قوانین نانوشته‌ی هودلر بودن؛ آیا یک هودلر هستید؟

آیا خودتان را یک هودلر واقعی می‌دانید؟

0 1,970

شاید برای شما هم ساختار کلمه هودل (Hodl)، کمی عجیب به نظر برسد. این کلمه در اصل همان کلمه هولد (Hold) بوده که به طور اتفاقی اشتباه نوشته شده و به همین طریق نیز رواج پیدا کرده است. در اواخر سال 2013 وقتی که قیمت بیت کوین، 1000 دلار را تجربه کرد، یک روند نزولی در بازار شدت گرفت و تمام سرمایه‌گذاران که بیت کوین را در اوج قیمتی خریداری کرده بودند، نگران از دست دادن سرمایه خود شدند. در این زمان بود که یکی از کاربران انجمن اینترنتی بیت‌کوین‌تاک (Bitcoin Talk) اشتباها و با عجله به‌جای نوشتن کلمه هولد (hold)، کلمه هودل (hodl) را تایپ میکند:

(I’m Hodling)

معنی هودل کردن چیست؟

هودل کردن که به معنای نگهداری کردن است، امروزه در دنیای ارزهای دیجیتال به سبک خاصی تبدیل شده و کسانی که از این روش استفاده می‌کنند، هودلر نامیده می‌شوند. این پدیده تا حدی در دنیای ارزهای دیجیتال رواج پیدا کرده که قوانینی برای هودلر بودن توسط برندن متیوز (Brenden Matthews) در وب‌سایت The HODLer Manifesto منتشر شده است و افرادی که از این قوانین تبعیت نکنند، هودلر واقعی نخواهند بود. در ادامه به بررسی این قوانین می‌پردازیم.

قوانین هودلر بودن

هودلرها برای خود قوانینی دارند که بر اساس آن به هودل کردن می‌پردازند. حال با یکدیگر این قوانین را بررسی می‌کنیم.

قانون اول: یک هودلر، هرگز اقدام به فروش ارزهای خود نمی‌کند

یکی از اصل‌های مهم در قانون هودلر بودن آن است که ارزهای خود را نفروشید. یک هودلر ممکن است طبق قانون پنجم، به خرج کردن ارزهای خود بپردازد اما هرگز دست به فروش آن‌ها نخواهد زد. چرا که هودلرها معتقدند که فروش ارزها فقط مختص افراد ضعیف است و خیلی زود هم از عملکرد خود پشیمان می‌شوند.

قانون دوم: یک هودلر، همواره در کف قیمت بازار خرید می‌کند

یک هودلر واقعی اگر از شرایط لازم برای خرید برخوردار باشد، هرگاه که قیمت ارزهایش در برابر پول ملی پایین بیاید، خرید بیشتری انجام خواهد داد و هرگز ترس از پایین ‌آمدن قیمت‌ها موجب نمی‌شود که او ارزهای خود را بفروشد. اما نباید فراموش کرد که یک هودلر همواره نمی‌تواند در کف قیمت خرید کند، زیرا پیش‌تر سرمایه‌گذاری لازم را انجام داده است.

قانون سوم: یک هودلر، در مسیر خود همواره ثابت قدم است و ترسی از سقوط قیمت‌ها ندارد

یک هودلر واقعی در هر شرایطی که قرار گیرد، باز هم به هودل ادامه می‌دهد. حال می‌خواهد این اخبار مربوط به هک صرافی باشد یا ممنوع شدن ارزی که با آن کار می‌کند! او بدون هیچ‌گونه توجهی به اخبار منفی منتشر شده و بدون هیچ‌گونه ترس و ناامیدی به مسیر خود ادامه می‌دهد. آن‌ها معتقدند افراد منفی‌باف که مدام در پی نشر اخبار منفی هستند، هرگز موفقی نمی‌شوند. به همین دلیل است که همواره از هودلرها به خاطر افزایش قیمت ارزهایشان، متنفرند.

قوانین نانوشته‌ی هودلر بودن؛ آیا یک هودلر هستید؟
قوانین نانوشته‌ی یک هودلر واقعی!

قانون چهارم:یک هودلر، هرگز ارزهای خود را در صرافی یا کیف پول آنلاین، نگهداری نمی‌کند

از آنجایی که هیچ یک از صرافی‌ها یا کیف پول‌های آنلاین، از مشکلات امنیتی همچون هک شدن و … در امان نیستند، یک هودلر واقعی ریسک نکرده و ارزهای خود را در کیف پول‌های معتبر اعم از کاغذی یا سخت‌افزاری نگهداری می‌کند و آن‌ها را به دست طرف‌های ثالث نمی‌سپارد. بلکه همواره خودش، کلیدهای شخصی‌اش را کنترل می‌کند.

قانون پنجم: یک هودلر، با ارزهای خود کالا و خدمات خریداری می‌کند

یک هودلر واقعی، هرگز در پی فروش ارزهای خود نیست، بلکه از آن‌ها برای خرید کالا یا خدمات استفاده می‌کند. او همواره به دنبال فروشندگانی است که به جای استفاده از ارزهای فیات (مانند کارت‌های پیش پرداخت ویزا) ارزها را به شیوه‌ مستقیم دریافت می‌کنند. به این ترتیب به سایر هودلرها نیز کمک می‌کند. یک نکته اساسی در این میان وجود دارد و آن عدم ولخرجی است، زیرا در غیر این صورت طی مدت زمان کوتاهی، تمامی ارزها به اتمام رسیده و دیگر ارزی برای خرج کردن باقی نخواهد ماند.

قانون ششم: یک هودلر، همواره نکات مثبت را برای دیگران بازگو می‌کند

هودلرها همواره در حال بیان نکات مثبت برای خانواده و دوستان خود هستند، اما هرگز در انجام این کار اصرار و پافشاری نکرده و دیگران را برای خرید ارز تحت فشار نمی‌گذارند. زیرا ممکن است دیدگاه آن‌ها هیچ‌گونه شباهتی به دیدگاه سایر افراد نداشته باشد. بدین منظور تنها می‌بایست منابع خوب را به آن‌ها معرفی کرده و اطلاعات لازم را در اختیارشان قرار داده و اجازه دهند که آن‌ها خود در این زمینه تصمیم‌گیری کنند. از یاد نبرید که یک هودلر هرگز نباید نگاهی تحقیرآمیز  به سایر افراد داشته و از دید بالا به آن‌ها بنگرد یا از احساساتشان سوء استفاده کند، بلکه باید در کمال تواضع و فروتنی به آموزش پرداخته و حقایق را بیان کند.

قانون هفتم: یک هودلر، هنگام اوج گرفتن ارزهای دیگر، دچار فومو نمی‌شود

گاهی اوقات پیش می‌آید که سایر ارزهای دیجیتال، جایگاه بهتری در رتبه‌بندی ارزش بازار پیدا می‌کنند. اما این موضوع هرگز یک هودلر را دچار اختلال فومو (ترس از دست دادن و جا ماندن) نمی‌کند، چرا که معتقد است این ارزها روزی به جایگاه اولیه خود باز می‌گردند. یک هودلر همواره در برابر وسوسه دامپ (Dump) یعنی فروش ناگهانی ارز پس از رسیدن به هدف و پامپ (Pump) خرید با موجودی‌های کلان در کف قیمت، مقاومت می‌کند. زیرا این کار را بیهوده و تنها روشی سریع برای کاهش ثروت است. آن‌ها معتقدند که باید کاملاً منطقی دارایی‌های خود را با ارزش بازار ارزیابی کرد و مدیریت ریسک را آموخت، نه آن که بر خلاف عقل و منطق، دست به اقدامی هیجانی زد و تصمیم به خرید یک ارز جدید گرفت.

قانون هشتم: یک هودلر، همواره در حال اجرای فول نود خود خواهد بود

هودلرها برای اینکه از سلامت ارزها اطمینان لازم را کسب کنند، در صورت امکان گره کامل یا فول نود (Full Node) خود را اجرا خواهند کرد. (هر دستگاهی که به شبکه وصل می‌شود نود و هر نودی که به طور مستقیم به بلاک‌چین وصل می‌شود و قوانین آن را می‌پذیرد، فول نود نامیده می‌شود). یک هودلر همواره با ارز خود صادق است و با مشارکت در شبکه، کنترل دارایی خود را در دست می‌گیرد.

گفتار پایانی

در این مطلب با عبارت هودل و فلسفه ایجاد آن شده و دانستیم که هودلرها؛ برای این که به عنوان یک هودلر واقعی شناخته شوند، می‌بایست از قوانینی پیروی کنند. سپس به بررسی قوانین هودلر شدن پرداختیم. اگرچه این قوانین کمی سخت‌گیرانه‌ و دشوارند، اما خواندن آنها موجب می‌شود تا درباره سرمایه‌گذاری بلند مدت به چشم‌انداز جدیدی دست پیدا کنیم. حال با توجه به قوانین گفته شده، فکر می‌کنید آیا شما هم یک هودلر هستید و این قوانین را اجرا می‌کنید؟

سوالات متداول

هودل به چه معناست؟

نگهداری یک ارز دیجیتال به منظور کسب سود واقعی از سرمایه‌گذاری، برای مدت زمان طولانی، هودل نامیده می‌شود.

هودلر واقعی به چه شخصی گفته می‌شود؟

یک هودلر واقعی، کسی است که از قوانین هودلرها پیروی کند. به عبارتی هرگز اقدام به فروش ارزهای خود نمی‌کند، همواره در کف قیمت بازار خرید می‌کند، در مسیر خود همواره ثابت قدم است و ترسی از سقوط قیمت‌ها ندارد، هرگز ارزهای خود را در صرافی یا کیف پول آنلاین، نگهداری نمی‌کند، با ارزهای خود کالا و خدمات خریداری می‌کند، همواره نکات مثبت را برای دیگران بازگو می‌کند، هنگام اوج گرفتن ارزهای دیگر، دچار فومو نمی‌شود و همواره در حال اجرای فول نود خود خواهد بود.

4.8/5 - (83 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 دیدگاه‌ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
دوست داریم نظرتون رو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسید!x