حباب قیمت ارز دیجیتال چیست؟ همه چیز درباره Price Bubble

توسط متینه ممتاز
|
30 بهمن 1401
|
زمان مطالعه:  4 دقیقه
حباب قیمت ارز دیجیتال چیست؟

برخی از کارشناسان بازارهای مالی در سال‌های اخیر، قیمت ارزهای دیجیتال به‌ویژه بیت‌کوین را حباب اعلام کرده‌اند. منظور آن‌ها از حباب قیمت ارز دیجیتال این است که قیمت یک سکه معین یا به‌طورکلی دارایی‌های دیجیتال، بسیار بالاتر از ارزش واقعی آن‌ها است. در واقع، برخی از کارشناسان محافظه‌کار کریپتو معتقدند که بیشتر ارزهای دیجیتال ارزش واقعی صفر دارند.

نگرانی در مورد حباب بالقوه کریپتو در حدود سال 2018 زمانی که ارزش بازار ارزهای دیجیتال افزایش یافت به اوج خود رسید. در آن زمان، ارزش کل بازار تمام ارزهای دیجیتال به 800 میلیارد دلار می‌رسید؛ علی‌رغم این که به‌طورکلی تعیین یک ارزش واقعی و ذاتی برای ارزهای دیجیتال غیرممکن است.

اتهامات مربوط به حباب قیمت ارز دیجیتال اغلب با این باور است که تنها هدف ارزهای دیجیتال حدس و گمان است. بدبینان به سطوح پایین پذیرش ارزهایی مانند بیت‌کوین در اقتصاد «واقعی» اشاره می‌کنند. برای مثال، خرید یک وعده‌غذایی در رستوران یا پرداخت بیشتر خدمات با استفاده از بیت‌کوین هنوز بسیار دشوار است. بااین‌حال، کاربردها و موارد استفاده از ارزهای دیجیتال هر روز در حال افزایش است و علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال معتقدند که این فناوری و توکن‌های مرتبط با آن به‌زودی ارزش واقعی خواهند داشت.

اتریوم شاید نمونه بارز این باشد نه‌تنها یک ارز به‌عنوان ذخیره ارزش بلکه ستون فقرات کل اکوسیستم خدمات مالی و محاسباتی غیرمتمرکز را فراهم می‌کند. به عقیده بسیاری، ظهور امور مالی غیرمتمرکز دلیلی بر سودمندی واقعی کریپتو است. طرف‌داران امور مالی غیرمتمرکز از فناوری بلاک‌چین برای ایجاد جایگزینی برای محصولات مالی سنتی مانند وام و بیمه استفاده می‌کنند.

حباب قیمت یک اصطلاح مالی است که نه‌تنها در کریپتو بلکه در املاک و… برای توصیف یک دارایی یا کل بازار استفاده می‌شود که به طور قابل‌توجهی قیمت را در سطحی متورم افزایش می‌دهد و منعکس‌کننده ارزش یا دارایی نیست.

مفهوم ترکیدن حباب قیمت ارز دیجیتال

ترکیدن حباب ارزهای دیجیتال

ترکیدن حباب قیمت ارز دیجیتال به زمانی اشاره دارد که قیمت‌های متورم نمی‌توانند پایدار بمانند و قیمت دارایی به‌شدت سقوط می‌کند. بسیاری فکر می‌کنند که ارزهای دیجیتال، به‌ویژه بیت‌کوین یک حباب هستند و در واقع هیچ ارزشی ندارند. استدلال اصلی برای این نظر این است که ارزهای دیجیتال برای چیزی جز حدس و گمان خوب نیستند و حتی نمی‌توان از آن‌ها برای خرید پیتزا استفاده کرد. بسیاری از فعالان بازار استدلال می‌کنند که بازارهای کریپتو قبلاً دچار حباب‌ها و خرابی‌ها شده‌اند که از سال 2011 شروع شده و تا کنون ادامه دارد.

ازآنجایی‌که ارزهای دیجیتال منفجر شده‌اند و ارزش کل آن در این روزها به بیش از 700 میلیارد دلار رسیده است، صداهای برجسته در هر دو طرف سکه به گوش می‌رسد. سرمایه‌گذاران برای بهره‌گیری از سودهای سریع بیت‌کوین، اتریوم، ریپل و سایر ارزهای مجازی انباشته شده‌اند. اما درعین‌حال، برخی از بزرگ‌ترین نام‌ها در دنیای مالی، فضای ارزهای دیجیتال را تحقیر کرده‌اند و آن را حباب یا بدتر از آن می‌نامند.

در مصاحبه با کوین دسک، اریک وورهیس، مدیرعامل شیپ‌شیفت یکی از طرف‌داران قدیمی ارزهای دیجیتال اعتراف می‌کند که معتقد است فضای ارز دیجیتال مستعد پدیده حباب است.

دانلود ماهنامه بهمن ماه دامیننس

برافراشته شدن پرچم بیت کوین در وال استریت

  انواع حباب‌ قیمت ارز دیجیتال

  دررابطه‌با حباب ارزهای دیجیتال با انواع مختلفی روبه‌رو هستیم و ازآنجایی‌که دنیای ارزهای دیجیتال به‌صورت دارایی‌های مالی جدید و پیچیده‌ای هستند، عوامل مؤثر بر قیمت آن‌ها همچنان نامشخص است. یکی از ویژگی‌های برجسته بازار ارزهای دیجیتال، سیستم مالی غیرمتمرکز آن است. این ویژگی‌های بازار ارزهای دیجیتال ممکن است باعث شود سرمایه‌گذاران ناآگاه از معاملات سایر شرکت‌کنندگان در بازار تقلید کنند که همین مباحث خود باعث به‌وجودآمدن حباب‌های قیمتی گوناگونی می‌‌شود که من‌جمله می‌توان به حباب تجربی و حباب رفتاری و در انتها حباب مربوط به نوسانات و تراکنش‌ها اشاره کرد.

  مطالعات تلاش می‌کند رفتار حباب‌دار در بازار ارزهای دیجیتال در طول همه‌گیری تشخیص‌داده‌شده و عوامل زمینه‌ای پشت حباب‌های سوداگرایانه را تعیین می‌کند. درحالی‌که تشکیل حباب به طور تجربی در چندین کلاس دارایی (مانند سهام، ارز، طلا، انرژی و املاک و مستغلات) مورد بررسی قرار می‌گیرد از جمله رفتار حبابی در بازار ارزهای دیجیتال یک زمینه مطالعاتی نوظهور است.

  علاوه‌بر این، درحالی‌که مطالعات اخیر با حباب‌های سوداگرایانه در ارزهای دیجیتال سروکار دارد، آن‌ها عمدتا وجود حباب‌ها در بیت‌کوین را به عنوان شناخته‌شده‌ترین ارز دیجیتال تحلیل می‌کنند.

  قیمت ارز دیجیتال

  رفتار حبابی در بازار ارزهای دیجیتال در بحبوحه همه‌گیری کووید 19، جایی که رفتار سرمایه‌گذاری به دلیل توقف عملیات و اقدامات اتخاذ شده، توسط سیاست‌گذاران تغییر کرده است. کووید 19 به طور چشمگیری بر دارایی‌های مالی، به‌ویژه سهم‌ها تأثیر گذاشته است. بااین‌حال، قیمت‌های ارزهای دیجیتال، به‌ویژه آلت‌کوین ها، در طول شیوع کووید 19 به‌شدت افزایش یافت و در طول دوره همه‌گیری به اوج خود رسید.

  مهم‌تر از همه در این مطالعه تلاش می‌کنیم تا عوامل ایجاد حباب در ارزهای دیجیتال را بررسی کنیم. عوامل متعددی در تعیین حباب ارزهای دیجیتال نقش دارند که می‌توان به پرداختن به نوسانات، تراکنش‌ها، حجم، محبوبیت و عدم‌قطعیت اشاره کرد.

  گفتار پایانی!

  حباب قیمت ارز دیجیتال پدیده‌ای است که در آن بازار به طور فزاینده‌ای قیمت ادامه‌دار دارایی‌های رمزنگاری شده را در برابر ارزش فرضی آن‌ها متورم می‌کند. تاریخچه ارزهای دیجیتال با حباب‌های گمانه‌زنی متعددی مشخص شده است. برخی از اقتصاددانان و سرمایه‌گذاران برجسته این دیدگاه را بیان کرده‌اند که کل بازار ارزهای دیجیتال یک حباب سوداگرایانه است.

  طرف‌داران این دیدگاه عبارت‌اند از وارن بافت، عضو هیئت‌مدیره برکشایر هاتاوی و چندین برنده جایزه نوبل در علوم اقتصاد، بانک‌های مرکزی و…. مطالعات آینده باید تاثیر اعلام بسته‌های محرک توسط دولت‌ها در طول همه‌گیری را بر رفتار حباب قیمت در بازار ارزهای دیجیتال در نظر بگیرد. علاوه بر این، دوره‌های همه‌گیر ممکن است به فازهایی تقسیم شوند و رفتار حباب قیمت در مراحل مختلف باید بررسی شود. دوره پس از همه‌گیری نیز باید مورد بررسی قرار گیرد و نتایج باید با یافته‌های مطالعه حاضر مقایسه شود.

  سوالات متداول!

  • حباب قیمت ارز دیجیتال چیست؟

  منظور از حباب قیمت ارز دیجیتال این است که قیمت یک سکه معین یا به‌طورکلی دارایی‌های دیجیتال، بسیار بالاتر از ارزش واقعی آن‌هاست.

  • عوامل موثر بر تعیین ارزهای دیجیتال کدامند؟

  عوامل متعددی در تعیین حباب ارزهای دیجیتال نقش دارند که می‌توان به پرداختن به نوسانات، تراکنش‌ها، حجم، محبوبیت و عدم‌قطعیت اشاره کرد.

  • نقشه حباب کریپتو چیست؟

  Bubblemaps اولین ابزار ممیزی عرضه برای توکن‌های DeFi و NFT است. حباب‌های رنگارنگ و منحصربه‌فرد ما، درک داده‌های روی زنجیره را آسان می‌کنند.

  • آیا نمودارهای حباب خوب هستند؟

  نمودارهای حباب و تغییرات متعدد آن‌ها ابزارهای عالی برای تجسم داده‌ها هستند و می‌توانند به شما کمک کنند تا نقاط داده کلیدی را به روشی قابل‌هضم‌تر نشان دهید. هنگامی که شروع به استفاده از آن‌ها کردید، ارزش آن‌ها را خواهید دید و متوجه خواهید شد که چه اطلاعات تجاری برای انتقال بیشتر مفید هستند.

  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها 1 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. محمد
   محمد | 1 اسفند 1401

   خوب وعالی