسی کرده و بپذیرند.
  • پس از اینکه وام‌گیرنده وام را می‌پذیرد، وام‌دهنده می‌تواند آن را در هر زمان ببندد و سود تعلق گرفته را مطالبه کند.
  • اگر وام‌دهنده درخواست بازپرداخت کند، وام‌گیرنده 30 ساعت فرصت دارد تا وام را بازپرداخت کند. در طول این دوره، فرایند تامین مالی مجدد به سبک حراج هلندی ممکن است انجام شود تا به وام‌گیرنده کمک کند تا شرایط جدید وام را پیدا کند.
  مزایا معایب
  انعطاف‌پذیری برای وام‌گیرندگان و وام‌دهندگان به دلیل عدم وجود تاریخ انقضای وام ریسک بالاتر برای وام‌دهندگان، زیرا آنها نیاز به نظارت فعال بر ارزش NFT دارند
  تامین مالی مجدد حراج هلندی می‌تواند به وام‌گیرندگان کمک کند تا شرایط جدید وام را پیدا کنند این فرایند می‌تواند پیچیده‌تر از وام‌های سنتی NFT همتا به همتا باشد

  همتا به استخر (Peer-to-Pool)

  مدل وام دهی NFT همتا به استخر به وام‌گیرندگان این امکان را می‌دهد تا با استفاده از NFT خود به عنوان وثیقه، مستقیماً از یک پروتکل وام دریافت کنند. با پلتفرم‌هایی مانند BendDao، هر کسی می‌تواند ETH را از مجموعه‌ای از ارائه‌دهندگان نقدینگی وام بگیرد. وام‌گیرندگان می‌توانند تا 40 درصد از ارزش کف وثیقه NFT خود، به وام دسترسی داشته باشند.

  آنها همچنین می‌توانند از این وام‌ها برای خرید NFT با کسری از هزینه استفاده و بعداً پرداخت کنند. اول، وام‌گیرندگان از وام‌های فلش Aave برای به دست آوردن NFT استفاده می‌کنند. سپس، آنها NFT به دست آمده را به عنوان وثیقه برای تضمین استفاده می‌کنند. در نهایت از این وام برای بازپرداخت وام فلش اولیه استفاده می‌شود.

  این مدل شاخه‌ای از فلسفه پلتفرم‌های وام دهی همتا به همتا است. مانند Blend، این وام‌ها تاریخ انقضا ندارند. اما به منظور ایجاد انگیزه بیشتر برای ارائه‌دهندگان نقدینگی، هدف پروتکل این است که فرایند را تا حد امکان منفعل کند. در ادامه نحوه کار با BendDao آمده است.

  نحوه کار وام دهی BendDao

  نحوه کار وام دهی BendDao

  • وام‌گیرندگان فرایند را با اتصال کیف پول خود و انتخاب NFT برای استفاده به عنوان وثیقه آغاز می‌کنند.
  • این پروتکل به طور خودکار مبلغ وامی را که یک وام‌گیرنده می‌تواند با استفاده از اوراکل‌های قیمت برای تعیین قیمت کف NFT دریافت کند، محاسبه می‌کند.
  • یک الگوریتم، نرخ بهره را بر اساس نقدینگی موجود محاسبه می‌کند. زمانی که نقدینگی کم است نرخ را افزایش می‌دهد تا وام‌دهندگان بیشتری را جذب کند.
  • این پروتکل شرایطی را تعیین می‌کند که تحت آن وثیقه NFT ممکن است قبل از پایان مدت وام نقد شود (فاکتور سلامت).

  فرایند برای وام‌دهندگان به صورت مستقیم و غیرفعال در نظر گرفته شده است. آنها می‌توانند در هر زمانی وجوه را به/از استخر نقدینگی واریز و برداشت کنند. هیچ قفل‌کردنی لازم نیست. بازده همراه با تقاضا برای وام، نوسان خواهد کرد.

  معایب و مزایای وام BendDao

  معایب و مزایای وام BendDao

  مدل سه بازیگر (Three-Actor Model)

  مدل Three Actor یک جایگزین ترکیبی برای وام‌دهی NFT همتا به همتا و همتا به استخر است که از یک شخص ثالث، معروف به استراتژیست، برای تسهیل معاملات وام بین وام‌گیرندگان و وام‌دهندگان استفاده می‌کند. آستاریا (Astaria) اولین پلتفرمی بود که این مدل را پیاده‌سازی کرد که فرایند توافق بر روی زمان را ساده می‌کند.

  نحوه عملکرد وام دهی آستاریا

  نحوه عملکرد وام دهی آستاریا

  • وام‌گیرندگان کیف پول خود را متصل و NFTها را برای استفاده به عنوان وثیقه انتخاب می‌کنند.
  • استراتژیست‌ها که به عنوان اشخاص ثالث عمل می‌کنند، خزانه‌های عمومی را ایجاد می‌کنند که برای جذب نقدینگی طراحی شده‌اند، شبیه به استخرهای وام. با این حال، برخلاف استخرهای وام دهی، استراتژیست‌ها شرایط را برای هر وثیقه سفارشی‌سازی می‌کنند.
  • ارائه‌دهندگان نقدینگی به دنبال خزانه‌ای هستند که شرایطی را ارائه می‌دهد که با استراتژی سرمایه‌گذاری آنها همسو باشد.
  • هنگامی که وام‌گیرندگان وثیقه خود را فهرست می‌کنند، استراتژیست مجموعه‌ای از اوراکل‌ها را برای ارزیابی خودکار وام و تطبیق آن با صندوق عمومی با نقدینگی کافی به کار می‌گیرد.
  • سپس وام‌گیرندگان مقدار وام، APR، و مدت زمان در صندوق انتخابی را انتخاب می‌کنند.
  • در نهایت، وام‌گیرندگان با بررسی و تایید وام، معامله را انجام می‌دهند.
  مزایا معایب
  نقدینگی فوری بدون مذاکرات متوالی با وام‌دهندگان. گزینه‌ای برای تامین مالی مجدد زمانی که شرایط بهتری در دسترس باشد مشارکت استراتژیست یک لایه اضافی به فرایند وام اضافه می‌کند
  در صورتی که وام‌گیرنده نتواند وام را بازپرداخت کند، لیکویید شدن پس از تاریخ انقضای وام اتفاق می‌افتد موفقیت انجام معامله، به تخصص و کارایی استراتژیست بستگی دارد
  ارائه‌دهندگان نقدینگی می‌توانند ریسک و بازده خزانه‌های مختلف را ارزیابی و امکان انتخاب بیشتر را فراهم کنند به عنوان یک مدل جدیدتر، ممکن است با چالش‌هایی روبرو شود که به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد

  نگرانی‌ها در مورد پایداری وام دهی NFT

  قدرت وام‌های NFT برای همه محرز شده است. مانند هر مکانیسم تامین مالی، می‌توان از آن برای تولید سرمایه و فعالیت اقتصادی یا برای افزایش سرمایه‌گذاری سوداگرانه استفاده کرد. در زمانی که روایت سرمایه‌گذاری NFT توسط رفتار معامله‌گران هدایت می‌شود، این نگرانی وجود دارد که نرخ‌های پایین‌تر باعث ایجاد چالش‌های فراوانی شود. بازار NFT ذاتاً نقدینگی ندارد و تعیین کمیت آن دشوار است، بنابراین مکانیسم بدهی ارزان‌قیمت متفاوت از فاکتور قابل تعویض آن است. پیش‌بینی تأثیر آن بر تقاضا دشوار است.

  دانلود کتابچه نحوه دریافت وام با ارزهای دیجیتال

  در این کتابچه با نحوه دریافت وام با ارزهای دیجیتال آشنا می‌شوید. از نحوه ثبت‌نام تا آشنایی با مزایا و معایب این گونه وام‌ها مطلع می‌شوید.

   بسیاری از سازندگان برجسته استدلال می‌کنند که صنعت NFT نیاز به جدایی از مشوق‌های سفته‌بازی قیمت دارد. به جای بهینه‌سازی پروژه‌ها برای مخاطبان روبه‌کاهش، آنها باید موارد استفاده جدید در رسانه‌ها، کالاها و تجربیات فیزیکی، بازی و غیره بسازند. آنها معتقدند این نوآوری‌ها مخاطب مورد نیاز برای شروع یک چرخه جدید را جذب می‌کند. اگر چنین باشد، بازار NFT ممکن است برای رسیدن به‌تناسب بازار خود به این نوع سرمایه‌گذاری اهرمی نیاز نداشته باشد.

   مبین حسینی

   مبین حسینی

   زندگی من توی کامپیوتر و دنیای دیجیتال می‌گذره؛ عاشق فناوری بلاک‌چین و تکنولوژی‌های دیجیتالی‌ام و فعالیت توی اکوسیستم و کامیونتی کریپتو رو خیلی دوست دارم. اوقات فراغتم رو یا بازی می‌کنم، یا به پروژه‌های شخصیم می‌رسم. هیچی بلد نیستم ولی تا دلت بخواد کنجکاو و فضولم :))

   مطالب نویسنده
   اشتراک گذاری:

   مطالب مشابه

   یس کوین چیست؟ آموزش استخراج و کسب درآمد از بازی Yescoin

   بازی تلگرامی یس کوین (Yescoin)، پس از جنجال بزرگ نات کوین با ...

   لیست بهترین بازی‌های تپ تو ارن (Tap to Earn) تلگرامی

   شاید تا همین اواخر، هیچکس باور نمی‌کرد که با ضربه زدن به صفح ...

   راهنمای کامل آموزش بازی همستر کامبت و ایردراپ Hamster Kombat

   مدتی بعد از لیست شدن و موفقیت نات کوین، نوبت به بازی کریپتوی ...

   دیدگاه‌ها
   در پاسخ به دیدگاه کاربر