ویتالیک بوترین: هوش مصنوعی می‌تواند به حل چالش فنی اتریوم کمک کند

تاریخ انتشار: 30 بهمن 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 1 اسفند 1402
زمان مطالعه:  1 دقیقه
ویتالیک بوترین: هوش مصنوعی می‌تواند به حل چالش فنی اتریوم کمک کند

ویتالیک بوترین، یکی از بنیان‌گذاران اتریوم، می‌گوید هوش مصنوعی می‌تواند برای حل یکی از «بزرگ‌ترین ریسک‌های فنی» اتریوم – که در اعماق کد آن دفن شده‌اند – حیاتی باشد.

بوترین در پستی در 18 فوریه در ایکس، دیدگاه خود را برای «ممیزی مبتنی بر هوش مصنوعی» در جهت شناسایی و تعمیر کدهای باگ در شبکه اتریوم به اشتراک گذاشت و آن را «بزرگ‌ترین خطر فنی» برای شبکه توصیف کرد.

نظرات بوترین در حالی بیان می‌شود که اتریوم به اجرای ارتقا Dencun که مدت‌ها در انتظارش بود، نزدیک می‌شود، که در حال حاضر برای راه‌اندازی در 13 مارس برنامه‌ریزی شده است. Dencun در 17 ژانویه در شبکه آزمایشی Goerli پیاده‌سازی شد، اما یک اشکال، مانع از نهایی شدن شبکه در تست نت برای 4 ساعت شد.

با این حال، همه موافق نیستند که هوش مصنوعی ابزاری قابل اعتماد برای شناسایی اشکالات در کدهای مبتنی بر اتریوم است.

در جولای 2023، OpenZeppelin یک سری آزمایش انجام داد که از GPT-4 در شناسایی مسائل امنیتی در قراردادهای هوشمند سالیدیتی – زبان کد اتریوم – استفاده کرد.

در طی این آزمایش‌ها، GPT-4 با موفقیت آسیب‌پذیری‌ها را در 20 مورد از 28 چالش شناسایی کرد.

زمانی که GPT-4 نتواند نقص‌ها را شناسایی کند، اغلب از آن خواسته می‌شود تا اشتباهات خود را به سرعت اصلاح کند. با این حال، OpenZeppelin متوجه شد که هوش مصنوعی در واقع آسیب‌پذیری را اختراع کرده که از ابتدا وجود نداشته است.

به طور مشابه، کانگ لی، مدیر ارشد امنیتی CertiK به کوین تلگراف گفت که استفاده از ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی مانند ChatGPT هنگام کدنویسی اغلب بیش از آنکه حل کند، مشکلات امنیتی ایجاد می‌کند.

به طور کلی، لی توصیه می‌کند که هوش مصنوعی باید فقط به‌عنوان «دستیار» برای کدنویس‌های باتجربه استفاده شوند.

من فکر می‌کنم ChatGPT یک ابزار مفید عالی برای افرادی است که تجزیه و تحلیل کد و مهندسی معکوس را انجام می‌دهند. مطمئناً دستیار خوبی است و کارایی ما را به شدت بهبود می‌بخشد.

در حالی که بوترین تا حد زیادی به آینده هوش مصنوعی خوش‌بین است، او قبلاً به توسعه‌دهندگان هشدار داده بود که هنگام پیاده‌سازی هوش مصنوعی با فناوری بلاک چین، به ویژه در هنگام استقرار آن در کنار برنامه‌های کاربردی «پرخطر» مانند اوراکل، احتیاط کنند.

مبین حسینی

مبین حسینی

زندگی من توی کامپیوتر و دنیای دیجیتال می‌گذره؛ عاشق فناوری بلاک‌چین و تکنولوژی‌های دیجیتالی‌ام و فعالیت توی اکوسیستم و کامیونتی کریپتو رو خیلی دوست دارم. اوقات فراغتم رو یا بازی می‌کنم، یا به پروژه‌های شخصیم می‌رسم. هیچی بلد نیستم ولی تا دلت بخواد کنجکاو و فضولم :))

مطالب نویسنده
اشتراک گذاری:

مطالب مشابه

به‌روزرسانی بتا شبکه اصلی در سولانا برای حل مشکلات ازدحام شبکه

توسعه‌دهندگان سولانا برای مقابله با ازدحام مداوم شبکه در بلا ...

ورود ریپل به صنعت دیفای و راه‌اندازی پروتکل وام‌دهی

ریپل ابتکاری جدید را برای تقویت قابلیت‌های مالی غیرمتمرکز XR ...

دیدگاه‌ها
در پاسخ به دیدگاه کاربر